Jump to content
Milan Nikolic

Божански поредак - о граничној равни Божанске природе и Божанских личности

Rate this topic

Recommended Posts

Отац у коме су Син и Свети Дух, целосно (=личносно и суштински) рађа Сина и кроз рађање Сина целосно исходи Светога Духа.

Отац у коме су Син и Свети Дух, прожима Светога Духа који је у Сину; и прожима Сина у коме је Свети Дух над Божанском суштином.

Син који је у Оцу и у коме је Свети Дух, прожима Оца у коме је Свети Дух над Божанском суштином; и прожима Светога Духа који је у Оцу.

Свети Дух који је у Оцу и Сину, прожима Сина који је у Оцу; и прожима Оца у коме је Син над Божанском суштином.

Отац и Син и Свети Дух, кроз Божанску суштину стварају суштине небеса и васељене.

Отац у коме су Син и Свети Дух, кроз Светога Духа који је у Сину прожима небеса у Светоме Духу; и кроз Сина у коме је Свети Дух прожима васељену у Светоме Духу.

Син који је у Оцу и у коме је Свети Дух, кроз Оца у коме је Свети Дух прожима небеса у Светоме Духу; и кроз Светога Духа који је у Оцу прожима васељену у Светоме Духу.

Свети Дух који је у Оцу и Сину, кроз Сина који је у Оцу прожима небеса у Сину; и кроз Оца у коме је Син прожима васељену у Сину.

Син који је у Оцу и у коме је Свети Дух, кроз Светога Духа који је у Оцу и кроз Деву Марију која је у Светоме Духу, рађа се и постаје Тело у Светоме Духу.

31.5.2015.г. Тројице

Водећи православни теолози изнели су жањења о неопходности објашњења овог питања - о Божанском поретку и граничној равни природе и личности. Дати текст је увод у шири контекст, и садржи веома јасну поставку.

Након вишегодишњег рада, на данашњи дан завршио сам текст на ову тему. Радо делим са вама форумашима. :)

Ја бих радо прочитао цео текст, јел ћеш га поставити?

Па под условом да га схватим и разумем, онда бих и прокоментарисао. Углавном са неким питањима, да не журим сад унапред пре читања самог текста.

Горњи текст је тај - плод вишегодишњег рада. Могао бих да почнем са ширењем контекста, али најбоље би било да то буде са питањима, например да питаш о нечем конкретном из тог текста.

например да питаш о нечем конкретном из тог текста.

ОК, ево првог:

да ли је овај твој текст производ непосредног божанског (мистичког) откривења или теолошке мислене спекулације?

Да ли је можда и једно и друго истовремено? Или можда нешто треће (нпр. синтеза отаца, црквеног искуства, откривења стављена у лични дискурс)?

Затим друго:

рецимо да је то све тако као што си написао и рецимо да ја и други то аминујемо и исто кажемо да је то сушта истина унутрашњег живота Тројице (моја теза је да у ово може само да се верује, нема неких емпиријских доказа за тријадологију), но какве све ово везе има са нашим животима, као животима људи/смртника? Има ли уопште неких последица за нас ово све или се нас не дотиче?

Ето, за сада, биће још :)

Истовремено што си навео, ,,синтеза отаца, црквеног искуства, откривења стављена у лични дискурс''. Референце у односу на предање оставио сам за другу прилику, јер је то онда незграпно и није прилика за почетак разговора.

Тачно је да у ово - као и у саму тријадологију, као предање - можемо само веровати, али и искусити, што је ипак нешто што је циљ и потврђује веру. Последица унапређења теологије по овим питањима је опште црквено јединство.

Сва питања извиру и увиру кроз тему тријадологије. Не мала питања, не небитна питања, него актуелна питања везана за читаво хришћанство од истока до запада, укључујући Оријенталце, Православне и Католике.

Tekst je sasvim legitiman... mene samo buni to što kažeš da je rezultat višegodišnjeg rada. Šta je u pitanju - čekao si da se filtrira ili nešto drugo? Da li postoje drugačije radne verzije? Da li si razmišljao da možda štampaš letke pa da se deli u hramovima? Ima u mnogim hramovima sličnih, poučnih letaka

Отац у коме су Син и Свети Дух, целосно (=личносно и суштински) рађа Сина и кроз рађање Сина целосно исходи Светога Духа.

@@Milan Nikolic

Примедба брате, Отац "симултано" рађа Сина и исходи Дух преко Сина.

Овако како си формулисао није "симултано" већ по редоследу, сукцесивно.

@@w.a.mozart,

Ових дана је актуелно изгнанство, па се још размишљам шта је најкорисније.

Вишегодишњи рад се односи на то да сам имао одређено полазиште које сам морао да развијам. Једно је моје лично искуство, а друго је предање светих Отаца кроз које сам морао то да потврдим. Мислим да имам срећу.

@@Milan Nikolic

mali off

brate Mario, jesi ti vo vremja ono kad si ranije bio na forumu imao za avatar sliku Herkula POaroa?

Ја сам ти као Васа Ладачки, промео се са свим.

Отац у коме су Син и Свети Дух, прожима Светога Духа који је у Сину; и прожима Сина у коме је Свети Дух над Божанском суштином.

Син који је у Оцу и у коме је Свети Дух, прожима Оца у коме је Свети Дух над Божанском суштином; и прожима Светога Духа који је у Оцу.

Свети Дух који је у Оцу и Сину, прожима Сина који је у Оцу; и прожима Оца у коме је Син над Божанском суштином.

Отац и Син и Свети Дух, кроз Божанску суштину стварају суштине небеса и васељене.

Не разумем ово. Како можеш говорити о суштини Божјој када нико не зна шта је суштина Божја ? Бог нам се пројављује кроз личности,у том смислу нигде и никада не постоји суштина која је огољена као таква,већ постоји личност која је носилац суштине.

Шта значи "над Божанском суштином" ?

Шта значи "Отац и Син и Свети Дух, кроз Божанску суштину стварају суштине небеса и васељене" ?

Отац је створио све кроз Сина. Како мислиш да се то ради кроз суштину ?

,,Отац у коме су Син и Свети Дух, целосно (=личносно и суштински) рађа Сина и кроз рађање Сина целосно исходи Светога Духа.''

@@Milan Nikolic

Мислим да се ту баш потврђује ,,истовременост'' рађања и исхођења. Не само да Свети Дух исходи кроз Сина, него исходи кроз рађање Сина, тј. ,,истовремено'' се један рађа и други исходи из Оца.

Мислим да се ту баш потврђује ,,истовременост'' рађања и исхођења. Не само да Свети Дух исходи кроз Сина, него исходи кроз рађање Сина, тј. ,,истовремено'' се један рађа и други исходи из Оца.

Iz istorije deluje odvojeno ali kad se gleda iz eshatona podrazumeva se da je istovremeno : )