Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Milan Nikolic

Дијалог са антиекуменистима

Оцени ову тему

Recommended Posts

Поштовани господине,

Није ми јасно како Вам пада на памет да ми можете бити саговорник на овој теми? Схватате ли колико је дрско и неваспитано да Ви, припадник јеретичке секте, давно отпале од Цркве, на чијем се челу не налази Христос, него римски жрец, мени, православном хришћанину покушавате да држите предавања о томе шта је Црква?

A meni nije jasno da li ti stvarno ozbiljno pišeš to što misliš? Šta misliš kako bi izgledalo kad bi u Bari na hodočašće došli patrijarsi istočnih pravoslavnih Crkvi, kao što zaista i dolaze, a tamo našli zaključana vrata i bilo im tamo poručeno sve to što ti poručuješ meni i svim katolicima. Dakle bilo im rečeno ovako nešto u tom smislu kako si ti to napisao gore: Kako im pada na pamet doći na hodočašće u nekakvu katoličku crkvu i bilo im objašnjeno da je od njih drsko i nevaspitano pomisliti da kao pripadnici istočne sekte davno otpale od katoličanstva i katoličke Crkve i takve na čijem se čelu ne nalazi Hristos, nego nekakav istočni vizantijski žrec imaju pravo ući u bilo kakvu katoličku crkvu i častit tamo mošti katoličkih svetitelja?

Ti to stvarno misliš ozbiljno?

Ti misliš da je to tačno taj stil ophodjenja kakav treba biti medju hrišćanima?

https://www.pouke.org/forum/topic/12577-све-то-красно-похвално-позитивно-о-православљу/?p=1291350

Prostudiraj još nekoliko puta svaki ovaj video vladike Remezijanskog +Andreja, možda tamo

nadješ neka objašnjenja o tome kakav stil ophodjenja medju hrišćanima je prikladan i moguć:

https://www.pouke.org/forum/topic/39098-дијалог-са-антиекуменистима/?p=1291275

Ili su te našli hibernovanog poslije najmanje 1000 godina pa te tek jučer odmrzli?

Ми православни држимо да је свако према свом разуму одговоран за сопствено спасење. Стога код нас не може постојати ауторитет чије би слово о неком теолошком питању, као што је дијалог са инославнима, могло имати утицаја на утемељеног православног хришћанина.

Сва прича о екуменизму/икуменизму, како се практикује последњих 48 година, нас православне није померила. Само је створила већи број псеудоунијата и крипток(римо)католика, који су још увек (неки само формално), међу нама. Хвала Богу па их све лакше и све поузданије разазнајемо.

Дракце , зар није у основи наше православне вере смиреност и љубав према Богу и људима . То је буквар наше православне вере , а и католичке. То је основ на коме се гради вера  и мислим да је најблаже речено да је не примерено називати католичку веру , као што је ви називате.

А мој утисак је да ви грешите, јер је познато да не постоје три екуменизма, него само један, и то онај формулисан на другом ватиканском концилу.

Није познато. просто не може се негирати постојање протестантског екуменизма (тзв. женевског) поготово ако се узме у обзира да су протестанти најватренији екуменисти.

Светски савет црква формиран је 1948. године, а Други ватикански концил одржане је касније (шездесетих година). РКЦ није чланица Светског савета црква, за разлику нрп. од Православне цркве (тј.помесних Православних цркава). 

РКЦ је имал негативан став према екуменизму, сличан овом вашем, да би га на Другом ватиканском концилу ревидирала. Ипак, није РКЦ није постала чланица Светског савета цркава (има улогу посматрача) и има своје виђење екуменизма.

Не постоји православни екуменизам/икуменизам, па не може постојати ни православни антиекуменизам/антиикуменизам.

Наравно да постоји. Иначе, не би ни разговарали о овоме.

Постоје само православни и они који од православне вере отпадају.

Добро. Шта би конкретно значио повратак отпалих неправославних хришћанских цркава православљу?

Можемо почети и од најпростијег: Како треба да изгледају њихове цркве? Коју литургију да служе? Да ли треба да следе византијску, грчку, руску, српску традицију? Какав би статус имале њихове цркве тј. да ли би биле аутокефалне?

Једноставно, за којим примером да крену?

Сва прича о екуменизму/икуменизму, како се практикује последњих 48 година, нас православне није померила. Само је створила већи број псеудоунијата и крипток(римо)католика, који су још увек (неки само формално), међу нама. Хвала Богу па их све лакше и све поузданије разазнајемо.

Ово је тачно. И највише се односи на оне који највише грме против папизма, римокатолицизма, уније и сл. Њихова реторика и ставови,  по својој искључивоости највише су слични римокатоличким инквизиторима средњег века.

Ми православни држимо да је свако према свом разуму одговоран за сопствено спасење. Стога код нас не може постојати ауторитет чије би слово о неком теолошком питању, као што је дијалог са инославнима, могло имати утицаја на утемељеног православног хришћанина.

Значи, ти су у ствари протестант или нагињеш ка томе. Пошто си сам себи мерило.

Neverovatno je koliko se teološki (i na svaki način) nepismeni ljudi utrkuju da donose sud o ekumenizmu, al' ajde da je to samo ekumenizam, pa ni po' jada, već sve znaju, a svoje poznavanje pravoslavlja "dopunjuju" pesmicama kao što je: http://www.youtube.com/watch?v=aUatxxNWGvs

Дракце , зар није у основи наше православне вере смиреност и љубав према Богу и људима . То је буквар наше православне вере , а и католичке. То је основ на коме се гради вера  и мислим да је најблаже речено да је не примерено називати католичку веру , као што је ви називате.

Донекле сте у праву. У своју одбрану, прво сам му се обратио лепо, али он то моје обраћање није разумео. У том случају био сам принуђен да се изразим питорескно, не би ли схватио моју поруку.

Да ли је екуменизам нешто ново у Цркви?

Ја мислим да није, да је Црква од првих сабора, размомилажења у ставовима, раскола, јереси, екуменска, тј. окренута ка екуменизму, саборности, јединству.

Да ли је антиекуменизам нешто ново?

Јесте, настао у двадесетом веку.

Он је реакција на погрешни екуменизам. Екуменизам је нажалост прерастао у нешто што изазива реакцију, јер се због њега крше од почетка установљена правила. Екуменизам је постао насилан, и испровоцирао је антиекуменизам.

Рецимо, заједничке молитве, богослужења са инославнима, је нешто што није у духу истинског екуменизма, него извитопереног, какав се данас води. Бројне изјаве великодостојника су брзоплете, нејасне, да не кажем погрешне. (О сличном сам слушао од владике бачког Иринеја, критику непримерених изјава при екуменским скуповима) На силу се жели постићи јединство, пре времена. Данас је време брзине, све се жели што пре решити. Опраштају и разрешују се греси и пре покајања, јер немамо времена да чекамо покајање.

Све је то испровоцирало антиекуменизам, који је често исто тако насилан, искључив, и потпуно ван духа Цркве.

Донекле сте у праву. У своју одбрану, прво сам му се обратио лепо, али он то моје обраћање није разумео. У том случају био сам принуђен да се изразим питорескно, не би ли схватио моју поруку.

Mili drakce, informiši se okolo malo kod admina, na Forumu su aktivni i još prisutni članovi i uredjivači/inicijatori foruma koji su prije 5 godina  po katoličkim forumima postavljali pozive zainteresovanim katolicima da se uključe u rad ovog foruma naročito na temama tičući se ekumenizma. Dakle katolici koji su ovdje na forumu su tu sa znanjem, pozvanjem i saglasnošću administracije foruma.  A meni se više ne moraš obraćati ni lijepo a ni pitoreskno, u svakom slučaju si ostavio vrlo "lijep i pitoreskni" dojam o samom sebi koji medjutim nije uspio pokvariti i uništiti pozitivan dojam koji ja imam i koji sam stekao do sada o pravoslavcima, članovima ovog foruma i još nekim drugim koje znam van ovog foruma. Ostavio si dojam koji tačno odgovara nivou i stepenu (a)socijalnosti tvojih istomišljenika i sredine, tj. krugova iz kojih dolaziš.

Dakle katolici koji su ovdje na forumu su tu sa znanjem, pozvanjem i saglasnošću administracije foruma.

Да,веома је чудно да су на овом форуму добродошли припадници заједнице која је отпала од Цркве одавно, анатемисана више пута од стране Отаца Цркве, појединих Сабора итд. А опет нису добродошли припадници строгих православаца, који су истовремено и најоштрији критичари екуменизма. Можда се на овој теми то промени, па се нпр допусти неком дракчету да се потпише као СИПЦ, или Артемијевац?

Моје виђење екуменизма у Цркви је да до извесне границе мора постојати отвореност и дијалог према сваком верском питању са било којом заједницом или појединцима. Границу у разговорима са инославнима су поставилиу Оци Цркве, она се тиче Светих Догмата Православног исповедања. Ту за нас православне нема циле-миле, релативизације или нове интонације људског мудровања. Трубе Светог Духа су нам објавили ове догмате и никаква савремена "толеранција" то не може изменити.

Имам пуно пријатеља међу римокатолицима, чак и родбине. Побожни рмк су људи достојни сваког поштовања и љубави према ближњем. Природа мог посла је таква да сам стекао пријатеље и међу нехришћанима, муслиманима и будистима, хиндуистима. Са свима од њих се може разговарати и о вери, наравно, увек имајући на уму наведену Границу. Ако је ово екуменизам, онда сам ја екумениста.  

Са друге стране, у веку "толеранције" према разним богохулним појавама, девијантним агресијама, делује као да се од православних очекује и толеранција према погрешном исповедању вере. Покушавају се релативизовати Свети догмати неким новим интерпретацијама и тумачењима која одударају од Светог Предања Цркве. Поменута Граница се тако жели померити или недај Боже потпуно избрисати. Ако је то екуменизам, ја сам анти екумениста. Свети оци су на саборима успоставили свете каноне којима се чува правилно исповедање:

Свети канони су свети чувари светих догмата; свети чувари богочовечанских светиња богочовечанске вере православне. У Богочовечанском бићу и животу Цркве они су неопходни и обавезни. То посведочавају и потврђују сви Свети Васељенски Сабори , сви Свети Помесни Сабори, и уопште свети Оци. Прво правило Светог Четвртог Васељенског Сабора гласи: „Установљујемо, да морају важити правила, која су од светих Отаца до сада на сваком сабору изложена била". Тако се једино може сачувати истинита и неповређена вера богочовечанска, православна. 

Трубе Светог Духа су нам објавили ове догмате и никаква савремена "толеранција" то не може изменити.

Ostavi trube Duha Svetoga Duhu Svetom, sad vidite šta znači to kad se ne odnosimo prema vama onako kako si vi dozvoljavate ponašati i pisati o nama. Za prvo tolerišemo vašu netoleranciju, za drugo primamo vaše poglavare vrlo dostojno i s hrišćanskom ljubavlju usprkos svim ovakvim pljuvanjima koje ste ovdje neki od vas demonstrirali a koje još imate obraza pravdati nekakvim trubama Duha Svetoga. A to činimo jer smo vrlo svjesni da su takvi kod vas u velikoj manjini i jer ne poistovjećujemo sve pravoslavce i cijelo pravoslavlje sa par pojedinaca koji nemaju uzde na jeziku i melju sve šta im prvo padne na pamet. I zato što poznajemo daleko razumnije ljude, pravoslavce koji nemaju toliki nedostatak smirenoumlja kojim vi kao antiekumenisti po pravilu redovito oskudijevate. Tako bi to bilo o toj toleranciji i netoleranciji, dragi Svetoliče.

Светоличе , у строгом православљу је строго предвиђено како треба верник да се понаша . Ту није предвиђено да он вређа и понижава друге људе . 

Ја спадам у групу традиционалиста који има резерви према екуметизму и никада нисам приметио да овде нисам добродошао , напротив . Треба само мало више добре воље да више уважавамо једни друге . Наш је језик довољно богат да све можеш кажеш , а да не увредиш и не понижаваш друге , потребно је само мало добре воље.

Имам пуно пријатеља међу римокатолицима, чак и родбине. Побожни рмк су људи достојни сваког поштовања и љубави према ближњем. Природа мог посла је таква да сам стекао пријатеље и међу нехришћанима, муслиманима и будистима, хиндуистима. Са свима од њих се може разговарати и о вери, наравно, увек имајући на уму наведену Границу. Ако је ово екуменизам, онда сам ја екумениста.  

Ne, to nije ekumenizam već normalna pristojnost i društvenost, ponašanje koje nije asocijalno već uljudno i koje se svuda normalno očekuje.

Са друге стране, у веку "толеранције" према разним богохулним појавама, девијантним агресијама, делује као да се од православних очекује и толеранција према погрешном исповедању вере. Покушавају се релативизовати Свети догмати неким новим интерпретацијама и тумачењима која одударају од Светог Предања Цркве. Поменута Граница се тако жели померити или недај Боже потпуно избрисати. Ако је то екуменизам, ја сам анти екумениста. Свети оци су на саборима успоставили свете каноне којима се чува правилно исповедање:

Ne, to je obična oholost, gordost, umišljenost, superbia podržana krivim dojmom da je samo jedna strana u posjedu Istine a ta druga u zabludi i ne predstavlja nam ni u čemu osobu/osobe ravnopravnu nama ni dostojnu uvažavanja, respekta a ni naše ljubavi ili pažnje. Obično s tim ide i nedostatak pokore, poniznosti i smirenoumlja u paketu zajedno. A radi toga imamo dojam da si k njima možemo dozvoliti sve što nam padne napamet, vrijedjati, ponižavati u ime te naše Istine ali to baš dobro nejde tako činiti u ime Hristove ljubavi. Gdje je hrišćanska ljubav tamo je Istina, gdje te ljubavi nema tu nema ni Istine. A dijalozi se mogu voditi samo u Istini koja nikada nije u posjedu samo jedne strane i u hrišćanskoj ljubavi koja bi trebala biti obostrana. Naravno da se bez ljubavi i respekta ne mogu voditi nikakvi dijalozi.

A dijalozi se mogu voditi samo u Istini koja nikada nije u posjedu samo jedne strane i u hrišćanskoj ljubavi koja bi trebala biti obostrana. Naravno da se bez ljubavi i respekta ne mogu voditi nikakvi dijalozi s nikim i o ničem, ne samo ekumenski već bilo kakvi. Ljubav, uvažavanje i medjusobni obostrani respekt su glavni preduslovi tih dijaloga, bez toga oni nisu mogući. A taj koji ne želi nikakve dijaloge očigledno si od nedostatka ljubavi i respekta prema drugima za njega manje vrijednima ne mora uopšte pravit tešku glavu s tim jer samo on je u pravu i u posjedu Istine tako da se zaista ni nema o čemu šta raspravljat i dijalogizirat. I to je tačno.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...