Jump to content

Да ли се пости Ђурђевдан 2015. године?

Препоручена порука

djurdjevdan-e1356374179547.jpg

Видех на форуму а и на још неким местима да су владика Јоаникије и митр. Амфилохије због празника Преполовљења Пасхе благословили да се не пости Ђурђевдан. 

Да ли је то истина, да ли је тако и у другим епархијама и да ли је правило да се не пости празник Преполовљења?

Подели на овим сајтовима

• 3 years later...

Што се тиче митрополије информација је тачна, потврђено из секретаријата митрополије, а што се тиче епархије будимљанско-никшићке тачну информацију још немам, послао сам поруку али ми није још одговорено,видећу да контактирам још неког из Ђурђевих Ступова или Берана јер они вјероватно знају. Чим сазнам јављам. Ако је инф. тачна онда би се то односило и на Милешевску епархију.

Подели на овим сајтовима

Стигао одговор од свештеника којем је св. Георгије слава и каже да је разрежење на мрс, јер се како каже преполовљење не пости.

Подели на овим сајтовима

На свим руским сајтовима стоји да је постан дана, а ни ја се не сјећам да смо некада мрсили у богословији на Преполовљење.

Подели на овим сајтовима

Има само да се унесе забуна у народ...

И то наравно у ону категорију људи/парохијана који ништа не разумију...

Па ће онда наредних година да се позивају на 2015. годину када су попови о Ђурђевдану у сред сриједе јели печење по славама и говорили народу како се не пости... 

То је моја претпоставка... 

Подели на овим сајтовима

• Гости

Има само да се унесе забуна у народ...

И то наравно у ону категорију људи/парохијана који ништа не разумију...

Па ће онда наредних година да се позивају на 2015. годину када су попови о Ђурђевдану у сред сриједе јели печење по славама и говорили народу како се не пости... 

То је моја претпоставка... 

Па добро, увек ће бити неке забуне. Ономад кад је било померање празника Светог Кирила са прве недеље Веиког поста на суботу пред пост, било је: ово никада није било, ово су новотарије итд...

Дакле, сада ме занима да ли је уопште правило да се не пости на Преполовљење? Ако се служи Литургија, јасно је да нема поста на води итд... а ако томе додамо и ово да се не пости од Васкрса до Спасовдана (мада то није званично од стране СПЦ), онда ми је ово логично.

Подели на овим сајтовима

ако се наждеремо хране и налочемо алкохола исто је к'о и да нисмо постили.
а они који не ждеру и не лочу.....? :.mislise.
Подели на овим сајтовима

Код мене на селу се пече јагње увек. Тако кажу стари људи, то је такав обичај и зна се. Коме се не свиђа нек иде у калуђери па тамо нека се замлаћује сас тија постови.

Подели на овим сајтовима

Коме се не свиђа нек иде у калуђери па тамо нека се замлаћује сас тија постови.

:) 

Moji slave Djurdjevdan...pa i mene sad zanima...

Hocu li jesti stogod ili ne...ne jedem jagnjetinu...pa zato...

Подели на овим сајтовима

Moji slave Djurdjevdan...pa i mene sad zanima...

Цело село где живим слави Ђурђевдан. Сеоска слава од времена па до сад...

Hocu li jesti stogod ili ne...

Нека стручни одговоре....

.ne jedem jagnjetinu...pa zato...

Једем јагњетину..... највише од меса уз јаретину... па зато....(се надам да ће смемо).

Тешки смо ми Срби...

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...