Jump to content
Crveni Ignjatije

Зоран Ђуровић: О Артемијевом рукоположењу Николаја за хорепископа

Rate this topic

Recommended Posts

Унапред вам захваљујем на вашој благодарности што вам доносим ствари за које нисте никад чули а које вам могу бити душекорисне.     

Хвала Вам на опширном одговору, заиста душекорисно за мене, хвала Вам што вам нисам деловала као „накострешени трол“, али као што сте већ могли прочитати од мог питања има важнијих питања, а мени је овде тога заиста доста. Све има своје границе. Поздрав.

Искористићу прилику да поздравим коментаторе мојих порука на теми и не желим више да сам овде.

http://static.show.hr/images/posters/11982/image.jpg

Збогом.

29. април (16.апр)

Svaka cast oce! Uvijek uzivam citajuci vase tekstove!

Imamo jedno pitanjce no nije toliko bitno. Rekli ste da je ocigledno tekst nastao "у сарадњи неколико аутора".

Ako imate nekad vremena mozete li samo da objasnite po cemu to vidite?

Divim se ljudima koji tako duboko mogu da se unesu u tekst i zapazaju i najmanje sitnice, ja na zalost cim sjednem za komp udjem u neki "light mode" pa slabo i pamtim sta procitam.

Hvala jos jednom!

Сердаре (да мало нервирам артемијевце са овим пошалицама), сигурно је да је др Миодраг Петровић учествовао у настанку овог текста. То је пре мене још увидео Александар Живковић. Реч је о екипи окупљеној давно око часописа св. Кнез Лазар. Ја бих и рукопис Которанина видео овде. Као што је она жена по говору препознала Петра да је био са Исусом - далеко свака асоцијација са Артемијем, тако се и овде види. Ја сам скоро покопао Петровићеву тезу о томе да су богомили уствари католици, па би тако испало да су Немањићи стално гонили католике, објавио текст у ТП, али ови нису ништа даље одговорили, мада су на оним сумрачним сајтовима Артемије=Истина и Борба за неверу нон-стоп букали како ће језуитски поп да нападне громаду од Петровића. После шуш. Нема да се чују. Неће више ни да ме помињу да не би неки од њихових следбеника узео неки мој текст и разартемизовао се.

Дакле, све недоследности и рупе које сам срео у овој Апологији говоре да су аутори били Петровић и Которанин, а опет са благословом Артемијевим.

Можда неки не знају, али на фб страници Артемије=Истина ови моји фанови стално нешто објављују о мојој маленкости (налепили фотку где пијем пиво, а то би био смртни грех; да не кажем да је и Исус имао етикету пијанице), а онда пишу како он никада никога није олајао или нешто лоше рекао!:::::::)))))))))) Ја се, за разлику од њих, јавно спрдам са њима. Кажем у очи оно што мислим.  

Ако је тако (а тако стоји и у чланку), онда сте се потпуно погрешно позвали на канон 57 Лаодикијског сабора и канон 6 сабора у Сардици, јер они уопште нису у вези са поентом коју чланак покушава да изведе.

Па јел' рашчињен у складу са истим тим канонима које сте почели да наводите, или није? Шта каже баш тај 6 канон сабора у Сардици? (Да не тражим директни канон Васељенског сабора који говори баш то исто, само још прецизније и драстичније.)

Ако је Црква у рату, а канони су оружје, Јел' они могу час да важе а час да не важе?

Морам да напишем нови текст. Ништа нисам схватио... Ни вас, ни мене, ни Артемија... Ништа ми више није јасно. Боље да ни не пишем више. Или да пишем? Реците ми ви, да вас послушам јер мени више ништа није јасно...   

Није Которанин, прегледао сам слике из катакомби и нема њега тамо.  

Ђуровићу, ајде нам објасните ово: 

Ако неки епископ поверује да је јерес напала цркву, а има у рукаву тај фамозни канон који му допушта одвајање од тако заражене цркве, шта он друго може него да се одвоји? 

Postoji drugi problem, kako da zaustavimo to cepkanje crkve, vidite li da sve više ljudi ide za onima koji odpadnu. Mislim koja je to logika rasuđivanja u opšte, ko odpadne od crkve, postaje pravoslavniji, ispravniji... Mislim da je pred SPC veoma bitan i velik zadatak da se pozabavi prvenstveno misionarskim radom i odbranom crkve od rasipanja. Inače u skorijoj budućnosti može doći do problema, jer sve više ljudi vodi svoju decu na krštenje kod raskolnika, šta ćemo sa tom decom kad odrastu?

Ако неки епископ поверује да је јерес напала цркву, а има у рукаву тај фамозни канон који му допушта одвајање од тако заражене цркве, шта он друго може него да се одвоји? 

Pročitaj tekst.

Није Которанин, прегледао сам слике из катакомби и нема њега тамо.  

Па нико ти не брани да будеш будала (не мислим на тебе, говорим уопштено) - ни Бог ни људи. Канон је јасан. Епископ који проповеда осуђену јерес. Ако се теби неке јереси причињавају, није фрка. Слободно се одвоји. Проблем је што се правно знају које су јереси (осуђене су саборима). Зато овај канон никоме не даје право да се заноси у кривине. Не може да дође Артемије и да ми каже: ја мислим да је јерес што се слика Исус са браон очима, а њему су биле црне. Дакле, канон је јасан, а будала је будала и ту нема спаса. 

Pročitaj tekst.

Прочитао сам наравно, врло занимљив текст, зато и постављам нека подпитања. 

Очигледно је да епископ има права да се одвоји од онога кога он сматра јеретиком? Или нема права? То је мало нејасно. 

Па нико ти не брани да будеш будала (не мислим на тебе, говорим уопштено) - ни Бог ни људи. Канон је јасан. Епископ који проповеда осуђену јерес. Ако се теби неке јереси причињавају, није фрка. Слободно се одвоји. Проблем је што се правно знају које су јереси (осуђене су саборима). Зато овај канон никоме не даје право да се заноси у кривине. Не може да дође Артемије и да ми каже: ја мислим да је јерес што се слика Исус са браон очима, а њему су биле црне. Дакле, канон је јасан, а будала је будала и ту нема спаса. 

Оде моја порука не видећи ову.

Хвала на одговору. Па да, мора бити претходно осуђена јерес, у томе је кључ. То нисам одмах схватио. 

Нема сабора који је осудио "јерес екуменизма".

Очигледно је да епископ има права да се одвоји од онога кога он сматра јеретиком?
 Taj  episkop je mogao isto tako da odbije episkopski čin od tih "jeretika", ili se kasnije nakon primanja episkopskog dostojanstva i svih privilegija koje nosi taj čin produhovio i Duh Sveti mu otvorio oči da je sabor koji mu je dao čin, zapravo sabor jeretika?

Taj  episkop je mogao isto tako da odbije episkopski čin od tih "jeretika", ili se kasnije nakon primanja episkopskog dostojanstva i svih privilegija koje nosi taj čin produhovio i Duh Sveti mu otvorio oči da je sabor koji mu je dao čin, zapravo sabor jeretika?

Артемије се није ни одвојио због јереси, то је само био изговор. Мене је занимало да ли тај изговор има оправдање, јер се помињу неке старе осућене јереси као састојци екуменизма.

Артемије се одвојио због постављања вл. Теодосија на трон ЕРП.  Тада је покренута акција јер више није имао шта да изгуби. Док је имао шта да изгуби био је послушан "јеретичком сабору". Исто као и Пантелејмон. Све је супер док ми је дата власт, а када ми је одузму онда су јеретици. 

Не знам које може оправдање бити за одвајање од Цркве... 

Није у питању одвајање од Цркве, већ одвајање од епископа, епископата, патријарха, који исповеда раније осуђену јерес.

Постоји канон који то допушта епископу, писао је о. Зоран Ђуровић о томе у овом тексту. 

Артемије је прогласио патријарха Иринеја јеретиком, а сада у образложењу то проширује и на све друге епископе у СПЦ који опште са патријархом. И не само епископе, они кажу да не могу да опште ни са клирицима који опште са епископима који су овакви и онакви. То је сада ново, поптуно одбацују клир СПЦ.