Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Odahviing

Frederik Bastija - Zakon

Recommended Posts

Evo odavno nisam pisao ovde niti pomenuo koju knjigu, zato što odavno ništa nisam pročitao, odlučio sam to da promenim i jutros ali sam morao da prestanem sa čitanjem, danas ću je verovatno pročitati, ali ono što sam do sada pročitao mi se veom svidelo. U knjizi se govori pre svega o slobodama, kritici socializma i kako su zakoni od stvari koje su trebale da štite ljude i njihovu slobodu postali skroz suprotna stvar. 

Knjiga je veoma kratka i brzo se čita, a evo nešto i iz predgovora: 

Kada recenzent ţeli da oda posebno priznanje nekoj knjizi, on joj proriče da će se čitati i posle „sto godina”. Prvi put objavljen u vidu pamfleta, juna 1850., Zakon je star preko sto godina. A pošto su njegove istine večne, čitaće se i kad proĎe sledeći vek. Frederik Bastija (1801-1850) je bio francuski ekonomista, drţavnik i pisac. Najviše je pisao u godinama koje su neposredno prethodile – ili sledile - Februarsku revoluciju 1848.godine. Bio je to period kada se Francuska ubrzano okretala totalnom socijalizmu. Kao predstavnik Zakonodavne skupštine, gospodin Bastija je proučavao i objašnjavao svaku socijalističku zabludu čim bi se pojavila i objašnjavao kako se socijalizam mora neizbeţno degenerisati u komunizam. No, većina njegovih sunarodnika odlučila je da ignoriše njegovu logiku. Zakon je ,ovde, ponovo predstavljen zato što je danas u Americi prisutna ista situacija kao u Francuskoj 1848.godine. Iste socijalističko-komunističke ideje i planovi, koji su tada bili prihvaćeni u Francuskoj, danas kolaju Amerikom. Objašnjenja i argumenti koje je tada izloţio gospodin Bastija - od rečI do reči - podjednako vaţe i danas. Njegove ideje zasluţuju da ih paţljivo saslušamo.

The-Law-by-Frederic-Bastiat-Book-Cover.j

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах
Sign in to follow this