Jump to content
Човек Жоја

Безбедност саобраћаја

Recommended Posts

:D :D :D

ISTINITA PRIČA IZ JEDNE VULKANIZERSKE RADNJE:
Tog dana nije bilo puno posla. Sedim sa svojim kolegama, dosadjujem se. Odjednom ispred radnje staje auto, „Pezo“ crvene boje, sa skroz izduvanom gumom na prednjem desnom tocku. Izlazi iz njega sva bitna, glamurozna devojka…
- Naduvajte mi gumu! – nimalo prijatno obratila se meni.
- Moze.. Sa cime cemo duvati? (kao da postoje variante ) – resio sam malo da se nasalim
A onda je pocelo… Dan vise nije bio tako dosadan..
- Sta imate?
U ovom trenutku je u meni probudio se Čarli Šin
- Pa.. imamo vazduh sa razlicitim mirisima, recimo – jagoda, ananas, kajsija..
Momci u radnji pocinju polako da se kikocu, svako kao radi svoj posao, ali usi su vec okrenute prema devojci..
- A koliko kosta?
- 1ooo dinara. Sva cetiri tocka.
Moji momci se jedva suzdrzavaju da se ne zasmeju naglas..
Devojka:
- Dobro. Onda sa jagodom!
Momci umiru od smeha. Pokusavaju da se suzdrze, ali ne polazi im vise od ruke….
Gume su naduvane sa „jagodom“. Devojka, bez trunke osmeha na licu odbrojava pare i odlazi..
Svi placu!!!
Ali ovo nije kraj price…Sutradan staje auto ispred moje radnje… Poznati crveni „Pezo“. Iz njega izlazi ozbiljan,krupan, solidan muskarac.. Pita:
- Jel kod vas moja zena juce duvala gume?
Svi su zacutali…
- Pitam jos jednom: Koji je od vas juce duvao gume na ovom „Pezo-u?“
Vise mi nije bilo smesno kao juce, ali.. sta je tu je, izgleda da cemo biti kaznjeni, ali moram da priznam – pomislio sam.
Izasao sam i onako skromno i tiho:
- Pa.., ja sam.., moji momci..
- Znaci ti si taj, koji je mojoj zeni napunio tockove „jagodom“ i naplatio joj 1000 dinara?
- Pa.. jesam, ja…
- Evo ti.. drzi, jos hiljadu!
..I pruzi mi novcanicu… U soku sam..
- A… ??
Muskarac:
- ..Bio sam juce na jednom slavlju. Bilo je dosadno, bezveze, dok se nije pojavila moja zena i svima se pohvalila kako ima gume na autu sa mirisom „jagode“… Svi su plakali!!! Atmosfera je postala fenomenalna! Vece smo proveli fantasticno. Celu noc nisam spavao! Evo, dosao sam i tebe da pocastim…

https://www.facebook.com/groups/317094445044186/permalink/899730733447218/

или што би мој стриц рекао: "Ја знам која је будала са ове стране, али не знам која је са друге" :)

Мени то мој инсртуктор вожње рек'о   :D

Iz dnevnika jedne plavuse

URAAA!
Napokon mogu voziti svoj auto, a da mi instruktor stalno ne ponavlja: "Pazi ! Pogresan smer. Pazi pesak!"... ili nesto slicno. Uopste ne razumem kako sam ga podnosila dve godine, kakvo zanovetalo!

8. april
Autoskola je priredila zabavu, jer sam polozila vozacki.
Instruktori su bili stvarno ganuti. Jedan je cak rekao da ce dati prilog crkvi, za mene. Cini mi se da je jedan od njih imao suze u ocima, a jedan je rekao da ce se radi mene od srece napiti.
Jako ljubazni ljudi, ali nekako mi se cini da moja vozacka nije toliko bitna za tolika preterivanja.

12. april
Kupila sam svoj crveni automobil! Na zalost sam ga morala ostaviti u servisu da mi zamene zadnji blatobran, jer sam ubacila u "rikverc" umesto u prvu. Nemam prakse... tek nedelju dana vozim..

14. april
I konacno, moj auto je tu ! Bila sam tako zadovoljna da sam se odlucila jos malo provozati. Verovatno su i drugi imali istu ideju, jer je iza mene odjednom bilo puno automobila. Trubili su kao ludi... verojatno je to bila svadbena kolona, pa sam im se i ja pridruzila i smanjila brzinu sa 15 na 10 km na sat.
Verojatno im se to svidelo, jer su poceli jos jace trubiti..

22. april
Moji susedi su bas super. Napisali su veliki natpis "PAZI, KOMSINICA VOZI !!" i dali su mi najvece parkirno mesto, a deci su zabranili da se igraju dok ja ne parkiram.
Pretpostavljam, samo zato kako mi ne bi smetali. Kako su to dobri ljudi .!!

30. april
Drugi vozaci oko mene stalno trube, masu mi i pokazuju nekakve znakove. Mislim da je to vrlo ljubazno, ali je opasno. Neki tip mi je nesto govorio, ali ga nisam razumela, jer nisam nasla dugme za otvaranje prozora i umalo sam pogodila pesaka.
Dobro je da sam vozila svojom standardnom brzinom... 15 na sat.

10. maj
Malo su cudni ti vozaci. Ne samo da stalno masu, nego stalno i vicu. Nikako da saznam sto hoce, jer jos uvek nisam nasla dugme za otvaranje prozora... Mozda mi zele dati nekakve korisne informacije ?
Mislim da je tako, jer sam cula jednog kada je rekao: "Idi kuci, idi!". Neverojatno! Kako je znao da upravo vozim kuci!? Kad nadjem dugme za otvaranje prozora, bice mi malo jasnije sto mi to pokusavaju reci...

19. maj
Nocu je grad vrlo slabo osvetljen. Danas sam prvi put izasla napolje nocu, pa sam morala stalno imati upaljena duga svjetla da bih uopce nesto videla. Izgleda da su se i ostali vozaci, koji su vozili u susret, slagali sa mnom, jer su i oni odmah palili duga svjetla. Jedino sto ne razumem, zasto su i trubili!? Mozda da prestrase i poteraju pse ili macke s ceste ? Kakvi cudaci !!!

26. maj
Danas sam imala saobracajnu nesrecu. Usla sam na kruzni tok, a kako je bilo puno automobila (nisam sklona preterivanju, ali bilo ih je najmanje cetiri), nikako nisam mogla izaci. Kruzila sam i kruzila, trazila mogucnost za izlazak. Od kruzenja mi se tako zavrtelo u glavi da sam udarila u spomenik na sredini kruznog toka..
Stvarno bi morali ograniciti voznju u kruznom toku, na samo jedan automobil !

3. jun
Nesreca me drzi i drzi. Danas sam isla po auto u garazu, a kad sam izlazila na cestu, promasila sam pedalu te pritisnula gas umesto kocnice. Pogodila sam prolazeci auto te mu razbila celu desnu stranu. To je bila cista slucajnost da sam udarila upravo mog instruktora voznje.
Dobar covjek... van svake sumnje.. Ja sam stalno ponavljala da sam ja kriva, ali on je neprestano ponavljao drzeci se za glavu: "Oprosti mi Boze, molim te !.... Oprosti mi Boze, molim te !"

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=934362913302361&id=140425959362731

Nedavno videh jednog dekicu(dala bih mu oko 80god.) kako shara putem, cik-cak, a vozio je i sredinom puta.

Prvo sam mislila da je neko pijan, ali videh tek kad sam ga zaobisla, pa me zanima(stvarno ne znam) do koliko godina

se izdaje-produzuje vozacka? da li ima neki pregled za starije? posto mislim da stvarno mnogo starijih nije za voznju :)

Prvo sam mislila da je neko pijan, ali videh tek kad sam ga zaobisla, pa me zanima(stvarno ne znam) do koliko godina se izdaje-produzuje vozacka? da li ima neki pregled za starije?

Не знам да ли постоји горња граница, али свако преко 65 година мора да иде опет на лекарски преглед пре продужења. 

Nedavno videh jednog dekicu(dala bih mu oko 80god.) kako shara putem, cik-cak, a vozio je i sredinom puta.

Prvo sam mislila da je neko pijan, ali videh tek kad sam ga zaobisla, pa me zanima(stvarno ne znam) do koliko godina

se izdaje-produzuje vozacka? da li ima neki pregled za starije? posto mislim da stvarno mnogo starijih nije za voznju :)

Члан 185. ЗБС 

Возачка дозвола за управљање моторним возилима издаје се на рок од 10 година, а лицима старијим од 65 година живота – на рок важења до највише пет година, према налазу и мишљењу датом у уверењу о здравственој способности.

Лицима из става 1. овог члана која у време издавања возачке дозволе имају више од 55 година живота возачка дозвола издаје се са роком важења до навршене 65. године живота.

Изузетно од ст. 1. и 2. овог члана, возачка дозвола се може издати на краће време, на основу налаза и мишљења у уверењу о здравственој способности за возача.

Лицима којима је истекао рок важења возачке дозволе издаће се нова возачка дозвола уз прилагање фотографије не старије од шест месеци.

Лица којима је по лекарском налазу и мишљењу возачка дозвола издата на краћи рок од прописаног у ставу 1. овог члана, као и лица старија од 65 година, прилажу и доказ о здравственој способности.

У налазу и мишљењу датом у уверењу о здравственој способности за возача може се одредити да је неопходно да возач користи одређена помагала приликом управљања возилом.

Надлежни орган ће обавезу коришћења помагала из става 6. овог члана уписати у возачку, односно пробну возачку дозволу.

hvala Miroslave :)

Нема на чему. Читај закон о безб. саобр. и правилник о саобраћајној сигнализацији, треба се повремено подсећати. Многе ствари се забораве јер се човек не сусреће са њима често на путу, али кад се изненада сусретне, нађе се у некој ситуацији, може да се збуни па онда импровизује и погреши, после ђаво буде крив.

Sta mislis, da nisam trebala da ga preteknem?

Зависи. То је на твојој процени. Битно је и да ли је успоравао саобраћај. Ја бих га претекао, али бих прво возио једно време иза њега и пратио га да видим шта ради, шта могу да очекујем. Можда и скрене негде, или се заустави.И свакако бих употребио сирену. То је ситуација у којој као возач имаш разлог да очекујеш опасну ситуацију јер се тај испред тебе понаша непрописно. А у том случају се стриктно треба држати начела дефанзивне вожње:

* ЗАБРАЊЕНО - НИКАД,

* ОБАВЕЗНО - УВЕК,

* ПОНЕКАД НИ ОНО ШТО ЈЕ ДОЗВОЉЕНО!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...