Jump to content
Srdjan93

Да ли и "добри" атеисти иду у рај?

Rate this topic

Recommended Posts

Не знам бро.

Не могу да замислим хришћанина који мисли да ће Бог тенковима да осваја свет... То је потпуно страно хришћанству. Не верујем да има таквих идеја овде, можда си погрешно протумачио.

Dobra stvar je sto ne moram da pretpostavljam jer pricamo o religijskoj dobroti a ona je jasno definisana.

Po hriscanskim kriterijumima ja sam ekstremno dobar covek.

Po socijalnim, nemam pojma da li sam dobar covek, jel to pada na sud drugima sa kojima interagujem kroz zivot. Prema sebi sam dobar a drugi su do sad retko ulagali zalbe :D

Cloud, ti se saplices precesto o zapovest "ne svedoci lazno" da bi moga da se svrstas u ekstremno dobre ljude ...

Bog je ljudima dao jednostavna pravila, ima ih svega deset i ko ih se bude pridrzavao ce biti spasen bez obzira na sve ostalo...

А ја рецимо верујем јер осећам да не бих био спокојан и када бих покушао да искористим што више од живота уместо што верујем, јер је свет пролазан и дубоко неправедан и несрећан... Овако бар имам наду.

Kada bi samo verovao, mirno bi čekao da odeš Bogu na istinu i ništa ne bi radio. Lično sumnjam da se tako ponašaš. I da užasavajuće je "јер је свет пролазан и дубоко неправедан" ali to nam je što nam je. Ono "nesrećan" zavisi od nas.

Što se tiče "nade", pretpostavljam na šta misliš. Kao što rekoh ne nadam se ničemu, besmisleno je. Ako išta postoji posle naših ovdašnjih života to me čeka, a ako nema džaba mi nada.

Ovo što napisah nije nikakva kritika već samo poređenje između naših razmišljanja i pristupa ovdašnjem životu.

Cloud, ti se saplices precesto o zapovest "ne svedoci lazno" da bi moga da se svrstas u ekstremno dobre ljude ...

Bog je ljudima dao jednostavna pravila, ima ih svega deset i ko ih se bude pridrzavao ce biti spasen bez obzira na sve ostalo...

Treba da znas da silovanje nije zabranjeno sudeci po tim zakonima koje pominjes. 

Како може да хули на Бога неко ко у њега не верује?

Ne znam da li veruje ili ne. Bog zna.

Pise da je covek krsten, sto me je zaintrigiralo. Pitam se, ako nije krsten tudjom voljom, a rekla bih iz napisanog da nije jer je odgajan medju komunistima, da li se samovoljno krstio? 

Sto se hule tice na racun Gospoda se sale i oni koji se smatraju vrlim hriscanima i okolina ih smatra hriscanima, a pod maskom neke, nazovi, duhovne sirine. Mozda to i nije hula, ali je ja tako dozivljavam. 

Контам да се неће спасти животиње или трава

A obozenje tvorevine, to nista? Sto li se onda Sin Bozji ovaplotio? 

не могу да замислим да Бог који је свемогућ

Mislim da kad smo onda diskutovali o ovome dosli do zakljucka da Bog nije svemoguc.

који је могао да га створи и на други начин

Pa sad, ne znamo Bozju volju, navodis zaista dobre argumente. No, razlog zbog kog je ovaj svet ovakav je njegova stvorenost. Sve sto je stvoreno je smrtno tj. odvojeno od Boga, sto znaci da tezi ka nepostojanju ili nekom drugacijem nacinu postojanja u kom ima boli, smrti, patnje. Ako posmatras tvorevinu u celini, a ne samo njene delove koje si naveo u vidu dece koja pate (a mogao si da navedes i macke koji pate, dinosauruse koji su patili, amebu koja pati), i tu primetis njenu smrtnost onda ces videti da je ona takva zbog svoje odvojenosti od Boga tj. stvorenosti. Jer da je Bog stvorio svet u kom je sve sjajno-bajno stvorio bi jos jednog Boga, ali to je logicki nemoguce.

Da nema pojma raja o pakla o kojima ovde govorimo, cemu bi tezili u ovom zivotu?

Isto cemu i sad - raju u sebi na osnovu kojeg bih stvarao raj oko sebe. Ovako barem zelim iako me gresi i ruzne navike drze da ne to ne radim toliko.

Ja nasuprot verujucima svet ne dozivljavam kao kaznu za okretanje ledja bogu, kao posledicu pada koja nas je odvela u smrt i propadljivost...   Za mene je svet prelep a postojanje privilegija. Onako kako gledas na zivot onakav ce ti i biti

Ne znam sto generalizujes da verujuci svet dozivljavaju tako mracno i pesimisticno kada dosta njih gleda na njega upravo kao ti. Eno kad sam radio onda onu anketu o tome koliko vas je antropoloski optimista a koliko pesimista, veliki broj vernika se iznasio kao optimista (znaci veruju u coveka generalno, da je dobro bice, imaju pozitivan stav o njemu), a sta vise ovdasnji ateisti su sebe okarakterisali kao pesimiste. 

Не могу да замислим хришћанина који мисли да ће Бог тенковима да осваја свет

Mogu ja. Akvilije.