Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

.............

Народски поп

Recommended Posts

i32bd052795554002c70fb88.jpg

Радња ове приче се одвија у једном селу где свако сваког познаје, и увек има жељу да од других што више сазна о трећима;  где држе до старих обичаја и презиру савремене идеје и идеологије. Можда ово село и није савршено, али сви мештани ће вам рећи како имају савршеног попа. То је зато што је овај поп  сасвим по вољи народа.

- Помаже, Бог, укућани, нека вам је сретна слава! Све најбоље!

- Хвала, попе, хајде, седи, замези мало!

- Хвала, хоћу, ево, данас сам био у тридесет кућа који славе Светог Николу, да се нико не би увредио што нећу да му дођем у кућу на сам дан славе! Литургију нисам ни служио, шта ћу служити, кад нико не долази, сви спремају прасиће!

- И ми смо, ево, послужи се, још је вруће!

- Хоћу, нека је пост, знате шта кажу, грех излази из уста, а не улази у њих! Ау! Прејео сам се али нека, нек боли чир на желудцу! У свакој кући сам појео по плећку, само у децембру и јануару се удебљам седамдесет кила, дођем до 120, па до априла паднем на 50, тад ми се стално манта! Доктор ми је рекао да ће ме срце послужити до тридесет треће, ако будем имао среће!

- А што тако, попе, што смршате толико?

- Па кад прођу те славе, нема посла, нико не долази у цркву, а логично, нема народ времена да иде у цркву, ради недељом и празницима по њивама... Немам баш пара у том периоду. Нема везе за струју, бар ми попови имамо свећа... Али истрајаћу, знате како наплаћујем требе...

- Знамо, свака част, кол'ко дамо!

- Јесте, боље да дајете паре на корисније ствари.

- Наравно!

-  Рецимо, ваља на венчању да буде бар петсто званица... Срамота од фамилије. И мора се наћи да гурате евре у деколте певаљкама... Све је то за народ. Како год, ја од фебруара немам за 'леба, ето, одузела нам социјална служба дете јер је неухрањено, а жена плаче кући, али нека, не ваља се да попадија буде запослена...

- Где то има, попе, да попадија ради, срамота за попа и село, хајде, узми ракије!

- Хоћу, да се не увредите, иако сам три пута до сад повраћао, и глава ми пуца од разних брља...

- Каква брља!? Ово је  права ракија!

- Хајде добро, ионако сам већ упао аутом у канал, па сад морам пешке... Зато ми је аркада поново напукла, ако сте се питали.

-Ахааа, то је... Попиј мало, па ћеш кад обавимо шта имаш остати на ручку!

- Где да не останем! Да не бих стигао да поседим у свим кућама, успео сам да разбијем просторно – временски континуум, тако да ћу данас обићи седамдесет кућа и у свакој бити три сата!

- Само немој дуго... Знаш... Чантати...

- Ма немате проблема, само ћу Оченаш прочитати... Знате како брзо обавимо и сахрану и венчање, кад ме замолите... А кад желите дугу сахрану, са стајањима на сваком ћошку, или на сваком непарном броју куће, траје и по три сата, да се прича годинама како је поп певао за покојником.

- Лепо, лепо! А шта мислиш ти о овима на власти!

- Шта ви мислите?

- Лопови, попе!

- И ја велим, лопови! Све их треба склонити!

- Кад бисте се ви ажурирали да ми, сиви,  дођемо на чело општине, ми бисмо помогли цркву и сазидали бисмо онај звоник што се срушио на парохијски дом!

- Озбиљно, после десет година? Ја ћу се својски заложити и политички ангажовати, премда сам духовно лице, да дођете на власт! Иако сам се заложио и код комшије Ђуре да зелени дођу на власт, па је ту сукоб интереса!

- Немојте код Ђуре, он је ђубре тешко!

- Ђубре, кажем и ја, одмах сам ја намирисао да ту нешто смрди!

- Попе, само немојте његову жену да ашикујете, знате какве приче по селу круже, хихихи!

- Аааа, да, да, да, сваки пут сам морао да признам како сам спавао са женама које претпостављате да су ми се подале... Па су ме гневни мужеви тукли. Зато сада храмљем због оштећене кичме, немам слезину, пола зуба у глави и имам ожиљак преко ока на које не видим кад ме је Стева посекао разбијеном пивском флашом. У уторак идем због свега на правдање код владике. А жена најавила да се  спаковала  и сутра иде код мајке у Пожаревац!

- Нема везе, попе, бар имате нас!

- Тачно, ја не знам како бих ово све издржао да ми није вас!

Karikatura: V. Kremlev

Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

Ваљда не смета да се убаци овде, један позитиван пример да се појави у медијима (макар био глупи Б92 Булевар)

Kleli se u njega: Pogledajte kako je selo ispratilo popa Jovu u penziju

Pop Jovo službovao je u dva sela, Miokovci i Prijevor, a meštani kažu da je jedan od retkih sveštenika koji nije samo uzimao već i davao.

Zbog toga se mnoštvo ljudi okupila onog dana kad je pop Jovo krenuo u penziju. Oni stariji zamolili su ga samo jedno, za “ne daj Bože”, ako zatreba, da ih ne ostavi na cedilu. 

“Bolji čovek od njega ne postoji!”, kaže Ilija Čučak, meštanin Miokovca. 

Upravo zato u penziju nakon 31. godine rada u ovom selu su ga ispratila oba sela i to onako kako dolikuje uz muziku i mrsnu hranu. 

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...