Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Драган  άσημος :)

Кад трпети а кад не?

Recommended Posts

@MiroslavJ

Можда није баш српски и гостопримљиво али ја сам бего и из своје куће од својих гостију.

:)))

Рецимо, вечерас сам имао ситуацију да сам се нашао у друштву које је добрих сат времена оговарало па чак и осуђивало. Осећао сам се крајње непријатно ал да клиснем нисам мого јербо су то били моји гости. И шта сад човек да ради. Много једа изливају а ја седим и слушам, упијам, хоћу да их разумем. Онда осетим у једном тренутку како ми се буни нешто изнутра, неко питање: шта ови људи раде, што оговарају, зар не виде да је то само пројекција њиховог срца, умеју ли да стану, па онда то поче да ми смета, доживљавам неку негативност. Онда у два наврата покушам да уђем у причу, да ублажим, да разводним ту њихову мрзовољу ал не вреди. Онда сам само ућутао и када су отишли осећао сам се лоше.

Razumem te Mićo. Kod mene je često tako, naročito kad je slava. Ne možeš se na finjaka izboriti sa takvima.  Ja recimo, moram da dreknem ili da uradim nešto popuno neočekivano. Kad ne upali onda ih pustim da baljezgaju i to je to...dok me ne "dirnu" gde ne treba. Onda sam gora od njih pa se zbune :)))  Posle svega prosto zamolim Boga za oproštaj za sve nas i nadam se najboljem.  

Како пролази време, све више мислим да човек заиста има унутрашњи компас и "мерач" колико би требало трпети. Заиста верујем да се у човеку упали та лампица, међутим (!) требало би бити веома мудар када је у питању реаговање, јер што би психолози рекли - ми не бирамо ситуације у којима ћемо се наћи, али зато бирамо начин на који ћемо одреаговати. Дакле, битно је умети одреаговати и самим тим дати свој одговор. То не мора да буде нужно агресивно, јер управо страх од тог апсолута агресивности нас спречава да разговарамо често. 

Све више верујем у то да ако човек на један леп начин скрене пажњу шта му смета и са чиме се не слаже да ће га људи бар саслушати. 

Иако ћу и ја сада рећи - а шта ако је неко баш непријатан или упоран?! И, сада мирне главе, и даље мислим да је потребно рећи. У мирним речима, саговорник препознаје и поштовање и то је оно што је по мени јако битно, јер често када прснемо ми заправо ударимо контра напад и наравно да ако нисмо довољно јаки и брзи на речима да ћемо пасти, а да не причам и о губљењу смирења, осећаја узнемирености итд.

Дакле, чињеница је да ми бирамо како ћемо одреаговати, стога када се упали лампица, одреагујмо, али водимо рачуна да имамо љубави у себи тада - зато што је то једини начин да овај свет напредује. А ово је уједно и најтеже :) Мада, данас је понедељак, можемо да кренемо са вежбом :) 

Овај део Јеванђеља ја првенствено схватам као канџијање и истеривање страсти из храма свог тела, ума, душе, а онда на другом месту узимам у обзир Цркву као "дом Оца мога".

Па не мораш на другом месту узимати дом Оца мог, већ једноставно уклопи то као недељиво од онога које ти је на првом месту а по суштини потпуно исто.

И овде се Христос по неким тумачењима, није разжестио на човека, већ на његова дела, тако да је истеривао кокошке и голубове, рушио табле које су служиле у сврху пијаце итд..... 

Поука: трпети човека али не и његова дела.

Ајде да погледамо недавну историју....

Ја сам одрастао у време агресивног социјализма, који је негде побеђен, тек сменом милошевића....

Ево пример хомосексуализма, овде сви говоре како Црква, ради један гадан и прљав посао, позива на нетрпељивост и није толерантна да прихвати то сексуално опредељење или природну човекову оријентисаност у том правцу и све што кажеш у смислу хомосексуалног дела, већина говори о томе да осуђујеш човека.

Ја сматрам да је то последица агресивног понашања и идолопоклонства коју су слили у лик и дело друга тита.

Дакле личност и дело су исти, ако нападнеш једно напао си одмах и друго, ако заволиш једно морао си да заволиш и друго, е па неће бити баш тако......

Није свако трпљење од Бога.

Ко тебе каменом ти њега стеном.

Људи су људи. Треба увек полазити од својих и туђих мотива али треба имати заиста непристрастан апарат којим би регистровао исте да би знао како да се поставиш.

Грешке су могуће на обе стране.

Опширније: 

О (не)трпљењу става (бе)смисла

Како пролази време, све више мислим да човек заиста има унутрашњи компас и "мерач" колико би требало трпети. Заиста верујем да се у човеку упали та лампица, међутим (!) требало би бити веома мудар када је у питању реаговање, јер што би психолози рекли - ми не бирамо ситуације у којима ћемо се наћи, али зато бирамо начин на који ћемо одреаговати. Дакле, битно је умети одреаговати и самим тим дати свој одговор. То не мора да буде нужно агресивно, јер управо страх од тог апсолута агресивности нас спречава да разговарамо често. 

Све више верујем у то да ако човек на један леп начин скрене пажњу шта му смета и са чиме се не слаже да ће га људи бар саслушати. 

Иако ћу и ја сада рећи - а шта ако је неко баш непријатан или упоран?! И, сада мирне главе, и даље мислим да је потребно рећи. У мирним речима, саговорник препознаје и поштовање и то је оно што је по мени јако битно, јер често када прснемо ми заправо ударимо контра напад и наравно да ако нисмо довољно јаки и брзи на речима да ћемо пасти, а да не причам и о губљењу смирења, осећаја узнемирености итд.

Дакле, чињеница је да ми бирамо како ћемо одреаговати, стога када се упали лампица, одреагујмо, али водимо рачуна да имамо љубави у себи тада - зато што је то једини начин да овај свет напредује. А ово је уједно и најтеже :) Мада, данас је понедељак, можемо да кренемо са вежбом :)

Ти Никола овде причаш о неком асертивном понашању, када су ситуације "јасне", и на нама је како ћемо одреаговати. А шта ћемо са притворним људима, шта ћемо са онима који нам док нас тапшу лагано забијају нож у леђа?

Можда није баш српски и гостопримљиво али ја сам бего и из своје куће од својих гостију.

:))  spasavaj se ko moze.....

@MiroslavJ

:)))

Дај адресу, да свратим код тебе у госте, како би коначно могао, да нестанеш са мог видеокруга :))

Воли те брат! :)

Ко тебе каменом ти њега стеном.

Па не знам, да ли ће бити тако, јер ко тебе каменом, ти њега љубављу и нек га тај чин подсети, да си му и ти могао звизнути стену у главу али ниси, јер не желиш да повређујеш друге. Можда му та светост изазове покајање што ти је бацио камен и повредио те и допадне му се мисао, да можеш живети читав живот а да никога не угрожаваш. То је за неке утопија али ја не мислим тако.

Та жртва није будаласта. 

Ako se kod mene u kuci od strane mojih gostiju pokrene neka prica i ogovaranje ili osudjivanje osobe koja nije prisutna, ja to na veoma kulturan nacin prekinem.  Recimo: Mene to zaista ne zanima, i ne zelim to da slusam. Kratko i jasno. Zatim hitro ustanem, nasmesim se i ponudim im kolace  :)))

Ako mogu da odem iz takvog drustva, odem bez ustezanja, i bez trunke kajanja, sto bih slusala nesto sto me ne zanima?... :.mislise. Pogotovo ako je ogovaranje i/ ili osudjivanje. Uopste me ne interesuje sta ce misliti o meni, ili to sto cu im ja biti sledeca na tapetu.

A ako nisam u mogucnosti da kontrolisem razgovor i prinudjena sam da sedim sa nekim ko ogovara/osudjuje, jednostavno ne slusam. Ukljucim selektivni sluh.

Nema kod mene tog snebivanja. Mozda je i nepristojno, ali svakako je bolje nego da slusam i trpim gluposti.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...