Jump to content
Marko Dragičević

Mogu li nekrsteni da se spasu

Оцени ову тему

Recommended Posts

речи Хистове да нико ко не буде крштен водом и Духом неће видети Царство Божије

Ова реченица има буквални појам, где воду и Духа задобијаш искључиво после Крштеља?

Постоји ли можда могућност да се то не дешава искључиво чинодејством свештеника? и да је можда вода симбол за једно телесно (покајање)  а Дух Свети који дише где хоће за истинско Духом испуњено Спасење? У том случају ако неко није у могућности, да се Крсти чинодејством а има Богочовечанске врлине и свест, шта ради Свети Дух у том случају?

Sta znam, praksa mi drugacije izgleda. Ako pogledamo realno oko sebe, mnogi ljudi krsteni u pravoslavlju pojma nemaju o svojoj veri. 

Ko je "kriv" za to, ja ne znam. Vera se pomesala sa sujeverjem, babskim pricama, pa evo i mi ovde na forumu ne gledamo stvari isto, cak ni teolozi i uceni ljudi. 

Zato se i pitam, ko je cuo za Hristosa, onako kako treba da cuje?

Jer gle, cuo sam ja za Muhameda isto, osnovno nesto o Islamu znam. Mozda i onoliko koliko prosecan Srbin zna o Pravoslavlju. 

Pa opet, ne osecam nikakvu "emociju" prema Muhamedu, niti neko posebno interesovanje za njega. Tako sada mozda neki muslimani pricaju, "mozda Allah spase neke indijance u Amazonu koji nisu ni culi njegovu rec, ali ostale koje su culi a nisu mu prisli, nece spasiti sigurno". 

A zasto mu nisi prisli?! 

Nadam se da si razumeo komparaciju... :)

Ma razumem sta hoces da kazes, to je zapravo neshvatanje Jevandjelja i pravoslavlja kao odredjenog nacina zivljenja, nego kao sujeverja, trgovine, nacionalnog obelzja i slicno. Nije im doprlo do srca, nego kao sto sam rekao proslo kroz usi, mozda ostalo u glavi i pogresno shvaceno i slicno. 

Licno mislim da bi teologija tu trebala dosta da se angazuje da objasni neke stvari. Nekome mozda i ne treba, nekim ljudima je sve jasno na prvog Liturgiji, nekima nije, meni je recimo znacila kako bih razumeo sta je Crkva, sta je hriscanstvo i slicno. 

Ma razumem sta hoces da kazes, to je zapravo neshvatanje Jevandjelja i pravoslavlja kao odredjenog nacina zivljenja, nego kao sujeverja, trgovine, nacionalnog obelzja i slicno. Nije im doprlo do srca, nego kao sto sam rekao proslo kroz usi, mozda ostalo u glavi i pogresno shvaceno i slicno. 

Licno mislim da bi teologija tu trebala dosta da se angazuje da objasni neke stvari. Nekome mozda i ne treba, nekim ljudima je sve jasno na prvog Liturgiji, nekima nije, meni je recimo znacila kako bih razumeo sta je Crkva, sta je hriscanstvo i slicno. 

Upravo to. 

Zato i mislim, koliko god to zvucalo liberalno sa moje strane, da taj akt coveka ka Bogu zavisi pre svega od Boga, njegovog promisla. Jednostavno, ne moze se nista na silu ako covek ne oseca svoju teznju ka necemu u svom srcu, a Bog dopire do svakoga onoliko koliko je potrebno. 

Zato i mislim da Bog nece tako strogo suditi, tj sudice onoliko koliko je kome dao. A iz te tacke gledista, ne daje svima isto, objektivno ako sagledamo. 

A sta mislis, da li Crkva moze da postoji u nekim zajednicama/plemenima koja nikad nisu culi za Hrista?

Мислим да човек, који из одрећених разлога није пришао Христу (које Бог зна боље него ми), може да буде део Цркве (ма да ово напушта све што ми људи можемо потврдно да говоримо).

Свети Јустин Философ је назвао Сократа и друге философе "Хришћане пре Христа", у том смислу, мислим да будиста у Кини или муслиман у Африци може бити Христов. Као што и православан свештеник може бити ван Цркве! 

Али ипак се Крштење не може и не сме релатизовати!  

"Ко је поверовао, а није се крстио већ остаје оглашен, није спасен." Свети Теофилакт Бугарски

Teorija optimalnog spasenja

Po odlasku iz ovoga zivota, podvlaci Sv. Vasilije Veliki, nema vise nikakve mogucnosti, a ni vremena, za dobra dela.

Bog ce suditi svakome na osnovu onogo sta mu je dato - neznaboscima na osnovu savesti,  a nama hriscanima na osnovu Evandjelja tj. Zakona ljubavi, pak, Jevrejima i muslimanima na osnovu 10 zapovesti. Od nas hriscana Gospod trazi najvise, jer nam je toliko i dato, Hristos nam je dao sebe! No, Jevrejinu, i ostalima koji za ovozamaljskog zivota nisu prihvatili Spasitelja, nije  moguce uci u Carstvo Bozje, jer Hristos im je vec uputio sledece reci - Ako ne uzverujete umrecete u svojim gresima. 

Jednostavno, ko ne udje u narucje Bozanstvenog Logosa Bozjeg ostaje u grehu (u Prvorodnom grehu) tj. grehu u smislu - mi se od Adama radjamo u odvojenosti od Boga, a Krstenjem prevazilazimo provaliju izmedju nas i Boga, raja, spasenja...

Bog Logos (Hristos) "obasjava svakog coveka koji dolazi u svet", i cini  tako svakoga sposobnim za Krstenje i ucestvovanje u Bozanstvenoj liturgiji (evharistiji). Teorija optimalnog spasenja se zasniva na tome da ikonomija spasenja tece do Drugog Hristovog dolaska, do Dana suda,  da se, dakle, ne zavrsava se ovozemljaskim zivotom coveka, vec da oni koji nisu usli u granice Crkve ili nisu culi za Hrista i Evandjelje i sl, obavezno im mora biti upucen onaj otvoren i jasan POZIV:

"Bog blagodati  vas pozva na večnu svoju slavu (koju ima) u Hristu Isusu" (Sveti ap. Petar - 1. Poslanica, 5:10).

To ne biva samo preko ljudi. Ako Bog ceka samo svoje ljude na zemlji da pronesu taj poziv, avaj Njegovoj misiji.

"Angelima si prosvetio vaseljenu" - peva Crkva iz Mineja.

Tako gde ne stignu ljudi, stizu beli Angeli (u krajnjoj liniji stize u stvari sam Gospod, primer je apostol Pavle, nekada farisej Savle). Dusa umiruceg Kineza, Indijanca, Eskima, Busmana... itd. svaka dusa (a dusa je - nase duhovno ja) koja  nije cula poziv ili priziv za ulazak u slavu Bozju koja je u Hristu Isusu, biva posecena recima prizivom od andjela ili samog glasa Gospodnjeg. 

Ako ti je tesko da verujes da dusa moze da postoji kao zasban entitet  izvan tela, vreme poslednjeg poziva smesti u trenutak samog Dugog Hristovog dolaska, jer  nuzno i nije potrebno da svakom posebno  bude poslan onaj poziv, a upravo ce tada po Svetom Pismu se i ukazati znak spasenja -  Krst (tj. po nekom mom vidjenju, a cuo sam to i od Vl. Porfirija, taj Krst je ustvari - Gospod koji dolazi rasirenih ruku), zatrubice poslednji poziv, poziv andjela:  Ako prihvatas blagoslov Raspetoga za tebe, On ce ti sada reci isto ono sto je rekao i pokajanom razbojniku.

Svakako da ce i onaj crni da odvraca od spasenja: Nadu ces poloziti na Raspetog? Ne odrici se silnih bogova svojih!

Sudice im se po dobrim delima. Kazace im se: Bio sam gladan, zedan, go, tuzan... nahranili ste me, napojili, obukli, utesili...

Odgovorice  da ga prvi put vide, da ga nikada nisu sreli u zivotu... Odgovorajuci reci ce  im Gospod - Vi ste Moji, udjite u radost Gospodara svoga, jer meni dobro uciniste!

Naravno, postoji mogucnost da ce Raspetoga i neki od njih odbiti, kao uostalom i mnogi koji su ga upoznali u svom ovozemaljskom zivotu.

Dakle, Teorija o optimalnom spasenju  ukazuje na okolnosti kao kriterijume i uzima bukvalno sve okolnosti u obzir,

kad je rodjen, u kojoj epohi, gde, do toga da li je imao valjano vaspitanje, odgajan u porodici ispunjenoj ljubavi ili ne,  u kojoj meri itd... Sve ono sto Bog zna, a mi ne znamo, o mirijadama ljudi, od prvog do poslednjeg. 

Dakle, Teorija o optimalnom spasenju ukazuje na okolnosti kao kriterijume i uzima bukvalno sve okolnosti u obzir,

kad je rodjen, u kojoj epohi, gde, do toga da li je imao valjano vaspitanje, odgajan u porodici ispunjenoj ljubavi ili ne, u kojoj meri itd...

Sve ono sto Bog zna, a mi ne znamo, o mirijadama ljudi, od prvog do poslednjeg.

Eto, na to sam mislio.

Bog brine o svakom coveku i gleda sve moguce nacine kako bi ga obezbedio u vecnosti, a pritom ima sve opcije pred sobom.

Ko coveka mkze voleti vise od Boga, eeee.. :)

Dakle, Teorija o optimalnom spasenju  ukazuje na okolnosti kao kriterijume i uzima bukvalno sve okolnosti u obzir,

kad je rodjen, u kojoj epohi, gde, do toga da li je imao valjano vaspitanje, odgajan u porodici ispunjenoj ljubavi ili ne,  u kojoj meri itd...

Sve ono sto Bog zna, a mi ne znamo, o mirijadama ljudi, od prvog do poslednjeg. 

Погледајмо Ново Заветну причу о ближњем. Па тако је фантастично Христос загрлио изабран народ и увео их у нову безграничну димензију Његове Љубави, шапутао им је Очински о томе, да се и свештеник иако изабран, не осврне за рањеником, јер вага, да ли заслужује помоћ или не, такође вага и да ли Христос према рањенику има љубави или га је можда Бог казнио.

Али авај, долази иноверник, застаје, опере ране претученом човеку, попне га на свог коња, одведе до гостионице, даје новац гостионичару, како би рањеника примио док се не опорави.

То је браћо прича о томе да Бог обитава и тамо где је нама немогуће замислити илити "правоверно" Христа умом спознати. Христос им је овом причом поједноставио себе, Христос није био у свештенику већ о иноверном човеку, јер је овај учинио Богочовечанску врлину, Христос се никад у Новом Завету није ограничавао Храмовно, да тако кажем. Нови Завет Бога са човеком, који је преко Христа дарован, је завет према свеколиком човечанству.

Идите и све народе Крстите Духом Светим, рече Христос. Ја би додао, не заборавите и да понесете ову причу у срцу свом.

Неће моћи Православље да обиђе сваки град на овој планети а већ ће се Царство Небеско испунити свим Христовим људима. Христос је православље а ми смо само мали део тог Христовог Тела.

Погледајмо у срце своје, ми будући Крштени водом и Духом Светим, дарованим запечаћеним, знамо да нам спасења ван нашег Крштења нема, јер је нама тако даровано и дато. Не ограничавајмо оно што нам Христос мило и Очински шапуће, а то је да је Он свуда и све Испуњава. Водимо рачуна о свом Крштењу, Крштавајмо све људе водом и Духом Светим то је наша обавеза али будимо већ једном свесни тога да смо ми ограничени и временом и простором како би од сваког града могли да направимо Израиљ. Христос може!

Ако верујеш у Свето Писмо и Свето Предање онда мораш да знаш да су речи Хистове да нико ко не буде крштен водом и Духом неће видети Царство Божије.

И остави изговоре са кумовима.

Ти си одрастао човек, сам за себе можеш да одговараш и да се крстиш.

No, ne znam kakvi su u vas sad to u praksi tačno konkretni običaji u vezi s kumstvom, znam samo okvirno, uopšteno da se u srpskoj narodnoj tradiciji i etnografiji vrlo drži do kumstva i pridaje mu se vrlo veliki značaj i ono se vrlo cijeni, mnogo više nego kod drugih mnogih naroda pa sam mislio da s tim ne uvrijedi te ljude. A i oni bi mogli malo to ubrzat, nije baš dobro da se na njih, te kumove toliko čeka, to je istina. Zato sam mislio ako se tim šta važno remeti kod vas kad se raskida dogovoreno kumstvo neka malo pričeka. Kod nas to nije običaj, ja kad sam se krstio kao staratelj pred zakonom se pojavila baka jer od roditelja kao maloljetan nikad ne bih dobio saglasnost za krštenje pa se morala tražit rupa u zakonu, kod nas sveštenik mora imati saglasnost barem jednog od roditelja ili nekog staratelja (obično tu figuruju rezervni staratelji: bake, djedovi, tetke, stričevi u slučaju kad se oba roditelja protive krštenju). A kum i kuma bi bila jedna časna sestra z tog samostana gdje sam se krstio i jedan, tada još mladi bogoslov, sad je sveštenik u Travniku.

Ovo je taj moj krsni kum:

http://www.ktabkbih.net/info.asp?id=30074

A stariji brat od mog kuma je takodjer sveštenik i profesor liturgike na KBF u Sarajevu

http://www.kbf.ba/page.php?id=50

Ако верујеш у Свето Писмо и Свето Предање онда мораш да знаш да су речи Хистове да нико ко не буде крштен водом и Духом неће видети Царство Божије.

И остави изговоре са кумовима.

Ти си одрастао човек, сам за себе можеш да одговараш и да се крстиш.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...