Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Marko Dragičević

Mogu li nekrsteni da se spasu

Оцени ову тему

Recommended Posts

Rec Hristova, Sveto pismo i Sveto predanje, izricito tvrde da ko se ne Krsti taj se nece spasiti.
Kako ce bilo sta, ne vazno da li je sukato ili rogato, biti spaseno van ulaska u zagrljaj Dobrog pastira?

Naravno, ne mislim na Krstenje samo u smislu formule i potapanja u vodu, neki hriscani u istoriji ni nisu tako krsteni npr. pojedini su krsteni  potapanjem u svojoj krvi i sl.

Naravno, ne mislim na Krstenje samo u smislu formule i potapanja u vodu, neki hriscani u istoriji ni nisu tako krsteni npr. pojedini su krsteni  potapanjem u svojoj krvi i sl.

Ne znam sta da ti kazem.
Gospod ce na kraju svima suditi, to je sigurno.
Jednostavno, verujem da Bog gleda sire od crkve, da se tako izrazim. 
Nece pogubiti mnoge dobre ljude samo zato sto nisu krsteni. 

Ја би на ову тему, ако ми дозволите, дао један кратак одговор! ( Тема: да ли не крштени могу да се спасу)-

- Крштени имају веће шансе!

Lepo objasnjeno. 

Nisam ranije imao prilike da slusam ovog coveka. Cini mi se kao da ima dosta toga pametnog da se cuje od njega. :)

Sta za tebe znaci ovo "saznati za Hrista" ? 

Mislio je na one koji nikad nisu culi za Isusa iz Nazareta i za njegov zivot. Npr. neka plemena. Jednostavno do takvih ljudi nije stiglo Jevandjelje pa bi sad bili besmisleno reci da se oni nece spasiti, a mnogi od njih zive daleko boljim zivot nego mi, imaju eticke koncepte kao sto je Ubuntu. 

Морам да додам нешто што би могло бити корисно за све овакве теме и дискусије, којих има у огромном броју на овом форуму.

Дакле, коначни суд, назван и најстрашнији, јесте отворен и делаће по принципу, коме је колико дато, томе ће се тако и судити.

Обратимо пажњу, да постоје људи којима није доступна благодат светог Крштења а оци колико сам успео да укачим, говоре о овоме, да ће се некоме судити по савести а не само по Крштењу.

Дакле док год постоји став да ће се судити и по савести, добро је за размишљање на ову тему.

Саласије, on 07 Mar 2015 - 20:00, каже: Например ко у животу није сазнао за Христа. Sta za tebe znaci ovo "saznati za Hrista" ?

Површно речено: Дочи у додир са науком Христовом, причати са Хришћанима, прочитати нешто...

Ако размотримо дубље; постоје безбројни лични фактори који утичу на сазнање и прихватање или одбијање Христа.

Jednostavno, verujem da Bog gleda sire od crkve, da se tako izrazim.

Ако Цркву гледамо као тело Христово, онда је ширина Бога ширина цркве, и нико ван Цркве се неће спасити. Ако је црква институција, бити члан те институције, није по себи спасоносно.

Ако Цркву гледамо као тело Христово, онда је ширина Бога ширина цркве, и нико ван Цркве се неће спасити. Ако је црква институција, бити члан те институције, није по себи спасоносно.

Dobro, da se ne igramo recima sada. :)

I sam si ovo napisao: Бог има многе које црква нема и црква има многе које Бог нема" (блажени Августин)

Poslusaj i ti ovo sto je Milan postavio, lepo je to vladika pojasnio. :)

Guest

Ja čvrsto vjerujem u Sv. Pismo i Predanje i molim se Bogu, ali nisam krsten jer su mi kumovi u Njemackoj. Ima li nade za mene? Mogu li biti spašen?

Ако верујеш у Свето Писмо и Свето Предање онда мораш да знаш да су речи Хистове да нико ко не буде крштен водом и Духом неће видети Царство Божије.

И остави изговоре са кумовима.

Ти си одрастао човек, сам за себе можеш да одговараш и да се крстиш.

Do koliko je ljudi u Srbiji stiglo Jevandjelje, sta mislis? :)

Pa verovatno su svi culi za njega, e sad to Jevandjelje moze ovako da udje na jedno a izadje na drugo uvo, a moze da se zadrzi u glavi i srcu. 

Mislio sam dakle na ovo sto Salasije kaze da mnogi nisu dosli u dodir sa hriscanima pa ni ne znaju za tako nesto.

Површно речено: Дочи у додир са науком Христовом, причати са Хришћанима, прочитати нешто...

Ако размотримо дубље; постоје безбројни лични фактори који утичу на сазнање и прихватање или одбијање Христа.

A sta mislis, da li Crkva moze da postoji u nekim zajednicama/plemenima koja nikad nisu culi za Hrista? Naravno ne mislim fizicki na zgradu ili kako kazes instituciju. 

Inace dobro dosao na Pouke  8086.gif

Pa verovatno su svi culi za njega, e sad to Jevandjelje moze ovako da udje na jedno a izadje na drugo uvo, a moze da se zadrzi u glavi i srcu. 

Mislio sam dakle na ovo sto Salasije kaze da mnogi nisu dosli u dodir sa hriscanima pa ni ne znaju za tako nesto.

Sta znam, praksa mi drugacije izgleda. Ako pogledamo realno oko sebe, mnogi ljudi krsteni u pravoslavlju pojma nemaju o svojoj veri. 

Ko je "kriv" za to, ja ne znam. Vera se pomesala sa sujeverjem, babskim pricama, pa evo i mi ovde na forumu ne gledamo stvari isto, cak ni teolozi i uceni ljudi. 

Zato se i pitam, ko je cuo za Hristosa, onako kako treba da cuje?

Jer gle, cuo sam ja za Muhameda isto, osnovno nesto o Islamu znam. Mozda i onoliko koliko prosecan Srbin zna o Pravoslavlju. 

Pa opet, ne osecam nikakvu "emociju" prema Muhamedu, niti neko posebno interesovanje za njega. Tako sada mozda neki muslimani pricaju, "mozda Allah spase neke indijance u Amazonu koji nisu ni culi njegovu rec, ali ostale koje su culi a nisu mu prisli, nece spasiti sigurno". 

A zasto mu nisi prisli?! 

Nadam se da si razumeo komparaciju... :)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...