Jump to content

Nakon pricesca vernici ostali da sacekaju kraj Liturgije.

Препоручена порука

zabandalis vrata i nema niko da mrdne dok se Liturgija ne zavrsi.

:D Ako nista drugo ne pomaze...

Salu na stranu, tuzno je to...Sa jedne strane toliko ljudi dodje da primi Svetu pricest, sa nekom nadom...(ili strahom, ili " valja se" ne znam koji su im razlozi i ne ulazim u to) a onda brze-bolje izadju( sa tom istom nadom) ne sacekavsi kraj Liturgije.... 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 83
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Pa teško im je jer oni ne dolaze zbog zajednice, nego zbog pričešća, a njima pričešće ne znači zajednica, nego indivudualni eliksir besmrtnosti.    A ovo za večernju, to tek da se malo postoji, valj

Odmah na pocetku da vam kazem da je naslov pomalo ironican. Naime, radi se o jednoj pojavi, mozda masovnoj. ( bar je tako u parohijskoj crkvi u koju ja idem) Znaci, vernici dodju na pocetak Liturgije,

Код мене јуче ујутру у Ваљевској цркви се прво завршила Литургија, а свештеник је одмах после рекао да ко хоће да се причести да приђе  и при излазу да користи излаз са десне стране  да се не ствара гужва. Тако да је ове године вероватно знајући ситуацију од прошле (а прошле године је било причешће и наравно останак до краја Литургије), да људи долазе само пред крај да се причесте и да беже кући, завршио Литургију па онда Свету причест. А иначе кад сам дошао на почетак Литургије црква је била попуњена, а кад сам изашао две колоне су биле до испред улаза капије....

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Наш владика уобичаено пре причешќе држи ову беседу:

- Сада браќо и сестре биќе причешќе. Они који су се припремали нека приступе. А ко може да се причести? Онај који се опростио со свима који су му згрешили и са свима коме је згрешио. Ако није могао да се лично опрости, бар да им опрости и да се помоли о њих. Они који  нису јели, пили и пушили по поноќи. Они који су се исповедали! Сви који нису исповедани да не прилазе. Јер причешќе неќе да им буде на здравље и спасењје, него на суд и осуда. Причешќе је огањ и спалиќе их. Исто и они који не сматрају себе да су најгрешнији на свету не треда да прилазе. Али то не значи да они који се причесте да треба да одлазе из храма! Стајали смо 3 саати, неки и 4 саати, можете још 10 минута. Завршиќемо литургију, поделиќе се нафора и онда сви одемо куќи. На прву литургију, на Тајну Вечеру, само Јуда Искариот је напустио литургију пре отпуста, предао је Христа и вешао се! Тако ќе да заврше и сви који напусте литургију пре отпуста. Они који хоќу да приступе нека понављају:
„Верујем Господи и исповдам...“

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Inače, neki sveštenici imaju praksu da pričešće ostave za kraj, tj oni pozovu ljude- sa strahom Božijim, verom i ljubavlju pristupite, onda odmah ide blagosloven gradij vo imaja Gospodnje... onda odmah- spasi bože narod tvoj i blagoslovi dostojanije tvoje, pa vidjehom svjet istinij itd... pa tek posle otpusta se iznese putir i ljudi pričeste.

Па то је тако код нас. Ми се прво захвалимо што смо примили Свете Тајне, па их тек онда примимо (послије отпуста)  :D

Смијешно, али ваљда народ не зна масу тога па онда иде по принципу "боље и овако него никако". Мада би свештеници требали мало да "обуче" тај народ. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Исто и они који не сматрају себе да су најгрешнији на свету не треда да прилазе.

Bogme tezak kriterijum :D

Ja se onda nikad ne bih pricestio. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Код нас свештеници често причају народу да Литургија није готова и да траје још 10-ак минута, тако да све мање има излажења.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Bogme tezak kriterijum :D

Ja se onda nikad ne bih pricestio. 

Па зато ја се ретко причешќујем. :D Јер заиста се не сматрам да сам најгрешнији човек. :(

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Па зато ја се ретко причешќујем. :D Јер заиста се не сматрам да сам најгрешнији човек. :(

Извини што питам. Ти си у МПЦ или ПОА?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Od pune Crkve kod nas ostane 10-15tak ljudi, iako svestenik ponekad naglasi da nije kraj Liturgije. 

Mada mislim da to ovdje ima veze sa neznanjem isto, jer do prije godinu dana Pricesce se vrsilo uvijek na kraju Liturgije, sad ne, pa mozda se ljudi zaborave, ne cuju svestenika...a krene njih 5, pa za njima i ostali...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

I gde su jucerasnji izvestaji...? Jel' verni narod ostao da saceka kraj Liturgije kao sto treba i dolici? 

Jasta, gde bi inace isli? :))) Mislim da su se juce svi do poslednjeg pricestili...jako, jako lepo, prosto neopisivo koliko je ovde lepa atmosfera u crkvi, koliko samo ima decice, koliko naroda peva, bas imamo osecaj zajednostva.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...