Jump to content

Nakon pricesca vernici ostali da sacekaju kraj Liturgije.

Препоручена порука

Isto ko i sa crkvenim zapovestima, ne mora ali je pozeljno :)

Ko na predavanjima kad mi kazu: Ne morate da dolazite nije obavezno al je pozeljno. Manje vise, isto je, stvar htenja. 

Ne " mora " se nista, ali : Nakon pricesca svestenik blagosilja prisutan narod, cita se molitva posle pricesca, peva se 

Zatim Djakon i prisutan narod zablagodari Gospodu, svestenik moli Blagoslov Gospodnji da dodje na nas......to potraje jos 10-15 minuta

Onda sam prisustvovao tome mozda par puta :D 

због каснијег дружења, наравно уз кафицу и чашицу

Meni je nekako to vise prikaz Carstva Nebeskog nego liturgija. Nesto kao Tajna vecera, svi okupljeni, piju, jedu, caskaju i druze se, samo tada nije bilo domace rakije i kafe, ali sustina je ista - druzenje :D 

Подели на овим сајтовима

Inače, neki sveštenici imaju praksu da pričešće ostave za kraj, tj oni pozovu ljude- sa strahom Božijim, verom i ljubavlju pristupite, onda odmah ide blagosloven gradij vo imaja Gospodnje... onda odmah- spasi bože narod tvoj i blagoslovi dostojanije tvoje, pa vidjehom svjet istinij itd... pa tek posle otpusta se iznese putir i ljudi pričeste.

Подели на овим сајтовима

A 10-15 minuta nije mnogo, ako vec neko ide na Liturgiju, posti i pricesti se, moze da saceka i tih 15 minuta da se zavrsi Liturgija sa Blagoslovom i da Svestenik kaze: U miru izadjimo....Uostalom, probajte jednom, mozda vam posle nece biti problem da ostanete na celoj Liturgiji, fokusirani i mirni.

Vidis @Deja Vu, kad si se pozalio na nekoj drugoj temi da ne mozes da ostanes " miran " na Liturgiji, rekla sam ti da je to zato sto nema Blagodati Duha Svetoga, eto vidimo sad zasto ga nema. Nemoze ga ni biti kad izadjes pre kraja Liturgije.... :)

Nesto sam skeptican na tu izjavu al ajd :D Mislim da nisam jos shvatio znacaj Liturgije, nemam puno iskustva sa njom, veci deo tokom svog (mladog) zivota sam proveo smarajuci se i cekajuci da se sto pre zavrsi da me ne bole noge. Zapravo, iskustvo sa Crkvom kod mene je vrlo vrlo malo, ne bih se mogao nazvati crkvenim covekom, i ovako retko kad odem u nju, moze na prste da se prebroji koliko ode u godinu dana, pricesce svega 2 puta kad je bozicni i vaskrsnji post. Jednim delom je to navika i uticaj u porodici gde retko kad idemo, obicno majka i ja, pa me znaju ostali u familiji zezati kako sam trebao u popove jer idem u crkvu sto je krajnje besmisleno al neka ih. Drugim delom je lenjost, posto me mrzi ustati ujutru svake nedelje i otici, umoran sam, zelim da se naspavam i odmorim. 

Tako da se radi vise o tome. Mada juce, posto sam isao na pricest nisam danas zbog nekog seminara, kada sam bio, resio sam da se ne molim svojim molitvama kako se obicno molim i to svega 10 min posle cega blejim u ikone i svestenika i cekam kraj, nego da pratim molitve svestenika i ponavljam ih kroz celu litirugiju i moram priznati da je vec bilo drugacije, da mi je mnogo prijalo i nisam se toliko brinuo za noge. 

Tako da sam u vezi prakse u crkvi sa inteligencijom 0. A to je jer me praksa mnogo i ne zanima inace u svemu, nego samo teorija. Slabo sta radim i uradim, nisam puno kreativan, volim da se zavucem u teoretisanje, katkad u fantaziranje pa razmisljam da krenem da pisem knjige ali mi se ne da i slicno. E tako sa Crkvom. Sve razumem, sve mi je jasno, citava teorija i teologija, ali u praksi gotovo nista. Sto ne znaci da ne postujem neke zapovesti, nisam sad budibogsnam ovakav onakav, da jedno pricam a drugo radim, nego da ono sto pricam ponekad ne primenim u praksi. 

Подели на овим сајтовима

Odmah na pocetku da vam kazem da je naslov pomalo ironican. Naime, radi se o jednoj pojavi, mozda masovnoj. ( bar je tako u parohijskoj crkvi u koju ja idem) Znaci, vernici dodju na pocetak Liturgije, do plovine Liturgije, crkva se vec napuni, pocne pricesce, smerno i bogobojazljivo pridju svetoj casi, uzmu naforu i....ajd kuci. 

Crkva u kojoj nije mogla ni igla da padne a da se ne zakaci za rame nekog vernika, odjednom ostaje prazna...

A Liturgija se nastavlja...do svog kraja. 

Jel tako i kod vas u parohijskim crkvama? 

Sta je sa tim narodom?

Ovamo stampedo da pridju da se priceste, i dok si trepnuo....nigde nikog. 

Треба да благодаримо Богу што су уопште и дошли у Цркву.

Подели на овим сајтовима

Кажу да ко не остане до краја као да није ни био.

Ух бре,то ми личи на ону ваља се-не ваља се теологију...

Шта знам,неки ауторитети богослови православља,кажу да је промашај бити на литургији а не причестити се, што ми је једина нормална критика...

Иначе ова екипа прво-недељаша поста,који посте само ту и евентуално последњу недељу, трче људи кући,да што пре попију кафу ,пљугу,па ручак...

Сдруге стране имаш ови који не пропуштају ни вечерње, а на литургију долазе пре свештеника,  а причешће је за њих равно бинго згодитку...

На крају имаш и ове који попују попут мене, а због ноћног провода ,знају да преспавају литургије...

Дакле праксе су толико различите да је и Бог диго руке,наравно у пежуративном смислу... ;)

Подели на овим сајтовима

Braco i sestre pomaze Bog nije me bilo dugo :) Kod nas svestenici su jedno vreme ko papagaji ponavljali pred pricesce jednu mini besjedu da ne prilaze nekrsteni i oni koji se nisu spremali za pricesce,da posle pricesca ne ljube ruku svesteniku i da obavezno posle pricesca ne idu iz crkve. Urodilo plodom sad rijetko ko izadje. Dosta naroda ostane i na citanju molitava blagodarnosti posle pricesca. :D

Подели на овим сајтовима

Ima nas raznih, naravno, svi imaju neko svoje " Zasto-Zato" ali postoje neke elementarne stvari...to ti je kao da si bolestan i lekar ti kaze pij lek na 8 sati, a ti pijes kad stignes...nekad i ne popijes, nekad ispostujes satnicu, nekad popijes dva... :)

Подели на овим сајтовима

нажалост,разлика је између народа који редовно долази у цркву и оних,како ја волим да их назовем "традиционалисти"(више цене и поштују народни обичај него црквено правило)...ови први се понашају како доликује,особито после пар критика владике који је скренуо пажњу и да је јуда одмах по примању причешћа изашао...е па,ај ти сад изађи ако смеш после причешћа :D  ,ови други,дођу само на крају прве или последње недеље поста,запале свећу,причесте се и натраг својим активностима...наравно,причешће је чаробни напитак који ће их заштити од свих недаћа,болести,незапосленима помоћи да се запосле,неудатим/неожењеним да нађу брачног друга итд. (примери су на основу њиховог сведочења)...

питају ме "кад почиње причешће?","па овако,имате 2 литургије,прва почиње у 5,а друга у 9","ма,не питам те то,него кад да дођем на причешће?","дођи... :aplauz: "

слава Богу и на томе,цркве су пуне деце,народа...па даће Бог да се временом и научимо и дисциплинујемо

Подели на овим сајтовима

Nesto sam skeptican na tu izjavu al ajd :D Mislim da nisam jos shvatio znacaj Liturgije, nemam puno iskustva sa njom, veci deo tokom svog (mladog) zivota sam proveo smarajuci se i cekajuci da se sto pre zavrsi da me ne bole noge. Zapravo, iskustvo sa Crkvom kod mene je vrlo vrlo malo, ne bih se mogao nazvati crkvenim covekom, i ovako retko kad odem u nju, moze na prste da se prebroji koliko ode u godinu dana, pricesce svega 2 puta kad je bozicni i vaskrsnji post. Jednim delom je to navika i uticaj u porodici gde retko kad idemo, obicno majka i ja, pa me znaju ostali u familiji zezati kako sam trebao u popove jer idem u crkvu sto je krajnje besmisleno al neka ih. Drugim delom je lenjost, posto me mrzi ustati ujutru svake nedelje i otici, umoran sam, zelim da se naspavam i odmorim.

Tako da se radi vise o tome. Mada juce, posto sam isao na pricest nisam danas zbog nekog seminara, kada sam bio, resio sam da se ne molim svojim molitvama kako se obicno molim i to svega 10 min posle cega blejim u ikone i svestenika i cekam kraj, nego da pratim molitve svestenika i ponavljam ih kroz celu litirugiju i moram priznati da je vec bilo drugacije, da mi je mnogo prijalo i nisam se toliko brinuo za noge.

Tako da sam u vezi prakse u crkvi sa inteligencijom 0. A to je jer me praksa mnogo i ne zanima inace u svemu, nego samo teorija. Slabo sta radim i uradim, nisam puno kreativan, volim da se zavucem u teoretisanje, katkad u fantaziranje pa razmisljam da krenem da pisem knjige ali mi se ne da i slicno. E tako sa Crkvom. Sve razumem, sve mi je jasno, citava teorija i teologija, ali u praksi gotovo nista. Sto ne znaci da ne postujem neke zapovesti, nisam sad budibogsnam ovakav onakav, da jedno pricam a drugo radim, nego da ono sto pricam ponekad ne primenim u praksi.

Najvise na forumu volim ovakve postove, licne i iskrene. :)

Inace, treba naci neki zdrav balans, postovati pravila ali opet ne zaboraviti sustinu, to bi trebalo da. ude valjda ljubav i sloboda.

Bog se raduje svakom coveku koji mu se obrati iskreno, pa tako verujem i da ce nas uciti onoliko koliko je potrebno za nas.

Mi ljudi bi sve da ogranicimo...

Подели на овим сајтовима

Najvise na forumu volim ovakve postove, licne i iskrene.

:bendoff: 

Bog se raduje svakom coveku koji mu se obrati iskreno, pa tako verujem i da ce nas uciti onoliko koliko je potrebno za nas.

Upravo. Otkriva nam onoliko koliko trebamo da znamo, i u trenutku kada trebamo da znamo.  :)

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Odmah na pocetku da vam kazem da je naslov pomalo ironican. Naime, radi se o jednoj pojavi, mozda masovnoj. ( bar je tako u parohijskoj crkvi u koju ja idem) Znaci, vernici dodju na pocetak Liturgije, do plovine Liturgije, crkva se vec napuni, pocne pricesce, smerno i bogobojazljivo pridju svetoj casi, uzmu naforu i....ajd kuci. 

Crkva u kojoj nije mogla ni igla da padne a da se ne zakaci za rame nekog vernika, odjednom ostaje prazna...

A Liturgija se nastavlja...do svog kraja. 

Jel tako i kod vas u parohijskim crkvama? 

Sta je sa tim narodom?

Ovamo stampedo da pridju da se priceste, i dok si trepnuo....nigde nikog. 

Tako je i kod nas. Nego bi ja primenio metod kao u Vizantiji sto je bio, zabandalis vrata i nema niko da mrdne dok se Liturgija ne zavrsi.

Подели на овим сајтовима

zabandalis vrata i nema niko da mrdne dok se Liturgija ne zavrsi

Сада ме подсети на време када сам био у предшколском као клиња, вазда су ме хватали за зулуфе како би ме вратили на место ако устанем раније пре знака за излазак у двориште  :D

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...