Jump to content
Adelaida

Nakon pricesca vernici ostali da sacekaju kraj Liturgije.

Recommended Posts

Odmah na pocetku da vam kazem da je naslov pomalo ironican. Naime, radi se o jednoj pojavi, mozda masovnoj. ( bar je tako u parohijskoj crkvi u koju ja idem) Znaci, vernici dodju na pocetak Liturgije, do plovine Liturgije, crkva se vec napuni, pocne pricesce, smerno i bogobojazljivo pridju svetoj casi, uzmu naforu i....ajd kuci. 

Crkva u kojoj nije mogla ni igla da padne a da se ne zakaci za rame nekog vernika, odjednom ostaje prazna...

A Liturgija se nastavlja...do svog kraja. 

Jel tako i kod vas u parohijskim crkvama? 

Sta je sa tim narodom?

Ovamo stampedo da pridju da se priceste, i dok si trepnuo....nigde nikog. 

Apsolutno tacno, i u crkvi u kojoj ja idem. A takodje je i masovna pojava da se na vecernju dodje 10-ak minuta pred kraj. Ne razumem zbog cega je ljudima tesko da dodju na pocetak sluzbe.

Pa teško im je jer oni ne dolaze zbog zajednice, nego zbog pričešća, a njima pričešće ne znači zajednica, nego indivudualni eliksir besmrtnosti.

A ovo za večernju, to tek da se malo postoji, valja se. :)O

Tako je danas ali sutra, prekosutra.... Biće drugačije,
ostajaće i duže nego što ostajemo mi sada.
Samo da ovo njihovo htenje 'zalijemo' molitvama Bogu,

i da nam Bog da da vidimo 'plod'.

Моје искуство није баш тако драстично. Има и тога али то су "изоловани случајеви". Углавном се све поштује. Наравно има и кашњења на литургију и вечерњу али ко би га знао сад, знам да на вечерњу често долазе са малим закашњењем због посла најчешће ако је радни дан. Вечерња почиње у 17ч а често је радно време и до 16:30, 17ч,18ч ... Што се тиче причешћа и одласка дешава се. Мада сам само једном покушао да укапирам ко излази раније (сада и не обраћам пажњу) углавном су то били старији или родитељи са клинцима. Не сви наравно, као што рекох поједини. Дешавало се да због велике гужве (добро па нам је празником пуна црква) неко изађе на ваздух ако нема довољно кисеоника па се врне :) (мени се то једном десило, прошлог лета).

Такође и моје искуство није баш тако драстично. Углавно је све и како треба да буде,изузетак буду старији и родитељи са децом. Већина остаје до самог краја ,они који су се причестили ( чита се молитва после Свето Причешће) и они који нису се причестили узимају нафора.

Pa teško im je jer oni ne dolaze zbog zajednice, nego zbog pričešća, a njima pričešće ne znači zajednica, nego indivudualni eliksir besmrtnosti.

A ovo za večernju, to tek da se malo postoji, valja se. :)O

Oprosti im brate.. skapirace mozd da grese :) to je izmedju njih i Boga

Исто такође и код нас :) Од препуне цркве народа током целе Литургије, након причешћа остане празна да све одјекује :D

Е, сад ту има и нешто друго... До пре неколико година (рекла бих док нисмо постали Епархија), народ се, веровали или не, причешћивао тек када се све заврши. Значи, свештеници се причесте у олтару, онда се Литургија наставља до краја, па тек онда народ - причести се, узме нафору и напоље. Људима остала та навика... А, с обзиром да већину чине они који у цркву долазе пар пута годишње, нису ни могли да науче другачије. Нису ни свесни да негде греше, није им нико објаснио, нису се сами интересовали да науче...

У Прологу на једном месту читамо да је такво понашање равно издајству.

Они заиста немају појма шта раде.

Најбоље да сви после иду у црквену салу.

:) Најбоље је да свештеник објасни народу да би требало да остану до краја Литургије ( за случајеве када се излази после причешћа из незнања или због себичности)

Oprosti im brate.. skapirace mozd da grese :) to je izmedju njih i Boga

Pa nemam ja šta da im opraštam, ne greše oni meni. Samo sam dao mišljenje zašto ljudi dolaze pred kraj sluzbi i odlaze odmah nakon pričešća. :)

Guest

Odmah na pocetku da vam kazem da je naslov pomalo ironican. Naime, radi se o jednoj pojavi, mozda masovnoj. ( bar je tako u parohijskoj crkvi u koju ja idem) Znaci, vernici dodju na pocetak Liturgije, do plovine Liturgije, crkva se vec napuni, pocne pricesce, smerno i bogobojazljivo pridju svetoj casi, uzmu naforu i....ajd kuci. 

Crkva u kojoj nije mogla ni igla da padne a da se ne zakaci za rame nekog vernika, odjednom ostaje prazna...

A Liturgija se nastavlja...do svog kraja. 

Jel tako i kod vas u parohijskim crkvama? 

Sta je sa tim narodom?

Ovamo stampedo da pridju da se priceste, i dok si trepnuo....nigde nikog. 

Код нас тога више, хвала Богу нема.

Данас је била пуна Црква, свештеник је изашао и рекао шта је Причешће и шза значи благодарност за све. Сви су остали до краја, прочитане су и молитве благодарења, све како приличи и доликује.

Нажалост, ова појава о којој говориш је, истина, масовна, али све зависи од тога како се свештеници поставе. Мислим да је то кључно.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...