Jump to content
Guest ага пије млеко

Мој Свети Сава

Оцени ову тему

Recommended Posts

Вјерујем да смо сви упознати да се текст Химне Светом Сави прије неколико година измијенио, па ме сада интересује зашто је то тако? Ми који смо мало старији, некада смо научили ону стару верзију, и сада одједном нова, нове строфе, промјене унутар старих... Некако, не допада ми се то... Она није ваљала? Ова нова написана због распада Југославије? Мислим, шта је заиста у питању?

ХИМНА СВЕТОМ САВИ (ВЕРЗИЈА 1)

Ускликнимо с љубављу
Светитељу Сави
Српске цркве и школе
Светитељској глави.
Тамо венци тамо слава
Где наш српски пастир Сава.
Појте му Срби,
Песму и утројте!

Благодарна Србијо,
Пуна си љубави
Према своме пастиру
Светитељу Сави.
Цело Српство слави славу
Свога оца Светог Саву.
Појте му Срби,
Песму и утројте!

С неба шаље благослов
Свети отац Сава;
Са свих страна сви Срби
с мора и Дунава
К небу главе подигните
Саву тамо угледајте.
Саву српску славу,
Пред престолом
Творца!

Да се српска сва срца
С тобом уједине,
Сунце мира, љубави,
Да нам свима сине,
Да живимо сви у слози,
Свети Саво ти помози.
Почуј глас свог рода,
Српскога народа!

Пет векова Србин је
у ропству чамио
Светитеља Саве
Име је славио.
Свети Сава Србе воли
И за њих се Богу моли.
Појте му Срби,

Песму и утројте!!

ХИМНА СВЕТОМ САВИ (ВЕРЗИЈА 2)

Ускликнимо с љубављу

Светитељу Сави
Српске цркве и школе
Светитељској глави.
Тамо венци тамо слава
Где нас српски пастир Сава.
Појте му Срби,
Песму и утројте!

С неба шаље благослов
Свети отац Сава;
Са свих страна сви Срби
С мора и Дунава
К небу главе подигните
Саву тамо угледајте.
Саву српску славу,
Пред престолом Творца!

Благодарна Србијо,
Пуна си љубави
Према своме пастиру
Светитељу Сави.
Босна и Херцеговина
Светог Саве дедовина
С тобом славе славу
Светитеља Саву.

Здраво Среме, Банате
И Србијо Стара
Раванице, чувај нам
Тело Кнез Лазара;
Црна Горо, сестро мила,
Здраво и ти с нама била
Да славимо славу
Светог оца Саву.

Милешево слави се
Телом Светог Саве
Кога славе сви Срби
С обе стране Саве;
Синан-паша ватру пали
Тело Светог Саве спали,
Ал‘ не спали славе,
Нити спомен Саве.

Да се српска сва срца
С тобом уједине,
Сунце мира, љубави,
Да нам свима сине,
Да живимо сви у слози,
Свети Саво, ти помози.
Почуј глас свог рода,
Српскога народа!

@@Александар С,

Мислим, шта је заиста у питању?

Наша невероватна и бесконачна глупост.. ето шта ... и пре и после химне ... :)

Пре десетак година, баш на празник Светог Саве, сам чуо једног свештеника како пева Химну Светом Сави која је имала двадесетак (можда и више) строфа. Од тада безуспешно покушавам да нађем текст те верзије. Ако неко има поменути текст, молио бих да га постави овде.

Можда та дужа химна садржи у себи строфе обе верзије горе наведене...

Као дете сам добила на поклон антиквитетну књигу из 1927 год. ''Свети Сава у народном  предању'' од Владимира Ћоровића,која је трајно у мени побудила пасионирану радозналост и фасцинацију животом и делом овог светитеља.Трудићу се како време дозволи да искуцам неке делове,јер би скенирање оштетило већ пожутели и дотрајали папир. Кроз ову тему бих постовала сваки вид стваралаштва везаног за њега,како кроз реч тако кроз слику и звук.

Знам да се о Св.Сави много писало и причало,али знам да никад неће бити довољно осврта,рефлексија на духовну и световну заоставштину овог историјског великана.

За почетак да се осврнем оквирно на његово животно дело и општи значај који је имао како за српску државу тако и за српску цркву:

• Утемељивач Српске цркве
  • Утемељивач православне вере у српском народу и тиме утврдио историјско опредељење српског народа ка источном православљу и историјску судбину српског народа
  • Просветитељ српског народа и утемељитељ  српског књижевног језика(писао на оба језика-виши(црквени) и нижи (народни))
  • Први срспки законодавац
  • Први уређивач монашког живота код нас

Наравно свака од ових области заслужује детаљнију пажњу и  ја  бих волела о свакој појединачно да се прида значај како кроз моје постове,тако и од осталих чланова форума кога ова тема интересује.

За први пост бих још додала прелепу слику Стевaна Тодоровића ''Св.Сава се одриче повратка краљевском двору-Пострижење Св.Саве''

Stevan_Todorovic_-_Postrizenje_Svetog_Sa

лепо се ја одлучим да скенирам песму из књиге и преживимо и књига и ја!!!елем,у питању је предивна народна песма ''Како се Св.Сава закалуђерио'' :

savaslika.jpg
green shot

sava1.jpg
image uploading site

sava2.jpg
image hosting

sava3.jpg
image hosting

лепо се ја одлучим да скенирам песму из књиге и преживимо и књига и ја!!!елем,у питању је предивна народна песма ''Како се Св.Сава закалуђерио'' :

savaslika.jpg

green shot

sava1.jpg

image uploading site

sava2.jpg

image hosting

sava3.jpg

image hosting

Прво нешто за пјесму:

1) Ово је пјесма из Петрановићеве збирке...Еееех, да ми се само некако дочепати свих ових збирки ( Караџићеве, Петрановићеве и Богишићеве...а има и других, чак и оних које нису сакупљали Срби и којих нема на српском, већ на њемачком )

2) Види се да је пјесма касније настала, јер  користи ријеч "бабо".

3) У XII вијеку није било топова у Србији :D

4) Ријеч "ложница" за турску "кревет". Руси кажу:"Лажус спац ( ложусь спать )", за "идем спавати/лијежем да спавам".

Сава као повјесна личност има велики значај, јер је ударио темеље за будући облик Србије. Одредио је православље као главну деноминацију, уредио Цркву и донио чак законе грађанског права из Византије заједно са црквеним. Мада, по мени, он се највише истиче по томе што је једина личност у нашој повијести која је успјела помирити два завађена Србина и спасити земљу од слабљења због њиховог сукоба. Исто то је покушао и Петар Карађорђевић са Обреновићима, али ови нису хтјели да се мире.

Прво нешто за пјесму:

1) Ово је пјесма из Петрановићеве збирке...Еееех, да ми се само некако дочепати свих ових збирки ( Караџићеве, Петрановићеве и Богишићеве...а има и других, чак и оних које нису сакупљали Срби и којих нема на српском, већ на њемачком )

2) Види се да је пјесма касније настала, јер  користи ријеч "бабо".

3) У XII вијеку није било топова у Србији :D

4) Ријеч "ложница" за турску "кревет". Руси кажу:"Лажус спац ( ложусь спать )", за "идем спавати/лијежем да спавам".

Сава као повјесна личност има велики значај, јер је ударио темеље за будући облик Србије. Одредио је православље као главну деноминацију, уредио Цркву и донио чак законе грађанског права из Византије заједно са црквеним. Мада, по мени, он се највише истиче по томе што је једина личност у нашој повијести која је успјела помирити два завађена Србина и спасити земљу од слабљења због њиховог сукоба. Исто то је покушао и Петар Карађорђевић са Обреновићима, али ови нису хтјели да се мире.Б

Баш леп и користан лингвистички осврт, е то је најлепша ствар на форумима дивним попут овог,заиста можеш увек да учиш!

Jа бих сад искористила предговор ове збирке где можда можемо на непристрасан начин пратити историју предања о Св.Сави и то баш у светлу немилих, актуелних догађаја у Црној Гори,али то не бих коментарисала овде.

Прва предања су забележена још у 13 веку,али највећи део  је пореклом краја 19 в. и почетком 20 в. Први је Вук Караџић почео са бележењем причи али потицај да се сакупе и обједини  сав материјал о овом светитељу је потекао од  г.Вида Вулетића.

Што се тиче житија издваја се Теодосијево које прешло чак и у руску књижевност(Иначе моје омиљено житије је свакако од Светог владике Николаја).Јачину култ показује и чињеница да је босанско-срспски краљ Твртко I дао се крунисати баш у Милешеву над гробом Св.Саве.

У 16. В се бележи како добар део муслимана чува и негује култ Св.Саве што бележе и страни путописци (Жан Шено 1547).

Њему је пажња придавана и од католика што можемо видети  из Савине биографије коју пише католички свештеник Иван Томко Мрнавић.Ипак, овај предговор напомиње да негде где се могло очекивати да култ светог Саве заживи управо је оскудан.До 1930 г.  је забележено да управо ван Србије има највише цркава посвећених овом светитељу,4 у зворничко-тузланској и бококоторској епархији – 6  Савиних цркви.

Овде бих додала још једну дивну слику Паје Јовановића ''Свети Сава мири завађену браћу'', у духу Ћирилићаревог поста

braca.jpg

Jа бих сад искористила предговор ове збирке где можда можемо на непристрасан начин пратити историју предања о Св.Сави и то баш у светлу немилих, актуелних догађауја у Црној Гори,али то не бих коментарисала овде.

До 1930 г.  је забележено да управо ван Србије има највише цркава посвећених овом светитељу,4 у зворничко-тузланској и бококоторској епархији – 6  Савиних цркви.

Кад сам се већ дотакла овог није на штету напоменути колико је био далековид(верници кажу вођен Св.Духом) кад је као архиепископ ''све српске и поморске земље'' ојачавао православље у Приморју,те је за то подручје основао две епископије :

-Хумску код Стона на Пељешцу

-Зетску  на полострву Превлаци близу Тивта-са намером да сузбија продирање римског утицаја из Котора и Бара.

Толико о томе колико Св.Сава  ''нема'' везе са Црном Гором и ширењем православне јеванђељске истине на тим просторима.

у вези са темом, ко може нека дође да чује сигурно добро предавање....

https://www.pouke.org/forum/topic/564-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B0/page-27#entry1020614

у вези са темом, ко може нека дође да чује сигурно добро предавање....

https://www.pouke.org/forum/topic/564-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B0/page-27#entry1020614

Хвала JESSY !!!Да ли постоје аудио записи са ових предавања?Волела бих заиста да чујем ово ,али разболех се неславно!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...