Jump to content
Deja Vu

Да ли верујете у човека?

Да ли верујете у човека?  

27 members have voted

1. 1. Да ли верујете у човека?

Recommended Posts

Биле су теме да ли верујете у Бога, зашто верујете и томе слично, али није била тема о вери у човека. Та вера не значи да ли верујете у постојање човека, него да ли имате поверења у човека. 

Дакле, да ли верујете у човека генерално, у човечанство? Ако да, зашто верујете?

photo.jpg

https://www.google.rs/search?imgurl=http%3A%2F%2Fwallpaperswide.com%2Fdownload%2Fprince_of_persia___the_two_thrones-wallpaper-1024x1024.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwallpaperswide.com%2Fprince_of_persia___the_two_thrones-wallpapers.html&h=1024&w=1024&tbm=isch&tbs=simg%3ACAQSsgEJbS2bNMvVFkManQELEKjU2AQaAggXDAsQsIynCBqIAQo6CAISFPMRhx69HoMemgrtEdoRyh6OHqMeGiB7xUrd9uR8VQz6LivmA5sVZSyZou-1ktyJymVtOmCILQpKCAMSFLQclRm_1HKoRwByqHKAZ6xbGD7McGjDxBT9ULfeay3NPZN8xB9tv2mmzFSAVd3e9Hr20pNfyk8C6KXxNZ-1EN1hdDiPHjkgMIQufK-bMaJS1&ei=mwfIVLPgLeTRywOUiIGYCQ&ved=0CAkQhxw&biw=1440&bih=761&dpr=1#imgdii=_&imgrc=12Xc2MFlo41oVM%253A%3BPLen5-06KjldUM%3Bhttps%253A%252F%252Flh4.googleusercontent.com%252F-G5tcGWwlc7Q%252FAAAAAAAAAAI%252FAAAAAAAAAAA%252Fm0AZCkX9XgE%252Fphoto.jpg%3Bhttps%253A%252F%252Fplus.google.com%252F108859269889651831472%3B301%3B301

Да ли верујете да је човек способно биће, да смо ми људи довољно моћни да спасемо ову планету од разних хаоса од којих су неки проузроковани нашим понашањем (глобално загревање и промена климе), да остваримо напредак, да се винемо у небеса и према звездама као што сваки научно фантастични холивудски филм приказује закључно са Interstellar-ом који је скоро изашао?

Или пак верујете да је човек неспособно, глупо и зло биће које ће довести до апокалипсе и уништења света и живота на Земљи својим неодговорним понашањем почев од споменуте промене климе до нуклеарног рата? Верујете ли да је човек оно што је лик на мом аватару описао као ''грешку еволуције''? 

Једном речју јесте ли антрополошки оптимиста или антрополошки песимиста? Или пак некакав антрополошки реалиста? 

П.С. Лик на слици је Принц Персије из истоимене игрице који има два аспекта своје личности: 1) Нормални, добри принц 2) Мрачни, зли принц - који се мењају у зависности од околности (ватра и песак мењају нормалног у мрачног принца, вода мрачног у нормалног). 

Ja verujem čoveku,samo ako ga posmatram kroz Bogočoveka,odnosno merim šta je Bogougodno a šta ne.

Tako da bi možda moj pravi odgovor bio, Ne!

Питам само за веру у човека, не у Богочовеку и Бога, у оно би се могло рећи хуманизам и просветитељство сматрају - да човек може сам себе да уздигне и освоји универзум - ако ћемо по Кардашевој скали, мада у далекој будућности ако је буде неће постојати човек него његов еволуирани потомак, али мислим на исто, назовимо га човеком и човечанством па макар имао крила и 10 ногу. 

Веома тешко питање . Ја би реко ни једно ни друго јер не може се ништа генерално гледати јер су људи крајње различити од оних који у стању да учине крајње страшне ствари до оних који не би ни мрава згазили. 

Што је јена врста живог бића свеснија , ту су и разлике израженије , тако да међу људима има свега и свачега тако да не могу дати дефинитиван одговор дали верујем или не у човека .

Verujem.

Problemi i opasnosti sa kojima će se čovečanstvo suočavati u bliskoj budućnosti biće sve veći i veći (osim klime i nuklearnog rata tu je i sve veća opasnost od nekontrolisanog razvoja veštačke inteligencije, povodom koje su se nedavno oglasili Stiven Hoking i Ilon Mask).

Tako da nam je optimizam potreban više nego ikad.

:)

Питам само за веру у човека, не у Богочовеку и Бога, у оно би се могло рећи хуманизам и просветитељство сматрају - да човек може сам себе да уздигне и освоји универзум - ако ћемо по Кардашевој скали, мада у далекој будућности ако је буде неће постојати човек него његов еволуирани потомак, али мислим на исто, назовимо га човеком и човечанством па макар имао крила и 10 ногу. 

Razumeo sam te ja i dao sam ti odgovor tačno po tvom pitanju.

Inače, možda malo off ali je svakako dobra crtica jednog mudraca: Verujem, da mogu sve što jedan čovek može da uradi.(ne gubi iz vida Boga dok misliš o ovoj rečenici) (kreni,preokreni to je to)

Da, verujem u čoveka. Mislim da čovek zbog svoje velike sebičnosti može da dovede i dovodi do ivice propasti ovaj svet ali isto tako taj isti sebičnjak poseduje i ono zrno svetlosti u sebi koje podstiče nagon za preživljavanjem. Čovek nikad neće (osim ako je duševno bolestan) dozvoliti sebi da potpuno propadne. Dakle, mislim i verujem da koliko god veliko s****e čovek napravi, kad "dođe do guše" on će to i da popravi, ako je moguće. Pa mislim, Bog veruje u čoveka, kako onda ne bih ja verovala  :)

Наравно да да. Мада ми се та вјера милион пута пољуљала, али опет има наде за човјека. :)

Са сдруге стране, сваки човјек је Божије створење, ако не вјерујем у човјека, не вјерујем ни у Бога. :) 

Рекао сам НЕ упркос чињеници да човек јесте посебно биће на овој планети. Дуго сам веровао да смо једнаки са животињама и да смо само још једна врста животиња, али нисмо једнаки и то је евидентно. Можда се може рећи да смо и надврста.

Е сада, то што смо надврста би требало да значи да смо способни, као што јесмо, да ову планету очувамо и учинимо лепшим и бољим местом за сва бића... Но ми не живимо у рају. Последица тога што смо свесна и самосвесна бића, напреднија у многим погледима од других на овој планети, носи и то да за разлику од других живуљки, ми узимамо и оно што немамо. Избрисали смо нешто што се зове природна равнотежа и узимамо из природе више него што она може да пружи да бисмо задовољили своје потребе и пориве... итд...

Једини наш природни непријатељ су људи и они ће нас и истребити како време одмиче. 8086.gif

Овде је наглашено у човека, не кроз Бога, него чист човек.Мој би одговор био ДА и НЕ. Без вере једних у друге не можемо да живимо.Сами не можемо ништа.

Са друге стране, питање је колико човек себи може да верује, слаби смо.Самим тим, не могу потпуно да верујем људима, увек постоји доза опреза.

Овде је наглашено у човека, не кроз Бога, него чист човек.

Не слажем се са овим. Човјек се једино кроз Бога и може посматрати. Јер шта је човјек!? То је творевина (Божија) и створен је за Христа и у Христу: "Њиме је саздано све што је на небесима и на земљи. Све је Њиме и за Њега саздано" (Кол. 1,16). Човјек је икона и подобије Божије.