Jump to content

Да ли неко поштује одлуку Сабора СПЦ о обавезној катихезацији пре крштења одраслих?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Па добро онда смо довели тему на ниво где би требало сазнати од форумских свештеника зашто нико од њих не поштује усвојен предлог од стране синода у обиму  којим је усвојен.

Ово је тема потпуно за овај форум и жао ми је што неће заживети и бити у нивоу најпопуларнијих на поукама.

Прво: Нисам ни знао за ову одлуку, (до скора). Никад нисам од стране епархије добио ама баш ништа. Нити ко шта пита, нити кога шта занима.

Друго: Најстарија особа коју сам крстио имала је две године.

Треће: Кад сам износио став потребе катихуменизације. сви су ме гледали бело, и говорили да лупам глупости, и ако хоћу да будем преподобан, онда најбоље да се замонашим.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 72
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Када би се ова одлука поштовала, сигуран сам да бисмо имали вернике много утврђеније у својој вери. Нажалост, крштење се у нашем народу и даље доживаљва као нека национално-духовна иницијација која не

Па они ни на Литургији оглашених не науче ништа, ми се ту само молимо за њих. У Грчкој је колико ми се чини избачена Литургија оглашених. Ја сам ипак за то да се они помињу и да се помолимо за њих. З

Прави је хит по србијанским храмовима, из недеље у недељу,јкад крене масовно сагињање глава на : ,, Оглашени, главе своје приклоните Господу.'' .. хахаха   .. А кад се после пар секунди зачује : ,,С

Прво: Нисам ни знао за ову одлуку, (до скора). Никад нисам од стране епархије добио ама баш ништа. Нити ко шта пита, нити кога шта занима.

Друго: Најстарија особа коју сам крстио имала је две године.

Треће: Кад сам износио став потребе катихуменизације. сви су ме гледали бело, и говорили да лупам глупости, и ако хоћу да будем преподобан, онда најбоље да се замонашим.

Хвала што постојиш и причаш као да си браћом окружен што и јеси. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Једина Истина коју Хришћани признају јесте Христос. Он(а) се увек пише великим почетним словом управо због тога што Хришћани у Њој виде ЛИЧНОСТ а не накакву ''истиниту информацију'' или 'некакво ''спасоносно учење'' 

Ха, как'а замена теза!

Без истине нема Истине, јер путем лажи се не долази до Истине.  :)

Тако да суочавање са Истином ''одмах'' , на које ти апелујеш, јесте управо И ЈЕДИНО - кроз само Свето Причешће јер оно  и јесте сама та Истина  :)

Све остало .. (све друге ''истине'') су приче и фантазмагорије за инфантилне и маловерне .. 

Видиш, има свештеника који неће Свето Причешће да своде на пуку формалност, на шта неки од вас инсистирају.

Такав формализам би само довео до стварања некаквих зомби-хришћана који не знају 'де ударају.  :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ха, как'а замена теза!

Без истине нема Истине, јер путем лажи се не долази до Истине.  :)

Видиш, има свештеника који неће Свето Причешће да своде на пуку формалност, на шта неки од вас инсистирају.

Такав формализам би само довео до стварања некаквих зомби-хришћана који не знају 'де ударају.  :)

Немогуће је, ако знаш Ко је Христос и верујеш у Њега, другим речима Волиш Га, свести га на ''формалност'' .. немогуће.

А горе помињеш неку замену теза(?) - да лаж замени истину - чак Истину!.. Образложи или немој да пишеш овако пошто ништа прецизно и конкретно ниси рекао, а практично говориш о Христу помињући лаж и нечије инсистирање (па и моје(?!)) да се Причешћивање (ти велиш -Причешће- дакле сам Христос?), сведе на формалност. Значи кад си толико за ''истинитост'' да је чујемо.. Отвори карте.

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Немогуће је, ако знаш Ко је Христос и верујеш у Њега, другим речима Волиш Га, свести га на ''формалност'' .. немогуће.

А горе помињеш неку замену теза(?) - да лаж замени истину - чак Истину!.. Образложи или немој да пишеш овако пошто ништа прецизно и конкретно ниси рекао, а практично говориш о Христу помињући лаж и нечије инсистирање (па и моје(?!)) да се Причешћивање (ти велиш -Причешће- дакле сам Христос?), сведе на формалност. Значи кад си толико за ''истинитост'' да је чујемо.. Отвори карте.

Пази, овде смо говорили о припреми одраслих људи за Крштење, а не о теби, мени или неком трећем.

Парадоксологија је навела пример из њене Цркве, у којој свештеници нису хтели ни да причешћују људе, који тек приступају Цркви, без добре припреме.

Неколицину вас је такав поступак саблазнио, а ти си им чак и епитимију доделио тамо на некој планини.

Обавеза свештеника је да уче људе духовној дисциплини и побожном животу, као што и раде у датом примеру, јер то је суштина, у супротном би Свете Тајне свели на формалност.

А ово друго је игра речи коју си започео када си из моје поруке истргао из контекста једну реч, погрешно почео да је тумачиш, а то је неозбиљно, па сам се и ја мало поиграо. Ја нисам говорио о ''истини'' као крајњем циљу, већ као средству које је јако важно за људе који желе да дођу до важних информација.   

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Да ли неко поштује одлуку Сабора СПЦ о обавезној катихезацији пре крштења одраслих?

Да.

Ko poštuje ovu odluku u celosti ili bar da malo liči na pun obim koji je usvojen?

Prosto ti ne verujem i neozbiljno je dati argument sa DA.

Nije neozbiljno samo prema meni, nego prema svim učesnicima u diskusiji,pogotovo sto su se hvala Bogu i svestenici oglasili.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Парадоксологија је навела пример из њене Цркве, у којој свештеници нису хтели ни да причешћују људе, који тек приступају Цркви, без добре припреме.

Ne baš. Bili su poduži spiskovi rigidnih pravila za sve u životu, od detalja odevanja preko jela i pića i van posta do toga sme li se i koliko u bioskop i na kupanje na Adu i može li se upaliti TV tokom posta da se pogleda neki Bogougodan program i kad se i kako sve NE SMEJU u braku imati odnosi i sve to i samo to je bilo pravoslavlje i ako je bilo šta od toga delovalo čudno ili preterano onda nisi bio spreman da zaista budeš pravoslavac i bolje bi bilo da se ne pričešćuješ dok ne budeš zaista spreman.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Пази, овде смо говорили о припреми одраслих људи за Крштење, а не о теби, мени или неком трећем.

Неколицину вас је такав поступак саблазнио, а ти си им чак и епитимију доделио тамо на некој планини.

Обавеза свештеника је да уче људе духовној дисциплини и побожном животу, као што и раде у датом примеру, јер то је суштина, у супротном би Свете Тајне свели на формалност.

А ово друго је игра речи коју си започео када си из моје поруке истргао из контекста једну реч, погрешно почео да је тумачиш, а то је неозбиљно, па сам се и ја мало поиграо. Ја нисам говорио о ''истини'' као крајњем циљу, већ као средству које је јако важно за људе који желе да дођу до важних информација.   

Опет ти велим... Истина за Хришћанина има велико ''И'' на почетку јер он (хришћанин) увек у Истини види Личност тј Њега - самог Христа. И о никаквој се ''игри рели'' не ради него о самој суштини.

А теби ту нешто стоји накриво - очигледно. Поготову та прича о причешћивању! И такав став свештеника, о каквом је говорила Парадоксологија, (а не оно што си ти ''ублажавао''- али све и да је тако)  јесте потпуно погрешан.. а ''епитимија'' је била из мог угла виђења - тако да остајем потпуно при ономе што сам написао јер Причешћивање је суштина а све остало су фантазмагорична привиђења и параверје..

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne baš. Bili su poduži spiskovi rigidnih pravila za sve u životu, od detalja odevanja preko jela i pića i van posta do toga sme li se i koliko u bioskop i na kupanje na Adu i može li se upaliti TV tokom posta da se pogleda neki Bogougodan program i kad se i kako sve NE SMEJU u braku imati odnosi i sve to i samo to je bilo pravoslavlje i ako je bilo šta od toga delovalo čudno ili preterano onda nisi bio spreman da zaista budeš pravoslavac i bolje bi bilo da se ne pričešćuješ dok ne budeš zaista spreman.

I sad se nadje neko pametan i kaže: Mjock to nije moguće :) 

I sad zamisli pripremu pred Krštenje u tom obliku? Srbi jedini monasi svi do jednog a samo nekoliko njih ima monaški postrig:)

U svet nas nema, dobro je ipak smo preživeli,što bi rekli moji ukućani,preživeli smo i sad malo, da ozbiljno razmislimo šta ćemo sledeće uraditi da zagorčamo život sami sebi :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Катастрофа, .. и зато и имамо ово што имамо. Опразнеле цркве, млаку и једва-живу парохијску активност, гуруизованост уместо духовништво,.. етц, етц..

Нисмо препознали да нам је Бог послао људе да им дамо што смо за бадава добили... него смо им узимали меру овако и онако... 

Готово је с тим ..

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Катастрофа, .. и зато и имамо ово што имамо. Опразнеле цркве, млаку и једва-живу парохијску активност, гуруизованост уместо духовништво,.. етц, етц..

Нисмо препознали да нам је Бог послао људе да им дамо што смо за бадава добили... него смо им узимали меру овако и онако... 

Готово је с тим ..

Delimo isto mišljenje i samo bi se još osvrnuo Istine radi...ipak je bolje sad nego za vreme komunizma,jer ja ovo gledam kao posledicu.

Medjutim, to ne sme da nas opravdava da ovakvo stanje ostane i tu smo mi koji delimo sa tobom zajednički stav potpuno u saglasju.

Kažem ti, u SPC žive samo monasi ali tek nekoliko njih ima monaški postrig, ako sam ti razumljiv.

Sreća pa se sa ovim mladjim sveštenicima,situacija potpuno menja,jer ti ljudi svakako bolje razumeju zamke sveta,kojeg su se svi do jednog u manastirima odrekli. Tako će verovatno i pouke mirjanima biti u većem saglasju sa istorijskim vremenom i navikama,odnosno iskušenjima.... 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 1 month later...

А теби ту нешто стоји накриво - очигледно. Поготову та прича о причешћивању! И такав став свештеника, о каквом је говорила Парадоксологија, (а не оно што си ти ''ублажавао''- али све и да је тако)  јесте потпуно погрешан.. а ''епитимија'' је била из мог угла виђења - тако да остајем потпуно при ономе што сам написао јер Причешћивање је суштина а све остало су фантазмагорична привиђења и параверје..

Да би боље схватио, мораш да се сетиш да се и Јуда ''причестио''. Ако живот није Литургија, онда причешћивање, по систему ''уђеш, зинеш, причестиш се и готово'', нема смисла.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...