Jump to content

Да ли неко поштује одлуку Сабора СПЦ о обавезној катихезацији пре крштења одраслих?

Оцени ову тему

Препоручена порука

• Одговори 72
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Када би се ова одлука поштовала, сигуран сам да бисмо имали вернике много утврђеније у својој вери. Нажалост, крштење се у нашем народу и даље доживаљва као нека национално-духовна иницијација која не

Па они ни на Литургији оглашених не науче ништа, ми се ту само молимо за њих. У Грчкој је колико ми се чини избачена Литургија оглашених. Ја сам ипак за то да се они помињу и да се помолимо за њих. З

Прави је хит по србијанским храмовима, из недеље у недељу,јкад крене масовно сагињање глава на : ,, Оглашени, главе своје приклоните Господу.'' .. хахаха   .. А кад се после пар секунди зачује : ,,С

Pročitah svojevremeno u Gogoljevom Razmatranju Božanstvene Liturgije da postoji jedna ruska tradicija po kojoj neki nameno priklone svoje glave tokom jektenije za oglašene kao izraz osećanja da nisu ništa bolji ni "napredniji" od oglašenih, naprotiv.

Да. и ја мислим да 90% оних који спуштају главе а крштени су заправо и не размишљају о том потезу пре него га учине.. Али вероватно највећи број истих потпуно махинално то чини када чује ''приклоните глкаве..'' Међутим одређени број вероватно уопште и не разуме смисао онога што свештеник изговара. Али је једно сигурно ни једни ни други од њих дакле не схватају шта раде а то би морао неко да им објасни ..

На крају колко год да је то израз некакве ''побожности'' или ''скрушености'' - или неке духовности .. неисправно је а то онда нема никаквог смисла.. 

većina "zilotski" nastrojene tamošnje omladine iz kasnih 90ih i ranih 00ih sada svrstava u ateiste.

Znači, verovatno nije do veronauke pred krštenje, već do samog prestrogog pristupa prema svima. 

Дакле чему строгост ..  Строгост је замка ''напаљености'', неискуства ..усијаности .. како год. Она се само благошћу може обуздати и смирити. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

:)

Е јака је баш та ''зилотска'' екипа када због ''престрогог'' приступа дижу руке од Бога и постају атеисти.

Tako su omladinu iz Nevskog tada zvali u drugim beogradskim hramovima, kasnije sam saznala :)

Možda je druga reč pogodnija umesto "prestrogog" pristupa - meni je ta trenutno najblaža za jedan pristup nekih sveštenika tamo koji su zahtevali monašku poslušnost u svakom detalju, gotovo monašku seksualnost i u braku, i tovarili strah i osudu prema svemu što od svih tih pravila i od te takve supkulture iole odstupa.

I branili pričešće ako ne prihvatiš i ne primeniš sve to odmah.

Kognitivna disonanca se ne može zauvek održavati. U nekom trenutku (se) puca. Pa kud koji.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Tako su omladinu iz Nevskog tada zvali u drugim beogradskim hramovima, kasnije sam saznala :)

Možda je druga reč pogodnija umesto "prestrogog" pristupa - meni je ta trenutno najblaža za jedan pristup nekih sveštenika tamo koji su zahtevali monašku poslušnost u svakom detalju, gotovo monašku seksualnost i u braku, i tovarili strah i osudu prema svemu što od svih tih pravila i od te takve supkulture iole odstupa.

Kognitivna disonanca se ne može zauvek održavati. U nekom trenutku (se) puca. Pa kud koji.

То је то .. 100% .. Верујем да имаш и лично искуство тога , обзиром како говориш прецизно. 

Ово што си поменула ''бранили причешће'' то са Православним Хришћанством нема додирне тачке. Бранити причешће од неког ко ти иоле долази у Храм, у теби види у тим тренутцима неког посебног а ти си према њему ''строг'' у некаквом гуру - мастер фазону .. То је за епитимију у неком селу на надморској висини преко 1200 метара. .. :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Неколико претходних постова ме подсјети на изреку (више се не сјећам од кога сам је чуо, а ни ко је аутор): "Православље се узима на кашичицу." И сам знам неке људе који су нагло и прежестоко, неприпремљени, ушли у Цркву, а данас више нису у њој.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Неколико претходних постова ме подсјети на изреку (више се не сјећам од кога сам је чуо, а ни ко је аутор): "Православље се узима на кашичицу." И сам знам неке људе који су нагло и прежестоко, неприпремљени, ушли у Цркву, а данас више нису у њој.

Poseban problem je kad to duhovnici, umesto da smire i opuste, ohrabruju ili čak zahtevaju.

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Када си рекла ''зилоти'', ја одмах помислио на неустрашиве Хришћане који се ни звери пољских не плаше, кад они устукнуше пред мало строжим свештеницима. :)

Право да ти кажем, ја подржавам такав приступ. Боље је да одмах људе суочиш са истином, јер ако на почетку постану млаки, тешко да ће касније да се поправе. Апостол Павле је тако радио са незнабошцима. Прво што је тражио од њих је да престану са идолопоклонством и курварством, а многима се није допало што је био ''строг''. Ко не може, нека вежба уздржавање, па касније нека дође, а не да се жали на строгоћу.  :)

Ја сам мислио да су свештеници из Невског, са обзиром на локацију Цркве и структуру верника, благи и попустљиви, кад оно ревнитељи прави.

Шта су ти предрасуде, никад нисам био, мораћу једне недеље, ако да Бог, да одем тамо на Литургију. :)   

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Tako je.. a jedina mera toj ''kašičici'' može,  sme  i  MORA  biti  Ona  IZ  PUTIRA :) 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Када си рекла ''зилоти'', ја одмах помислио на неустрашиве Хришћане који се ни звери пољских не плаше, кад они устукнуше пред мало строжим свештеницима. :)

Право да ти кажем, ја подржавам такав приступ. Боље је да одмах људе суочиш са истином, јер ако на почетку постану млаки, тешко да ће касније да се поправе. Апостол Павле је тако радио са незнабошцима. Прво што је тражио од њих је да престану са идолопоклонством и курварством, а многима се није допало што је био ''строг''. Ко не може, нека вежба уздржавање, па касније нека дође, а не да се жали на строгоћу.  :)

Ја сам мислио да су свештеници из Невског, са обзиром на локацију Цркве и структуру верника, благи и попустљиви, кад оно ревнитељи прави.

Шта су ти предрасуде, никад нисам био, мораћу једне недеље, ако да Бог, да одем тамо на Литургију. :)   

Једина Истина коју Хришћани признају јесте Христос. Он(а) се увек пише великим почетним словом управо због тога што Хришћани у Њој виде ЛИЧНОСТ а не накакву ''истиниту информацију'' или 'некакво ''спасоносно учење'' 

Тако да суочавање са Истином ''одмах'' , на које ти апелујеш, јесте управо И ЈЕДИНО - кроз само Свето Причешће јер оно  и јесте сама та Истина  :)

Све остало .. (све друге ''истине'') су приче и фантазмагорије за инфантилне и маловерне .. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мени се допада све што пишеш на овој теми.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Иначе нико се није осврнуо баш ни мало,на моје питање, из које ризнице је узето и написано баш ово правило пред Крштење, јер се слажем са људима који су овде говорили о престрогом и преобимном приступу према оглашенима а руку на срце и према вернима.

Мени овај предлог који је заслужио тему, делује као преобиман процес онога чему оглашени тежи а то је смисао и слобода самог човека.

Говорио сам да ја не спорим припрему пред Крштење,већ износим мисао, да ми овај предлог делује преобиман и представља већи терет од Христовог, јер терет Христов је лак.

Још једна занимљивост иако нисам добио одговор да ли је овај предлог претежак,приметио сам да су и сами свештеници на овој теми писали другачију припрему од предложене. (тј. нисам никад чуо да се је овај предлог било где поштовао и практиковао а то је суштина мог питања.)

Дакле припрема мора да постоји али каква је?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Иначе нико се није осврнуо баш ни мало,на моје питање, из које ризнице је узето и написано баш ово правило пред Крштење, јер се слажем са људима који су овде говорили о престрогом и преобимном приступу према оглашенима а руку на срце и према вернима.

Мени овај предлог који је заслужио тему, делује као преобиман процес онога чему оглашени тежи а то је смисао и слобода самог човека.

Говорио сам да ја не спорим припрему пред Крштење,већ износим мисао, да ми овај предлог делује преобиман и представља већи терет од Христовог, јер терет Христов је лак.

Још једна занимљивост иако нисам добио одговор да ли је овај предлог претежак,приметио сам да су и сами свештеници на овој теми писали другачију припрему од предложене. (тј. нисам никад чуо да се је овај предлог било где поштовао и практиковао а то је суштина мог питања.)

Дакле припрема мора да постоји али каква је?

Питаш да ли је претешко. С чим желиш да поредиш? По мени је једино исправно поређење са искуством цркве, и то са оним што су нам оставили свети оци.

Дакле, по мени, увести праксу светих отаца, а то је много строже. То је три године припреме одраслог човека. По мени је то најбоља припрема.

С тим у вези, овде није речено, али да се зна, да је некада тајна бивала тајна, у смислу да се није сваком преносила, него само припремљеним да је приме. Тако да је као велика тајна чуван и сам текст Исповедања вере (тзв. Симбол вере).

С таквим приступом, педагогијом, хришћани су много савесније и озбиљније схватали своје чланство у Цркви. Тада су се много лакше одлучивали од Цркве они који се не труде на испуњавању Божијих заповести.

Данас се не примењују ни ови минимални захтеви, који су изнесени овом одлуком, јер је таква воља владика. Да ли је то добро, или лоше, не знам. Тј. не знам шта би било да се поштује ова одлука, да ли би били верници били мало одговорнији, и свеснији у каквом се елитном друштву налазе, самим тим што су у Цркви. Мислим превасходно на друштво Цркве која је не небесима, и која чини заједницу са нама који тежимо небесима.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Питаш да ли је претешко. С чим желиш да поредиш? По мени је једино исправно поређење са искуством цркве, и то са оним што су нам оставили свети оци

Не знам што ти нисам био јасан. Дакле слажем се да припрема мора да постоји али питам се већ хиљадити пут овде, да ли је ико икада поштовао предлог који је синод одобрио? Врло сам јасан.

У наставку желим да знам из које ризнице је тај предлог усвојен,где су образложења за такву праксу,зашто никад није заживео овај предлог,зашто СПЦ још увек има предлог којег нико не поштује па ни сам синод, зашто није донешен други бољи предлог ако овај није заживео и тако даље и тако даље..... 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не знам што ти нисам био јасан. Дакле слажем се да припрема мора да постоји али питам се већ хиљадити пут овде, да ли је ико икада поштовао предлог који је синод одобрио? Врло сам јасан.

У наставку желим да знам из које ризнице је тај предлог усвојен,где су образложења за такву праксу,зашто никад није заживео овај предлог,зашто СПЦ још увек има предлог којег нико не поштује па ни сам синод, зашто није донешен други бољи предлог ако овај није заживео и тако даље и тако даље..... 

Тешко... или слабо. Много, је не само предлога, већ усвојених одредаба Синода, којих се многи не придржавају, јер ако се већ не држе канона и црквеног поретка, а што би се држали одлука Синода.... Као што народ рече: ''Далеко је Сунце''....

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Тешко... или слабо. Много, је не само предлога, већ усвојених одредаба Синода, којих се многи не придржавају, јер ако се већ не држе канона и црквеног поретка, а што би се држали одлука Синода.... Као што народ рече: ''Далеко је Сунце''....

Па добро онда смо довели тему на ниво где би требало сазнати од форумских свештеника зашто нико од њих не поштује усвојен предлог од стране синода у обиму  којим је усвојен.

Ово је тема потпуно за овај форум и жао ми је што неће заживети и бити у нивоу најпопуларнијих на поукама.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...