Jump to content

Да ли неко поштује одлуку Сабора СПЦ о обавезној катихезацији пре крштења одраслих?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Ево ја да одговорим. Нема везе са Крстом као распињањем него пише "βαπτιζοντες". А то би значило, онако у слободном преводу и колико ме сећање грчког служи, погружавајући (= исто што и наше крштавајући).

Да, али што се то убацило и што баш крштење, које је значење, ако нема везе са крстом (а не можемо рећи да је крштење-погружење пошто ми имамо ту реч? И како остале помесне Цркве користе превод? Што се везало за крст?

Подели на овим сајтовима

• Одговори 72
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Прави је хит по србијанским храмовима, из недеље у недељу,јкад крене масовно сагињање глава на : ,, Оглашени, главе своје приклоните Господу.'' .. хахаха

.. А кад се после пар секунди зачује : ,,Сви који сте оглашени изиђите .. Нико од оглашених да не остане. ..'' 

А онда све те ''погнуте главе'' остају и не излазе .. интересантно ''разумевање'' верних а још интересантнија ''заинтересованост'' свештеника да подучи верне.. 

СрБББијанска посла ..

Док сам певао у једном хору редовно сам добацивао онима крај мене који су глумили оглашене: а сада изиђите.

Али то није ни по јада, пун јад је када видиш да се 95% људи из тог хора редовно непричешћује а сви редовно певају " Тјело Христово ...

Али прави врхунац бива када запевају " Кажи мени слатка нано ..." као причестан! А свештеници смирени ...

Подели на овим сајтовима

Што се тиче овог питања, а и сличних то је опредељење цркве (од Сабора, па до самих епископа) за квалитет, а не квантитет. Тренутно наше опредељење је квантитет. Па се граде (обнављају) манастири без монаха, монаше се људи да буду кустоси манастира као музеја, крштавају се људи који не знају ништа о вери, а верујем да се дешава да се причешћују и некрштени. Тј. може да се деси да и некрштени приђе чаши, из незнања, а нема механизма који би то спречио у великим градовима. Док се наши епископи не определе за квалитет, имаћемо овакво стање.

Бити хришћанин је част и привилегија, и то мора свима да буде јасно, да се потенцира и стално истиче.

Подели на овим сајтовима

А шта је са храмовима гдје је изостављена Литургија за оглашене? Како ту било кога припремити кад он у старту не зна шта треба?

Подели на овим сајтовима

А шта је са храмовима гдје је изостављена Литургија за оглашене? Како ту било кога припремити кад он у старту не зна шта треба?

Па они ни на Литургији оглашених не науче ништа, ми се ту само молимо за њих. У Грчкој је колико ми се чини избачена Литургија оглашених. Ја сам ипак за то да се они помињу и да се помолимо за њих.

Зато је важна едукација, да се припреме и да схвате шта значи Литургија и због чега долазе на њу, да не долазимо у ситуације, међу осталих и те, као што је неко навео да људи погну главу и да уопште ни не знају шта свештеник каже на Литургији оглашених. И зато није само важна припрема оних који ће се крстити, већ и оних који су крштени, а не знају ништа.

Зато сам и постављао питања на овој теми, не из мог незнања, већ да би људи почели да размишљају због чега је то тако. Јер као што знамо зашто радимо многе ствари у животу, онда ваљда треба да знамо због чега идемо на Литургију и шта значе неке ствари, да учимо мало о својој вери, а не да будемо само посматрачи који не знају ништа, јер тако треба или ваља се.

Зато мислим да је и те како потребна катихетизација некрштених, али и константна едукација крштених.

Подели на овим сајтовима

@@verum est in beer,

Код нас у храмовима нема Литургије за оглашене. И мислим да смо ми једина епархија ( у питању је зворничко-тузланска) гдје је Литургија за оглашене избачена.

То би свакако требало да се убаци, јер људи не знају. Имају добру вољу и за вјеру и за причешће, али не знају да требају изаћи прије него се вијерни народ почне причешћивати, него и они сами прилазе чаши. Додуше, наш свештеник то сваки пута напомене (да некрштени не могу примити свету тајну причешћа), али има оних који то и не кажу па народ из незнања ради по инерцији, тј. како сви тако и они. 

Подели на овим сајтовима

@@verum est in beer,

Код нас у храмовима нема Литургије за оглашене. И мислим да смо ми једина епархија ( у питању је зворничко-тузланска) гдје је Литургија за оглашене избачена.

То би свакако требало да се убаци, јер људи не знају. Имају добру вољу и за вјеру и за причешће, али не знају да требају изаћи прије него се вијерни народ почне причешћивати, него и они сами прилазе чаши. Додуше, наш свештеник то сваки пута напомене (да некрштени не могу примити свету тајну причешћа), али има оних који то и не кажу па народ из незнања ради по инерцији, тј. како сви тако и они. 

Мислим да ту Литургија оглашених нема никаквог значаја, јер без едукације, они и даље не би знали шта значи тај део Литургије. Тако да је исто да ли је има или нема, пошто без припреме не вреди ништа.

А то је већ до владика и свештеника како ће и да ли ће едуковати народ.

Подели на овим сајтовима

Бејах оглашена два месеца, јако је болело што не могу да приступим Тајнама. Тако , да сам излазила.

Свакако је потребно имати знање пре крштења, а и после усавршавати га.

А и "кум" заборавља обавезу подучавања кумчета. Свело се на држање свеће неких пола сата! И то је проблем.

Подели на овим сајтовима

Да, али што се то убацило и што баш крштење, које је значење, ако нема везе са крстом (а не можемо рећи да је крштење-погружење пошто ми имамо ту реч? И како остале помесне Цркве користе превод? Што се везало за крст?

Ценим да је у словенским језицима то било синоним за грчко "ваптизмос". Е сад, зашто баш крштење, не бих знао конкретно. Могао бид да нагађам и правим паралеле. Па је једна од могућих, по мом неком нахођењу, да иначе Крст Христов, тј. страдање а тиме и Васкрсење су у најтешњој вези са тајном крштења, умирања за овај и рађања за нови век. Јер и у чину крштења у молитви која претходи погружењу свештеник каже, парафразирам, да вода у којој се крштава  буде образац смрти Христове и његовог Васкрсења.

У руском преводу пише "Итак идите, научите все народы, крестя их во имя Отца и Сына и Святаго Духа", на енглеском нпр. стоји "...baptizing...".

Подели на овим сајтовима

Једна парохијанка је дошла из Врања  и рекла ми еј да је 90'их прије него што је крштена као пунољетна, заједно са осталима посјећивала вјеронауку за оглашене код Саборне цркве у Врању. Не знам да ли је настављено с том праксом.

Углавном људи дођу кад имају мањак времена, да ли је то неки пут или скоро вјенчање и онда свештенику не преостаје ништа него да их укратко поучи и да неку књигу после Крштења.

У неким БГ црквама је пракса да се крштење уговора код црквењака, испуни се форулар, који се после проследи надлежном свештенику. На дан крштења људи се прозову, крсте, после се свештеник потпише на формулар, црквењак узме обавезе, један студент упише у књиге.....

С друге стране код рмк нема вјенчања док младенци не одслушају предбрачне поуке.

Подели на овим сајтовима

@@verum est in beer,

Није избачена Литургија, него само јектеније за оглашене.

Подели на овим сајтовима

Прави је хит по србијанским храмовима, из недеље у недељу,јкад крене масовно сагињање глава на : ,, Оглашени, главе своје приклоните Господу.'' .. хахаха

.. А кад се после пар секунди зачује : ,,Сви који сте оглашени изиђите .. Нико од оглашених да не остане. ..'' 

А онда све те ''погнуте главе'' остају и не излазе .. интересантно ''разумевање'' верних а још интересантнија ''заинтересованост'' свештеника да подучи верне.. 

СрБББијанска посла ..

Pročitah svojevremeno u Gogoljevom Razmatranju Božanstvene Liturgije da postoji jedna ruska tradicija po kojoj neki nameno priklone svoje glave tokom jektenije za oglašene kao izraz osećanja da nisu ništa bolji ni "napredniji" od oglašenih, naprotiv.

Eto, od tada kad vidim priklonjene glave oko sebe ne znam da l' ljudi ne znaju da nisu oglašeni il' se svesno pridružuju oglašenima i... prosto, ja se posledično osećam bolje sama sa sobom, pa sam zato odlučila ovo da podelim :)

Подели на овим сајтовима

Samo tangencijalno vezano za temu:

Nedavno sretoh drugaricu iz Nevskog na ulici i saznadoh od nje da se velika većina "zilotski" nastrojene tamošnje omladine iz kasnih 90ih i ranih 00ih sada svrstava u ateiste.

Znači, verovatno nije do veronauke pred krštenje, već do samog prestrogog pristupa prema svima. 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...