Jump to content

Да ли неко поштује одлуку Сабора СПЦ о обавезној катихезацији пре крштења одраслих?

Оцени ову тему

Препоручена порука

• Гости

Coat_of_arms_of_Serbian_Orthodox_Church.

Свети Архијерејски Сабор на свом редовном заседању у седници од 23. маја 1991.године донео је ову одлуку:

"Усвојити предлог Његовог Преосвештенства Епископа бачког Г. Иринеја да:

* Ниједан пунолетни човек, па чак ни одраслије дете, не треба да се крсти без припреме и катихетизације
    * Минимално трајање припреме за крштење, односно статуса катихумена, треба да буде 2 - 3 месеца, уз обавезан пост од најмање 3 дана.
    * Свака парохија треба да достави надлежном Епископу списак својих оглашених
    * сви оглашене једне парохије крштавају се заједно, у склопу Свете Литургије, обавезно уз одговарајућу проповед, по могућтству уз учешће Епископа
    * дани крштења: Велика Субота, Пасха, Божић, Богојављање, Педесетница и још један јесењи празник - можда Крстовдан (изузетак само уз допуштење Епископа)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 72
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Када би се ова одлука поштовала, сигуран сам да бисмо имали вернике много утврђеније у својој вери. Нажалост, крштење се у нашем народу и даље доживаљва као нека национално-духовна иницијација која не

Па они ни на Литургији оглашених не науче ништа, ми се ту само молимо за њих. У Грчкој је колико ми се чини избачена Литургија оглашених. Ја сам ипак за то да се они помињу и да се помолимо за њих. З

Прави је хит по србијанским храмовима, из недеље у недељу,јкад крене масовно сагињање глава на : ,, Оглашени, главе своје приклоните Господу.'' .. хахаха   .. А кад се после пар секунди зачује : ,,С

Осим ауторитета не видим смисао овога.

Никад нисам налетео на неку књигу или спис светих отаца,који би били у складу са овим предлогом.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Гости

Осим ауторитета не видим смисао овога.

Никад нисам налетео на неку књигу или спис светих отаца,који би били у складу са овим предлогом.

Sta da ti radim dragi moj. Nisi se bavio istorijom bogosluzenja i istorijom Crkve. Cudi me da nisi nikada citao Katiheze Svetog Kirila Jerusalimskog?

U svakom slucaju, to sto ti ne znas ili nisi cuo ne znaci da ovo nije ispravno. Naprotiv, ovo je bas ispravno, no nazalost ovo nije zazivelo. Zasto? O tome treba da razgovaramo.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не разумем:

* дани крштења...

Да ли се то односи на саборна крштења?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
U svakom slucaju, to sto ti ne znas ili nisi cuo ne znaci da ovo nije ispravno.

Морам и ја теби са драги мој, да упутим жал,да сам управо то и ја рекао а то ниси хтео да приметиш.

Дакле осим ауторитета ми који нисмо имали прилике да прочитамо зашто је предлог исправан објашњавамо вама који јесте прочитали, да је недовољно навести само предлог без иједног објашњења,зашто је врло важно припремати будуће Хришћане на овакав начин.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Гости

To je drevna praksa krstenja katihumena. To su oni oglaseni koje pominjemo na Liturgiji. Krstenja su se obavljala na velike Hristove praznike, na Veliku Subotu (da bi Vaskrs docekao krsten) i tada su se svakako obavljala saborna krstenja kojima je nacalstvovao Episkop. 

Ako ste nekada isli na Predjeosvecene Liturgije u toku Velikog posta, videcete da se na njima ubacuju odredjene jektenije za oglasene koje nisu iste kao ove koje citamo na nedeljnim Liturgijama. jasno se vidi da su tada katigumeni dolazili i aktivnije ucestvovali na bogosluzenjima i cekali Veliku Subotu da se krste.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

To je devedesetih bila - ne znam da li je još uvek - praksa u Nevskom.

Katihizis u grupi je trajao oko tri meseca (jednom nedeljno)a zatim su svi bivali kršteni grupno, obično na Veliku Subotu.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
jasno se vidi da su tada katigumeni dolazili i aktivnije ucestvovali na bogosluzenjima i cekali Veliku Subotu da se krste.

Који је још смисао тога? Активно учешће је наравно у реду али да ли има још неки смисао?

Колико знам ни сада не можеш да се Крстиш без одређене припреме али сам ја то схватио само у смислу испитивања твоје вере и основно познање онога у кога ми верујемо. Зашто је тај предлог толико важан?

Не мораш све,него у кратким цртама ево већ си рекао да је важно да оглашени буду неко дуже време активни на Богослужењу.

Ја сам активан постао после мог Крштења, као да сам вековима у Цркви без икаквог проблема. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

To je devedesetih bila - ne znam da li je još uvek - praksa u Nevskom.

Katihizis u grupi je trajao oko tri meseca (jednom nedeljno)a zatim su svi bivali kršteni grupno, obično na Veliku Subotu.

Еј супер,можеш нам мало више о томе рећи претпостављам да знаш људе који су били припремани на овакав начин. Која су искуства и шта су више добили од оних који су имали припрему само недељу две дана?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Гости
Који је још смисао тога? Активно учешће је наравно у реду али да ли има још неки смисао?

Sguran sam da ti je jasno da mnogi ljudi koji se krste gotovo nikad vise i ne dolaze u Crkvu.

Mnogo je onih koji su formalno krsteni (i kao deca), ali nisu ostvareni u Crkvi. Prosto, to je za njih stvar obicaja.

Kako krstenje nije igrarija i ona glupost tipa valja se- ne valja se, oducek se znalo da onaj ko se krstava treba najpre da nauci koja je to njegova vera, zasto se krsti, u cije ime se krsti itd...

Zato postoje katiheze.

Potrebu katihezacije narocito vidimo u ovo doba informacionih tehnologija da covek veoma lako moze da sklizne u nesto sto nije Crkva, i ako misli da je to sto radi ispravno, cak i to da veru brani. Da ne pojasnjavam, jasno je valjda svima o cemu pricam.

Ja i dalje mislim da ovo treba nanovo oziveti, jer ova odluka nikad nije ni zamenjena nekom drugom. Ona je na snazi, ali je problem sto se ne ispunjava, izuzev u nekim crkvenim opstinama. Nadam se da i dalje to funkcionise u Nevskom 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Еј супер,можеш нам мало више о томе рећи претпостављам да знаш људе који су били припремани на овакав начин. Која су искуства и шта су више добили од оних који су имали припрему само недељу две дана?

E sad, to je zavisilo od katihete.

Moram unapred da stavim disclaimer na svoje utiske: Ja sam krštena kao beba, ali sam sa drugarima koji su hteli da se krste par puta išla na ove pripreme. Tad nisam bila vernica, već buntovna tinejdžerka koju je religija zanimala čisto akademski. Kroz tu prizmu pamtim utiske.

Odrasli ljudi u učioničkoj atmosferi... to ponekad ne izađe baš na dobro. Bilo je prozivanja sirotog mladog-ali-rigidnog đakona koji je držao veronauku, napravila se jedna buntovna klika, bilo je provokacija. Ljudi odrasli, a neko im priča kao deci, insistira na raznim strogim pravilima, a oni se krštavaju iz različitih pobuda, možda nisu bili odmah spremni da se svega pridržavaju po PS-u. Bivalo je često neprijatno, dotle da više ni pitanja nekad nisu bila dobrodošla.

Ali su svi slušali opijeno kada je jedan hodočasnik tek pristigao iz Jerusalima pričao o svojim iskustvima. Čovek je bio neposredan, iskren. Toga je falilo.

Meni su inače iskustva iz Nevskog gotovo traumatična, sve u svemu.

Oni moji drugari koji su tad kršteni - sad su uglavnom okoreli ateisti :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Гости

@@Paradoksologija,

Ovo o cemu si govorila je jedno od iskustava.

U svakom slucaju, kod nas se ne razume potrebaq ucenja o veri.

lepo si rekla da se ljudi iz raznih pobuda krstavaju, neko treba da bude kum a ne moze ako je nekrsten, nekome je rekla neka baba da to valja pa ce da se ozeni itd... svakakvih razloga ima. Sad takvog dovesti na katihezu je trauma i za njega i za veroucitelja.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Морам и ја теби са драги мој, да упутим жал,да сам управо то и ја рекао а то ниси хтео да приметиш.

Дакле осим ауторитета ми који нисмо имали прилике да прочитамо зашто је предлог исправан објашњавамо вама који јесте прочитали, да је недовољно навести само предлог без иједног објашњења,зашто је врло важно припремати будуће Хришћане на овакав начин.

Како иде Литургија оглашених? Ко су били оглашени и како су се припремали.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...