Jump to content

Клуб Ваљеваца ЖРУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

• Одговори 64
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Па да видимо колико нас је... Ваљево, УБ,Осечина, Мионица, Љиг... јавите се !  0104_cheesy

Ваљево од недавно има 2 Хиландарска монаха, са којим сам се док су били у свету дружила: Миле Радовић (Johnson&Johnson) и његов син Марко. Не знам им монашка имена.

Све су од 4.маја

И ја сам летњи члан клуба

Постављена слика

Грожђе се бере, ставља у мељач,

отаче вино, пиће краљевско

ал јок

ја пијем само Ваљевско

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Поздрав за епархију. Ја сам из Монце. Иначе Сербоне ја сам певао за радио рекламу ваљевског пива. Али ипак највише волим мионичку ракију.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Поздрав за епархију. Ја сам из Монце. Иначе Сербоне ја сам певао за радио рекламу ваљевског пива. Али ипак највише волим мионичку ракију.

.....да не ваља, не би било из Ваљева. 0510_music
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Гости

Valjevcani su sila od ljudi... poznavao sam i poznajem nekoliko ljudi iz Valjeva i okoline te iz tog iskustva mogu napisati to. Zanima me, da li neko zna, mog skolskog druga, sada svestenika u Valjevu i veroucitelja, cini mi se, o.Veselina Stefanovskog? I, da li neko zna da li je forumski aktivan te ako nije hoce li mu taj neko, ko ga eventualno poznaje, preneti moje pozdrave kao i sugestiju da se sto pre uclani na 1405_love? Unapred zahvalan...

Otvorenog uma-otvorenog srca, mir vam - Ugrin

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Valjevcani su sila od ljudi... poznavao sam i poznajem nekoliko ljudi iz Valjeva i okoline te iz tog iskustva mogu napisati to. Zanima me, da li neko zna, mog skolskog druga, sada svestenika u Valjevu i veroucitelja, cini mi se, o.Veselina Stefanovskog? I, da li neko zna da li je forumski aktivan te ako nije hoce li mu taj neko, ko ga eventualno poznaje, preneti moje pozdrave kao i sugestiju da se sto pre uclani na 1405_love? Unapred zahvalan...

Otvorenog uma-otvorenog srca, mir vam - Ugrin

О.Веселин је свештеник у Лозници, не познајем га лично, али имам пријатеље који га познају. Распитаћу се за његов мејл, па када сазнам јавићу Вам.

Поздав, хвала на учешће у теми, дођите !  :smiley:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Познајеш ли Владу Костића, ради у Синалку ?  :smiley:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ваљевчани, вратите нам Ћелије!

У потпису - Лазаревачка бригада

Ма, јок, украшћемо ми тебе, наћићемо неку цурицу и удати те у Ваљево  1405_love

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ваљево од недавно има 2 Хиландарска монаха, са којим сам се док су били у свету дружила: Миле Радовић (Johnson&Johnson) и његов син Марко.

Не знам им монашка имена.

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ваљево од недавно има 2 Хиландарска монаха, са којим сам се док су били у свету дружила: Миле Радовић (Johnson&Johnson) и његов син Марко.

Не знам им монашка имена.

Миле је замонашен уочи Сретења ове године и зове се о.Доментијан.

Види овде: https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,3394.0.html

Марко је пре 2 године напустио Хиландар, и хвала Богу, видимо се понекад  :smiley:

Иначе у Хиландару је још ваљеваца: архимандрит Мојсије, монах Јефрем, јерођакон Доситеј, искушеник Милорад,...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

...mog skolskog druga...

Иначе, Веселин, а претпостављам и Ви, је учио са Миљаном Поповићем из Лепосавића, сада јерођаконом Силуаном Григоријатским, који је мој пријатељ. Познајете ли њега ?  :smiley:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

170 година Ваљевске цркве

Аутор: ИНФО-СЛУЖБА ЕПАРХИЈЕ ВАЉЕВСКЕ: Александар Максимовић, Број 1023, Рубрика Догађај

Црква Покрова Пресвете Богородице, тренутно најстарија богомоља у Ваљеву, на дан када се обележава и Слава овога храма, 14. октобра 2009. године, прославила је значајан јубилеј – 170 година постојања.

Постављена слика

Радост празника увеличана је чином Малог освећења, будући да је окончана 18 месеци дуга рестаурација комплетне унутрашњости храма. Чин освећења, а након тога и Свету архијерејску Литургију, служили су Епископи осечко-пољски и барањски Лукијан и ваљевски Милутин. Саслуживало је бројно свештенство и монаштво уз учешће Мешовитог црквеног хора „Хаџи Рувим“ из Ваљева. Свечаности су присуствовали представници градских власти Ваљева и Београда, Министарства вера Републике Србије, Војске Србије и друге угледне званице и гости. Први документ из историје градње данашње ваљевске цркве, посвећене Покрову Пресвете Богородице, јесте писмо кнеза Милоша бр.1828 од 1/13. јула 1832. године, упућено Суду ваљевске нахије. Одговарајући на молбу Ваљеваца, Кнез Милош Обреновић је не само дозволио, већ заповедио Обшчеству ваљевском „да се постара што пре нову цркву, приличне величине Ваљеву начинити.... јер се у старој ваљевској цркви богослужења не могу обављати...”. Кнез одређује и локацију новог храма, опредељујући је на месту „где је пре црква преко Колубаре била...”. Радови на градњи цркве су почели 13/25. априла 1836. године. Градња је окончана 1838. године.

Свој раскошни иконостас, по чему је нарочито препознатљива, црква је добила 1865. године, и дело је Николе Марковића, члана чувене сликарске породице из Пожаревца. У ризници ваљевске цркве сачуван је велики број икона и богослужбених предмета из друге половине 19. века. Црквени живот ваљевске цркве краси и делатност богољубивог богомољачког покрета братства Православне народне хришћанске заједнице Часног и Животворног Крста Господњег, основане 1927. године, и Кола српских сестара Преподобне мајке Евгеније. При цркви је, 18. априла 1993. године, основан Мешовити хор ваљевске цркве „Хаџи Рувим“ који редовно учествује на недељним и празничним богослужењима – добитник бројних признања и учесник на многим концертима у земљи и иностранству.

Генерална обнова цркве започета је у мају 2008. године. Надзор на обнови је преузео Завод за заштиту споменика културе Ваљева. Осамнаестомесечна рестаурација и санација оштећења подразумевала је обијање малтера, подизање старог пода и уградњу новог мермерног, санацију зидова и кровне конструкције, уградњу нових електроинсталација, алармног система и озвучења, увођење подног грејања, замену целокупне столарије... Рестаурација и консервација икона и иконостаса поверена је Миодрагу Марковићу, консерватору Завода за заштиту споменика културе Ваљево. Позлату иконостаса је урадила Тања Ристић из иконописачког атељеа „Андреј Рубљов“ из Ваљева. Плоче са именима добротвора и приложника су преписане и постављене у припрати цркве. Обнову су помогли Министарство вера Републике Србије, Град Ваљево, манастир Острог, Хришћанска заједница Ваљево, бројне организације, предузећа, као и велики број појединаца који су својим прилозима уградили себе у обнову храма. Сви радови су извођени под будним оком Eпископа Милутина, као и старешина цркве: протојереја-ставрофора Ненада Андрића, до месеца фебруара 2009. године, од када је старешинство поверено протојереју-ставрофору Драгану Алексићу.

У свечаној празничној беседи, владика Милутин је искористио прилику да свештенике и народ позове да продуже труд на обнови овог ваљевског храма.

Поводом великог јубилеја, владика Милутин је одликовао великим Архипастирским граматама умировљене протојереје-стварофоре Љубисава Аџића и Михаила Павловића, доскорашње архијерејске намеснике ваљевске, за изузетан допринос на новообновљеној Ваљевској епархији, као и прегалачки четрдесетогодишњи рад у винограду Господњем, љубав и пажњу којим су даривали своје парохијане у местима службовања, и вером којом су хранили душе овога краја.

Након резања славског колача, радост празника употпунила су, пригодним културно-уметничким наступом, деца Основне школе „Сестре Илић“ из Ваљева са својим професорима Оливером Кораћ, Сандром Софронић и Наташом Антонић.

Јубилеј је био повод да се изда и раскошна монографија „Ваљевска црква – Храм Покрова Пресвете Богородице“ која говори о богатом историјату 170 година дугог постојања овог храма. Издавач је Црквена општина Ваљево.

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...