Jump to content

Да ли сте за прелазак на нови календар?

Оцени ову тему

54 члановâ је гласало

1. 1. Да ли сте за прелазак на нови календар?

Препоручена порука

• Одговори 541
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ништа ја то не би диро, довољно имамо проблема са екуменизмом а мислим да би ово направило још веће проблеме.

Подели на овим сајтовима

Када ме неко приупита о томе одлучно кажем да су Маје, баба Ванга, Нострадамус, видовита Зорка и многи други ауторитети истог ранга, прорекли да ће бити скоро смака света, и да ће после смака света бити неки нови и бољи календар (где ће бити мање радних дана - на пример један дан радиш па 15 дана годишњег одмора и томе слично). Тако да једва чекам тај годишњи одмор. Док дођем до тог дела приче већ и забораве шта су ме питали...

Подели на овим сајтовима

Da Milankovicev kalendar je prihvacen u carigradu 1928god,a Milankovic i Maksim Trpkovic su ovaj kalendar i uradili po Molbi SPC i ministarstva vera.Tako da mi je potpuno nejasno sto ga mi danas neprihvatimo kao nas kalendar, pritom je to naj precizniji kalendar mislim da tek na 28hiljada godina treba da se uradi neka korekcija.

Подели на овим сајтовима

Kakav je vaš stav o tome? Zašto je julijanski kalendar bitan? Šta odgovorite kad vas neko priupita o promeni kalendara u SPC?

ма реци ти мени јел си нашао исповедника/духовника и јел си почео да се причешћујеш? :)

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1340937687' post='669080]

ма реци ти мени јел си нашао исповедника/духовника и јел си почео да се причешћујеш? :)

Ispovedam se kod svog parohijskog sveštenika. Prvi put pre nešto više od godinu dana. I pričešćujem se. Za ovaj Vaskrs poslednji put.

Подели на овим сајтовима

Ispovedam se kod svog parohijskog sveštenika. Prvi put pre nešto više od godinu dana. I pričešćujem se. Za ovaj Vaskrs poslednji put.

свака част, само тако настави да можеш и чешће :)

а кад буде неко хтео да мења календар, онда ћемо се бринути ;)

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1341052111' post='669810]

свака част, само тако настави да можеш и чешће :)

а кад буде неко хтео да мења календар, онда ћемо се бринути ;)

Nije da sam zabrinut. nek pametniji ljudi razmišljaju o tome. međutim, dešava mi se u susretu sa raznim ljudima, uglavnom neverujućim, da postavljaju pitanje kalendara i onda iz nekih sopstvenih odgovora izvlače zaključak kako u celoj toj stvari oko vere i crkva ima previše nepoznanica pa im to služi kao razlog da ostaju u poziciji nekih agnostika ili šta već.

Подели на овим сајтовима

Nije da sam zabrinut. nek pametniji ljudi razmišljaju o tome. međutim, dešava mi se u susretu sa raznim ljudima, uglavnom neverujućim, da postavljaju pitanje kalendara i onda iz nekih sopstvenih odgovora izvlače zaključak kako u celoj toj stvari oko vere i crkva ima previše nepoznanica pa im to služi kao razlog da ostaju u poziciji nekih agnostika ili šta već.

не разумем, које питање календара?

календар се неће мењати, нити постоји прича о томе сем у параноичним умовима, а Црква још неће узети нови календар јер јој се претумбавају празници незгодно и нелогично пошто природа верског календара није да буде астрономски тачан и непомичан већ да буде смислен са својим помичним и непомичним верским празницима и конструкцијама око празновања и постова.

друго је што живимо по једном а славимо по другом, па то опет није изговор за дуализам живота и раздвајање живота од вере.

а сад, није таквима ни питање календара нити неко друго питање проблем већ им је обично проблем нешто сасвим треће па треба бити мудар и проникнути шта их уствари спречава да приђу Богу. данас се обично то своди на три ствари - сујета, неће да се одрекну нечег или им је непознаница шта добијају.

да промашај буде гори, пре свега не схватају да је дар који добијају бесплатан.

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1341053575' post='669834]

календар се неће мењати, нити постоји прича о томе сем у параноичним умовима, а Црква још неће узети нови календар јер јој се претумбавају празници незгодно и нелогично пошто природа верског календара није да буде астрономски тачан и непомичан већ да буде смислен са својим помичним и непомичним верским празницима и конструкцијама око празновања и постова.

друго је што живимо по једном а славимо по другом, па то опет није изговор за дуализам живота и раздвајање живота од вере.

а сад, није таквима ни питање календара нити неко друго питање проблем већ им је обично проблем нешто сасвим треће па треба бити мудар и проникнути шта их уствари спречава да приђу Богу. данас се обично то своди на три ствари - сујета, неће да се одрекну нечег или им је непознаница шта добијају.

да промашај буде гори, пре свега не схватају да је дар који добијају бесплатан.

Pametan si ti momak, nema šta. :)

Подели на овим сајтовима

е да, заборавио сам на саблазан и предрасуде, има и тога.

обично се људима не свиђа шта виде и чују о Цркви и њеним члановима, схватајући је као правосудну установу а не као заједницу грешника која је ту да се пере од греха и обожује.

мишљења сам да је саблазан најтежа од свих, пошто човек преживи трауму и онда постане дефанзиван према свему што долази од вере, заједнице и појединаца који су у свему томе, једноставно се створи крајње неповерење које некад иде и до ирационалног страха.

са таквим треба изузетно пажљиво и никад не губити стрпљење и љубав, обично и дуго траје.

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1341053575' post='669834]

Mozda je bolje bez boldovanog dela. Zasto se u kalendaru meseceve mene podudaraju sa astronomskim desavanjima? Kakve ima veze da li tamo stoji da je mlad mesec danas ili za skoro dve nedelje? Kobajagi nije vazno utvrditi kojeg dana stize prolece... Naravno da se tumbaju praznici kad se nepotrebno drzi rastimovani kalendar kao da je to bitan deo vere. Da se uzme bilo koji kalendar koji je saglasan sa astronomskim desavanjima - bilo bi tumbanja, odlaganjam ce tumbanje biti vece.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D0%B5%D0%BD

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D1%98_%D0%88%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D0%A6%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D1%80

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80

Jos je apsurdnija situacija kad se uzme u obzir da je ovaj, sada rastimovani, kalendar uveden zbog preciznosti, da bi zamenio prethodni koji nije bio sinhronizovan sa opazenim nebeskim desavanjima! Kao da je cin prihvatanja kalendara na Prvom Vaseljenskom Saboru vazniji od razloga za to prihvatanje.

Hvala Sosigenu sto nije bio uprilici da odradi posao sa Milankovicevom preciznoscu, jer da jeste, danas bismo mogli da se slepamo na tacan kalendar i da ne budemo svesni mnogih iracionalnih stavova oko kalendara.

Подели на овим сајтовима

Mozda je bolje bez boldovanog dela. Zasto se u kalendaru meseceve mene podudaraju sa astronomskim desavanjima? Kakve ima veze da li tamo stoji da je mlad mesec danas ili za skoro dve nedelje? Kobajagi nije vazno utvrditi kojeg dana stize prolece... Naravno da se tumbaju praznici kad se nepotrebno drzi rastimovani kalendar kao da je to bitan deo vere. Da se uzme bilo koji kalendar koji je saglasan sa astronomskim desavanjima - bilo bi tumbanja, odlaganjam ce tumbanje biti vece.

http://sr.wikipedia....rg/wiki/Сосиген

http://sr.wikipedia....ај_Јулије_Цезар

http://sr.wikipedia....јански_календар

Jos je apsurdnija situacija kad se uzme u obzir da je ovaj, sada rastimovani, kalendar uveden zbog preciznosti, da bi zamenio prethodni koji nije bio sinhronizovan sa opazenim nebeskim desavanjima! Kao da je cin prihvatanja kalendara na Prvom Vaseljenskom Saboru vazniji od razloga za to prihvatanje.

Hvala Sosigenu sto nije bio uprilici da odradi posao sa Milankovicevom preciznoscu, jer da jeste, danas bismo mogli da se slepamo na tacan kalendar i da ne budemo svesni mnogih iracionalnih stavova oko kalendara.

машиш поенту.

православни календар не зависи од тога да ли је тачан или не, већ кад пада Васкрс а после се све мање-више око тога гради. сем тога, ако се помери календар за 13-14 дана онда добијаш непотребне компликације које ти утичу на поредак богослужења.

на крају крајева, већ имамо календар по коме живимо а који је прецизнији па не знам зашто би Црква морала да прелази на друго кад ионако не зависи од астрономије и тачности?

с друге стране, да се не би машили дани и прекрајали на сваких не знам колико, може да се усвоји миланковићев или неки бољи ал онда мораш да направиш малтене васељенски сабор само због календара да прихвате сви и да се направе богослужења да имају смисла ... сем тога што је опасно играти се и урадити то за један дан јер ионако има гомила неуких и изманипулисаних верника и Цркви је важније да их задржи него да буде тачна.

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1341068977' post='670036]православни календар не зависи од тога да ли је тачан или не, већ кад пада Васкрс а после се све мање-више око тога гради. сем тога, ако се помери календар за 13-14 дана онда добијаш непотребне компликације које ти утичу на поредак богослужења.

Миланковић је канонски прорачунао датуме Васкрса и све то лепо уклопио у нови календар (он је одрадио астрономски део према канонским упутствима епископа). Ништа се не би пореметило. Грцима је поремећено зато што су прихваили Миланковићев календар, а датум Васкрс заједно са нама рачунају на основу старог. Једини разлог зашто СПЦ није прихватила свој сопствени календар је било улизивање Русима.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...