Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Lion

Колико су пост и Свето Причешће повезани ?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Лупеташ глупости и причаш непостојеће ствари. Читај каноне које сам навео па мало укључи кефало.

Ja tebi, brate pravoslavče, ni jednom nisam rekao da "lupetaš gluposti" i da uključiš " kefalo". Je li i to uključeno u ljubav Liturgijske Zajednice?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

E pa neće biti tako. Pričešće jeste itekako privatna stvar i ne može niko postavljati teoriju: ako se ne pričešćuješ nisi hrišćanin ako pravilno shvatimo ovu tvoju čudnu rečenicu: "Наравно, никоме се не може наметати да се причести као што се никоме не може наметати ни да буде хришћанин..."

Lošu ste nauku učili, neka vam je Bog u pomoći...

Па ако је причешћивање приватна ствар, што се онда уопште причешћујемо сви заједно? Што се не бисмо причешћивали свако за себе, како коме одговара?

Као што рекох - две различите вере...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Па ако је причешћивање приватна ствар, што се онда уопште причешћујемо сви заједно? Што се не бисмо причешћивали свако за себе, како коме одговара?

Pa zar se ne pričešćujemo svako za sebe, kako kome odgovara? Je li treba neko ovlašćeno lice da mi stoji iza leđa i da mi broji kad sam se pričestio, a kad nisam?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Добро, хајде нас ти онда просветли. Како да будемо хришћани без причешћа Телом и Крвљу Христовом? Наравно, све је то "приватна", односно боље рећи "слободна" ствар. Мене интересује како је могуће бити хришћанин а дато није везано за причешће? Свети Кавасила каже, у тумачењу Свете Литургије, да смисао свих наших радњи и молитава јесте ПРИЧЕШЋЕ. Сад, код тебе видимо да је то нека "приватна", секундарна ствар. Јеси ли прочитао каноне које сам навео?

НЕМОГУЋЕ ЈЕ ДА СЕ НЕКО НАЗОВЕ ХРИШЋАНИНОМ А ДА СЕ НЕ ПРИЧЕШЋУЈЕ.

Ja govorim da pričešće nije uslov da se neko nazove hrišćaninom.
:229229229: :229229229: :229229229: :229229229: :229229229: :229229229: :229229229:

http://www.verujem.org/teologija/nikodim_svetogorac.htm#glava%201

св. Никодим Светогорац и св. Макарије Коринтски

ДУШЕКОРИСНА КЊИГА О ЧЕСТОМ ПРИЧЕШЋИВАЊУ

СВЕТИМ ХРИСТОВИМ ТАЈНАМА

ГЛАВА 1

О томе да је православним хришћанима неопходно често причешћивање Божанским Телом и Крвљу нашега Господа

Свим хришћанима се заповеда да се често причешћују, и то као прво према Владичанским заповестима Господа нашега Исуса Христа, а као друго у Делима и Правилима светих Апостола, светих Сабора, а такође и сведочанствима божанских Отаца, а треће самим речима, чином и свештенослужењем Свете Литургије, и коначно четврто самим Светим Причешћем.

1. Господ наш Исус Христос нам је пре свега оставио Тајну Причешћа, рекавши: “Хљеб који ћу Ја дати Тијело је Моје, које ћу дати за живот свијета” (Јн.6, 51). То јест храна коју Ја желим да вам дам, - то је Тело Моје, које Ја желим да дам за живот целог света. То значи да је Божанско Причешће за вернике неопходан саставни део духовног живота по Христу. и пошто тај духовни живот у Христу не треба да се гаси и прекида (како каже Апостол, духа не гасите (1Тес. 5, 19)), већ треба да буде одлучан и непрекидан, да живи не би живели за себе, већ за Онога Који је за њих Умро и Васкрсао (по том истом Апостолу1), то јест да живи верници више не би живели сопстевним и телесним животом, већ животом Христа, Који је за нас умро и васкрсао – уз неопходност се захтева да буде непрекидно и то што њега чини, то јест Божанско Причешће.

И на другом месту Господ заповеда: “Заиста, заиста вам кажем: ако не једете Тијела Сина Човјечијега и не пијете Крви Његове, нећете имати живота у себи” (Јн.6, 53). Из ових речи следи да је Божанско Причешће неопходно за хришћане исто толико колико им је потребно и свето Крштење, пошто је ту исту двоструку заповест коју је рекао за Крштење рекао и за Божанско Причешће. Он је о светом Крштењу рекао: “Заиста, заиста ти кажем: ако се ко не роди водом и Духом, не може ући у Царство Божије” (Јн. 3, 5). И о Божанском Причешћу говори слично: “Заиста, заиста вам кажем: ако не једете Тијела Сина Човјечијега и не пијете Крви Његове, нећете имати живота у себи”. Дакле, како нико без Крштења не може живети духовним животом нити се спасти, тако нико не може да живи ни без Божанског Причешћа. Међутим, пошто се те две Тајне разликују по томе што се Крштење врши само једном, а Божанско Причешће непрекидно и свакодневно, одатле произилази да за Божанско Причешће постоје две неопходне ствари: прво, треба се пришешћивати, а друго, треба се непрекидно причешћивати.

Поред тога, када је Господ предавао ту Тајну Својим ученицима, Он им није рекао у облику савета: “Ко хоће нека једе Моје Тело, и ко хоће нека пије Моју Крв”, већ је Он рекао: “Ако неко хоће да иде за Мном” (Мт. 16:24) и “ако хоћеш да будеш савршен” (Мт. 19, 21). Али је заповеднички узвикнуо: “Узмите, једите, ово је Тијело Моје”, и “пијте из ње сви, ово је Крв Моја” (погл. Мт.26, 26-2). То јест ви непрекидно треба да једете Моје Тело и обавезни сте да пијете Моју Крв. и поново говори: “Ово чините у Мој спомен” (Лк.22:19). То јест ту Тајну. Ја вам је предајем и то не да се она врши само једном, двапут, или трипут, већ свакодневно (како то објашњава божанствени Златоуст) у спомен на Моја Страдања, Моју Смрт и цео Мој домострој спасења. Те Господње Речи јасно одређују два неопходна [момента] у Причешћивању: један је садржан у обавезној заповести, а други – у постојаности, на коју указује реч “чините”, што разумљиво означава да нам се не заповеда да се просто само причешћујемо, већ и да то чинимо непрестано. Дакле свако сада види да православном хришћанину није дозвољено да наруши ту заповест, без обзира који чин поседује, већ то представља његов дуг и обавезу коју треба непрекидно да испуњава као Владикине заповести и поставке.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Као што рекох - две различите вере...

Tu se slažemo u potpunosti...Ja nisam tvoje vjere...

Naravno Nishizawa je pravoslavne vere; a sta si ti po lupanjima koje ovde izlozi, to ni dragi Bog ne zna  :229229229:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Naravno Nishizawa je pravoslavne vere; a sta si ti po lupanjima koje ovde izlozi, to ni dragi Bog ne zna  :229229229:

Koliko je to pravoslavna vjera može da se vidi iz gore pomuntog filma Razoblachenie koje sam postavio. Kočetko je perjanica reformatora liturgije u Rusiji i ideološki blizanac našim reformatorima. Pogledajte na filmu kako to radi "zajednica" i kakav je to duh, pravoslavni sigurno nije.

A ovaj gore Meda sa svojim pisanjem je očigledan primjer kuda to sve vodi. Čovjek ne zna ni odakle je pošao ni kuda ide. Neka mu neko od vas pomogne da sredi haos u svojoj glavi.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest - . . .-

E pa neće biti tako. Pričešće jeste itekako privatna stvar i ne može niko postavljati teoriju: ako se ne pričešćuješ nisi hrišćanin ako pravilno shvatimo ovu tvoju čudnu rečenicu: "Наравно, никоме се не може наметати да се причести као што се никоме не може наметати ни да буде хришћанин..."

Lošu ste nauku učili, neka vam je Bog u pomoći...

Овако исто говоре Протестанти. Свака част! И они мисле да тим "исповедањем" вере и личним "осећањима" бивају хришћани.

Немој да те то чуди Александре. Владајућа теологија код нас је и даље протестантски поглед на евхаристију а римокатолички поглед на еклисиологију- Цркву.

Мора много, много да се ради да би се вратили ономе што заиста јесте наша православна вера. Богу хвала да и поред свих искушења има свештеника и теолога који су спремни да иду овим путем.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

U skladu sa tvojom pričom gore, dobro bi bilo da pogledaš potresni film o djelovanju reformatora liturgije, priča o liturgijskim zajednicama i sličnim fantazijama u Rusiji. Sveštenika Dubovickog koji nije htio da služi liturgiju onako kako su oni smatrali da treba su zatvorili u Crkvi, ritualno mu svukli odežde, pozvali psihijatrijsku kliniku i smjestili ga u ludnicu. Kočetkova grupa je poslije tog nemilog događaja rasformirana odlukom patrijarha Alekseja II. A dobro bi bilo da se raspitaš o čemu je Kočetkov poučavao i danas poučava, gdje je magistrirao, ko su mu duhovni uzori. Uostalom otiđi na neki od njegovih sajtova. Pretpostavljam da ćete naći mnogo zajedničkih stvari.

Razoblachenie.DVDRip — на Яндекс.Видео

Ужас, шта човеку учинише..на правди Бога...

Ово се дешава..само у блажем облику са људима који немају исто мишљење са мејн стримом у СПЦ...

Или си са њима или си јеретик...

Заборавили су да је Православље пре свега јединство у разлици..помесних Цркви, Епархија и Парохија..

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Добро је, нешто и ја научих. Сад ми је лакше кад знам. Значи, православни Ескими на Антарктику су разлог зашто причешће није condirio sine qua non у хришћанству. Заправо, и ми православни Срби из солидарности према браћи Ескимима који немају Цркву и луксуз да се причешћују, требало би да се уздржавамо од причешћа и да свој хришћански идентитет градимо по угледу на њих - рецимо, тако што ћемо цео живот да постимо и подвизавамо се једући сирову рибу и живећи у иглоима. Дакле, време је да се вратимо својим узорима - Ескимима и да своју заблуделу новотарску еклисиологију преобразимо у једино исправну ескимологију. Какво дивно откривење! Идем данас одма да се исповедим што нисам следио браћу Ескиме!  :229229229: :229229229: :229229229:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Заборавили су да је Православље пре свега јединство у разлици..помесних Цркви, Епархија и Парохија..

Ово си лепо рекао и то би свако требао да има на уму - и "старотарци" и "новотарци".

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Што се тиче наведеног сајта, не занимају ме ставови који нису ставови званичне Цркве - у овом случају РПЦ. Сваки смутљивац данас може да направи сајт и да шири неко своје виђење православља. Моја савет свима намеа јесте - СЛУШАЈМО ЦРКВУ, а оканимо се ексклутзивних вести разних супер, мега, гига индивидуалних "православаца".

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ово си лепо рекао и то би свако требао да има на уму - и "старотарци" и "новотарци".

Свакако...за све...

Ипак свака медаља има две стране...без "новотараца" неби било "старотараца"

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Свакако...за све...

Ипак свака медаља има две стране...без "новотараца" неби било "старотараца"

А шта ако су "новотарци" само умишљај и пројекција "старотараца"? Шта ако НИЈЕ ТАЧНО то што говоре "старотарци"? Наравно, можемо поставити и контра питање. Зато треба бити хладне главе и расуђивати на основу потребног знања и чињеница, а не на основу властитог пијетистичког умишљаја.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...