Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Lion

Колико су пост и Свето Причешће повезани ?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Moj lični stav je da je telesni post individualna stvar i da ne postoji posna hrana po sebi. Može čovek da stomakougađa i sa barenim krompirom na vodi, bez soli.

Slazem se u potpunosti.

Smatram da je akcenat na tome kako i kakvi cinimo. U kom duhu cinimo dela, bio to post, spavanje, bdenje ili bilo sta drugo. Ako imas Boga u srcu, onda ga imas jednako i u postu i van posta, ne samo za praznike, ne samo u crkvi, vec svuda i svagda. E to je taj besprekoran hriscanski zivot.

Sto se pricescivanja tice, shvatih da treba pristupati sa cistom savescu, u smislu da smo se istinski potrudili i da cemo i dalje nastaviti da se trudimo da budemo bolji/ocisceniji, da donosimo dobre plodove, da nasa ljubav prema pricescu i prema Gospodu raste, a da se strahopostovanje ne smanjuje! Dakle, svako prema svojoj savesti, sa verom i ceznjom...i sto cesce! ne_shvata

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Moj lični stav je da je telesni post individualna stvar i da ne postoji posna hrana po sebi. Može čovek da stomakougađa i sa barenim krompirom na vodi, bez soli.

Па у пост се ваљда убраја и физички и духовни...део...

А ту се подразумева и умереност...

Значи обавезан је и један и други...а не индивидуално...па ако ми се крка чоколада..ја узмем једну коцку (умерено)  ne_shvata

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Па у пост се ваљда убраја и физички и духовни...део...

А ту се подразумева и умереност...

Значи обавезан је и један и други...а не индивидуално...па ако ми се крка чоколада..ја узмем једну коцку (умерено)  ne_shvata

A sme malo cokolade?

:cheesy:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Који пости да не осуђује оног који не пости,јачи слабијега да не осуђује,тако би требало да буде и бити строг према себи а благ према другоме.

Ја рецимо познајем човека који има изузетну ревност,телесну и духовну али никада,никада не прича о томе нити намеће себе другима,увек је пун љубави,лепо ми је да сам поред њега,осећам неки комотитет.

Ја лично,пост сматрам важним средством за духовно усавршавање,знам каква сам када појачам ревност телесну,знак каква сам тада и унутра а знам каква сам и када се упропастим храном по својој слабости.

Човек једноставно мора непрестано да ослушкује себе а нема јединственог правила за све,сви смо различити и сви смо посебни и непроцењиви.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest - . . .-

Ово су два погледа на однос поста и причешћа. Са једне стране јесте предавање Владике јегарског Порфирија:

Постављена слика

http://pravoslavnebesede.blogspot.com/2011/03/1997.html

(предавање је у аудио формату. О односу поста и причешћа Владика говори некде око 44 минута на првом снимку, други нисам преслушао- вероватно да тамо наставља.)

Са друге стране можете чути о. Симеона Рукумијског и г. Мандић

Видећете да Владика Порфирије не ставља пост као услов за причешће (јесно нагласивши да се постимо када је пост а да се причестимо када је Литургија), док о. Симеон и г. Мандић стављају пост обавезно пре причешћа (не мислећи на евхаристијски пост од "вечера" па до Литургије). Чак је г. Мандић навео један страховит пример у одбрани своје тезе, коју како видимо о. Симеон одобрава. Чак је наведен пример да свештеници позивају сваког ко је у Цркви да се безусловно причести (невевши као пример жену која је дошла у Цркву да "упали свећу, а свештеници је спопали да се причести), што ја никада нисам чуо да неко чини нити видео у свом животу.

Послушајте и сами па да поразговарамо.

Иначе, Владика Порфирије ово предавање држи 1997. године када није било ни помена о "новотаријама" (јер многи сматрају да је редовно причешћивање новтоарија)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Па, у Бачкој су били пионири новотарства 0203_cool

Већ дуго времена се двери отварају, док сам ја био у парохији код једног старог проте код којег су се двери затварале али он није нешто много фермао владику па је радио по своме. Такође није дао да се причешћује изван поста. Нама није било јасно како може код владика Иринеја и код о. Порфирија а код овог нашег не може. И тако, само нисмо имали кога да диже узбуну а само се прота нервирао кад му поменемо како код владике иде другачија пракса...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

А зар је уопште битно шта кажу отац Симеон и овај мамурни водитељ (који је заборавио да попије расол против мамурлука)? Шта се још паметно може чути од оца Симеона? Ништа. Не треба губити време на расправе о његовим небулозама.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Шта нормалан човјек да каже на овај други видео? Тужно и жалосно. Мене подсјећа на неки другоразредни документарац о хорор филмовима. Да никад нисам чула ништа о разликама у прилазу Светој Тајни Причешћа, довољно ми је да чујем како се говори о нашем блаженопочившем Патријарху Павлу, и да ми све буде јасно. Ово је да човјек не престаје да жали за душама браће своје  :cmizdrenje:.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Оставимо сада то. Вратимо се теми која је веома битна.

Ма не пада ми на памет да се више бакћем са оцем Симеоном...Воздра...  :cmizdrenje:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest - . . .-

Оставимо сада то. Вратимо се теми која је веома битна.

Ма не пада ми на памет да се више бакћем са оцем Симеоном...Воздра...  :cmizdrenje:

Разумем ја Тебе Ацо, али ако ми не будемо причали и говорили ко ће да појасни?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Доста смо рекли на ову тему. Није проблем, можемо још. Али, молим те оче, ван дискусије са "телогијом" оца Симеона. Забога, па озбиљни смо људи.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Da potrosim 16 minuta na kvaziteologa i kvaziduhovnika ne pada mi napamet. Gluposti koje on izgovara covek vise ne moze ni da opovrgava jer toliko debilizma na jednom mestu nije lako cuti. Ali pustite ga neka uziva u svom Prezbiterijanskom pravoslavlju.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Колико могу да видим ова емисија се води на ТВ ДУГА.

На тој телевизији је своје прве кораке направио Милан Тарот ,Звонко скенер и слични људи ,ту су се и "прославили".

Сад је на ред дошао о.Симеон а у скорије време ће вероватно у живом програму  спаљивати прст на рингли.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...