Jump to content

Da posao počinje u 10 h, ljudi bi bili zdraviji

Ignjatije

Препоручена порука

Da posao počinje u 10 h, ljudi bi bili zdraviji

| 24sata.hr

Hronična nenaspavanost, zamor od posla i nedostatak motivacije mogli bi nestati kao rukom odnešeni, ukoliko bi radno vreme bilo pomereno na kasnije jutarnje sate, pokazala je velika studija Univerziteta u Pensilvaniji.

1741837343548c4f316f0ac009479555_orig.jp

Foto: Mateus Lunardi Dutra / Flickr.com

Istraživanje koje je obuhvatilo više od 120.000 ljudi, pokazalo je da za svaki sat koji provedu radeći, ljudi u proseku spavaju 20 minuta duže, ali su u tom slučaju produktivniji i uopšte srećniji.

Budući da je nedostatak sna sve češći problem, istraživači tvrde da bi fleksibilnije radno vreme bilo od velike koristi zaposlenima.

- Radno vreme je najveći kradljivac sna, a to što ljudi moraju biti na poslu od ranih jutarnjih sati kod većine zapravo dovodi do smanjene produktivnosti - zaključio je vođa studije, dr Matijas Basner.

Подели на овим сајтовима

• Одговори 44
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Velika glupost.... 

Evo par dana sam ustajaao relativno kasno za moje pojme oko 9,10,stalno sam neispavan...dok sa druge strane kad sam ustajao u 7,8 uvek sam bio odmoran.

Drugo u Beogradu bi sve dao da radno vreme pocinje od 7,a ne od 9,10. Jer ti da bi stigao npr u 9 na posao,treba da krenes u 8h. A kad ti se zavrsi posao to je 17-17:30,treba ti jos sat vremena do povratka kuci,znaci kuci si u najbolju ruku u 18h. Dakle ti umesto da imas 7 sati za posao,ti imas 10 sati. I ostaje ti par sati za ostale obaveze i zivot.

U unutrasnjosti ili bar u Vojvodini jos traje ono radno vreme od 6 do 14 i slobodan vikend,potpisao bih da imam takvo radno vreme.

Подели на овим сајтовима

Zaposli se jedan na 12h i 120% plate tamo gdje mogu dva na po 8h i za 2x100% plate, tako je to firimama praktičnije. Još ako tom jednom daš često prekovremenog rada po 2-4 h nakon smjene i malo ga "pritisneš i napneš" a obećaš mu za to još daljih 10% tj. 130% uštedio si 70% platnih troškova, plaćanja zdravstvenog i socijalnog na tog drugog radnika. Računica je tu jasna. Zato se mora početi raditi barem u 8:00 kako bi 12h smjenu završili do 20:00 a i taj prevremeni rad najkasnije do 23:00 ili 24:00. To je razlog zašto ne mogu ustajati tek u 10:00 da idu na posao, to može samo u državnom poslu, kod privatnika ne ili vrlo rijetko. A pomnožite to sve sa deset ili dvadeset da vidite kako to izgleda u manjoj firmi, uštede su tu onda ogromne. Tako se to radi u EU u koju se vi gurate glava, neglava. I ja sam radio po 12h nekoliko godina. Tamo gdje nije potreban neprekidni trosmjeni rad se svuda gdje to može od 2 smjene jutarnje i poslijepodnevne pravi jedna extraduga od 12h. Najčešće u prodavnicama, kancelarijama, nekakvim predstavništvima, agencijama i sl.

Подели на овим сајтовима

Код мене у телефонској централи , увек мора један да дежура од 12 ч, а занимљиво да од тога сви беже,осим мене,који радим већ две године само ту другу смену,што ми савршено одговара.

Фора је у томе,што сам ја фрее,а остали су породични људи,трче кући,мала деца,раде приватно и тако то, док ја могу ноћу да ландарам и устанем у 11 ч... :D

Подели на овим сајтовима

Код мене у телефонској централи , увек мора један да дежура од 12 ч, а занимљиво да од тога сви беже,осим мене,који радим већ две године само ту другу смену,што ми савршено одговара.

Фора је у томе,што сам ја фрее,а остали су породични људи,трче кући,мала деца,раде приватно и тако то, док ја могу ноћу да ландарам и устанем у 11 ч... :D

Da, zbog toga danas takvi teško nalaze uopšte nekakav posao jer im konkurišu ti bezdjetni mladenci i cure kojih su svugdje gomile, svi mladi, zdravi bez obaveza itd. Niko danas više ne gleda na neko iskustvo na primjer u prodavnici, kakvo more crno iskustvo, jedino recimo u opasnih poslova gdje bi moglo nešto explodirat i poubijat okolo masu ljudi kao kod zavarivača i sl. ili pokvarit totalno skup proizvod kao auto se radije onda ostavljaju iskusniji ljudi što duže. Tako je to u EU na koliko se toliko radujete i tješite. Ako ti je preko 40 teško za posao, sa 50+ si k ničemu, niko te neće. Penzija, invalidska barem ili socijalka, to jedino preostaje. A ako si mlad, onda teško tebi. Svako malo prekovremeni rad, ako ti se ne svidja ostavi, doće drugi. Ne znaš šta je gore il radit pa se ubit od posla il ne radit pa ništa nemat. To i vas čeka u toj EU, nikakva slava to nije.

Подели на овим сајтовима

Па да, иду ка томе да потпуно униште породицу. Родитељи да раде по цео дан, децу да им васпитава телевизија и компјутер, викендом у шопинг по тржним центрима и великим продавницама, комуникација сведена на минимум и то махом помоћу нових технологија... А све то под окриљем "здравог" живота, који у ствари није здрав, него веома болестан.

Подели на овим сајтовима

Па да, иду ка томе да потпуно униште породицу. Родитељи да раде по цео дан, децу да им васпитава телевизија и компјутер, викендом у шопинг по тржним центрима и великим продавницама, комуникација сведена на минимум и то махом помоћу нових технологија... А све то под окриљем "здравог" живота, који у ствари није здрав, него веома болестан.

A kako mislis da porodica prezivi ako roditelji ne rade po ceo dan? Nekad se nije radilo po ceo dan? U kom to svetu?

Ko ce da hrani decu? da plati grejanje? da ih oblaci?

Подели на овим сајтовима

A kako mislis da porodica prezivi ako roditelji ne rade po ceo dan? Nekad se nije radilo po ceo dan? U kom to svetu?

Ko ce da hrani decu? da plati grejanje? da ih oblaci?

Брате, шта је са тобом ових дана? Нешто си расејан.

Подели на овим сајтовима

Сваки човек зна да је раније устајање и почетак активности најздравије за човека. Да се човек осећа много боље преко целог дана ако раније устане(под условом да не легне превише касно). То није само мишљење и искуство нас неколицине овде на теми, него искуство целог човечанства. О томе постоје пословице. као она да ко рано рани две среће граби, јутро је паметније од вечери... Сами термини попут јутарње гимнастике, јутарње кафе и ракијице.

Надам се да учење светих отаца и духовника Цркве не требамо посебно наводити. А то важи за све монотеистичке религије и велик број других.

Али, ако модерна наука каже другачије... радићемо од 10h до 18h(не рачунам природни прековремени рад). Док дођеш кући, одмориш се, ручаш, одн. вечераш, окупаш се и исушиш, остане време за ТВ и интернет, кратак ноћни излазак... па на спавање. И шта имаш пре подне и после подне...

Море шта ће ти уопште слободно време да дангубиш. Деца мала у обданиште или школу, за оброк готова јела, за прање посуђа и веша разне машине, за грејање централно или пелет за котао... Није онај Екрем био толико глуп са својим хитом "Кућа посо, посо кућа.... ето шта знаааааам"

Подели на овим сајтовима

Брате, шта је са тобом ових дана? Нешто си расејан.

Nisam rasejan nego pricas neke neistine.. p ne znm o cemu se radi....

ko da nekad ljudi nisu po ceo dan provodili na njivi da bi morali da prehrane decu, nego sedeli u kucma i igrali se s decom.. a sad eto.. .mora da rade...

Nisi mi bas najasniji... ne znam o cemu prics kao da je to d ljudi moraju da rade nesto novo..

Подели на овим сајтовима

Сваки човек зна да је раније устајање и почетак активности најздравије за човека. Да се човек осећа много боље преко целог дана ако раније устане(под условом да не легне превише касно). То није само мишљење и искуство нас неколицине овде на теми, него искуство целог човечанства. О томе постоје пословице. као она да ко рано рани две среће граби, јутро је паметније од вечери... Сами термини попут јутарње гимнастике, јутарње кафе и ракијице.

To brte moj zvisi od coveka do coveka, recimo tijendzerima je bolje da ustannu malo ksnije jer ne mogu zaspti pod uticajem hormona itd...

Подели на овим сајтовима

Nikog nikakva porodica ne zanima, ovdje svi gledaju da se napakuju parama sad i odmah a to vrišteći i bjesomučno brzo, i poslodavci i radnici, porodica, trudne žene, djeca, to sve samo suvišno usporava i opterećuje. Sad nam već govore kad se borimo prosadit neke family friendly  zakone nek si robi djecu svako o svoj račun. Koga zanima danas koliko ćeš imati djece ti ili neko drugi, imaj onoliko koliko ih možeš ishranit a to s današnjim platama i radnim vremenom, ne smiješ na duga bolovanja, odmah otpuste, znači jedva jednoo ili nijedno, dvoje su natprosijek a troje ako izvedeš to si odmah udarnik i heroj SSSR maršal Malinovskij i za Guinisove knjige rekorda.

Подели на овим сајтовима

Nisam rasejan nego pricas neke neistine.. p ne znm o cemu se radi....

ko da nekad ljudi nisu po ceo dan provodili na njivi da bi morali da prehrane decu, nego sedeli u kucma i igrali se s decom.. a sad eto.. .mora da rade...

Nisi mi bas najasniji... ne znam o cemu prics kao da je to d ljudi moraju da rade nesto novo..

Или си расејан или је нешто друго у питању, али у сваком случају није добро.

Прочитај опет текст теме, па прочитај мој пост, мало размисли и повежи, па ће ти бити јасније.

Не да нема везе са твојим постовима, него је светлосну годину далеко.

Подели на овим сајтовима

Или си расејан или је нешто друго у питању, али у сваком случају није добро.

Прочитај опет текст теме, па прочитај мој пост, мало размисли и повежи, па ће ти бити јасније.

Не да нема везе са твојим постовима, него је светлосну годину далеко.

Bice da ti mene nisi razumeo. Pitao sam te, kak ose to "ide" da covek ima sve manje vremena za porodicu kada oduvek covek nema vremena za porodicu...i oduvek se radilo po ceo dan..... kapiras?

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...