Jump to content

Молим помоћ у вези старе књиге....No

Оцени ову тему

Препоручена порука

Подели на овим сајтовима

Па да, то је Црквенословенски (заправо Руско-словенски пошто је Српско-словенски одавно ишчезао). Овако одокативно ценим да је у питању нека верзија Минеја, јер је на почетку насловљен као "Месецослов", састављен у време "благочестивог књаза Алексија Михаиловича, самодршца велике и мале Русије", штампан је у Москви. Пише и арапским цифрама "лета Господњег 1659."

У питању је подсетник за сваки дан у години и пише који се светитељи тога дана славе, основне црте из житија и напомена како се тог дана пости, тј. какво је разрешење ако се пости... При крају су дате поуке о покајању, а мислим да је уписана и која поука из "Старечника".

Нисам једино схватио која је сврха оне табеле. Видим да се односи на период од 167 година. Колико се сећам, такве табеле сам виђао да се употребљавају кад треба одредити датум кад се слави Васкрс. Можда је и ова тог типа али нисам сигуран.

Код нас је 1996. издата слична књижица у сарадњи БИГЗа и "Гласа Цркве" из Ваљева а названа "Вечити црквени календар" или "Вековник". Књига је баш тог типа као и ова твоја, @@fruska, суштинских разлика нема.

Подели на овим сајтовима

хвала на исцрпним одговорима.

То да арапским цифрама пише година јел то мислите на ово написано оловком.?(то је сигурно касније написано)

јел има где у књизи да је одштампана година штампања......?

Шта пише на овој страни, испод  тога да је штампано у Москви.

8yMHzW.jpg

Подели на овим сајтовима

Да ли се за датум -годину издавања може узети за меродавно то што се зна када је владао Алексеј I.Наравно то уз претпоставку да ово није неки репринт.Делује да је старо.

Подели на овим сајтовима

То да арапским цифрама пише година јел то мислите на ово написано оловком.?(то је сигурно касније написано)...

Шта пише на овој страни, испод  тога да је штампано у Москви.

Сигурно је написано после штампања ;) али тачно кад не могу да ти кажем а није ни битно. Наведена је баш та година кад је књига штампана, ово последње на страници -aXNΘ (1659.), означава годину од оваплоћења Бога Логоса. Изнад стоји година од постања света (по неким прорачунима) - 7167.

Поред тога пише и да је у питању друго типографско издање. То је све написано на слици IMG_9871, додуше у обрнутом редоследу него што сам наводио...

Подели на овим сајтовима

Сигурно је написано после штампања ;) али тачно кад не могу да ти кажем а није ни битно. Наведена је баш та година кад је књига штампана, ово последње на страници -aXNΘ (1659.), означава годину од оваплоћења Бога Логоса. Изнад стоји година од постања света (по неким прорачунима) - 7167.

Поред тога пише и да је у питању друго типографско издање. То је све написано на слици IMG_9871, додуше у обрнутом редоследу него што сам наводио...

хвала на одговрима.

јел то онда као што сам означио на слици испод

RlCqDu.jpg

Ваљда није срамота питати оно што се не зна па да питам.

Јел су то године обележаване словима-знацима?

какви су то знаци?

Јел увек исти знак означава исти број?

јел то тако рађено у свим књигама ?

јел тако и у нашим старим књигама?

Подели на овим сајтовима

јел то онда као што сам означио на слици испод

Управо тако.

Јел су то године обележаване словима-знацима? какви су то знаци? Јел увек исти знак означава исти број?

Ево кључа.

47.gif

http://www.svetosavlje.org/slovenski/bukvar/bukvar4647.htm

јел то тако рађено у свим књигама ? јел тако и у нашим старим књигама?

На ово не могу прецизно да ти одговорим јер нисам толико дубоко проучавао али неко од учене братије би сигурно могао.

Подели на овим сајтовима

• 2 months later...

Молио бих ако неко може да ми каже нешто о овој књизи.
 о чему је..........., ако неко има идеју од када је ..., јел то руско словенски......?

хвала

Contact_Sheet_001sum.jpg

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...