Jump to content

Папа се поклонио пред васељенским Патријархом Вартоломејем и затражио његов благослов

Оцени ову тему

Recommended Posts

• Гости

8736af6154.jpg

Током Екуменског молитвеног скупа у Патријаршијској цркви светог Ђорђа у Фанару, папа Франческо је рекао - ,,Наша радост је сада већа, зато се заснива на нашем обостраном поверењу у испуњење Божијих речи." У међувремену, Патријарх Вартоломеј позвао се на молитву ,,Светих Отаца у чијим предањима наша заједничка вера била у првом веку заснована."

Овај викенд обележен је историјском посетом папе Франческа Васељенској Патријаршији у Константинопољу. Током његове посете, Његова Светост патријарх Васељенски Вартоломеј са папом Франческом, присуствовао је екуменској молитви и Светој Архијерејској Литургији, које су биле одржане у Патријаршијској цркви посвећеној Светом Ђорђу на Фанару. Прочитајте испод ватикански извештај о посети и дирљивом моменту између двојице вођа у којима папа Франческо нагиње своју главу пред патријархом током екуменистичке молитве у суботу увече. 

На крају свог говора, Папа Франческо је затражио од Патријарха Вартоломеја благослов и погнуо главу пред њим како би га добио. Вартоломеј је папу потом пољубио у главу и на тај начин, други дан папине посете је завршен овим симболичним чином. Ноћ је већ била пала у Истанбулу уочи прослављања Светог апостола Андреја, заштитника Патријаршије, када је папа Франческо ушао у цркву Светог Ђорђа са својим братом Вартоломејом. Тренутак њихове молитве био је кратак и дао је свету назнаке како ће изгледати наредни моменти када папа буде присуствовао Светој Литургији коју ће служити Васељенски Патријарх. На улазу у цркву, папа је поклонио велику посребрену икону. 

У свом поздравном говору, Вартоломеј је рекао да је Франческо ,,пренео љубав једног од најзначајнијих апостола (апостола Петра) на свог брата, првоизабраног апостола Андреја." Патријарх се подсетио ,,сличних посета његових угледних претходника", цитирајући том приликом речи Павла VI, Јована Павла II и Бенедикта XVI. Говорио је о Франческовој вољи, али и вољи ,,најсветије римске Цркве да се настави сестрински однос и утврди једна стабилна веза у обнављању заједништва ових двају Цркава." Вартоломеј је такође рекао да види ову посету Франческа, као један ,,историјски догађај испуњен повољним знацима за заједничку будућност". 

Патријарх је захвалио РКЦ на враћању светих моштију Свете Еуфемије и такође се позвао на речи Светог Василија Великог и Светог Јована Златоустог. ,,Нека би се ови Свети Оци по чијим предањима наша заједничка вера је била заснована у првом веку, помолили за нас Господу да бисмо могли поново да осетимо потпуно уједињење наших Цркава, и тако испунили Његову Божанску вољу."

,,Док изражавам срдачну захвалницу за ваш братски дочек, осећам да је наша радост већа зато што није део овог света; она није од нас, ни у нашим посвећеностима, ни у нашем труду - што је свакако неопходно - већ је та радост наше вере у испуњење божијих речи." Одговорио је том приликом папа Франческо. 

Говорећи о ,,радости и миру које свет не може да пружи, а које је Господ Исус Христос обећао својим ученицима пред Његово Вазнесење", папа Франческо додаје: ,,Апостоли Андреј и Петар су чули ово обећање Господа и добили га као награду. Били су браћа по крви, па ипак њихов сусрет са Христом их је претворио у браћу по вери и милосрђу. Вечерас, на овако пријатном сусрету, и на овом молитвеном бденију, желео бих да истакнем ово - они су постали и браћа по нади." 

Превод: Поуке.орг

Извор: http://vaticaninsider.lastampa.it/en/world-news/detail/articolo/37806/

Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

• Одговори 347
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

dok se ne ispruži po podu ne priznajem da se poklonio...

Боље да сте ћутали него ово измотавање, некакво ликовање,...шта ли је већ....

Pitam se samo, čitajući komentare na fbooku, da li bi uopšte došlo do nekog napretka u dijalogu da pape i patrijarsi čekaju da se narod odluči šta mu odgovara. Zamislite vest - pravoslavni vernici šir

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

... и полиже ципеле ... или макар под ...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Боље да сте ћутали него ово измотавање, некакво ликовање,...шта ли је већ.... :(

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
некакво ликовање,...шта ли је већ

Наравно ... има стара изрека светог Саве: Никада не веруј папи који тражи благослов.

Не треба веровати злим латинима и папистима и ватиканцима који желе да униште овај питоми народ православни.

Зато: На колена пред Србе!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

za to vreme u hrvatskoj ratni zlocinac je na putu da postane svetac . 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

za to vreme u hrvatskoj ratni zlocinac je na putu da postane svetac . 

Mene ovde naučili da nije toliko bitno šta je radio neko za života, i da su sveci psotali mnogi koji su progonili hrišćane itd.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ja iskreno nikada nisam razumeo sta je sustinski problem izmedju pravoslavne i katolicke crkve i oduvek sam misljenja da su tu "ovozemaljske slasti" odradile vecinski deo posla.

Mislim ni da se Hristos nije bas obradovao raskolu tako da mi lepo izgleda ovakva slika.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ja iskreno nikada nisam razumeo sta je sustinski problem izmedju pravoslavne i katolicke crkve i oduvek sam misljenja da su tu "ovozemaljske slasti" odradile vecinski deo posla.

Mislim ni da se Hristos nije bas obradovao raskolu tako da mi lepo izgleda ovakva slika.

Суштински проблем је што ми Православни сматрамо да Папа у неким тренуцима исповиједа јерес. Није проблем ни његово мјесто први међу једнакима, ни нешто друго, проблем је само тај што ми не исповиједамо потпуно исту вјеру. 

Иначе, лијепа слика.

Свиђа ми се што напокон постоји дијалог, а он је врло битан и неопходан.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Суштински проблем је што ми Православни сматрамо да Папа у неким тренуцима исповиједа јерес

Ma znam za to, citao sam ponesto iako sam daleko od nekoga ko bi mogao da prica o tome. Upravo sam to i hteo reci, da mi nisu uvek najjasniji ti argumenti zasto je kod njih nesto jeres, tacnije ne vidim neke sustinske razlike u celoj prici da bi postojao ovoliki raskol pa cak i prikrivena mrznja, vekovima vec.
Ali, da ne sirimo temu... :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Pitam se samo, čitajući komentare na fbooku, da li bi uopšte došlo do nekog napretka u dijalogu da pape i patrijarsi čekaju da se narod odluči šta mu odgovara. Zamislite vest - pravoslavni vernici širom vaseljene postigli konsenzus oko dijaloga sa papom i katolicima. :0222_shocked: :0222_shocked: :0222_shocked:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...