Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Маша

Хранитељи и усвојитељи - приче из живота

Recommended Posts

Цитат

Кад је Љиљана дошла код нас, није била крштена и много је патила због тога. Кума која је крстила њену мајку, одбила је да јој буде кума, не сећам се разлога. И тако она одлучи да јој кума буде моја мајка.  algabacaju

Одемо ми лепо код нашег свештеника, оца Славка, да закажемо крштење и он, пошто зна да је Љиља код нас у хранитељској породици, каже да неће наплатити крштење. Сад, то за плаћање није био никакав проблем, него сам видела на некој другој теми како свештеници "пљачкају" народ, па намерно зато напомињем, а и тамо ћу да напишем, да се зна!

Немам речи заиста... slava3 и  Bogorodicaaaaaa

Рончице, ако можеш, постави нам неких  сличица... 0409_feel     prstgore 319.gif

Цитат

А да ли постоје некакви скупови хранитељских породица и те деце,

негде где се сви дружите?

Повремено се сви окупе у просторијама Центра за соц. рад, али то буде можда 3-4 пута годишње. Некад деца иду на једнодневне екскурзије (обично у пролеће и на јесен). Посећују манастире, историјске споменике... А, преко лета иду да море. Пишем у трећем лицу, зато што деца обично иду са хранитељицама, с тим што крену само оне хранитељице које се пријаве; слично школским екскурзијама -  једна хранитељица надгледа већи број деце.

Цитат

i mi se spremamo za hraniteljstvo,za jednog malooog decaka  4chsmu1

mense0198626478946378946

Ово ме подсети на први дан кад је Љиљана дошла код нас...  :) колико смо били смотани! Разговарале смо касније са Љиљом шта је мени, а шта њој пролазило тад кроз главу. Сад се томе смејемо! Пошто чувамо пса у кући, помислила сам: "Шта ако је алергична на псе?", а она је мислила: "Колко им је лепо ово куче, ваљда ће да ми дозволе да се понекад играм са њим..."  4chsmu1

Цитат

Рончице, ако можеш, постави нам неких  сличица... ;)

Јооој, немојте, кад вас молим, стидимо се обе!  :291291291:

А, и морала бих претходно код неког да их скенирам...

Ja imam toliku zelju da budemo hraniteljska porodica, ali moj suprug ne zeli iz nekog straha, kao da nije spreman za to i zato sam jako tuzna sto ne mogu da ga ohrabrim

Није чудно што осећа страх, ипак је то велика промена за целу породицу. Деца која долазе у хранитељску породицу, углавном су живела у ненормалним условима, носе са собом своје ожиљке и са тиме треба да се носите сваког дана. Често су преплашена, збуњена... њима је далеко теже него хранитељима. Наша Љиља је дуго кроз кућу ходала "на прстима", из страха да нам не смета! Дуго  је спавала са укљученим светлом (и у 18. год.)... Ни један већи проблем нисмо имали. Некако све иде само од себе. Кад смо постали хранитељска породица, размишљали смо овако: -Хајде да покушамо, па ако се снађемо, добро је; ако се не снађемо, вратићемо дете и ником ништа... За сад мислим да није лоше испало.

Разговор све решава, ништа без договора. Можда је најјачи аргумент то што можете да прекинете хранитељство у сваком тренутку. Ако вам у Центру за соц. рад предложе да узмете неко дете, нисте ни у каквој обавези да прихватите, ако вам не одговара (због узраста, пола или било чега другог). Центар мора да вам унапред каже о каквом је детету реч, због чега не може да живи у својој породици, какве проблеме има (здравствене или психичке). За све недоумице питате психолога или социолога који ради у Центру. Ако дете не сме да виђа своје родитеље, онда они не знају где им одлази дете (обично у други град), па не могу да вас узнемиравају.

Можда страх постоји због нових обавеза које настају... Морате прво сами да размислите, да се договорите, а онда можда и да поразговарате са психологом. Ако желите да ме питате нешто и на пп, пишите слободно, одговорићу и тамо све што знам. Могу и да поразговарам са неком хранитељицом која чува млађе дете, ако вас нешто о томе занима, јер ми чувамо одрасло дете, па нисмо баш искусни по питању малишана...

Želim ohrabriti one koji se odlučuju na ovako nešto ili razmišljaju o tome.

To se u hrvatskom zakonodavstvu zove "udomiteljstvo", koliko sam razumio to je manje-više ista stvar.

Sam Isus je rekao: "Tko god jedno ovakvo dijete primi u moje ime, mene prima. A tko mene prima, ne prima mene, nego Onoga koji mene posla." (Mk 9,37)

Ne pričam ja ovo onako teorijski, nego moja obitelj ima lijepo osobno iskustvo s tim.

Moja supruga je izgubila više djece u spontanim pobačajima. Ipak smo imali troje žive djece, ali smo željeli imati još.

Doživjeli smo kao znak Božji ovo: želimo imati više djece, ali je glavni problem kako da dijete preživi trudnoću. Dakle treba dobiti dijete tako da se preskoči ta problematična faza. Kako je to moguće? Pa usvojenjem, javili smo se molbom za usvojenje djeteta. Međutim, u centru sa socijalnu skrb su nam rekli da prednost kod usvojenja imaju bračni parovi bez djece. Kako smo mi imali troje, rekli su nam da baš nemamo šansu. Ali su nam sugerirali udomljavanje, i tako je počelo...

Želim ohrabriti one koji se odlučuju na ovako nešto ili razmišljaju o tome.

To se u hrvatskom zakonodavstvu zove "udomiteljstvo", koliko sam razumio to je manje-više ista stvar.

Sam Isus je rekao: "Tko god jedno ovakvo dijete primi u moje ime, mene prima. A tko mene prima, ne prima mene, nego Onoga koji mene posla." (Mk 9,37)

Ne pričam ja ovo onako teorijski, nego moja obitelj ima lijepo osobno iskustvo s tim.

Moja supruga je izgubila više djece u spontanim pobačajima. Ipak smo imali troje žive djece, ali smo željeli imati još.

Doživjeli smo kao znak Božji ovo: želimo imati više djece, ali je glavni problem kako da dijete preživi trudnoću. Dakle treba dobiti dijete tako da se preskoči ta problematična faza. Kako je to moguće? Pa usvojenjem, javili smo se molbom za usvojenje djeteta. Međutim, u centru sa socijalnu skrb su nam rekli da prednost kod usvojenja imaju bračni parovi bez djece. Kako smo mi imali troje, rekli su nam da baš nemamo šansu. Ali su nam sugerirali udomljavanje, i tako je počelo...

0102_laugh

Ivane,  hvala što ste nam se pridružili na ovoj temi. Zaista treba ohrabriti ljude, a Vaše iskustvo će sigurno biti od koristi!

Цитат

Разговор све решава, ништа без договора. Можда је најјачи аргумент то што можете да прекинете хранитељство у сваком тренутку. Ако вам у Центру за соц. рад предложе да узмете неко дете, нисте ни у каквој обавези да прихватите, ако вам не одговара (због узраста, пола или било чега другог). Центар мора да вам унапред каже о каквом је детету реч, због чега не може да живи у својој породици, какве проблеме има (здравствене или психичке). За све недоумице питате психолога или социолога који ради у Центру. Ако дете не сме да виђа своје родитеље, онда они не знају где им одлази дете (обично у други град), па не могу да вас узнемиравају.

Можда страх постоји због нових обавеза које настају... Морате прво сами да размислите, да се договорите, а онда можда и да поразговарате са психологом. Ако желите да ме питате нешто и на пп, пишите слободно, одговорићу и тамо све што знам. Могу и да поразговарам са неком хранитељицом која чува млађе дете, ако вас нешто о томе занима, јер ми чувамо одрасло дете, па нисмо баш искусни по питању малишана...

Hvala puno!!!!! 0110_hahaha

Dok nisam rodila Mariju nisam imala potrebu za usvajanjem deteta...cak mislim da nisam spremna da imam svoju drugu bebu ali bih volela da usvojim dete... 0110_hahaha

Za sve  :)

У суштини је лепо бити хранитељска породица, али се понекад човеку од свега смучи... При том не мислим на девојку која живи са нама, већ на упосленике Центра за соц. рад. И та институција функционише као и све остале институције у нашој држави, половично. Помолите се за мене  beggingpleasesmiley-1 осећам да почињем да се нервирам  eheeeej а то не волим да радим.  calabrc

У суштини је лепо бити хранитељска породица, али се понекад човеку од свега смучи... При том не мислим на девојку која живи са нама, већ на упосленике Центра за соц. рад. И та институција функционише као и све остале институције у нашој држави, половично. Помолите се за мене  beggingpleasesmiley-1 осећам да почињем да се нервирам  1307_womens а то не волим да радим.  1307_womens

Полако  сејо, моли се за смирење.Тежак крст као хранитељска породица носите.Помоћи ће Бог да

буде како треба.Види он ваша племенита срца, и само он може утешити.

А институције,социјала,држи буре воду док мајстори оду.Никога баш нису усрећили, јер што би

једноставно ако може компликовано. calabrc eheeeej pivo

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа далматинског г. Никодима и манастира Хиландара, деца из Книна и околине која похађају православну веронауку били су гости Кампа пријатељства који се одржао у Београду од 13. до 18. јула 2019. године.
      У склопу програма учесници кампа имали су прилику да обиђу како верске тако и културно-историјске знаменитости српског народа. Првог дана боравка малишани су присуствовали светој Литургији у цркви Светог Георгија на Опленцу, посетили величанствену крипту храма и знаменитости Опленца. На велику радост деце, уследила је посета београдском зоолошком врту и луна парку.
      Другог дана боравка гостима из Книна је указана велика част да посете Краљевску породицу Карађорђевић, престолонаследника принца Александра и принцезу Катарину, на Белом двору. Истог дана посетили су Српску Патријаршију, Музеј Српске Православне Цркве и заветни храм српског народа - храм Светог Саве на Врачару.
      Трећег дана боравка деца из Книна и околине посетила су фрушкогорске манастире Крушедол, Гргетег и Ново Хопово. 
      Тај дан ће малишанима остати у сећању и по  посети стадиону Црвене звезде и гледању фудбалске утакмице.
      Последњег дана боравка гости су посетили манастир Раваницу где су се поклонили часним моштима Светог кнеза Лазара, док су у повратку за Београд били смо гости у Аква парку у Јагодини, што је била велика радост за децу.
      -Пуни утисака сви смо се живи и здрави вратили кући у Далмацију. Неизмјерну захвалност исказујемо манастиру Хиландару и повјеренику манастира г. Милошу Стојковићу који нас је као велики пријатељ и домаћин све угостио, поручио је вероучитељ Милан Грубић.

Извор: Епархија далматинска
    • Од Вилер Текс,
      Реалност у Хрватској.
      Знам ја да је тако, ал ово качим овде само због нас, тј наших којима је све то случајно, изоловани инцидент....
      Не нажалост није. Хрватска је дубоко инфицирана усташким злом којим трује и своју децу. Исто толико се покрива лицемерним изјавама после сваког оваквог "изолованог случајног инцидента".
      Не знам шта је црње, ово тровање сопствене деце од стране усташа или став многих Срба "па ја сам се много лепо провео тамо".

• Од Логос,
      Ко води бригу о људским правима и узда се у солидарност, а не зна или не хаје за децу Ораховца, нека ме се прође. Ако те бар једном пут нанесе… видећеш срећне, добре људе како ти бескрајну љубав нуде.

„Енклава – то ти је кад људи живе на једном малом простору и не смеју да мрдну јер их са свих страна окружују непријатељи. Кад кажем људи, мислим на мале и велике. У овој енклави живи – знам тачно – 70 деце. Ево задатка: ако 49 иде у предшколско и основну школу, а 12 у гимназију, колико има беба и ових баш малих?“ – препричавам деци догодовштине са ретких путовања на која не идемо заједно и узгред проверавам је ли надрибанда вежбала математику. Ово је други пут да им говорим о Грачаници, Призрену, Дечанима, Великој Хочи, Ораховцу…
      Ах Ораховцу!!
      „Знаш какве фудбалерке имају! Када смо ушли у енклаву, на том тргићу који је минијатуран, седело је њих петоро, играли фудбал па се уморили. И пази, питам ја ко је најбољи голгетер, а дечаци сви покажу на једну девојчицу. Опа, кажем, браво, гоглетерко! А ко је најбољи голман? А они сад покажу на ону другу девојчицу. И стварно, од свих њих, она у дресу. И тако, онда сам их питала ко је који разред. Ко кога нервира… па ко је у кога заљубљен… знаш већ којим питањима одрасли смарају децу…
      „И онда?“
      „Онда сам их замолила да се сликам с њима јер када они једном порасту и буду неке страшне светске фаце, да ја могу да се хвалим да су баш мени давали голове кроз ноге.“
      „А чекај, где они играју фудбал?“
      „Играју ту, у улици или у једном дворишту. Имају на врху улице игралиште, али не играју тамо, не смеју да иду, гађају их камењем, па да не би добили батине од брже, јаче и старије деце. То ти је енклава. Двеста метара горе-доле и крај. Схваташ да је то као кад бисте ви само могли да одете до школе и назад. И да будете испред зграде на паркингу. Значи нема скитње, нема деда, баба, нема музичка, нема тренинга, ништа биоскоп, Ада, Калемегдан, Таш, прослава рођендана… ма не можеш да одеш до нашег максија… само штрафта до школе и назад, с тим што нипошто не може преко парка. Разумеш?
      „Како је то страшно. Ја то не бих издржао… да не возим бициклу с другарима, знаш колико ми далеко одемо…“
      „Имају ли макар интернет, играју ли они понекад игрице?“ – ево га овај што за све има утешно решење.
      „Шта ти мислиш, да се само ваши родитељи с вама надмудрују око игрица? Имају, и могу ти рећи одлично се разумеју у конфигурацију компјутера, то је тако ин… Да, јесте страшно. Али издржао би. Ево да вам покажем.“
      На снимку видимо петнаестак деце; кад би се поређала у врсту, све једно другом до увета. Иза њих је хармоникаш, њихов чика Гавра. Ори се порта ораховачке цркве од ораховачке химне, коју је он написао и компоновао и која певајући о лепоти, срећи и доброти – на најпотреснији начин сведочи о злу и неправди које ни у једном уздаху, а некмоли стиху, не помиње. И то је оно што избезумљује и због чега се публика неконтролисано умива сузама.
      „Зашто овај чика плаче? Види, и овај, и овај…“
      Коме фали катарза, нек послуша овај хор који не иде на пробе, не гостује по телевизијама, нема назив, не путује на такмичења – ништа од тога јер је њихово певање њихов живот, а живот се не тренира и нема генералну пробу, то само узмеш и живиш. У двеста метара? У двеста метара. Између хитаца камењем? Уз свакодневне вербалне увреде и претње? Без поштовања основних људских и дечјих права?
      Нек дакле послуша хор, али на лицу места.
      Недавно је мрежама кружила фотографија снимљена на сиријским рушевинама – она када су двојица глумаца поставила кулисе и приређују луткарско позориште на пустом камењу пред децом која усрдно прате представу. Емоција коју тај призор изазива сажела бих, без имало цинизма, у коментар „уфф, од овога не може да се не рикне“. Позориште је важно да се преживи. Уметност одржава у животу. То зна и чика Гавра и зато је песма ораховачке деце увек дужа од нашег плача. После распамећујуће Ораховцу, башто рајска, чика Гавра одмах прелази на следећу уз коју се осећања умирују и продубљују.
      Многа су питања без одговора. Најтеже и највеће је међу њима, зашто деца пате.
      Али не! Зоки, студент коме из очију блиста детиња наивност а из речи бритка памет сева, заверенички дошаптава да не треба плакати, да збуњујемо децу, она певају и гледају у нас чудећи се шта нам је, па песма је лепа… И ти њихови гласови, мили, чисти, наивни и непоколебљиви њему дају уверење да ће доћи бољи дани. Не проваљују они нашу катарзу, то су бића чистих душа, не треба им прочишћење. Слажем се да ми њих збуњујемо, али када одрасту и буде где год да буду (а биће) – нека имају ту успомену. Једном је неко долазио да их слуша, и они су певали, а ови су плакали, они ништа нису разумели, но сад им је јасно…
      Ораховац је место где све маске, античког и сваког другог театра, падају. Ко води бригу о људским правима и узда се у солидарност, а не зна или не хаје за децу Ораховца, нека ме се прође. О временској прогнози, пак, увек ћемо моћи водити дијалог.
      „Ако они тако добро играју фудбал а видиш како добро певају, онда бисмо могли, пошто сам ја фудбалер а ти свираш, да идемо заједно код њих?“ – из мисли ме прену њихово домунђавање.
      „Ја бих више волео да они дођу код нас. Али они не смеју да мрдну.“
      „Смеју они да мрдну кад их неко ко их воли позове у госте… Смислићемо нешто, децо, смислићемо…“
      Али најпре да научимо песму. Док је читате, имајте на уму да ова деца живе у граду којим за свог живота још никада нису прошетала, да је њихов завичај простран двеста метара, да људску доброту изузев међу најрођенијима нису још спознала, да њихови родитељи велики део својих најплодороднијих винограда годинама не могу да обрађују, да је најлепша поезија настала у најтежим временима и – да ће лепота спасити свет…

Извор: Детињарије

• Од Логос,
      Старац Порфирије Кавссокаливит је рекао: "Мајке умеју да се плаше и брину, да саветују, да много говоре, али нису научиле да се моле. Много савета и упутстава наноси много зла. Не упућујте деци многе речи. Речи одзвањају у ушима, а молитва одлази у срце. Потребна је молитва са вером, без немира и нервозе, али уз добар пример."

Дете жели да има у својој близини људе који се топло моле Богу. Не треба мајка да се задовољава само тиме што ће руком помиловати своје дете него треба да му истовремено пружи и миловање молитвом. Дете у дубини своје душе осећа духовно миловање којим зрачи личност његове мајке и зато га она привлачи. Дете осећа безбедност и сигурност када га мајка тајно, али стално грли преко истрајне и топле молитве и тако га ослобађа од свега што га притиска.
      Мајке умеју да се плаше и брину, да саветују, да много говоре, али нису научиле да се моле. Много савета и упутстава наноси много зла. Не упућујте деци многе речи. Речи одзвањају у ушима, а молитва одлази у срце. Потребна је молитва са вером, без немира и нервозе, али уз добар пример.
      Једног дана дође овамо, у манастир, извесна мајка, очајна због сина по имену Јоргос. Тај младић је био веома смушен. Лутао је по сву ноћ унаоколо са рђавим друштвом. Његово стање се погоршавало из дана у дан. Мајка је очајавала и плакала. Ја јој рекох:
       -    Ништа не говори, ни речи! Само се моли Богу!
      Договорили смо се да се сваке вечери, од десет до десет и петнаест, заједно и истовремено молимо Богу. Рекао сам јој да сину ништа не говори него да га пушта да излази у које год време жели. Исто тако, да га не пита у колико сати се вратио и томе слично него само да му каже - и то са много љубави: Jеди, Јорго мој! У фрижидеру смо ти оставили јело." Ништа друго да му не говори.
      Уопште, саветовао сам јој да се према сину односи са љубављу, а да притом не оставља молитву.
      Мајка је почела да примењује то што сам јој рекао. Прошло је тако двадесетак дана, а син ће јој рећи:
      -     Мајко, зашто не разговараш са мном?
       -     Јорго мој, како не разговарам с тобом?
       -     Мајко, ти имаш нешто против мене. Не разговараш са мном. 
       -     Врло чудне ствари ми говориш, Јорго! Како не разговарам с тобом? Зар сада не разговарамо? Шта желиш да ти кажем?
      Јоргос не одговори ништа.
      Кад је поново дошла у манастир, мајка ме упита:
       -     Старче, шта је мој син хтео тиме да ми каже?
       - Наш метод је успео! - одговорих.
       -     Какав метод?
       -     Па то што сам вам рекао да му не говорите ни о чему него да се само кришом молите, те ће младић доћи к себи. 
       -    Мислиш да је то то?
       -    То је то! - кажем јој ја. - Он хоће да му ти упутиш прекор, да га питаш где је био, шта је радио, а он да почне да виче, да пркоси и да долази још касније. 
       -    О, о! Какве се све тајне крију у човеку!
       -    Јеси ли разумела? То произилази из овог стања. Он те је мучио јер је хтео да га грдиш, да би он изводио своје ћефове. Чим га не грдиш, њему је жао. Уместо да се жалостиш ти док он изводи своје вештине", сада, када си ти престала да се жалостиш и када показујеш равнодушност, сада се жалости он.
      Једног дана Јоргос саопшти свима у кући да одлази. Напушта посао и одлази у Канаду. И свом газди је већ био рекао:
       -    Одлазим. Нађи неког другог да ме замени на послу.
       Ја сам у међувремену рекао родитељима:
       -     Ми ћемо се молити Богу за њега.
       -     Али он је спреман! Ја ћу да му дам батине! - рече отац.
       -     Немој, не дирај га! - рекох ја.
       -   Ма он одлази, старче!
       Ја рекох:
       -     Нека одлази! Ви се препустите молитви, а и ја ћу заједно са вама.
       Кроз два-три дана осванула је недеља. Рано ујутру, Јоргос саопштава родитељима:
       -    Ја одлазим! Идем на излет са пријатељима.
       -     Добро, како хоћеш - одговорише они.
      Он оде. С њим су пошли његови пријатељи, две девојке и два младића. Изнајмили су неки аутомобил и кренули према Халкиди. Возикали су се тамо-овамо. После су отишли до Светог Јована Руса, оданде су се упутили у Мандули, Свету Ану и све тамо до Василика. Тамо су се купали у водама Егејског мора, јели, пили, веселили се. Онда су кренули натраг. Већ се смркавало. Возио је Јоргос. На путу, негде око Свете Ане, кола ударише у угао неке куће. Била су врло оштећена. Шта сада да раде? Покренуше их некако и с муком довезоше до Атине. Касно ноћу, боље рећи рано ујутро, стигао је кући. Родитељи му ништа не рекоше. Он је легао и заспао. Када се пробудио и устао, он ће рећи:
       -     Оче, десило се то и то. Сада треба да поправимо кола, а то ће коштати грдан новац.
       Отац му одговори:
       -  Дете моје, ти знаш. Ја имам и дугове, а морам и да бринем о твојим сестрама. Шта ће бити с нама?
       -   Па шта да радим, оче?
       -  Ради шта хоћеш! Одрастао си, мозак имаш, иди у Канаду, заради новац, па плати.
       -   Не могу - каже. - Морам одмах да поправим кола.
       -  Не знам - одговори отац. - Среди то некако.
       Дакле, видећи како отац реагује, он оде. Дође до свог газде. Каже:
       -     Газда, настрадао сам ти тако и тако. Нећу отићи. Не узимај другога.
       Он му рече:
       -    Добро, добро, дете моје.
       -    Јесте, али треба ми новац!
       -    Да, али ти хоћеш да одеш. Нека ми најпре твој отац потпише да ће вратити ако одеш.
       -    Ја ћу потписати. Мој отац се у то не меша. Већ ми је то рекао. Ја ћу радити и све ћу ти вратити.
        Зар ово није чудо Божје? Кад је мајка поново дошла, ја јој рекох:
       - Начин којим смо се послужили успео је и Бог је услишио нашу молитву. И она саобраћајна несрећа је била од Бога. Сада ће ваш син остати код куће и опаметиће се.
      Тако је и било, захваљујући нашој молитви. Десило се чудо. Родитељи су постили, молили се, ћутали и успели.
      После извесног времена, син је дошао у манастир и потражио ме иако му нико од његових није ништа говорио о мени. Јоргос је потом постао врло добар младић и сада је у авијацији. Стекао је добру породицу.
      "Дете жели да има у својој близини људе који се топло моле Богу."

Старац Порфирије Кавсокаливит

Извор: Ризница литургијског богословља и живота
    • Од Логос,
      На празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим - Цвети, дана 21. априла 2019. године, свету Литургију у храму Светог великомученика Димитрија у Даљу служио је Његово Преосвештенство Епископ осечкопољски и барањски г. Херувим уз саслужење протојереја-ставрофора Милована Влаовића, пароха друге парохије даљске, јереја Милоша Кузмановића, пароха прве парохије даљске и ђакона Предрага Јелића из Даља и Срђана Лукића из Борова Насеља.  Епископ Херувим је после Литургије одржао беседу:

-У име Оца и Сина и Светога Духа!
      Часни оци, драги народе Божји и децо Божја, нека је на здравље и на спасење данашњи празник, празник у којем се испуни пророштво „Из уста мале деце и одојчади учинио си себи хвалу”. Данас је заиста велика хвала јер Господ Исус Христос улази у Јерусалим и почиње Тајна за коју смо се спремали свих ових четрдесет дана – Тајна Страдања Христовог. 
      Као Хришћани, поучава нас и свети апостол Павле у данашњој посланици, требамо бити деца радости, а не деца туге. Радости јер данас Христос улази у Јерусалим.
      Већ сутра почиње недеља страдања. У људским очима то је недеља туге и трагедије, али ако гледамо преображеним очима, којима бисмо требали гледати јер смо прошли пут свете Четрдесетнице, то треба бити пут нашега живота. Ако будемо тако гледали следићемо речи светог апостола Павла и бићемо деца радости. Јер Христос се распиње ради нас људи и даје себе за живот целога света, даје себе за живот човека. На јучерашњи празник, васкрсење Лазарево, омогућено је човеку да задобије Тајну спасења, тј. Васкрсење. Никако другачије – можемо бити само хришћани радости, а не хришћани прошлости. Увек гледамо у будућност која је одредница нашег живота у овоземаљским оквирима историје. Догађаји који су пред нама јесу историјски, али их не посматрамо из тог аспекта. Посматрамо их из аспекта будућности и Домостроја нашег спасења. Сви дани кроз које ћемо проћи у Страсној седмици су дани у којима се сећамо и саображавамо се са Тајнама нашега спасења. Христос полази на добровољно страдање, носи Крст ка Голготи и преображава тај Крст да бисмо ми као деца могли носити тај Крст Христов и живети преображеним начином живота. Крст је велика тајна драга браћо и сестре. Тај Крст који је био највећа поруга за време у које је Христос живео и разбојници су на крст били распињани. Он својим распињањем Крст преображава и највеће благо овога света. Онда можемо да замислимо колика је Тајна нашега спасења, ако се у материјалном смислу једно дрво преображава колика је тек духовна вертикала нашега живота у овоме свету. Наша вертикала је искључиво есхатолошка, никаква другачија и не може бити. 
      Данашњи празником, Уласком Господа Исуса Христа у Јерусалим на магарету, где Христос у Јерусалим није ушао као неки велможа и господар већ најпонизније – на магарету. Тако је учинио Господ да би показао смирење пред својим апостолима и ученицима. Деца су га дочекала узвикивајући ”Осана сину Давидовом, благословен који долази у име Господње!”. Тиме нам се отвара Тајна данашњега празника, да кроз целу Четрдесетницу и целокупан циклус који смо прошли откријемо Тајну покајања. Кајали смо се током целе Четрдесетнице да бисмо видели Тајну и славу Васкрсења Христовога која је почела данашњим празником. 
      Кроз Страдалну седмицу кроз света богослужења саображаваћемо се са тим догађајима. Зато требамо полазити богослужења да бисмо се поучавали Речју која се пева кроз прелепе химне које нам откривају Тајну Живота вечнога. Тако требамо да живимо, да саображавамо себе Тајнама живота, тада више нећемо бити обремењени овом историјом већ ћемо бити деца радости. На крају свог живота певаћемо управо као и ова деца: ”Осана сину Давидовом, благословен који долази у име Господње!”.
      Нека сте благословени и нека је благословен данашњи дан овде у Даљу, у нашој цркви посвећеној светом великомученику Димитрију. Заиста нас је Божија благодат сабрала овде где смо се причестили Телом и Крвљу Господњом да бисмо видели Тајну вечног Живота и срца своја припремили и преобразили за Тајну Христову, за Тајну Крста и Васкрсења. Преображавајмо своје душе и тела да бисмо видели радост Христовог васкрсења које је пред нама.
      Нека сте благословени и нека је благословено наше сабрање од сада и кроз сву вечност. Амин.

Извор: Епархија осечкопољска и барањска

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...