Jump to content

kojoj se “licnosti“ pripisuje Vidovdan,i zasto ga Crkva slavi?

Оцени ову тему

Препоручена порука

niej tako, vec onom vidu iz rima, svetcu.

da je u pitanju svetovid kao tzv vrhovni bog starih slavena onda bi vidovdan bio veliki praznik svih slavena, ali to nije istina, vidovdan kod srba je ovoliko znacajan ponajvise zbog kosovskog boja i kosovskog zavjeta....

inace moje prezime vuce od vidovdana i jos nekoliko srpskih prezimena, sto govori koliko je nama vidovdan vazan, upravo zbog kosova

Подели на овим сајтовима

Iz jedne češke diskusije sa češkog crkvenog bloga tj. češke hrišćanske socijalne mreže https://www.signaly.cz/ :

Předně v korpusu staroslověnských textů existuje velmi archaický překlad svatovítské legendy z latiny. Nachází se v Uspenském sborníku a má se za to, že je velkomoravského původu. Proč se najednou objevil kult sicilského světce na půdě Slovanů?
Staroslověnsky se svatý Vít řekl "svent Vit". Znalec staroslovanské mytologie si nemůže nevzpomenout na Svantovíta. Můžeme se tedy domnívat, že svatý Vít posloužil jako jakýsi substituční světec, kterým se misionáři snažili vypudit úctu ke Svantovítu. Proč by se jinak objevil tento světec na úsvitu křesťanství v našich zemích?

Prevod:

Prije svega u korpusu staroslovenskih tekstova postoji vrlo arhaičan prevod svatovitske legende sa latinskog. Nalazi se u Uspenskom zborniku a smatra se da je velikomoravskog porijekla. Zašto se najednom objavio kult sicilskog sveca na slovenskomn tlu?

Staroslovenski se sveti Vid izgovarao kao "svent Vid". Poznavaoc staroslovenske mitologije ne može a da se ne podsjeti na Svantovita. Možemo onda smatrat da je sv. Vit poslužio kao nekakav supstitučni, zamjenski svetitelj, kojim su se misionari trudili iskorijenit štovanje, obožavanje Svantovita. Zašto bi se inače objavio ovaj svetiterlj u svitanje hrišćanstva u našim (češkomoravskim) zemljama?

Slična i usporediva, analogna situacija se desila i sa širenjem kulta sv. Quirina u ranohrišćanskom Rimu

https://udalosti.signaly.cz/0906/sv-vit?do=comments-showAllComments

Подели на овим сајтовима

@Cico

Baš zanimljivo kako si krenuo otvarat sve te teme koje se tiču najviše mojih tih zaležitosti i aktivnosti. U redu je to samo mi malo čudno, neobičan osjećaj, kao da mi gledaš kroz glavu šta ja imam tamo za te svoje preokupacije pa ih vadiš jednu po jednu i ovdje to onda izlažeš i rasprostireš na forumu pred svima, ako uvidiš i šta drugog, radije onda ni ne izvlači, ima svašta tamo, hahahaha. Jesi li ti to prozirljiv ili kako to radiš? Šalim se malo, samo ti to tako nastavi, postavljaš zanimljive teme. Ova tema me je na primjer inspirovala za jedan zanimljiv video koji završim za par dana a bude se ticati i ove teme, ustvari si mi dao ideju za cijeli serijal takvih videa. Onako, postavljaš vrlo inspirativna pitanja, onako barem za mene.

Подели на овим сајтовима

Видодан је посвећен Светом Виду, или Вити, са Сицилије.

Тај празник је код Срба, као што рече колега Кордун, значајан највише због Косова, Косовског боја и Косовског Завјета.

Иначе, и ја мислим да он нема никакве везе са паганским идолом световидом, како су многи писали и говорили.

Подели на овим сајтовима

Иначе, и ја мислим да он нема никакве везе са паганским идолом световидом, како су многи писали и говорили.

I ima i nema. Veliki broj svetaka je preuzeo paganske dane za slave... i po malo paganske mitologije i obicaj u samoj slavi.

Naravno to su samo formalnosti, nistsa u sustini oko svetka menjano nije.

Sv.Ilija gromovnik... npr... perun je isto gromovnik, istog dana se slave itd..

reci mi ko od slavena slavi vidovdan, srbi, bugari i ko jos?

Poljaci mislim...

Подели на овим сајтовима

I ima i nema. Veliki broj svetaka je preuzeo paganske dane za slave... i po malo paganske mitologije i obicaj u samoj slavi.

Naravno to su samo formalnosti, nistsa u sustini oko svetka menjano nije.

Sv.Ilija gromovnik... npr... perun je isto gromovnik, istog dana se slave itd..

Да, има истине у томе, али опет сматрам да то није случај са Видовданом...

А могуће је и да грешим.

Подели на овим сајтовима

Да, има истине у томе, али опет сматрам да то није случај са Видовданом...

А могуће је и да грешим.

Pa recimo vidovdan je jedn od bogova rata i sudbine...... e sad ti razmisli zasto se bas na vidovdan islo u boj na kosovo....

Подели на овим сајтовима

Pa recimo vidovdan je jedn od bogova rata i sudbine...... e sad ti razmisli zasto se bas na vidovdan islo u boj na kosovo....

Није Видовдан, него је Световид код старих Словена био бог рата.

Али, рекох, не постоји убедљив доказ на основу кога би се Видовдан могао повезати са Световидом...

Подели на овим сајтовима

reci mi ko od slavena slavi vidovdan, srbi, bugari i ko jos?

Svi Sloveni slave svetog Vida/sváteho Vita

Svi, od Rusa pa do Bugara. Kod Čeha je on patron Zemalja Čeških zajedno sa

sv. Vaclavom i Vojtjehom i posvećena im je Katedrala u Pragu koja se punim

nazivom zove Katedrala sv. Vita/Vida, Vaclava i Vojtjeha. De opustite se malo,

svetitelji nisu olimpijada a ni takmičenje pa ko sv. Vida sad slavi više ili manje,

A Česi ga slave maximalno koliko to može jer je glavnim patronom zemlje Češke,

i mošti svetog Vida/Vitusa se nalaze u praškoj Katedrali svetog Vita ili Svetovitskoj

Katedrali, glavni hram kod Srba je hram sv. Save a kod Čeha hram sv. Vida, kapiraš?

I još dodješ pa postaviš takvo pitanje: slavi li ko još svetog Vida osim Srba i Bugara, omg?

http://www.herme.net/node/86

Je patronem Čech, Prahy, Saska, chorvatské Rijeky a italského města Forio v Kampánii. Je podle něj pojmenováno množství míst v Rakousku a Bavorsku. Sv. Vít je velmi ctěn také v Srbsku (Vidovdan).

http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_V%C3%ADt

Češka ima tri glavna patrona:

Sv. Vid, Sv. Vaclav i Sv. Vojtjeh

i niz drugih nacionalnih, narodnih.

http://zivotopisyonline.cz/sv-vit-293-305-jeden-z-patronu-ceskych-zemi/

Подели на овим сајтовима

Није Видовдан, него је Световид код старих Словена био бог рата.

Али, рекох, не постоји убедљив доказ на основу кога би се Видовдан могао повезати са Световидом...

ne moze se povezati ama nikako nego lingvisticki, ali taj argument je jako slab u odnosu na druge argumente, sveti vid je rani hriscanski svetac kog je slavila cijela hriscanska crkva i nema veze sa slavenskim svetovidom, ovdje govorimo o realnoj osobi koja je svetac i koja se obiljezava tog i tog datuma cjelo vreme tako je bilo i kod slavena i kod neslavena, danas crkva daje prioritet nekim valjda znacajnijim svetcima pa je sveti vid slabo zastupljen vec sam rekao zasto je bitan kod srba i bugara zbog kosovskog boja, a ova tvrdnja milosavljevica da su se turci domigoljili na kosovo polje jer su dogovorili termin tako sa knezom lazarom je u najmanju ruku smjesno, mogao je biti bilo koji svettac iz kalendara

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...