Jump to content
Odahviing

Islam - religija mira

Rate this topic

Recommended Posts

Napisao sam u samom predstavljanju na forumu da se ne bavim omalovažavanjem drugih religija, kultura ili ideja. Tako i ovdje samo iznosim svoje zapažanje, jer mislim da se suština Islama prevodi drugačije...staniiiiiii
Od muslimana smatran za proroka, Muhamed je koliko sam ja čitao kao bivši trgovac koji je ratovao protiv pagana na teritoriji današnje Saudijske arabije. Ti pagani su imali centar obožavanja jedan meteorit koji je od tada u Meku, i sad je tamo bitan za muslimane. Bili su mala sekta sastavljena najviše od vojnika. Dao je učenje da će Islam da pobijedi hrišćanstvo, i rekao je da je Isus samo prorok i mađioničar koji je bio prije njega. I da će sam Muhamed vaskrsnuti u Jerusalimu na kraju vremena kad svi budu bili muslimani a ne Isus Hristos..

Po ovom proročanstvu, prorok muhamed je predvidjeo osvajanje Carigrada. 1415 godine je tako i bilo. Ovako glasi citat (Sura, 47:18):

Onda očekuju li oni nešto sem časa koji će im doći neočekivano? Taj znak im je već došao. Šta je onda dobro za njih kad je već došao, tu će ostati samo njihova sjećanja?

Kao jedan od ovih znakova, Imam Ahmad prenosi podatak da je Abdullah bin Al-‘As (ra) zapisao u tom vremenu razgovor sa muhamedom: Dok je bio sa prorokom reče ”Koji od dva grada će biti otvoren prvi”, Konstantinopolj ili Rim ?, prorok Muhamed odgovara, ”grad Heraklius će se prvi otvoriti”   grad Heraklius se odnosilo na Carigrad, jer je Istočnim Rimskim carstvom iz Carigrada tada vladao Heraklije ili Iraklije kako mi prevodimo.      

A smiješno je da kažem jer se može pogrešno protumačiti, ali Isus je rekao da donosi rat a ne mir. Ja sam to uvijek shvatao kao vezu između Boga i čovjeka preko Sina i duha svetog. U smislu rata protiv palih anđela koji čovjeka nagone na grijeh. Tako što neće griješiti i neće ubijat i kamenovat onaj koji su počinili grijeh. E sad neću ja da otvaram temu Jovanovog otkrovenja, to je za umnije ljude...

Pa nigde nisam ni omalovažavao Islam, samo sam naveo neke činjenice o njemu koje se danas, u vreme multikulturalizma negiraju i prećutkuju jer su politički nekorektne. Tako se definišu.

Ali činjenice su jasne koliko god se one negirale ili ignorisale. Što se tiče Muhameda, nije on ratovao samo protiv pagana, već protiv svih koji su mu se na bilo koji način nalazili na putu. Pa i protiv Jevreja, recimo, protiv muzičara, protiv drugih ljudi, na kraju i protiv samih muslimana koji ga nisu slušali u svemu. Muhamed je vršio istrebljenja čitavih jevrejskih plemena. To isto su radili i njegovi prvi sledbenici, prvi halifi i ashabi. Ovo nije moja izmišljotina, već su to činjenice koje priznaju i sami muslimani, otvori hadise i uverićeš se u to.

Muhamed je bio lukav čovek, lukav političar, bio je vladar i vojskovođa. Ali prorok tj.,, poslanik" (na arapskom rasul) - to nije bio. Muhamedu vera nije bila cilj, već samo sredstvo za njegove lične i sujetne ciljeve, koji su se vrteli oko vlasti, novca i žena. Kad to kažem, ne znači da omalovažavam Islam ili da mrzim muslimane, daleko bilo. Ali ovo su činjenice.

Sent from my 5045X using Pouke.org mobile app

Islam prvenstveno nije jedinstven. Već se grana na dvije osnovne grupe Suniti oko 90 procenata muslimana i oni smatraju da treba da se prati ono što je govorio i radio prorok muhamed, ako ti nije bio rat protiv svih ''nevjernika'' onda ne znam šta je. I  Šiti koji smatraju suprotno da bliska porodica i njihovi potomci proroka Muhameda počevši sa Alijom nasljeđuju Svjetovnu i Duhovnu vlast a to su Kalifi i Imami. I treća jako mala ali interesantna je Bektaši ogranak koji je nastao iz Suficizma, naznačen mješavinom okultizma i Islama. Bio je zabranjen u svim Islamskim zemljama sem u Osmanskom carstvu gdje je bio religija Janičara jer se smatralo da je previše surovo učenje, i danas je uglavnom sačuvan samo kod Albanaca gdje ima većinu pripadnika kada se globalno gleda.

Suniti su apsolutna većina u Islamu. Šiti su manjina.

Jer gledaj šta je: podela između sunita i šita je čisto političke prirode. Oko nasledstva vlasti. Suniti smatraju da je Aišin otac, Abu Bakr imao pravo da upravlja islamskom državom, dok su Šiti smatrali da Aliju, Muhamedovom bratu od strica i zetu, pripada vlast. Zato su se posvađali, oko vlasti. I žena, to je još važno reći, budući da je suštinski to sve bio sukob dve žene: Aiše sa jedne strane i Fatime (Muhamedove ćerke) sa druge strane. Suniti zato danas poštuju Aišu (ona je za njih,, majka vernika"), a Šiti se, pored Allahu, mole i Fatimi.

Ali, u suštini, i jedan i drugi pravac Islama, bez obzira na podelu, zastupa strogu teokratiju, šerijat i džihad dok Islam u potpunosti ne zavlada svetom. To je činjenica.

Sent from my 5045X using Pouke.org mobile app

Treba razvijati dobre medjuljudske i kulturne odnose sa islamskim svetom. U to ime predlazem za lektiru doktorate i clanke djakona dr Aleksandra Prascevica novog sefa Kabineta Patrijarha srpskog, iz kojih se mogu izvuci zaista konkretni i prakticni putokazi...

On 6/2/2017 at 10:36, Благовесник рече

Treba razvijati dobre medjuljudske i kulturne odnose sa islamskim svetom. U to ime predlazem za lektiru doktorate i clanke djakona dr Aleksandra Prascevica novog sefa Kabineta Patrijarha srpskog, iz kojih se mogu izvuci zaista konkretni i prakticni putokazi...

Svakako, ali ideja da moramo da se samoobmanjujemo oko toga sta islam uci zbog toga nije dobra. 

Малопре сам добио видео протојереја ставрофора Милана Радуловића из Торонта, свештеника Васељенске патријаршије и редовног професора на Исламском факултету у Торонту. Предаје историју филозофије и Компаративне религије. Родом је из Бара у Црној Гори.

Влог теолога Николе Ђоловића

Какав је однос између исламског и хришћанског света?
Какав је званични став исламске религије када се чује да неко злоставља у име своје вере?
У чему су тачке поклапања а у чему тачке разликовања између хришћанског и исламског света?
Да ли се религија користи као параван за крвопролиће од стране појединих манипулатора или можемо рећи да је вера негде ипак испрљала руке?
Шта Библија може да нас научи а што не може Куран и шта Куран може да нас научи а што не може Библија?
На ова и друга питања мој данашњи гост ће покушати да понуди један критички осврт.