Jump to content

Dok Crkva slavi sve svete, svet slavi...

Оцени ову тему

Препоручена порука

Halloween je irski  katolicki obicaj...

Ne, nije. Da si barem letimično pogledao članak koji je Midrash postavio, bilo bi ti jasno da se Katolička Crkva bori protiv ovog novog vida poganstva.

Pravoslavna Crkva se sutra spominje svojih pokojnika, zar ne? E, pa, Katolička Crkva također, zapravo sutra je svetkovina  Svih svetih, a dan kasnije je Dušni dan. U svakom slučaju, u ove dane se ljudi sabiru u molitvi za svoje drage koji s preminuli, posjećuju se groblja, pale svijeće, služe Mise...jer to je ono što je bila vjernička tradicija.

Naime, sv. Efren ( 373 g.) je zabilježio da je Istočna Crkva imala dan posvećen svim mučenicima stradalima od pogana, a taj dan se slavio 13 svibnja/maja, u 5 stoljeću sirijska crkva ga je slavila poslije Uskrsa, a grčka crkva poslije Duhova. Rimska Crkva je u početku također slavila poslije Duhova, ali kasnije je to bio 13 svibanj. Uglavnom, dan molitve i sjećanja za pokojne datira iz rane povijesti Crkve.

U 8 stoljeću, papa Gregorije je blagdan Svih Svetih i Dušni dan prenio na 1. studeni/ novembar. All Hallows’ Day - dan uoči Svih Svetih. Pogani  su jednostavno prisvojili katolički naziv koji nema nikakvog smisla, nego mu je sušta suprotnost.

Stari, keltski (poganski) običaj zastrašivanja s pokojnicima i proslava posvećena bogu Sunca i gospodaru smrti Samhainu. Kelti su vjerovali da noć prije dana mrtvih, njihovi mrtvi napuštaju svoje grobove i dolaze na Zemlju kako bi posjetili svoje domove. Zbog toga su se živi krili iza strašnih maski i stvarali veliku buku. Ta poganska svetkovina održala se sve do danas, a u europskoj kulturi proslava Haloweena, iako je razmjerno nova sadrži elemente koji su nepovezivi s kršćanskom tradicijom. 

Zabava posvećena ovoj noći naziva se vještičjom novom godinom, a nastala je u Americi gdje se pretvorila u maškaradu (i orgije) nema nikakve veze s blagdanom Svih Svetih. 

Подели на овим сајтовима

Proces je isti. Ime pripada starom hrišćanskom običaju i prazniku, ali sadržaj danas, posebno ovo što dobijamo iz amerike čisto rogatog. Ali, pogledajmo Božić, ko još pomene Hrista Bogomladenca u to vreme? Bog (veliko b jer je na početku rečenice) potrošačkog društva, bog trpanja u sebe i za sebe, oličen u kokakolinoj karikaturi sv. Nikole, koji to više i nije, je preuzeo Božić. Uskrs se i ne pominje jer tu ne mogu ništa da ukradu, podmetnu i iskrive. 

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Hallo znaci oreol, a ween je skracenica od evening. Vece oreola, bukvalno.

da, to si u pravu, znači to Večer uoči blagdana Svih Svetih jer crkveni dan započinje u 18:00 službom večernje Vespera, to je "ponoć", smjena ili hora/ora po rimskom (i redovničkom, benediktinskom) brojanju vremena, mislim da su se tako zvale čak i redovničke Vespere i Kompletorija, molitve časoslova to je normalni, standardni, ordinarni, kolokvijalni hrišćanski i crkveni naziv u anglofonim zemljama, paralelni paganski a nehrišćanski termin je Samhain. Primjetio sam to odmah ali ne stigne se svuda pisat, osim toga nisam nikakav anglista. Problem je u tom što se povezao sadržaj termina Haloween koji označava Sve svete sa tim reliktnim paganskim običajima na Samhain pa to izgleda tako u praksi povezano. Radi se o sličnoj inkulturaciji, hristijaniziranom paganskom običaju kao i sa badnjakom kod Srba. Znači folklorna flavorizacija ili inkulturacija.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Samhain

Подели на овим сајтовима

Inače kod starih Slovena je postojao običaj Dziady koji je ustvari tačnim pandanom keltskog Samhaina, mnogi keltski običaji su bili zajednički i starim Slovenima i Germanima, prakikovali su se univerzalno. A slavili su se dvaput, na proljeće su se oko 2.5. slavili proljećni  a na jesen sa 31.10. na 1.11. Noć zadušna i 2.11. jesenji Dziady (Djedovi, tim bilo mišljeno pretci) a tačan dan je zavisio i od faza mjeseca. Tamo možete vidjet na slikama kako je to izgledalo kod starih Slovena:

Dziady (zwyczaj)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziady_%28zwyczaj%29

1916347_1070329778259_3177192_n.jpg?oh=d

Подели на овим сајтовима

Evo kako to izgleda danas kod slovenskih neopagana uživo, ovo su prošlogodišnji Dziady u Poljskoj, Wroclaw, mene zvali ovi moji pagančići iz Opole odmah preko puta mene sa poljske strane granice u Poljskoj, ja nisam išao jer ne hodam po takvim stvarima iako bi turistički to pogledat mogao, svaka dva sata ide autobus od mene tamo, pola sata vožnje, povratna karta košta tri evra. A i do te Wroclawi bi se dalo otići, to je od mene oko dva sata vožnje autom, 164 km.

Watra; Święto Przodków-Dziady

Obrzęd odprawiony przez wspólnotę Rodzimowierców Watra we Wrocławiu w 2013 roku.

Подели на овим сајтовима

Чекајте људи, разумем забринутост донекле, али што би неко ко оде на неки маскембал за тзв. Ноћ вештица и све наравно схвата као повод за забаву био у већој опасности за своју душу од неког просечног типа који сваке друге суботе например изађе да пије, гледа кога има и проводи се? 

Да се разумемо, јесте јако ружно, из перспективе Цркве, што се хришћански празници обележавају на скроз нехришћански начин, него сам много пута чуо изјаве типа да су журке за НВ сатанизам и слично, па ми делује то мало прејако речено. 

Подели на овим сајтовима

Keltski obicaj koji je kasnije hristijanizovan ali se vremenom izgubio . Pocetkom 20 . veka irski doseljenici su ovaj obicaj ponovo oziveli kako bi sacuvali secanje na domovinu ali oblik koji ima danas ovaj"praznik" je dobio negde sredinom 50 tih godina proslog veka . Ni tada nije bilo maskiranja i gluposti nego je vise "trick or treat " sa akcentom na "trick" . Ovo sa maskiranjem je pocelo tek kasnije .  I da , mi imamo "Jeremije" , jako slican ovoj noci vestica

Подели на овим сајтовима

Чекајте људи, разумем забринутост донекле, али што би неко ко оде на неки маскембал за тзв. Ноћ вештица и све наравно схвата као повод за забаву био у већој опасности за своју душу од неког просечног типа који сваке друге суботе например изађе да пије, гледа кога има и проводи се? 

Да се разумемо, јесте јако ружно, из перспективе Цркве, што се хришћански празници обележавају на скроз нехришћански начин, него сам много пута чуо изјаве типа да су журке за НВ сатанизам и слично, па ми делује то мало прејако речено. 

Pa sad...težak je to govor, kako narod reče Isusu, ali istina je takva. Uostalom, o tome Isus govori u Govoru na Gori. Pogledaj ovaj odeljak: 

"A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga bit će podvrgnut sudu. A tko bratu rekne 'Glupane!', bit će podvrgnut Vijeću. A tko reče: 'Luđače!', bit će podvrgnut ognju paklenomu.« (Mt 5,22)

Prevodioc je "malko preterao" jer nije recimo "glupane" prava reč. Bliža je "budalice"...ono što često upućujemo deci...a šta reći na "mali đavolčić"? Diminutiv ne umanjuje neprijateljstvo rogatog prema Bogu, a tako nazvati dete uopšte nije naivno. PA tako i ovo, rogati nas uverava da su to "nevine" zabave. A koliko se sećam, Isus nas poziva na savršenstvo.

Подели на овим сајтовима

Ne, nije. Da si barem letimično pogledao članak koji je Midrash postavio, bilo bi ti jasno da se Katolička Crkva bori protiv ovog novog vida poganstva.

Pravoslavna Crkva se sutra spominje svojih pokojnika, zar ne? E, pa, Katolička Crkva također, zapravo sutra je svetkovina  Svih svetih, a dan kasnije je Dušni dan. U svakom slučaju, u ove dane se ljudi sabiru u molitvi za svoje drage koji s preminuli, posjećuju se groblja, pale svijeće, služe Mise...jer to je ono što je bila vjernička tradicija.

Naime, sv. Efren ( 373 g.) je zabilježio da je Istočna Crkva imala dan posvećen svim mučenicima stradalima od pogana, a taj dan se slavio 13 svibnja/maja, u 5 stoljeću sirijska crkva ga je slavila poslije Uskrsa, a grčka crkva poslije Duhova. Rimska Crkva je u početku također slavila poslije Duhova, ali kasnije je to bio 13 svibanj. Uglavnom, dan molitve i sjećanja za pokojne datira iz rane povijesti Crkve.

U 8 stoljeću, papa Gregorije je blagdan Svih Svetih i Dušni dan prenio na 1. studeni/ novembar. All Hallows’ Day - dan uoči Svih Svetih. Pogani  su jednostavno prisvojili katolički naziv koji nema nikakvog smisla, nego mu je sušta suprotnost.

Stari, keltski (poganski) običaj zastrašivanja s pokojnicima i proslava posvećena bogu Sunca i gospodaru smrti Samhainu. Kelti su vjerovali da noć prije dana mrtvih, njihovi mrtvi napuštaju svoje grobove i dolaze na Zemlju kako bi posjetili svoje domove. Zbog toga su se živi krili iza strašnih maski i stvarali veliku buku. Ta poganska svetkovina održala se sve do danas, a u europskoj kulturi proslava Haloweena, iako je razmjerno nova sadrži elemente koji su nepovezivi s kršćanskom tradicijom. 

Zabava posvećena ovoj noći naziva se vještičjom novom godinom, a nastala je u Americi gdje se pretvorila u maškaradu (i orgije) nema nikakve veze s blagdanom Svih Svetih. 

Sve je to super samo sto nijednog dokaza ima da je Samhain postojao. Znamo 250 keltskih bogova Samhain. Kako sam reko prica iz doba nacionalnog romantizma. Tako je u modi povezati Vidovdan za nekim bogom zvani Svetovid. I to je najvervnije pogresno.

Подели на овим сајтовима

Који сте ви смарачи. Велики број људи који иде на те забаве и маскирају се, су у ствари хришћани који живе далеко моралније од просечног српског тинејџера. Њих сам тамо чачкао мало због тог моралисања, а сад их ви овде прозивате да су сатанисти. То је чисто зезање и ништа више од тога. И јесте комерцијализовано, ко што рече Пивопија, али тако је све у САД, није то специјалитет овог празника.

Подели на овим сајтовима

Sve je to super samo sto nijednog dokaza ima da je Samhain postojao...  Kako sam reko prica iz doba nacionalnog romantizma. Tako je u modi povezati Vidovdan za nekim bogom zvani Svetovid. I to je najvervnije pogresno.

Naravno, nema dokaza kad nije ni postojao. Shvatljivo je što su pogani štovali nekakve svoje bogove, svi su ljudi bili pogani dok nisu upoznali i prihvatili jedinoga Boga, Oca našega Gospodina Isusa Krista.

Ovo drugo...ahh, bolje da ništa ne kažem,  :) jer ima jedna tema na forumu o nekim Srbima koji su se vratili bogu Peronu, jer je on baš izvorni slavenski bog,  a i stariji je od kršćanskog Boga. Prestrašno! Nepojmljivo je da se kršćani mogu vratiti u poganstvo. Istovremeno je i žalosno jer to znači da pravoga Boga nisu nikada upoznali.

Који сте ви смарачи. Велики број људи који иде на те забаве и маскирају се, су у ствари хришћани који живе далеко моралније од просечног српског тинејџера... То је чисто зезање и ништа више од тога. И јесте комерцијализовано, ко што рече Пивопија, али тако је све у САД, није то специјалитет овог празника. 

Kad bih imala dijete i kad bi me ono pitalo može li se maskirati i sudjelovati u slavlju za Dan vještica, ja bih mu rekla: NE. Vještice ne postoje. Sve kad bi i postojale, mi ih ne bismo ih slavili, jer mi slavimo Boga, Majku Božju, anđele i svece. I na današnji dan se spominjemo svih onih svetaca  kojima imena nisu zapisana u kalendaru, ali koji već uživaju u blaženom gledanju Božjeg Lica. Govorila bih mu o onima koji su preminuli i za koje trebamo moliti...itd. To je vjera naša i u toj vjeri bi kršćani trebali odgajati svoje dijete.

Možda je sasvim bezazlena stvar za Halloween obući dijete u nešto.

safe-halloween-costumes.jpg

Zapravo izgleda slatko, ali dijete odmalena treba učiti, da bi steklo dobre navike. Ako moja Crkva danas slavi blagdan Svih Svetih, onda bih svoje dijete učila od malena da sudjeluje u životu Crkve. Ići na Misu, zapaliti svijeću, pomoliti se zajedno...Sve ono što djeca nauče u ranom djetinjstvu, to ostaje za cijeli život. Ili će se kršćani povoditi za svijetom? Bože, sačuvaj!

groblje.jpg

Čitam da su u zagrebačkom disko klubu "Močvara" sinoć imali halloween party, jedan sudionik je napisao: sinoć je bilo baš super, svi smo bili pijani i pogani kako i priliči ovakvim svetkovinama. Ja bi da je svaki dan helouvin...

8224035682_abf87f7c67_z.jpg

Velika je danas odgovornost kršćana. Ili ćemo biti "sol zemlje i svijetlo svijeta" ili nas neće biti.

Подели на овим сајтовима

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...