Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
verum est in beer

Повратак на село

Оцени ову тему

Recommended Posts

Slazem se sa Miroslavom, na zalost je tako da bez nekih stalnih primanja je jako tesko...

jos ako imas decu, pa i njih moras obuci i opremiti ako su skolarci i sta sve ne, mada ja verujem da

uz Boziju pomoc covek moze da priusti osnovne stvari kao sto su nekad nasi preci, ziveli na selu,sa jako malo

a imali po desetoro dece i svi bili zdravi i rumeni :)

Тај неки рад. Ван буке и галаме. При чему је битно колико ти је посао удаљен од куће. Мислим, мени је битно, можда некоме није.

Ni to nije problem ako imas dobar auto ...

Dobro možda sam ja promašio temu, selo za vas je grad u malom, znači

"Mitologija" konzuemerizma preseljena u selo (hmm nije loš naslov za temu):)

Samo održivo domaćinstvo vam je pretpostavljam strana ili fiktivna tema???

Verujte nema tu uzdržavanja ni osukdice, što ću pored mnogih i ja uskoro dokazati u praksi.

mislim da je adekvatna analogija 

raditi u gradu a živeti na selu je kao

biti monahinja a volontirati u javnoj kući.

Dobro možda sam ja promašio temu, selo za vas je grad u malom, znači "Mitologija" konzuemerizma preseljena u selo (hmm nije loš naslov za temu)

A sta je tebi selo, ljudi zivi u drvenim kolibama, bez plocica, kupatila itd? Svako selo sad uglavnom ima struju, telefon i internet, ljudi imaju normalno opremljene kuce kao i u gradu. A zaradjuju od poljoprivrede za razliku od ljudi u gradu koji rade po fabrikama, firmama i drzavnim sluzbama. Globalizacija je uradila svoje, ljudi vide da moze bolje pa tome i streme. Nista lose u tome.

Не знам да ли сте видели летос репортажу о неком момку из околине Пазара. Има човек малине, а као берачи му долазе учитељи, доктори итд. Мало и зеза на тај рачун. Сточарство нам је разбуцано, али у воћарству је ситуација мало боља. Могло би се од тога пристојно животи, наравно уз велики рад и правилан распоред прихода током целе године. 

Овакву сам чуо мисао:

Овце траже поља и ливаде, а паметни људи мир и спасење.

Е сад, некако ми се чини да би пре тај мир нашли у селу него у граду. Без икаквог заваравања да је то лак 'лебац, али чини ми се да је мозак ту растерећенији од ове свакодневне јурњаве. 

Duhovni mir covjek nalazi u sebi, a ne vani. U gradu neke stvari poput buke, guzve u saobracaju, svjetlosnosg zagadjenja, skupoce itd..mogu biti iritirajuce, ali to nema nikakve veze sa duhovnim mirom, spasenjem i koje cim. Teza da se na selu stice bolji duhovni mir i zivot je zdraviji u odnosu na grad je sektaska zabluda. U Srbiji nijedan grad nema uslove za stabilan i miran zivot otuda i te zablude u vezi sela, ali u svijetu nije tako i mnogim zemljama pojedina predgradja su prave oaze mira i lijepog zivota. 

Odlazak na selo je licni izbor, pa i ako neko bas hoce da se podvizava teskim nacinom zviota kako se nekad zivjelo i to je stvar licnog izbora, nema veze sa generalnim gledistem. U razvijenim zemljama poput Njemacke, sela su mjesta gdje se razvija i biznis, mali porodicni, ili srednji, iz raznih oblasti. Za tako nesto je potrebno imati razvijenu infrastrrukturu, od blizine autoputa, mjesta za snabdjevanje, vodovoda i kanalizacije, stabilne elektrifikacije, intrenet signala itd....sto Njemacka sigurno ispunjava, zato su tamo sela mahom sva razvijena jer gro ljudi se bavi nekom djelatnsocu koja nema veze sa poljoprivredom. 

U Srbiji je prva asocijacija pri odlasku na selo, stocarstvo, poljoprivreda itd...ali to je zahtjevan posao i za uspjesnost tog posla potrebne su farme koje iziskuju kapacitete za koje su potreban finansijska ulaganja i vjeroatno pomoc drzave u subvencionisanju. Imaju odredjene kulture kao ljesnaci, i neke sorte voca koje uz malo umjesnosti mogu donijeti kakav takav odrizv profit, ali ni to nije lako. 

Za Srbiju u ovom trenutku primamljiva su samoodrziva imanja, ali i to takodjer iziskuje odredjena finansijka ulaganja i dobra su za ljude koji vec na neki nacin imaju obezbjedjene prihode, ali zele malo da se povuku u oazu mira. U svakom slucaju selo nije nikakvo sveopste rjesenje problema u Srbiji, vec samo stvar licnog izbora prema sopstvenim afinitetima. 

Дакле бизнис као и сваки други бизнис. А то не иде без стреса и бриге.

Све се слажем, једино што нема стриктног радног времена и сам си свој газда. Мада, потпуно се одрећи града, мало је илузорно. Ја сам за неку комбинацију, што мање више и радим.

Sta sve covek nece da procita ...
Пећи ћеш ти ракију, ја кад ти кажем!   12:smeha:

Све се слажем, једино што нема стриктног радног времена и сам си свој газда.

Nema, ali sam ja cuo od seljaka da je njima radno vreme od 5 ujutro do 9 uvece. Jeste preterivanje ali sigurno vise rade nego radnici koji rade 8 sati dnevno. A onda uzmes u faktore stresa i to sto kad se otkupljuje ne dobijes cenu kako si ocekivao, los prinos, susa, grad, uvoz svinja iz inostranstva po nizoj ceni itd... 

Dobro možda sam ja promašio temu, selo za vas je grad u malom, znači
"Mitologija" konzuemerizma preseljena u selo (hmm nije loš naslov za temu) :)

Samo održivo domaćinstvo vam je pretpostavljam strana ili fiktivna tema???
Verujte nema tu uzdržavanja ni osukdice, što ću pored mnogih i ja uskoro dokazati u praksi.

mislim da je adekvatna analogija 
raditi u gradu a živeti na selu je kao
biti monahinja a volontirati u javnoj kući.

Занимљиво размишљање..... :scratch_head:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...