Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
verum est in beer

Повратак на село

Оцени ову тему

Recommended Posts

Otisla bih na selo da zivim jos juce. Obozavam prirodu, zivotinje, mir i tisinu. Razmisljala sam da bih kad odem jednom na selo ( a otici cu ) volela da gajim koze. Imala bih naravno i zivinu, prasice, sad i ovce bih, ali velika je obaveza oko ovaca, izgubim se ia ja ponekad, sumnjam da bih ovce uspela da sacuvam, tako da su ovce pod velikim znakom pitanja. Volela bih da sadim bastu, za svoje potrebe, cvece i voce.

Eto, posao bih razvila od kozarstva. To mi deluje nekako najlogicnije. Mleko, sir, jarici....imala bih dovoljno za sve sto mi treba. 

Ovdje uvidite kako funkcioniše "vrtić" ili "obdanište" za ovce, ljudi imaju obično samo po 3-4 ili 5-6 ovaca kod kuće, mnogi stariji ljudi, penzioneri čak samo jednu ili dvije. U proljeće se skupe kod jednog pastira u jedno stado a on ih za manji poplatek vodi na pašu preko ljeta a na jesen ih vrati vlasnicima. Tako oni ne moraju skakat za ovcama i imaju riješenu ispašu a bača (čoban) ima zaradjeno za čitavu godinu. To je takav erarni ili opštinski, seoski pastir, čoban za sve. Takav način ispaše bi se danas isplatio i bio praktičan mnogima i u Srbiji. Danas na selima, pogotovu satelitnim su imanja mala, niko nema sad stotine hektara pašnjaka, livada, šuma ili oranica kao što se to imalo nekada, najčešće je to kuća, okućnica i moždsa manja njiva, voćnjak, vrt, livada itd. Svu individualnu poljoprivredu treba prvo prilagoditi današnjim mogućnostima i uslovima. I pronaći nova i dosjetljiva rješenja jer po starom kako je išlo nekad to danas više nejde.

Vo Východnej to býva tak: http://www.mojliptov.sk/uvodna-stranka

Život na selu nije baš tako sav romantičan kako na prvi pogled izgleda,

naročito sada u sezoni gnojenja u februaru/martu. Treba mislit na sve!

http://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/lide-se-bouri-proti-zapachu-z-hnojeni-ale-jine-reseni-neni-20150319.html

http://www.soko.cz/cs/rozmetadla-chlevske-mrvy/rozmetadlo-rur-5/history

Hnoja nakladanie, Zetor 7211 + UNHZ 750 ZETOR 6911 + RUR 5

Rozmetání a zapodmítavání hnoje

zetor 7245 RUR 5

Zetor 70 45 s rozmetadlem RUR 5

hovnocuc zapadl

Ненад Јездић: Ја нисам VIP, ја сам СЕЉАК

Пре 14 година решио је да оде из града и започне нови живот. Глумац нас је позвао на своје имање у селу Забрдица код Ваљева како бисмо заједно дегустирали његову ракију.
Имам двадесет хектара земље, не предајем се, каже глумац.

b38c716f0fff25c39476037e20b50692.jpg

Имам двадесет хектара земље, не предајем се, каже глумац

(Фото: А. Димитријевић / РАС Србија)

Насмејана лица сељака на спомен његовог имена при уласку у Забрдицу јасно говоре да је он омиљени комшија. Сачекао нас је на капији, ведар и расположен. А док нам је сипао домаћу ракију од крушке, нагласио је да његов производ не садржи друге примесе осим воћа. Ракија му је стварно одлична.

- Код мене нема лажи и преваре. Узимам од воћа најбоље и од тога производим ракију. Чисту, праву и пуну укуса - каже Јездић.

Велика породична кућа, још један, нови објекат од преко хиљаду квадрата који се и даље гради, где ће отворити и ресторан, а у чијем подруму ће бити смештена бурад са ракијом, двадесет хектара земље и жеља да свима буде добро од посла којим се бави - мотивишу га да иде даље.

- Јесте, имам двадесет хектара земље, а завршићу у метар са два. Зато се не предајем. На почетку нисам доживљавао себе као некога ко би могао да изгура све ово. Видео сам себе као глумца. Да немам тако разиграну машту као што имам, не би се ништа десило, нити би било у фази у којој је сад - каже Јездић. Ипак, помишљао је да од свега дигне руке.

- Свако јутро размишљам о томе. Што сам дуже у овом колу и вртлогу, помислим: „Шта ће мени све ово“. Ипак, земља ме је везала за себе. Показала се у свом најтежем облику, али ме је исто тако надахнула. Овде имам шансу да урадим нешто драгоцено за све своје. Ово је сада моја потреба. Морам ово да урадим због своје породице, али и због људи из овог села који раде и који ће тек радити код мене и на радост њихове деце.

4491dd6906f4b8f87dc45f41b3950215.jpg

Уживали смо: Одлична ракија и пита Јездићеве маме

Ненад није само газда. Он је са мајсторима, вози трактор, сече дрва...

- Када би се стручњаци бавили мноме, вероватно би долазак овде дефинисали као бег од свега. Али зашто да не будем јак па да побегнем од себе? То сам и урадио. Ово је огромно одрицање и подвиг, тако да сам ја био јак да побегнем од себе. Од позоришта, од глуме - каже Ненад. Он сматра да ништа није изгубио тиме што је четрнаест година свог живота уложио у свој нови пројекат. У улогу његовог живота.

- Ако би све ово тумачио као губитак и одрицање, онда бих био у проблему. Мене село ужасно вуче и не одваја ме од мог паралелног света у позоришту. Тамо се ништа значајно није десило у последње време и нисам себе лишио за неко претерано позоришно искуство. Ако ми се некада и деси да се замислим над тим да ли сам нешто изгубио, кажем себи: „Реално, ниси ништа пропустио, а овде си изградио себи неки нови свет“ - каже Ненад.

257a96b7635334a64fbb7dcf75c193af.jpg

Село га не одваја од позоришта: Глумац на свом имању

Многи би рекли да се повлачи из света глуме јер је од пољопривреде боља зарада.

- Морам вам рећи да сам већину ових ствари које овде видите платио од своје глуме. Од свих својих серија, филмова, реклама дошао сам до овога овде где сам сад. Часно је рећи да су овде паре и које дугујем, али то је тај ризик који мора да постоји - открива Ненад без лажне скромности. Он нема проблем да засуче рукаве и глумачке награде замени окопавањем и орањем њиве. Јежи се од епитета ВИП, који се додељује неким људима, јер, како тврди, тако нешто код нас не постоји.

- Шуша, фукса, џибер, то су карактеристике. А сељак је диван човек. ВИП сељак етикета би ми сметала, а етикета сељака не. Ми се заносимо да ВИП постоји у Србији, али сам сигуран да тако нечега нема код нас - каже Ненад. Његов покретач је његова породица, супруга и четворо деце.

- Она не воли да је спомињем ни по статусу који ужива у нашој брачној заједници, а камоли име да јој изговорим. Она је у овој причи ја, а ја сам она. То је суштина брачног живота. Да ми није њих, не би било ни овога - каже Ненад и додаје да деца још нису заинтересована за посао на селу.

- Они су тинејџери. И ја сам био такав. Сигуран сам да ће ова крв која у мени врца и сокови којима се ја храним бити пренети на њих - додаје он.

Уз питу коју нам је спремила његова мајка и још једну чашицу ракије открио нам је да би волео да свој производ извози ван граница наше земље и да на имању и у својој производњи запосли што већи број људи из села како би свима било добро.

Извор

Košarkaš Smedereva Rnić za "Blic": Od prasića živim, jer od košarke ne mogu

Priča o Darku Rniću, košarkašu Smedereva koji je zbog toga što mu se prasila krmača propustio trening, uzburkala je javnost, ne samo košarkašku.

5c1b1e20e0f2bca08d212d61b039cca6.jpeg

Foto: Promo / Traktor pre košarkaške lopte: Darko Rnić

- Kada me je pre par meseci trener Todorović pozvao da ponovo igram za Smederevo, po treći put, u prvi mah sam odbio. Čekao sam neki posao u Kovinu, gde živim sa porodicom, jer ne radi žena, imamo dva sina, Vuka i Uroša, od nečega mora da se živi. Otuda i ta priča o krmači, a ovde je sve postalo nenormalno, tužno, iskrivljena je slika o vrednostima. Nije sramota nemati, sramota je ne raditi, da imaš koliko imaš, ali da si pošteno stekao - kaže Darko Rnić (34), koji bi da nije košarkaš bio nezaposleni poljoprivredni tehničar.

Telefon nije prestajao da zvoni dok smo razgovarali, zvali su ga znani i neznani podstaknuti, kako sam kaže, samo jednom za njega najobičnijom epizodom iz života, gde su se pomešali košarka i za većinu ljudi kakav je on uobičajena muka svakodnevne borbe za egzistenciju.

- Pita me sin, kada je video ovo na Internetu: „Tata, pa šta je tu čudno?“. Bilo mi je drago kada sam to čuo jer mi je to dokaz da sam na pravom putu u vaspitanju mog deteta. Očekujem sad, kako je počelo, da me pozovu u neki rijaliti. To i ne bi bilo loše, em da se nešto zaradi, em bih imao priliku da pokažem ljudima normalne vrednosti, za razliku od likova koji se tamo pojavljuju.

f5cdf1464534dc1f474a60e52a88a6e4.jpeg

Foto: Promo Sa naslednicima Vukom i Urošem: Darko Rnić

share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Drago mu je to što je ova anegdota sa krmačom bacila svetlo na probleme s kojima se suočava njegov klub, ali i košarka i ceo sport u Srbiji. Pitanje je samo, kaže, koliko će to da traje jer je ovde svako čudo za tri dana.

- Kvalitet košarke opada, igra se na otvorene ugovore, svi odlaze bilo gde čim im se ukaže šansa. Ovde igraju samo čekajući angažman u bilo kojoj zemlji u svetu, ne biraju, da nešto zarade, da naplate muku višegodišnjeg treniranja i načina života zbog kojeg je većina morala da zanemari školu i neku drugu perspektivu u životu osim one koju im košarka nudi, a koja je krajnje neizvesna.

Za njega, u njegovim godinama, nažalost, ta opcija više nije aktuelna, sprema se polako da batali košarku. Ovo finale Kupa je ujedno verovatno i finale njegove karijere. Ako bude sreće da nađe neki posao... Ako ne, tu je porodično domaćinstvo. I krmača.

65ba478f576ce63f59b8286bc733e04c.jpeg

Foto: Privatna arhiva Njihova priča je uzburkala sportsku javnost: KK Smederevo
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Fizioterapeut i sa 83 godine

Najveći broj ljudi koji rade u KK Smederevu su tu decenijama, iz ljubavi prema košarci i klubu, jer para je retko kad bilo. Najduži staž ima Milija - Miša Sekulić, fizioterapeut, koji će sa 83 godine biti gotovo izvesno najstariji učesnik finala Kupa u Nišu.

Od Rnića klubu - dva praseta

Teška je situacija u KK Smederevo... Igrači ovog tima na put nose samo dva sendviča. Borba za egzistenciju je surova. Darko Rnić je obećao da će klubu i saigračima pokloniti dva praseta.

- Eto bar će biti hrane - kroz osmeh konstatuje Rnić.

Todorović: Dobili smo nove dresove

Posle teksta u „Blicu“ o nevoljama KK Smederevo da uopšte odu u Niš na finale Kupa, klubu su se javili mnogi spremni da pomognu.

- Na većinu utakmica prošle sezone išli smo privatnim kolima, sa pet, češće četiri automobila. Sada, kada se ovo raščulo, eto, posle sedam godina promenićemo i dresove - kaže trener Smedereva Zoran Todorović. Tako će najzad biti penzionisani dresovi u kojima su ime počeli da stiču Balaban, Majstorović, Jaramaz...

(M. Đorđević)

http://sport.blic.rs/kosarka/domaca-kosarka-i-aba/kosarkas-smedereva-rnic-za-blic-od-prasica-zivim-jer-od-kosarke-ne-mogu/t7mlsb6

Оживимо мало ову тему!

Ова емисија на РТВ је добра, име разних примера, за сваког нешто. 

https://www.youtube.com/results?sp=EgIYAg%253D%253D&q=povratak+na+selo

Ја би радо отишао на село да живим од онога што гајим, много је здравија средина за породични живот...

Хвали село, живи у граду / пословица /

Шалу на страну, за живот на селу је ипак потребно неко предзнање, не може се тек тако отићи, спалити сви мостови за собом, и грлом у јагоде, ако ниси унапред све ставио донекле на папир, и колико можеш и шта знаш, и шта желиш одласком на село.И наравно ако је породица у питању, мора постојати сагласност исте.

Ово само потврђује да је експлоатација животиња за "храну" примитивизам.

Сем тога индустрији никад нећеш бити конкуреција по цени и немилосрдности.

Извињавам се на неуком идеализовању али шта ће нам паре на селу?

Мислим гајиш свега довољно за себе, ако претекне нешто продаш,

за оно што фали ту је робна размена... рачуни се покрију :)

узгред најгоре је радити у граду а живети у селу

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...