Jump to content
Guest свештеник Иван Цветковић

Света тајна свештенства

Rate this topic

Recommended Posts

Ја нисам за попустљивост према тим врачарима и слично, али Господ зна боље... Једно је да човек верује и погреши, а сасвим друго да је сујеверан и верује у будалаштине

Guest - . . .-

тешка су ово питања. треба размислити добро о свакој ситуацији понаособ....

Слажем се. Заиста је свака ситуација и сваки човек прича за себе. То је управо показатељ личног односа са неким. Велики сам противник те глобалистиче црквене праксе (групне исповести, сви морају да ураде ово, сви морају оно...). Но, овде се поставља ново питање: да ли ТОЛЕРИСТИ грех јесте и показатељ љубави према некоме или је то само ствар немања жеље да се са проблемо суочимо?

Ја не верујем да ћу некоме помоћи ако се не удубим у његов проблем, ако се не саживим са њим. Не верујем да ће и моја молитва бити делотворна ако сам у то не верујем. Ако је неко "отац" (мислим на свештеника), потребно је да се и очински понаша. Исто тако и онај који је дошао код свештеника потребно је да се понаша "синовски" и да послуша савет.

Данас је у моди "инстант спасење". Одемо код врачара и гатара, оне нам дају да урадимо ово или оно, мало одеш у Цркву, прекрстиш се, упалиш свећу, даш неку пару за молитву и то је то. Но, да ли ће се тако решити проблем? Где је ту место Евхаристији? Зар је Црква сервис за поправку?

Guest - . . .-

Ја нисам за попустљивост према тим врачарима и слично, али Господ зна боље... Једно је да човек верује и погреши, а сасвим друго да је сујеверан и верује у будалаштине

Апсолутно се слажем. Не значи да човека који је ишао код врачаре одбацујемо- Боже сачувај! Напротив треба му подарити прави лек а то је Евхаристија, Причешће. Оно што је потребно јесте да свештеник поради на томе да појасни човеку шта је Црква и смисао Свете Евхаристије. Најлакше је дохватити Требник, прочитати на брзину молитву и то је то. Но, да ли смо тог човека добили и родили за Бога? Опет, видите и сами шта може да се деси када желите да приведете човека Евхаристији а он види Цркву као сервис за поправку. Како ту наћи границу? Човеку хоћеш најбоље, а он то себи не жели..

Но, овде се поставља ново питање: да ли ТОЛЕРИСТИ грех јесте и показатељ љубави према некоме или је то само ствар немања жеље да се са проблемо суочимо?

Ни на ово питање нема универзалног одговора.

Неко је незаинтересован за другог (за његов пад) и то је показатељ да ту нема љубави... С друге стране неко толико силно жели да помогне оном ко пропада у греху, да просто сагори док друга страна не жели помоћ и онда ништа...  (можда о томе владика мисли када говори о било каквом реду, тј. никаквом) Е сад, постоји и златна средина, кад онај који хоће да помогне, у оквиру својих моћи, побуди у другом жељу да прогледа, да се суочи са проблемом.

Ја ћу да изнесем свој лаички став (што значи, да је врло могуће да грешим). prstgore

Слажем се са Звонком  319.gif, с тим што бих, одбивши налоге врачаре, кад испратим човека,био љут или не, БЕЗ ЊЕГОВОГ ЗНАЊА, ипак прочитала молитву за здравље за оболелог и на проскомидији извадила честицу за оболелог (не знам да ли се тако каже).(Не зато што је то врачара рекла, већ зато што је  болестан и реално му треба молитва.)

Што се тиче причешћивања, мислим да вам није много лакше него апостолима.Они су морали да се боре против незнања, а ви против " знања".

Моја покојна баба је рођена 1930.г.,упокојила се пре 2 г.Никад се није исповедила. Причешћивала се долазивши на крај Литургије, јер "није мога да слуша попове  три сата".О  "ваља се-не ваља се" да не причам.

Јадна НИЈЕ ЗНАЛА НИШТА, а мислила је да ради исправно.Вероватно да ни њени родитељи нису радили другачије.

Зато, верујем, да им је опојавање кад се упокоје неопходно, управо зато што су грешили, а више немају могућност да се исправе.

Молећи се за њих, молимо се, на индиректан начин и за себе, јер ко зна каква искушења и падови нас чекају.

Ако знамо да нам је једина права мера у Цркви- љубав, онда ће неко рећи да је ово питање непримерено или чак сувишно. Но, управо због тога и покрећем тему. Дакле, да ли је љубав када неком јавном грешнику толеришем и дозвољавам да долази и буде на Литургији (па макар то било једном годишње), да се причешћује, да ли је љубав када дозвољавамо људима који иду код врачара и гатара да се без исповести и свести о Евхаристији причешћују, читамо "молитве за здравље" по налогу истих тих врачара (а оне на тај начин имају на неки начин и заштиту од Цркве) јер нећемо да се замерамо са људима, људе који су јавно псовали и свештеника и Цркву по смрти опојавамо итд, итсл...

Питам, да ли је то заиста љубав или је то ствар небриге нас свештеника. Да ли ту може да се повуче нека граница између икономије (попустљивости) и љубави (која подразумева очински приступ вернику)? Волео бих да се теми придруже и свештеници и ђакони заједно са осталим члановима.

Ето, "набацао" сам неколико тема, али можемо ствари и да проширимо ако је по вољи.

Mene kad neko upita po toj temi, otvoreno kažem svoje mišljenje, i puno njih nije zadovoljno,

često susrećem ljude koji idu u manastir obilježenih zlatnim privjescima koje kupuju kod nekog vračara,

sliku toga tipa, drže kraj ikone, kad pozovu sveštenika da im sveti vodicu. Uzalud, sveštenik pokušava,

u nedeljnoj propovedi da skrene pažnju na to, dolaze u Crkvu, žene sa tim privescima, koji su prepoznatljivi

za tog "maga". Želim reći, da dok ih nešto dobro ne zdrma, neće se okaniti te rabote.

I za bilo kakvu popustljivost tu nema mjesta, smao dobivaju alibi, ništa više.

tolerisati grijeh nije ljubav,mislim da tako svestenik,ustvari,blagosilja grijeh,i kao da daje zeleno svjetlo da se sa greskama slobodno nastavi...

Vernik koji je upao u  greh  stoji pod osudom do pokajanja.Kada se pokaje zajednica ga prima sa puno ljubavi i raduje se poput andjela na nebesima za jednog grešnika koji se kaje.Nema epitimije za onoga koji se pokajao.Zapzite u poslanici Korinćanima gde se govorin o nekom koji je upao u incest da je taj izbačen iz zajednice zato što je živeo u grehu i u zajednici nepokajan.Kasnije je primljen jer se ožalostio.

tolerisati grijeh nije ljubav,mislim da tako svestenik,ustvari,blagosilja grijeh,i kao da daje zeleno svjetlo da se sa greskama slobodno nastavi...

Vernik koji je upao u  greh  stoji pod osudom do pokajanja.Kada se pokaje zajednica ga prima sa puno ljubavi i raduje se poput andjela na nebesima za jednog grešnika koji se kaje.Nema epitimije za onoga koji se pokajao.Zapzite u poslanici Korinćanima gde se govorin o nekom koji je upao u incest da je taj izbačen iz zajednice zato što je živeo u grehu i u zajednici nepokajan.Kasnije je primljen jer se ožalostio.

pricam za one koji se ne kaju,i i dalje cine iste greske,a svestenik prelazi preko toga...

pricam za one koji se ne kaju,i i dalje cine iste greske,a svestenik prelazi preko toga...

Kada bi se sveštenici držali jevandjelja videli bi koliko malo imaju vernika u parohiji.SPC mora da shvati da Bogu treba kvalitet a ne kvantitet.Preterana popustljivost je stvorila takvu žabokrečinu koju mnogi nazivaju SPC a da to nisu Crkva.Nisu nikada nanovo rodjeni bili.Obični fabrikovani i formalno kršteni ljudi.

иди бре оче, ко да си пито шта очекујемо од касирке  4chsmu1 0102_laugh smej.gif

бре, само да буде човек и да ради свој посао како треба - мало ли је?  joooj

ја те што се крсте гатарама не бих ни пуштао у Цркву, а могао би прво да се окане свега тога и да дође да попричамо, ко што је отац Иван урадио ...

уопште не видим поенту да се руга Цркви, Богу и свештенику својим присуством на молитвама и светим тајнама, не може да се седи на две столице. не би му ни дао да буде кум и слично, још мање да финансира Цркву или парохију.

са помраченим умовима нема пуно приче, само строгост капирају, врло ретко је у питању нека саблазан која стоји између свештеника и човека.

а да се бијем са њима, не вреди, ал би их помињао тамо где и одакле треба.

ако свештеник не пази на оне који су залутали, ко ће?

па све и да су натрапали на њега у другом граду ...

[quote author=Милан Меденица ака Меда Брутал :) link=topic=15123.msg471492#msg471492 date=1309086938]

иди бре оче, ко да си пито шта очекујемо од касирке  facenew22222222 1000000001010 0110_hahaha

Бате није ваљда да очекујеш од попа кусур?! smej.gif

Волим да видим човека који је одушевљен оним што ради. Који се предаје потпуно. Који не калкулише. Има таквих и свештеника. Од таквог човека не очекујем ништа до оног што он јесте.

[/quote    

0442_feel klapklap klapklap