Jump to content

Света тајна свештенства

Оцени ову тему

Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

Ја сам вам писао о случајевима у Русији.Само обрнуто. Жене саблажњавају свећенике. Има то у књизи мог ректора. Имам утисак да се, статистички случај наше сестре често дешавају?

За мене има горих ствари. Например, глувоћа свештеника на паству, неокупљање пастве  после службе. Отуђеност.

kakavih gorih stvari , posle ovoga.... 4chsmu1

pa naravno da nece da okuplja pastvu ako seksualno uznemirava...  0212_rolleyes

Па добро, јел сад треба да узмем да набрајам? Друго, овај проблем није од јуче.

Рећи ћу најпростије:

Вера ослабела, молитва  лоша...готово да је нема, о посту на не причамо.

Подели на овим сајтовима

Отуђеност свештенства од народа, неосетљивост за народ, управо сведоче да су лаици у парохији некад обична ствар, објекат како ти кажеш.

Има тога. А не мора да буде тако. Управо читам Didascalia apostolorum. Једно упутство одатле, парафразирано:

када међу хришћане (који заједно обедују после богослужења) уђе неки угледник, нека епископ не устане да га поздрави и ослободи му место. Нека се ни други не дижу. Само ђакони, нека опомену млађе да се мало стисну, не због угледника, него да се млађи уче кроткости. А када уђе неки просјак, нека епископ устане и уступи му место за совром, макар сам морао на земљи да седи.

Можда није директно везано за тему, праштајте.

Подели на овим сајтовима

Не, него ћемо као заједница да реагујемо на испаде појединаца ( кад преврше сваку границу). Шта каже тамо у Јеванђељу о саблажњивању? Јел сте свесни да огроман проценат оних који не иду у цркву не иду због саблазни? Подсетите ме шта је реко хришћански римски Папа сад на Божић?

Подели на овим сајтовима

Отуђеност свештенства од народа, неосетљивост за народ, управо сведоче да су лаици у парохији некад обична ствар, објекат како ти кажеш.

Има тога. А не мора да буде тако. Управо читам Didascalia apostolorum. Једно упутство одатле, парафразирано:

када међу хришћане (који заједно обедују после богослужења) уђе неки угледник, нека епископ не устане да га поздрави и ослободи му место. Нека се ни други не дижу. Само ђакони, нека опомену млађе да се мало стисну, не због угледника, него да се млађи уче кроткости. А када уђе неки просјак, нека епископ устане и уступи му место за совром, макар сам морао на земљи да седи.

Можда није директно везано за тему, праштајте.

еееееееееееееееееееееееееееееееее  4chsmu1 spavanje1 eheeeej
Подели на овим сајтовима

Медини коментари су као и обично одлични.  0102_laugh

И основна грешка у корацима је да допустимо било коме или чему да нам заклони поглед на Бога.

Рецимо... очекивањем савршенства од било кога, до јединог Спаса нашег и Господа.

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...

Да би смо схватили како треба да изгледа идеални свештеник морамо отићи мало дубље .

Дакле основне карактеристике су :

Да не говори много о вери ,да не дави са дугим и исцрпним литургијама ,да буде домаћин човек у правом смислу речи .

Као прво није битно да сваке недеље и празника поготово ако празник пада на радни дан да држи литургију .

Али се литургија не сме прескочити на :побусани понедељак,бели уторак,клемпаву среду ,петку пред задушнице ,и белу суботу .

Пролазно време за трајање литургије треба да буде између 20 и 25 минута .

Кључни део литургије је читање приложника са комплет подацима име презиме ,и за шта се тачно прилаже :

Овако би то изгледало :Милева Ракић прилаже

100 динара да јој просци дођу у кућу

200 динара да је снаја не одвоји од сина

150 динара за мртве

300 динара да јој урокљиви и зли заобилазе кућу

50 динара за здравље стоке и укућана

Значи мора да се зна тачно .

Од иделног свештеника пожељено да је и вешт бизнисмен ,тако да увек има иза куће или у каквој остави аутомобилске гуме коришћене разних профила ,разне делове за тракторе и слична возила

Поред тога треба да уме да чита разноразне молитве ,уз врло неартикулисане звуке ,дување ,поскакивање и слично .

Такође мора на зле да уме да баца клетву .

Пожељно је да око заветног крста што чешће кади и мрмља у браду ,и то само када га парохијани могу видети .Такође не треба заобићи заветни храст,заветну букву и заветну шљиву .

Показати пуно разумевање за мрсну славу током Божићног поста ,јер ако је деда тако радио то је ок ,чак шта више величати овај паметни дедин потез .

У потпуности бити упознат са радом локалних светих Борки,Миладина,Стојана и слично ,парохијанима освећивати воду по пар пута годишње управо за ове потребе .

Преко икона или поред њих држати нека платна ,разне црвене ,жуте и сиве кончиће .

Редовно отварати западни излаз на храму а ако га нема пропкопати га под хитно .

Повремено бацати клетве и анатеме на зле и покварене .

Са мушким парохијанима бити опрезан шалити се много ,повремено и потегнути по коју ,са парохијанкама бити у дрскијем односу ,слати их да обилазе цркву ,саветовати да пљују и дувају на куће непријатеља а по потреби проклињати .

Ако мислите да је ово измишљено ,е па није добродошли код оца .......у епархији Бачкој

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Мали додатак:

Да не чита саставе из средње школе после Литургије које немају везе са данашњим стањем..

Да не узима паре за сваку глупост..и када човек крсти двоје деце..да не говори: "било ти лепо када си правио"

Да не наплаћује 2х гробно место..због пада валуте...

Да некада нешта уради и џаба...

Да попадије мање времена проводе у меркатору...можда џаба нешта и ураде..

:cheesy2:

Да батале теолошке расправе и да се баве Хришћанизацијом Срба ЛАЈВ!

итд..итд...

ekstra

п.с

Да пусте архитекте да се баве пројктовањем Цркви (лично  0110_hahaha )

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Мали додатак:

Да не чита саставе из средње школе после Литургије које немају везе са данашњим стањем..

Да не узима паре за сваку глупост..и када човек крсти двоје деце..да не говори: "било ти лепо када си правио"

Да не наплаћује 2х гробно место..због пада валуте...

Да некада нешта уради и џаба...

Да попадије мање времена проводе у меркатору...можда џаба нешта и ураде..

0205_whistling

Да батале теолошке расправе и да се баве Хришћанизацијом Срба ЛАЈВ!

итд..итд...

leteti

п.с

Да пусте архитекте да се баве пројктовањем Цркви (лично  :mad: )

prstgore

На ово додајем и школоване иконописце и конзерваторе да раде свој посао.

Подели на овим сајтовима

Мислим да идеални свештеник треба да познаје своје парохијане. Да зна како се укућани зову кад дође да свети водицу (макар и да запише негде, па пре него што ступи у дом, да се подсети), да зна у којој породици каква невоља има, где деца иду у школу, па и такве ствари као кад је понеком детету рођендан.

Дакле, да остварује жив и пријатељски однос са својим стадом, то јест са стадом које му Христос поверава, а не да се понаша као занатлија.

Подели на овим сајтовима

Оук сита сам се исмијала  0110_hahaha 0110_hahaha 0102_laugh

Антицс -  greengrin (осим за ово са рођенданима, мислим да за то нема неке потребе)

greengrin

Подели на овим сајтовима

Оук сита сам се исмијала  0110_hahaha 0110_hahaha 0102_laugh

Антицс -  greengrin (осим за ово са рођенданима, мислим да за то нема неке потребе)

greengrin

Потписујем.

Једино што неки свештеници,посебно у градовима,имају велике парохије,мислим на број парохијана,од којих многи долазе у цркву,само кад се сече колач за славу,а свештеника примају у кућу,само кад свети водицу за славу и за Васкрс.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...