Jump to content

Београдски сајмови књига - нова издања, препоруке

Оцени ову тему

Зоран

Препоручена порука

Сећам се, када сам пошао у први основне
Сећам се, када сам пошао у први основне

I ja... 

Meni je prva knjiga bila -Ispod zmajevih krila ... 

Kao juce da je bilo.

Подели на овим сајтовима

• Одговори 412
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

На Сајму књига представљени издавачки подухувати Српске Православне Цркве и Службеног гласника

219167.p.jpg

На Сајму књига представљени „Манастири Српске Православне Цркве – водич“ „Његова светост патријарх српски господин Иринеј – година четврта“ издавачки подухвати Српске Православне Цркве и Службеног гласника.

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј у пратњи протојереја-ставрофора Стојадина Павловића, директора Патријаршијске управне канцеларије, сарадника и званичника стигао у препуну салу „Борислав Пекић“ на Београдском сајму књига. У свету књига, када Београд шездесети пут по реду окупља читав свет под куполе велелепног здања Сајма, Свјатјејши је казао да је „књига човеков најбољи пријатељ, ма колико човек има пријатеља“. Овим речима Патријарх српски Иринеј се обратио присутнима, наглашавајући да ко другује са књигом другује са животом, другује са смислом живота јер се књигама открива смисао нашег живота.

-У нашем животу и живљењу ништа није случајно. Све има дубоки значај и дубоки смисао и држба са књигом је сатражење и примање и налажење тог смисла живота. Наш народ каже: манастири и криво гудало, то је српски народ сачувало. Гудало није само мелодија - то гудало је народна песма која је опевала нашу историју и личности из наше историје, казао је Патријарх и додао да смо захваљујући песми знали ко смо и шта смо, што нам је уливало наду да ћемо опет бити оно што смо били.

219168.p.jpg

-Народне песме су била литература моје младости, а надам се да ће то бити литература данашње и сутрашње младости, јер народне песме наше нису ништа друго до практично српско јеванђеље, говорио је Свјатјејши и додао да је књига „Манастири Српске Православне Цркве – водич“ драгоцена јер су и њој описани манастири којима је украшена наша отаџбина, манастири са којима је наш народ живео и где је налазио оно што тренутно није имао, а то је утеха у животу и нада за животом.

-Манастири су били прве школе нашег народа - прва књига која је објављена објављена је из манастира, прва слика икона која је виђена објављена је у нашим манастирима у виду фресака. Нису се само тада људи дивили њиховој лепоти, него се и ми данас дивимо - диви се и читав свет. По томе нас свет данас познаје и цени. Када један европејац данас дође у Сопоћане - он види да су сопоћанске фреске дела највећих мајстора. Када дођу у Дечане и погледају грађевину дечанску, коју су градили приморски мајстори, вероватно са оним знањем које су наследили од велике Византије, онда може да види шта су Срби у том времену били, казао је патријарх Иринеј и подсетио свет на писменост нашег народа још у време када је Немања примио Барбаросу...

Како би истакао важност књига које су представљене на трибини Свјатјеши се осврнуо на речи Патријарха српског Павла, којe је др Наталија Нарочницкаја цитирала на самом отварању овогодишњег Сајма књига, а којe гласe: „Нама Бог није дао ни мач, ни пушку, да присиљавамо људе да нам приђу, да постану хришћани. Дао нам је реч…“

219169.p.jpg

Све оно вредно и велико наш народ је преко манастира и цркава, преко вере православне сачувао и тако остао и данас препознатљив у читавом свету; са хришћанством је изашао на светску историјску позорницу, а својим најбољим и најмоћнијим оружјем - речју, српски народ открива свет познати, свет видљиви али и невидљиви, који гледамо духовним очима.

Његова Светост Патријарх српски Иринеј је, уз похвалу издавачу, упутио предлог да се уради ново допуњено и потпуније издање у којем би и новопросијавши манастири нашли место. Посебно је вредно што је књига штампана и на руском језику.

Отправник послова Амбасаде Русије у Београду г. Денис Владимирович је казао ја је Београдски сајам књига увек изузетан догађај и осврнуо се на снажне православне везе Србије и Русије. Обе књиге су веома важне за вернике и показују свим читаоцима богатства српских манастира којима се поноси Србија, српски народ и Српска Православна Црква.

-Сматрала сам дошавши на чело Службеног гласника да је наша национална и културолошка мисија да помогнемо Српску Православну Цркву у свим њеним напорима да очува културно наслеђе Србије и Срба и да га представи свету, рекла је в.д. директор „Службеног гласника“ др Јелена Триван. Према њеним речима, у том смислу „Службени гласник“ је помогао и помаже колико зна и уме.

Књиге су и пут националног смисла, националних корена и знања о себи самима и овакве књиге - као што су „Манастири Српске Православне Цркве - водич“ и „Његова Светост Патријарх српски господин Иринеј – година четврта“ - служе управо томе да се подсетимо на оно што јесмо - да знамо куда идемо знајући одакле смо потекли. Бојимо се да често нисмо тога свесни из ког народа долазимо, колико куллтурно наслеђе за собом носимо и зато су овакве књиге драгоцене“, рекла је в.д. директор „Службеног гласника“ Јелена Триван.

219170.p.jpg

Поред овог водича, гђа Триван је истакла да је израђена и мапа на којој се налазе све српске светиње и споменици које је „Службени гласник“ проследило на адресу организације Унеско, како би је узели у обзир пре важне и веома неизвесне одлуке која нас очекује.

Протојереј-ставрофор Стојадин Павловић, директор Патријаршијске управне канцеларије, захвалио је издавачима, директорки Сајма гђи Данки Селић и свим сарадницима из Патријаршијског управног одбора и Поклоничке агенције Доброчинство који су допринели да ово сочињеније угледа светлост дана. Велику захвалност упутио је и Нафтној индустрији Србије и Електропривреди Србије. Посебно је протојереј-ставрофор Стојадин Павловић захвалио презвитеру Јовану Милановићу, професору Карловачке богословије и старешини Саборног храма у Сремским Карловцима, који је радио на припремању све до објављивања овог великог подухвата Српске Православне Цркве.

219171.p.jpg

Сајамско представљање књига су својим појањем увеличали и у лепоту оденули ђакони Владимир Руменић, Александар Секулић и Игор Давидовић.

Поред многобројне публике, представљању књига „Манастири Српске Православне Цркве – водич“ и „Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј - година четврта“ присуствовали су Епископ топлички г. Арсеније, викар Патријарха српског, др Милета Радојевић - директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама, представници власти Републике Србије и Републкике Српске...

219172.p.jpg

Његова Светост Патријарх српски Иринеј је током боравка на Сајму књига посетио све излагаче наше Цркве као и штандове Службеног гласника, Руске Федрације, Републике Српске, Канцеларије за Косово и Метохију и Војске Србије поздрављајући се са другим издавачима и благосиљајући верни народ који му је у радости прилазио да га поздрави и прими благослов.

Зорица Зец

Информативна служба Српске Православне Цркве

02 / 11 / 2015

Подели на овим сајтовима

Isao sam i juce poslednji dan i to pred kraj,nekako sam zenu naterao :) Uzeo sam jos par knjiga "Obraza Svetackog" i to "Antologiju pravoslavnog humora-od osmeha do premudrosti" novu knjigu o Starcu Porfiriju i "Umiranje nesvetih  i svetih-kako se prelazi iz smrti u zivot".... Obraz svetacki je zaista predobar projekat i zaista su im knjige preodlicne i na sajmovima zaista daju odlicne popuste,knjiga koja kosta oko 1000 dinara na sajmu je 650 i sl.

Mana njihova je sto s'obzirom da imam njihovih 40tak knjiga da su postali dosta nova izdanja da preplicu u smislu preuzimaju iz jedne knjige delove i stavljaju u druge i slicno,pa moras da gledas sadrzaj da ne bi duplirao. Recimo razocarao sam se malcice kad sam uzeo prvi dan onu novu knjigu Srbski duhovni lug xx veka jer sam bio prezadovoljan sto cu u knjizi naci i deo posvecen i o arhimandritu Justinu Savinskom,medjutim razocarao sam se onda kad sam video da su potpisali da je tekst o njemu preuzet iz jedne druge knjige koju imam. Ali dobro,male su to zamerke,od mene ogromna preporuka za Obraz svetacki.

Nasao sam i ovu malu knjizicu i neizmerno sam se radovao jer sam je jedva nasao a zaista je super

http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=ZNAMOgnjst

Zena je uzela onu Koeljevu novu knjigu i cerkici smo uzeli par decijih knjizica,plus "Malog princa". I na svetigorinom sajtu novu knjigu o sv.Vasiliju Ostroskom zeni se svidela pa smo i to uzeli... 

Na sajmu sam napokon nasao i "Dnevnik oca Aleksandra Smemana" ali sam posto je ipak 1000 dinara i posto sam ipak pre toga kupio vecinu knjiga,odustao od njene kupovine,da je niza cena mozda bi i uzeo,ali skupa je ipak. Zao mi je sto nisam uzeo i novi disk muzicki "Stupovi" ali sam u prolazu video,pa da li cu,necu i kao vraticu se i nisam.

Da zakljucim ne treba ici prvi dan sajma-dosta standova je tad tek u spremanju i tek postavljanju,iako je plus sto je najmanja guzva i najbolje je ici negde pred kraj sajma po mogucnosti kad je radni dan da se izbegne guzva kakva je mene zadesila u subotu.

Suma sumarum sajam knjiga je divno mesto,ma koliko se razni trudili da je isprljaju.

Подели на овим сајтовима

@@МилошБГ, :aplauz:

Obraz svetacki je zaista predobar projekat i zaista su im knjige preodlicne
8086.gif stvarno su najbolji....
Mana njihova je sto s'obzirom da imam njihovih 40tak knjiga da su postali dosta nova izdanja da preplicu u smislu preuzimaju iz jedne knjige delove i stavljaju u druge i slicno,pa moras da gledas sadrzaj da ne bi duplirao.

i to je tacno...

super je...

"Dnevnik oca Aleksandra Smemana" ali sam posto je ipak 1000 dinara

e, tu si pogresio.....ionako se tesko nalazi a ja sam je toliko platila pre par godina....na cijem standu je bila....?

Подели на овим сајтовима

"Beseda" i bilo ih je bas dosta,tj pola standa je bila ta knjiga a druga polovina su bile druge knjige,sto znaci da ce uskoro biti i u drugim prodavnicama,na netu i sl. i ja sam je dugo trazio,ali opet mi tad kad sam vec nakupovao dosta bila skupa,npr Obraz Svetacki i knjiga "kako se prelazi iz smrti u zivot" 540 str i knjiga o starcu Porfiriju 350 strana kad se sastave kostaju isto kao ta jedna knjiga. Verovatno ce je sad biti svuda pa cu kupiti kroz neki period.

Подели на овим сајтовима

„Светигори“ награда за најбољег издавача из дијаспоре на Београдском сајму књига

2. новембар 2015. - 21:17

sajamknjiga2015_5806-e1446495404241.jpg

„Цетињски манастир” свјетионик изабранима Издавачко – информативна установа Митрополије црногорско-приморске „Светигора” вратила се са јуче завршеног 60. Београдског сајма књига са наградом. „Светигори” је припала новоустановљена награда Међународног сајма књига у Београду Најбољи издавач из дијаспоре, и то за монографију „Цетињски манастир”. Награду за најбољег издавача из дијаспоре „Светигора” је равноправно подијелила са Западноамеричком Епархијом Српске православне цркве и издавачком кућом „Себастијан прес” из САД, којој је награда припала за књигу „Хришћанска баштина Косова и Метохије – историјско и духовно средиште српског народа” објављену на енглеском језику.

Како истиче отац Радомир Никчевић, директор ИИУ „Светигора”, награда је подстицајна.

– Сви ми, који смо годинама окупљени око „Светигоре” и њене издавачке дјелатности, знајући да спасење није само лично дјело појединачног човјека већ плод заједничког труда и љубави, засновано на истрајном служењу Истини, у том контексту, као производ заједничког рада и схватамо ту награду. Апостол Павле упоређује Цркву са тијелом, састављеним од много членова, гдје око не може бити рука, нити рука срце, а Свети Василије каже: „Служење Цркви је различито”. Свако треба да ради оно што најбоље зна, за што је позван и за што има благослов Цркве. Цетињски манастир, као престо црногорских митрополита, у својој вјечној љепоти, и данас је, као и кроз вјекове своје историје, кула стражара над Црном Гором и њеним житељима. Тако ова књига, обиљем историјских података и мноштвом дивних фотографија и ликовних прилога, које су с правом мјером и пропорцијом одабирали Јован Маркуш и Мирко Тољић, на очигледан, видљив и савременом човјеку близак начин читаоца уводи у тајну храма, приближавајући му духовни свијет и откривајући му небеску љепоту Православља. Наше техничко и неважним информацијама испуњено вријеме све више прљавим и ружним сликама и ријечима запљускује савременог човјека, који као да више нема чистог ваздуха да се окријепи и опорави, па ми се чини да су овакве књиге, које својом тихом свјетлошћу окрепљују, неопходне и љековите данашњем, од свашта умореном, читаоцу – каже отац Никчевић.

Награде су „Свегигори” и другим добитницима сајамских награда уручене прекјуче у препуној сали „Иво Андрић”, гдје је награду Издавач године понио „Службени гласник“. Предсједник жирија проф. др Драган Симеуновић и чланови Весна Капор, мр Милица Лилић, проф. Слободан Кањевац и књижевник Срба Игњатовић, у најужи избор је укључио „Креативни центар“, „Катену Мунди“, „Логос“, „Агору“ и „Архипелаг“.

„Службени гласник“ спада у ред најплоднијих издавача, и по издавачком дијапазону као и по објављеним садржајима.

– Иако ни „Службеник гласник” протеклих година нису мимоишле разне издавачке слабости и промашаји, он је ове године несумњиво једна од оних издавачких кућа које заслужују епитет издавача године – стоји у образложењу жирија.

Награда за Издавачки подухват године припала је равноправно књигама „Вук наш насушни” Милована Витезовића и едицији Филолошког факултета у Београду „Језик и књижевност“ на руском језику.

Према образложењу жирија, Витезовићево вишедеценијско бављење дјелом, животом и реформаторским подвижништвом Вука Стефановића Караџића преточено је у овај ауторски монумент. Монографија је богато илустрована, савремено опремљена и представља преглед цијеле епохе и освјетљава Вука као појединца, човјека и културног јунака. Едиција „Језик и књижевност“ београдског Филолошког факултета представила је српску усмену и средњовјековну књижевност, као и битне домашаје српске и руске науке о књижевности и културне везе два народа.

Награду Дјечја књига године дијеле равноправно књига Раше Попова „Необичне приче о спортистима света и Србије“ (Боокланд) и едиција „Овако се живело – Лепенски вир“ (Креативни центар).

– Раша Попов је у награђеној књизи на траговима стварних догађаја из живота познатих и успјешних спортских личности, а књига се одликује необичном духовитошћу и луцидношћу и на тај начин васпитно дјелује на развој дјечје креативности, док је „Лепенски вир“ вриједан зато што доприноси да млади читаоци сазнају нешто више о томе како су живјели становници подручја Ђердапске клисуре у мезолиту и неолиту – каже жири. Поред Награде за најбољег издавача из дијаспоре, ове године установљена је и награда за Најбољу књигу из области науке. Признање за допринос у области науке равноправно је припало Ћемалу Б. Долићанину и Анатолију Антоневичу за књигу „Дyнамицал Сyстемс Генератед бy Линеар Мапс“ и Учитељском факултету у Београду за „Лексикон образовних термина“. Специјално признање за Издавача у протеклој години је припало је кући „Арс Либри – Задужбина Владете Јеротића“, а специјално признање за књигу је припало Књижевној заједници „Борисав Станковић“ (Врање) за књигу Јована Хаџи-Васиљевића „Јужна стара Србија”.

Минимализам на цијени

Жири за избор Најлепше књиге у саставу Југослав Влаховић (предсједник), Тијана Којић и Оливера Батајић Сретеновић, додијелио је награду „Богдан Кршић” издању „Филмус – Приче о филму Слободана Шијана” Службеног гласника. Жири је оцијенио да је посебна вриједност овог издања минималистичко рјешење корица а да је обиље визуелног материјала зналачки и прегледно представљено. Свеукупно ова књига мањег формата оставља велики утисак, навео је жири. Специјално признање за младог дизајнера исти жири додијелио је дизајнерској групи „Метаклиника” из Београда за опрему књиге „Душановац. Пошта Саше Илића”.

Подели на овим сајтовима

• 1 year later...
Novogodišnji i božićni sajam knjiga

Novogodišnji i božićni sajam knjiga 2017 u Domu sindikata

Ah Neša 20. 12. 2016. Postavite komentar 472 pregled(a)

Share

Od 20. decembra do 15. januara u holu Doma sindikata (Trg Nikole Pašića 5) biće otvoren Novogodišnji i božićni sajam knjiga 2017.

Najavljeno je četrdesetak izdavača, kao i primamljivi praznični popusti.

U prodaji je sve od knjiga za decu, preko beletristike do stručne literature sa popustima do 50%.

Novogodišnji i božićni sajam knjiga otvoren je od 9.00 do 20.00 svakog dana, osim dan ili dva posle dočeka Nove godine i dan posle Božića. (danubeogradu.rs)

Подели на овим сајтовима

• 9 months later...

У оквиру 62. Београдског међународног сајма књига биће одржан сусрет - разговор с протојерејем Андрејем Лемешоноком - духовником манастира Св. Јелисавете у Минску (Белорусија).
Између осталог, на сусрету ће бити представљене три књиге из серије ,,Реч духовника'' које су преведене на српски језик.IMG-f00c03069dad5a81957adbaee91309d1-V.thumb.jpg.671e8e378d3b9f931d33c79c96ba3072.jpg

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...

Иван Д. Коста: „Заувек” - промоција на Сајму књига

10. Октобар 2017 - 12:07

Представљамо вам у новом издању књигу под називом Заувек вероучитеља Архиепископије београдско-карловачке Ивана Д. Косте, теолога и менаџера хотелијерства.

naslovna_zauvek.jpgПромоција књиге одржаће се 24. октобра 2017. године у сали Пекић на Сајму књига у организацији издавачке куће Само корак с почетком у 18 часова. О књизи најбоље говори рецензија председника Одбора за верску наставу Архиепископије београдско-карловачке и професора Православног богословског факултета Универзитета у Београду протојереја-ставрофора проф. др Драгомира Санда.

"Опхрван неком блиском тежњом, чијег се имена не могу тренутно и поуздано да сетим, и од рођења стеченом жељом да је изнедри, Иван Коста се "открио" у књизи која носи име "Заувек" и тако је олакшао своју душу. У тој његовој личној мајеутици имао је првенствено на уму да осећања и животне вредности стави испред себе и да се у њима истински огледа. Стога је само романсијерски рећи да је главни јунак Срђан који је изаткао прелепу причу кроз странице које воде вечном и ономе што је ЗАУВЕК. А ступити на тле тога пута и држати временску равнотежу никада није било лако. Дакле, Иван Коста се по својим емотивним и зналачким особинама поистоветио са доминантном личношћу романа.

Оно што је највредније и што представља потку и основу свакога живота јесте љубав која све и у свему оживљава. Из ње ће произићи сви остали поднаслови романа који је јединствен и необичан по много чему. Прво, аутора се открива као изванредан кулинар и оспособљен човек кадар за справљање најукуснијих јела не само наших, него и светских простора. Већ од самог почетка ове приче врло зналачки је откивао "рецепте" тих кухиња чију ће храну и њена имена довести у најближу везу са животном храном која се претаче у храну нашег вечног живота. У молитви Господњој, у којој свакодневно искамо "хлеб наш насушни", тј. хлеб наш најпотребнији, на леп начин ће се представити и уз помоћ овог романа схватити као Хлеб живота и гласиће отприлике овако: Господе, Ти си наш хлеб који једини гасиш нашу људску глад. Дај нам се и даји нам се, Господе, свакога дана, јер без Тебе нема нам живота. Дајући и предајући се нама, Господ нам собом дарује и принцип нашега живота. Тај принцип је на свој, али веродостојан начин додирнуо, осетио и нама препоручује Иван Коста.

Поучавајући дар његовог проповедања је препознатив. Он је то стекао као тумач верских и православних истина које уноси, па потом преноси из школске учионице преко школског дворишта на тргове и раскршћа. И то са неописивом лакоћом. 

И још нешто ваља истаћи. Стил његове приче као да клизи. Све је без трунке усиљености. Као да је реч о човеку који годинама слаже иза себе романе. Читајући роман, просто се с времена на време чини да се поиграва са текстом. И на својствен начин све дочарава животним и лепршавим. Зато се радујем са сваким читаоцем који ће затворити последњу страницу ове књиге и уздахнути са жељом да се врати на њен почетак. И да остане дуго у размишљањима и поруком коју роман шаље. И сада сам потпуно сигуран. Овај кратак наредни прериод је време када ће даровити Иван почети опет да ствара и пише нешто ново и необично."

Добро дошли!

Подели на овим сајтовима

• 3 weeks later...

Нова књига протојереја Андреја Ткачова "Да не би отишли"

276514.p.jpg?mtime=1508939279
Нова књига протојереја Андреја Ткачова "Да не би отишли" изашла је из штампе уочи 62. Међународног сајма књига. Књига је заједнички пројекат издавачке куће "Бернар" и српске верзије портала Православие.ru.

Отац Андреј је врло познат и читан међу српском публиком. Ова књига представља зборник његових беседа и промишљања на различите социјалне, културолошке и духовне теме. "Да не би отишли" је шеста књига оца Андреја у издању издавачке куће "Бернар".

Протојереј Андреј на себи својствен начин, отвара и продубљује питања о нашој свакодневници, питања над којима савремени хришћанин често не стиже да се замисли, а која неизоставно утичу на духовни живот човека 21. века.  

Током сајма књигу можете набавити на штанду издавачке куће „Бернар“, у хали број 1 Београдског сајма.

Радно време сајма: од 10 до 20 часова.

За сва питања у вези са куповином и дистрибуцијом књиге можете се обратити путем маила на [email protected] и [email protected] и путем телефона на 011/23 -91-519 и 064/7034-904.

276516.p.jpg?mtime=1508939430

276515.p.jpg?mtime=1508939324

Подели на овим сајтовима

• 1 year later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...