Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
karadjordje

Јеванђеље и (не)насиље: (Не)оправданост рата и убиства

Recommended Posts

Ускоро ћу аплоудовати књигу од великог хришћанина и философа Ивана Иљина ("О супротстављању злу силом"),па прочитајте,ко није,и биће вам све јасно по овом питању.

NIKADA! I NI POD KOJIM USLOVIMA I NI POD KOJIM IZGOVOROM!

Ako je hrišćanin? Ako sluša Hrista kao GOSPODA?

"Čuli ste da je kazano (u Starom Zavetu!): Oko za oko i zub za zub.

A JA VAM KAŽEM da se NE PROTIVITE ZLU, nego ako te ko udari po desnom obrazu tvom, okreni mu i drugi; ...

Čuli ste da je kazano: Ljubi bližnjega svojega i mrzi neprijatelja svojega.

A ja vam kažem Ljubite neprijatelje svoje, blagosiljajte one koji vas kunu, činite dobro onima koji vas mrze i molite se za one koji vas vređaju i gone.

Da budete sinovi Oca svojega koji je na nebesima;..."

Na žalost, ovu prelepu istinu o Božjoj savršenoj ljubavi za sve, kojoj se dive svi narodi i sve religije, upravo je hrišćanstvo najviše falsifikovalo i osramotilo, s' jedne strane revitalizujući reč Starog Zaveta (gde je Bog dozvolio ubijanje) i ne slušajući Hrista(!) a sa druge uvodeći građanski zakon i moral ("simfonija sa državom") sa pravom na samoodbranu i nužnu odbranu i odbranu drugih od zla (kao da je okraćala ruka Gospodnja da ne može pomoći? :smiley:).

Ali... naš narod kaže: "Dobar izgovor - para vredi". Tako je sada, dok Hristos ne dođe (jer mnogi zli poslenici rade i dovršavaju svoj posao da prevare i upropaste) ali kad dođe Hristos GOSPOD čuda ćemo se nagledati, jer mnogi će prvi biti poslednji i mnogi poslednji prvi. A mnogih nigde neće ni biti!     

Da ne ja, GOSPODE! GOSPODI pomiluj.

HRISTOS IZMEĐU NAS!

S'Bogom!

Хмм...требало би разликовати неке ствари.

Да ли би ти био данас овде и рекао "ни под којим условима" да ти деда,прадеда и сви твоји преци нису крвљу извојевали слободу и могућност твог постојања,борећи се и убијајући Турке,Немце,Арбанасе и ко зна кога све не од безбројних оних који су тлачили и убијали наш народ?

Шта да ти неко нападне ближње,пријатеље,породицу са циљем да им узме живот,далеко било?

Шта да ти неко,на правди Бога,нападне отаџбину са циљем да роби,пљачка и убија? Зар не би реаговао како хришћанска и људска част налаже?

Свој образ увек морамо окренути,у једном личном сусрету са злом,али немамо право туђ образ окретати...за њега и у смрт ако треба.

"Нема веће љубави неко да ко да живот за ближњега свога":рече Господ.Вероватно није мислио само на спасавање дављеника и на "психолошко-емотивно умирање" за унесрећенима на правди Бога,већ и за борбу у случају одбрамбеног рата,напада и покушаја физичког елиминисања ближњег.

Надам се да се разумеш у ком контексту ово говорим.Поздрав!

Dragi brate, hipotetičko razmišljanje "šta bi bilo kad bi bilo" ne daje odgovor, već traži izgovor.

Kol'ko može da bude "da", toliko može da bude "ne" (za nešto?) a Hristovo je uvek DA  i AMIN!

Ovo prvo jeste "telesno mudrovanje" koje ne razume šta je duhovna Istina, jer ne može da razume od Duha Božjega. Telo se bori protiv Duha.

Kako bi ja (ili bilo ko drugi) reagovao niko ne zna ali moje neverstvo (ili bilo čije) NE MOŽE DA UKINE PRAVDU BOŽJU. I REČ BOŽJU!

Ne sebi, ne sebi - no Hristu (u veri i poslušanju) se okrećem po mudrost, zaštitu i vođstvo. To je podvig a on se ili praktikuje ili se nađe izgovor ili dođe i do toga i da se ne čuje Hristos i ne razume što je od Duha Božjega!

"Naš rat nije protiv tela i krvi, već protiv duhova tame u podnebesju" a oni se ne pobeđuju mačem! Da je tako odavno bi ova zemlja bila oaza mira, jer koliko je krvi već proliveno.

Amin brate: "Nema veće ljubavi, nego da ko da život za bližnjega svoga". Tako je brate. Ali SVOJ ŽIVOT, KAO ŠTO JE I HRISTOS POLOŽIO SVOJ ZA NAS i ostavio nam lep primer i ZAPOVEST!

Sve drugo je POLITIKA, gde se od drugih traži (pa i nameće silom!) da polažu svoj život za mene!

Hrišćanstvo= sebe za druge!

Politika= druge za sebe!

U današnjem vremenu hrišćanstva, "hrišćanskih naroda i država" se "IZGUBIO HRISTOS" i kao da nam tuđe zvuče NJEGOVE REČI!

Ko nas je to prevario? Zašto smo se uspavali? Ili umrtvili? Može Bog bez nas ali gde će nam duša?

MIR VAM!

Dragi brate, hipotetičko razmišljanje "šta bi bilo kad bi bilo" ne daje odgovor, već traži izgovor.

Е,мој брате...теби је оно што сам набројао "хипотетичко размишљање"?

Јасно ми је све.Поздрав!

...и молићу се да те Бог никада не стави на поменута искушења.

Када Хришћанин може да убије???

Када брани Отаџбину, народ, државу (тиме и породицу и Цркву).

Пун је календар Светих Ратника, а најпре је ту наш нетељни св. Кнез Лазар.

Када Хришћанин може да убије???

Када брани Отаџбину, народ, државу (тиме и породицу и Цркву).

Пун је календар Светих Ратника, а најпре је ту наш нетељни св. Кнез Лазар.

...ја о томе причам,али ме можда брат није разумео...не знам.

Amin brate: "Nema veće ljubavi, nego da ko da život za bližnjega svoga". Tako je brate. Ali SVOJ ŽIVOT, KAO ŠTO JE I HRISTOS POLOŽIO SVOJ ZA NAS i ostavio nam lep primer i ZAPOVEST

Ово схвати у контексту горе реченог...јер нереаговање на чињење зла на другим јесте окретање туђег образа и на то немамо право...изгледа да ме ниси најбољље разумео.

Када су Јовану Крститељу војници поставили питање шта да чине да би се спасили он им није викнуо: " Оканите се ваше војне службе, тог крвавог заната ", већ само: " не злостављајте никога и не оптужујте лажно, и будите задовољни својом платом " (Лк. 3.14).

Једном приликом Господу је пришао римски официр и замолио га за помоћ. Господ тада није рекао: " скини војну униформу па ћу ти помоћи ", већ напротив похваљује с дивљењем веру овог многобожца (Мт. 8.5-13). То што је помогао једном многобожцу, само по себи и није чудо - због тога је Он и сишао међу људе. Али има нешто друго - да је Он био против војне службе сигурно не би пропустио овакву прилику да поучи капетана да напусти своју службу.

Ево још једног примера: У Кесарији је живео римски капетан чете. Побожан и богобојазан са целим домом својим, који је чинио многе милостиње народу, и молио се стално Богу. На крају су молитве и милостиње његове изишле на спомен пред Богом, и Он му је послао ап. Петра да крсти њега и све у његовом дому (Д. ап. 10.1-48). Као што видимо, капетан је примио крштење и дарове Духа Светога иако је био војно лице, и нико: ни Петар, ни анђео, ни сам Бог, нико му није поставио услов да напусти своју војну службу, у којој је свакако било не само парадирања, него и ратовања. Али, и ћутање понекад зна пуно тога да нам каже! http://svetosavlje.org/biblioteka/Apologetika/Sekte/Crkva-I-Sekte11.htm

Мени се чини да је овај став у складу са Светим Писмом.

Kol'ko može da bude "da", toliko može da bude "ne" (za nešto?) a Hristovo je uvek DA  i AMIN!

Ovo prvo jeste "telesno mudrovanje" koje ne razume šta je duhovna Istina, jer ne može da razume od Duha Božjega. Telo se bori protiv Duha.

Kako bi ja (ili bilo ko drugi) reagovao niko ne zna ali moje neverstvo (ili bilo čije) NE MOŽE DA UKINE PRAVDU BOŽJU. I REČ BOŽJU!

Ne sebi, ne sebi - no Hristu (u veri i poslušanju) se okrećem po mudrost, zaštitu i vođstvo. To je podvig a on se ili praktikuje ili se nađe izgovor ili dođe i do toga i da se ne čuje Hristos i ne razume što je od Duha Božjega!

"Naš rat nije protiv tela i krvi, već protiv duhova tame u podnebesju" a oni se ne pobeđuju mačem! Da je tako odavno bi ova zemlja bila oaza mira, jer koliko je krvi već proliveno.

Amin brate: "Nema veće ljubavi, nego da ko da život za bližnjega svoga". Tako je brate. Ali SVOJ ŽIVOT, KAO ŠTO JE I HRISTOS POLOŽIO SVOJ ZA NAS i ostavio nam lep primer i ZAPOVEST!

Sve drugo je POLITIKA, gde se od drugih traži (pa i nameće silom!) da polažu svoj život za mene!

Hrišćanstvo= sebe za druge!

Politika= druge za sebe!

U današnjem vremenu hrišćanstva, "hrišćanskih naroda i država" se "IZGUBIO HRISTOS" i kao da nam tuđe zvuče NJEGOVE REČI!

Ko nas je to prevario? Zašto smo se uspavali? Ili umrtvili? Može Bog bez nas ali gde će nam duša?

MIR VAM!

Е, брате Христољубе... најлакше је имати такав став, онда си окарактерисан као "фанатик" и то је изговор и оправдање за све... Не знам колико ти је година, али говориш као неко ко је млад, ко нема децу, а вероватно ни план да их икада има јер, не дај Боже, можда ће некада морати да их одбрани од некога ( или да одбрани себе зарад њих ) а онда га, сасвим сигурно по теби, чека Пакао и вечне муке...

Draga braćo,

jeste kazao Vuk Karadžić: "Piši kao što govoriš a čitaj kao što je napisano",

al' kako razumevati napisano?

Po telu (svojim željama; svako vidi ono što želi!) ili po Duhu (kroz veru! da nas Reč-Hristos preobražava).

Kakav nam je "senzor", tako ćemo i videti.

I pišete i ne vidite.

"NE ZLOSTAVLJAJTE NIKOGA".

Ovo se na srpskom jedino može razumeti (a u skladu sa temom), hrišćani NE UBIJTE NIKOGA!

(ni mnogo manje zlo od toga!)

Ali u krivoj teologiji, bogosloviji,... "ne zlostavljajte NIKOGA" i reči razumljive neukom čoveku, postanu čak njena suprotnost!

NIŠTA NOVO POD SUNCEM, OSIM GOSPODA NAŠEGA ISUSA HRISTA! 0104_cheesy SLAVA NJEMU!

"Sami sebe, jedni druge i sav život svoj, HRISTU BOGU PREDAJMO!" Ili stari, grešni čovek i nevera!

S'Bogom!

Draga braćo,

jeste kazao Vuk Karadžić: "Piši kao što govoriš a čitaj kao što je napisano",

al' kako razumevati napisano?

Po telu (svojim željama; svako vidi ono što želi!) ili po Duhu (kroz veru! da nas Reč-Hristos preobražava).

Kakav nam je "senzor", tako ćemo i videti.

I pišete i ne vidite.

"NE ZLOSTAVLJAJTE NIKOGA".

Ovo se na srpskom jedino može razumeti (a u skladu sa temom), hrišćani NE UBIJTE NIKOGA!

(ni mnogo manje zlo od toga!)

Ali u krivoj teologiji, bogosloviji,... "ne zlostavljajte NIKOGA" i reči razumljive neukom čoveku, postanu čak njena suprotnost!

NIŠTA NOVO POD SUNCEM, OSIM GOSPODA NAŠEGA ISUSA HRISTA! 0104_cheesy SLAVA NJEMU!

"Sami sebe, jedni druge i sav život svoj, HRISTU BOGU PREDAJMO!" Ili stari, grešni čovek i nevera!

S'Bogom!

Брате једно питање за Тебе:

Да ли би ишао у рат да одбраниш своју земљу и ближње?

Хм.... Кажеш " ни много мање зло од тога" да не чинимо, брате Христољубе...

Хм... ајде овако да посматрамо ствар... Унапред се извињавам свима на узнемирујућем садржају, али постоји поента.

А сад замисли ово, ако ти је преостао неки непрограмиран део разума... Шеташ ти тако безбрижно парком и у неком жбуну чујеш дете које плаче и запомаже, зове у помоћ... да ли настављаш својим путем?  joooj

Рецимо да не настављаш, рецимо да скренеш да видиш шта се дешава.

Прођеш с друге стране и видиш маторог пијаног педофила како дете удара, онесвешћује, баца на земљу и баца се преко њега... Дете више вероватно и не чујеш... Да ли се окрећеш и настављаш тамо куда си кренуо, можда у цркву или на пијацу?

Рецимо да твој разум каже да треба да помогнеш детету, али запамти: никако не смеш да злостављаш или убијеш дотичног, и ти кажеш... не знам шта, не зна ни он, али он креће сада и на тебе.

Дете лежи крваве главе и не помера се, а он вади нож... Ма хајде... кажи ми да ћеш баш сада да побегнеш? Јер тебе се то не тиче...

Али пре него што наставиш да живиш свој безбрижан живот, окрећеш се још једном да видиш беспомоћно људско биће на земљи и онда схватиш да је то дете твоје...

Реци Христољубе? И немој да се вадиш на "хипотетичке ситуације", ова сцена је реалност света у коме живимо, сваког дана смо сведоци оваквих и горих дешавања...

Brate,

pa ja sam već u ratu! Svaki dan! :smiley:

Sa duhovima tame u podnebesju!

A da pitam i ja tebe nešto? (mada nije mesto!) O ovome se ne diskutuje tako na forumu, već privatno ili lice u lice.

IMAŠ LI POVERENJE U GOSPODA DA MU SE PREDAŠ I SVE ŠTO IMAŠ! Svoj život, porodicu, imanje, posao, narod,...

Da se On brine i bude čuvar tvoj i svega što imaš!

Misliš li da ćeš ti ili On to bolje odraditi? 0104_cheesy

"Ne spava i ne drema čuvar Izrailjev"! Čuvar Božji.

Nije okraćala ruka Njegova da ne može dohvatiti, niti oslabila da ne može izbaviti! Narod svoj!

Nego neverstvo i neznanje duše lomi.

S'Bogom!

Brate,

pa ja sam već u ratu! Svaki dan! :smiley:

Sa duhovima tame u podnebesju!

A da pitam i ja tebe nešto? (mada nije mesto!) O ovome se ne diskutuje tako na forumu, već privatno ili lice u lice.

IMAŠ LI POVERENJE U GOSPODA DA MU SE PREDAŠ I SVE ŠTO IMAŠ! Svoj život, porodicu, imanje, posao, narod,...

Da se On brine i bude čuvar tvoj i svega što imaš!

Misliš li da ćeš ti ili On to bolje odraditi? 0104_cheesy

"Ne spava i ne drema čuvar Izrailjev"! Čuvar Božji.

Nije okraćala ruka Njegova da ne može dohvatiti, niti oslabila da ne može izbaviti! Narod svoj!

Nego neverstvo i neznanje duše lomi.

S'Bogom!

Очекивао сам једноставан одговор. "Да" или "Не" , "ишао бих" или "не бих".

Нисам Ти тражио да ми цитираш делове Писма и самотумачиш, већ да ми одговориш на једноставан одговор, а не да избегнеш одговор на њега. То није културно.

Питање које си Ти мени поставио је нешто на шта  не желим одговарати, јер ја могу рећи да имам поверења, а да сутра све то неодржим. Угледам се на апостола Петра.

Постављам Ти поново, једноставно питање. Да ли би Ти ишао у рат ради одбране своје земље,народа,ближњих, вере и Цркве?

Не мислим на борбу и рат са палим духовима, такву борбу сви овде водимо, неки више, а неки мање.

Свако добро!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...