Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
karadjordje

Јеванђеље и (не)насиље: (Не)оправданост рата и убиства

Recommended Posts

Još jedna stvar koja mi pade na pamet, a vezana je za ovu temu o ubistvu, tj. o smrti. Nisam siguran hoću li je tačno ispričati, ali smisao je otprilike ovaj:

Bio je, pre jedno 10-15 godina (možda je još uvek tamo) u manastiru Tvrdoš pored Trebinja, monah Vasilije. Divan jedan čovek i monah. Između ostalog bavio se pčelarstvom. Jednom smo ga zatekli kod košnica kako plače. Pitali smo ga koji je razlog zašto plače? A on nam je pokazao na dlanu dve mrtve ose....

:smiley:

................................................

извини, мени је промакла поента ...

Pa plače za uginulim stvorenjem Božijim, životinjicom... Da li ih je on slučajno usmrtio kad je npr. premeštao košnicu, ili ih je našao tako, ne znam? Poenta je kako se on sažalio i sapatio za tom tvorevinom Božijom, a ja sam izvukao neku paralelu sa ovom temom... Koliko onda mora da je vredan ljudski život i kako bi trebali da se zamislimo nad mogućim ubistvom čoveka i koje su posledice....?

Još jedna stvar koja mi pade na pamet, a vezana je za ovu temu o ubistvu, tj. o smrti. Nisam siguran hoću li je tačno ispričati, ali smisao je otprilike ovaj:

Bio je, pre jedno 10-15 godina (možda je još uvek tamo) u manastiru Tvrdoš pored Trebinja, monah Vasilije. Divan jedan čovek i monah. Između ostalog bavio se pčelarstvom. Jednom smo ga zatekli kod košnica kako plače. Pitali smo ga koji je razlog zašto plače? A on nam je pokazao na dlanu dve mrtve ose....

:smiley:

................................................

извини, мени је промакла поента ...

Pa plače za uginulim stvorenjem Božijim, životinjicom... Da li ih je on slučajno usmrtio kad je npr. premeštao košnicu, ili ih je našao tako, ne znam? Poenta je kako se on sažalio i sapatio za tom tvorevinom Božijom, a ja sam izvukao neku paralelu sa ovom temom... Koliko onda mora da je vredan ljudski život i kako bi trebali da se zamislimo nad mogućim ubistvom čoveka i koje su posledice....?

једно убиство - распеће Господа- је променило цео свет, зар не?

онда је и логично да је цео свет поремећен и цела творевина са сваким другим.

Mislim da ga razapinjemo iznova i iznova, svaki dan po nekoliko puta.

Kažem to jer u nedostatku misli-interesovanja o drugom, bez razmišljanja uputimo reč, misao..., ne moramo čak ni reći, jer energija koju šaljemo sve govori, mi ubijemo jednu ćeliju Hristolikog u drugome, a da to ni ne shvatamo. Ljudi su sve više ljuti jedni na druge, trpeza više nije trpeza već pijačna rasprava, a zapravo ljuti su na sebe jer nemaju hrabrosti da se pokrenu, da daju. Onda pljuju i bljuju vatre. A kada bi samo zastali, posvetili sebi 5 sekundi, taj bes bi se preobrazio u lepu reč,  neprijatelj bi postao prijatelj.

Kad smo vec kod pricanja...

Moj poznanik iz Moskve, ruski bogoslov po imenu Aleksej, uputio se na misionarsko putovanje sa svojim univerzitetom i nekoliko svestenika po Sibiru. Krstavali nekrstene, propovedali, pricescivali... Ispricao mi da je u jednom mestu upoznao coveka sa kojim je proveo citav dan, a tek pred kraja dan sazna da mu je ubijen sin, od prilike Aleksejevih godina. I covek mu isprica to kroz suze, kako mu je to bio jedini sin, kako ga je ubio covek iz sela... i da gledajuci Alekseja, vidi svog sina. Alekseja je ta prica jako potresla, a ja sam se, kao i obicno, pitala sta bi tu bila pravda. I smatrala sam neophodnim da se svi molimo bas za tog ubicu, za njegovu dusu i njegovo pokajanje... jer molitve njegove pokajane duse bi sigurno i Gospodu bile drage, pa bi milostiv bio i prema ubijenom.

Od tada, po jedna od sveca koje palim u crkvi je izmedju ostalih i za ubice.

ух Боже, туге klapklap

можда би правда била и да се човек помоли за убицу истим сузама, можда би тог човека то преломило у покајању :cheesy2:

Guest O.Ugrin

Kad smo vec kod pricanja...

Moj poznanik iz Moskve, ruski bogoslov po imenu Aleksej, uputio se na misionarsko putovanje sa svojim univerzitetom i nekoliko svestenika po Sibiru. Krstavali nekrstene, propovedali, pricescivali... Ispricao mi da je u jednom mestu upoznao coveka sa kojim je proveo citav dan, a tek pred kraja dan sazna da mu je ubijen sin, od prilike Aleksejevih godina. I covek mu isprica to kroz suze, kako mu je to bio jedini sin, kako ga je ubio covek iz sela... i da gledajuci Alekseja, vidi svog sina. Alekseja je ta prica jako potresla, a ja sam se, kao i obicno, pitala sta bi tu bila pravda. I smatrala sam neophodnim da se svi molimo bas za tog ubicu, za njegovu dusu i njegovo pokajanje... jer molitve njegove pokajane duse bi sigurno i Gospodu bile drage, pa bi milostiv bio i prema ubijenom.

Od tada, po jedna od sveca koje palim u crkvi je izmedju ostalih i za ubice.

Odavno nisam cuo za ovako lep i delotvoran zakljucak koji se u praksi sprovodi. Bravo!

Bog vas blagoslovio - Ugrin

a3z28p.jpg

Када хришћанин може да убије другог човека?...
Да ли у самодбрани када брани себе или не би требао да се брани кад је он у питању?
Да ли када брани другог од нападача?
Или уопште не би требао да посеже за том мером,пошто је у историји Цркве било примера да су мајке са децом ишле на губилишта да сви заједно постардају за Христа!
Или можда треба бранити неког кад је нападнут из неких разлога који нису религиозне природе,а када је неко нападнут само зато што је Православан онда треба пустити да човек мученички страда!
Ваше мишљење...

Ево са верујема баш се данас часкало о томе

Mitropolit Pergamski Zizijulas o ratu

Kakav je istinski hrišćanski stav prema ratu, i prema “dužnosti ubijanja”. Kako može hrišćanin da počini ubistvo i u kojim okolnostima?

Ovo je vrlo složeno pitanje. Naravno, princip je - ne ubiti nikoga. I ja lično mislim da je ispravan stav ne ubiti nekoga ko tebe napada, već samo onoga ko napada nekog drugog, za koga ste vi odgovorni, i koji ne može da se sam brani. Mislim da vam je dozvoljeno da odbranite tu osobu, da ste obavezni da je odbranite. I stoga, ako je to neophodno, ubićete. To nije prihvatljivo, to nije lepo, ali ćete počiniti ubistvo, neizbežno. U suprotnom, dopustićete da vaša majka, ili vaše dete, ili neko drugi bude ubijen, a vi ćete ih ubiti time što ih niste branili. Ne ubijate samo oružjem i pucanjem, već i ako dopustite da neko bude ubijen zbog vaše neaktivnosti. To je jedna od tragedija našeg postojanja, da ne možemo učiniti ono što je ispravno, jer postoje takve složene situacije u našem životu. Ali kriterijum je uvek - ljubav. Zaista. Ljubav stvara odgovornost, a odgovornost može čak voditi, da tako dramatično kažemo - i ka vašoj ličnoj večnoj osudi - radi drugoga. To je ono što je Sv. Pavle napisao Jerejima : “Radije bih bio sam osuđen, samo ako bi to spasilo moje Jevreje”. Znači, ako ubijate, vi definitivno činite greh. A onda je to stvar Božije milosti da prosudi da li će reći: “pošto si to učinio iz ljubavi prema nekom drugom, opraštam ti”, ili ne. To je problem sa etikom, moralizmom: vi kreirate princip i onda obavezujete Boga da ga se pridržava. Tako, vaš princip je da ne ubijete, ili da ubijete u izvesnim okolnostima, i onda Bog mora da vam oprosti ako ubijete pod tim okolnostima. Ali istina je da vi morate preuzeti rizik da budete večno osuđeni. Za vreme rata za nezavisnost Grčke mnogi sveštenici su se uključili u borbe, i ubijali. Ali kada se rat završio oni su jednostavno okačili svoj epitrahilj na zid rekavši ”Sada ne mogu da služim Liturgiju, jer sam ubica”. Tako su priznali da su pod Božijom sudom. Etika pretenduje da ima odgovore na sva takva pitanja, ali to nije tačno. Samo Bog zna po kakvim kriterijumima će nam oprostiti ili nas osuditi.

Guest свештеник Иван

Ја сам замолио браћу & сестре са Верујема да ако имају, поставе цео овај интервју. Има ли неко можда цео овај текст? Он је из илустрованог православног часописа Искон.

Али хајде да разговарамо, да не буде да смо добили готов одговор.

Хм, да...опет смо у парадоксима и чињеницама да ништа у нашој вери не трпи генерализације због самих перипетија у којима изузетак ствара правило а да оно само не постаје правило. Иначе, тврда беседа...

Да, не можеш убити али све зависи од релација. Рецимо да нису увек исте околности на које би човек реаговао. Једно је Каиново свесно припремано убиство а друго је убиство из (само)одбране. Нису иста мерила за две убице јер обојица нису имали исте намере. То је оно фамозно Божије гледање срца, односно, намере. Јесте, грађански закон би осудио човека али не и Бог. Чак и да је свесно припремано убиство ако се човек потресно покајао пред Богом, грађански закон га не ослобађа иако га Бог чини оправданим. Помало незахвално деликатна позиција. Сигурно је да не можеш бити статичан ако си угрожен ти или твоје вољено биће. Чак и ту, пред угрожењем сопственог живота долази на тест христоцентричност голготске перспективе јер човек не жели да умре. Човек воли живот али и живот вољеног бића. Има ту оног апостолског барута "Гневећи се не грешите!" али је реална перспектива да ретко ко може да остане без потамњења разума пред угроженим животом вољеног бића. Ставити себе у позицију силоване, мучене или потенцијално убијене личности, отвара многа питања на које не постоје једнострани одговори.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...