Jump to content
Претражи у
  • Још опција
Прикажи резултате који садрже
Прикажи резулте из
shalom777

Pitanja o sektama

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest

Kako to mislis da mrze?

Njihova ucenja su skup svih jeresi koje su osudjene na Vaseljenskim saborima.

Ne ispovedaju Svetu Trojicu, Hristos za njih nije Bog (Bogocovek), ikonoborci su, duhoborci...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Не мрзимо никога. Одакле ти то?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Kako to mislis da mrze?

Njihova ucenja su skup svih jeresi koje su osudjene na Vaseljenskim saborima.

Ne ispovedaju Svetu Trojicu, Hristos za njih nije Bog (Bogocovek), ikonoborci su, duhoborci...

To jest, kompletna enciklopedija i kompendijum jeresi i teoloških devijacija, možete ih tamo slagat po kategorijama i temama i razvrstavat, sortirat po azbuci/abecedi kao u telefonskom imeniku koliko ih ima.

Nisam znao da ima i ovakvih jeretika, takvih koji vjeruju da Isus Hristos nije bio Božijim Sinom od svog začeća već je Božijim Sinom i Mesijom postao tek poslije vremenom, valjda naknadno nekako. Inače to je takodjer jeres nekadašnjih arijana i današnjih jehovista. Te mogućnosti, kombinacije i suptilne nijanse u izmišljanju jeresi su stvarno beskonačno inovativne i praktično neiscrpljive.

http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=comments&op=Reply&pid=253924&sid=2469406&mode=nested&order=0&thold=0

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Naručio sam ovu izvanrednu knjigu - istoriju sektašenja i jeresi:

Církev a blouznivci: historie sektářství a bludařství

http://www.databazeknih.cz/knihy/cirkev-a-blouznivci-historie-sektarstvi-a-bludarstvi-24334

Već sam je imao ali nekom dao da pročita pa tamo ostala,

svi zaborave vratit, koliko sam već tako knjiga izgubio...

Toliko je dobra da ću je možda prevesti na naš po poglavljima.

Tamo su hronološki obradjene sve te sekte i jeresi a takodjer

i takve za koje mnogi od vas niste nikad čuli ni da postoje.

Napisano je i objašnjeno tamo detaljno o svakoj kad se pojavila

ko ju je propovijedao, zašto je to jeres i o sljedbenicima te sekte.

Ovo je isto odličan članak, kardinal pražski Vlk opisuje kako

se nekoliko puta sreo sa Svjedocima Jehovinim i s njima onda

vodio rasprave, diskusije na temu svetopisamskih textova:

http://www.kardinal.cz/index.php?cmd=article&articleID=262

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Naručio sam ovu izvanrednu knjigu - istoriju sektašenja i jeresi:

Církev a blouznivci: historie sektářství a bludařství

http://www.databazeknih.cz/knihy/cirkev-a-blouznivci-historie-sektarstvi-a-bludarstvi-24334

Već sam je imao ali nekom dao da pročita pa tamo ostala,

svi zaborave vratit, koliko sam već tako knjiga izgubio...

Toliko je dobra da ću je možda prevesti na naš po poglavljima.

Tamo su hronološki obradjene sve te sekte i jeresi a takodjer

i takve za koje mnogi od vas niste nikad čuli ni da postoje.

Napisano je i objašnjeno tamo detaljno o svakoj kad se pojavila

ko ju je propovijedao, zašto je to jeres i o sljedbenicima te sekte.

Ovo je isto odličan članak, kardinal pražski Vlk opisuje kako

se nekoliko puta sreo sa Svjedocima Jehovinim i s njima onda

vodio rasprave, diskusije na temu svetopisamskih textova:

http://www.kardinal.cz/index.php?cmd=article&articleID=262

Jesmo li i mi tu Zayrone? :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Inače bih ja tu istoriju sektašenja i jeresi preporučio svoj omladini koja hoda na vjeronauk. Ovako kad neki sektaš, nije sad važno toliko ni koji uhvati nekog mladog, neiskusnog i naivnog sa minimumom znanja o ispravnom hrišćanskom vjeronauku i "iznaviguje" ga spretnom manipulacijom, citat sem, citat tam u onom smjeru u kojem on tačno hoće, takvom, mladencu iskoče oči na vrh glave i misli si kako je taj dotični odlično obeznamen Svetom Pismu, Bibliji skoro kao da ju je sam i napisao. Sve zna, recituje čitava poglavlja napamet, protiv tome i toj bujici, zaplavi naaranžovanih i iz konteksta istrganih pa ponovo složenih u nekakav na prvi, površan pogled odlično funkcionirajući sistem informacija se stvarno teško suprotstavit. Medjutim kad čitanjem ovakve knjige ista ta sasvim dobro neinformisana osoba stekne detaljni pregled o svim tim jeresima i sektama i pred njim/njom se figurativno ispromenaduju jedan za drugim svi ti najčudnovatiji vjerski pomatenci i osnivači sekti sa svojim najnevjerovatnijim učenjima, naprosto shvati da je jedina istina tamo gdje je Crkva i da izvan Crkve nikakve druge ni dalje istine jednostavno nema.

A záključak?

„Ово најпре знајте да се ни једно пророштво Писма не може тумачити како ко хоће.
“ (2 Pt 1,20)

A šta na to kaže Isus Hristos:

„Ко вас слуша - мене слуша, и ко вас одбацује - мене одбацује; ко пак одбацује мене - одбацује онога који је мене послао.
.“ (Lk 10,16).

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne, neuskladjenosti u učenju izmedju pravoslavaca

i katolika se ne smatraju jeresima a ni u jeresi ne ubrajaju.

Opštenje je prekinuto najviše iz crkvenokanonskih, pravnih,

dakle juridičkih razloga a mnogi najučeniji i najpriznatiji teolozi

kako pravoslavni tako i katolički ukazuju na jasnu političku

pozadinu pa onda i na kulturna, civilizacijska nerazumijevanja

koja su dovela do današnjeg stanja. Dakle radi se ustvari

o teološkom komunikacijskom šumu a ne o nekakvim jeresima.

A na tome se upravo radi da se obe strane slože na iskazu vjere

tačnije njegovom ujašnjenju jer taj iskaz Vjere već postoji a koji

bude razumljiv objema stranama i s ogledom na civilizacijske razlike,

tim se misli na različito istorijsko iskustvo, praksu i tradiciju hrišćanskog

istoka i zapada. Na tom su već  postignuti mnogi dobri rezultati i slaganje,

konsenzus u mnogim stvarima vjeronauke, liturgije, hrišćanske prakse itd.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Da su to jeresi ne bi bili mogući apsolutno nikakvi dijalozi izmedju katolika i pravoslavaca, ni na minut.

kao što to sad nisu mogući bilo kakvi na primjer izmedju katolika i pravoslavaca sa Svjedocima Jehove.

Tako nešto bi bilo nerealizovateljno, neostvarivo već u samom startu jer se radi o jeretičkom učenju.

Sa jereticima nisu mogući nikakvi dijalozi osim da se oni vrate k Crkvi, dijalozi izmedju KC i PC medjutim

mogući jesu jer nema takvih obostranih zapreka koje bi tome branile kao u slučaju Svjedoka Jehovinih.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Ja bih postavio drugacije pitanje , zasto jehovini svedoci ako su kako tvrde hriscani prave krivicna dela prevare na nivou citave organizacije u cilju sticanja materjialne dobiti?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

I da ne propustim priliku , pogledajte ovaj sajt 

http://www.silentlambs.org/

Mislio si na ovo:

http://www.silentlambs.org/ukjw.htm

Pa ja ne vidim da bi kakve veze imalo sexualno zlostavljanje djece, pedofilija sa tim o čemu raspravljamo na ovoj temi. Ako je neko Jehovin Svjedok ne znači to da je automatski i pedofil a važi i obrnuto, da tim što je neko Jehovin Svjedok nije vakcinisan od tog da ne padne u napast grijeha pedofilije i da ima takve sklonosti. Većinom se tu radi o sexualnoj pishopatologiji i besmisleno mi je to povezivat sa vjerskim učenjima ukoliko ta učenja pedofiliju ne propaguju i ne šire nekim svojim Credom, ritualima i sl. A važi to i za sve druge bilo da su pravoslavni, katolici ili jevreji, muslimani, budisti, animisti ili na kraju ateisti. Pedofilija nema suvislost sa vjerskim naučavanjima a ni svjetonazorima već sa poremećajem ličnosti koji se ogleda u društveno neprihvatljivom praktikovanju seksualnih odnosa sa maloljetnim osobama u dječijem školskom i predškolskom uzrastu. S tim što je neko pedofil ili nije pedofil ne dokazujemo ništa što se tiče jeresi, pedofilije može biti i tamo gdje nema jeresi a isto tako član sekte koja je puna jeresi ne mora biti a najčešće uopšte ni nije nekakvim pedofilom. S tim ne dokazujemo ništa osim da je jeretik jeretik, pedofil pedofil  i da neko ne mora biti ni jeretik a ni pedofil a neko može biti i jeretik i pedofil a nekom ni to što nije jeretik ne pomogne da ne bude pedofil isto kao što nekog jeres sama po sebi ne čini od njega pedofila. Mislim da nije potrebno u svaku temu trpat takve stvari jer nisu argument k ničemu. Sa Svjedocima Jehovinim se slagati ne moramo ali nije potrebno a ni baš fer i moralno nazivati ih pedofilima. Ta stranica je društva za zaštitu djece od pedofilnih napadača i agresora a ne vidim kakve sad to veze ima s tim što u neki ljudi jeretici a neki nisu.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...