Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Polikarp

Poredak jutrenja

Recommended Posts

Pomaze Bog.

Sa obzirom da sam ovde novi a relativno novi i u Crkvi nikako da savladam poredak jutrenja i vecernje. kako sta i gde ?

Da li bi neko od vas bio ljubazan da me uputi kako se sta i gde tj odakle cita? 

Casoslov koristim ali se ni u njemu ne snalazim najbolje jer mi je sve nesto isprepletano a i vidi da u njemu nema svega sto treba za jutarnje bogosluzenje vec se koriste neke druge knjige. Moze li mi ko pomoci?

Unapred hvala.

Бог ти помогао и добро нам дошао!
Ако си нов у Цркви предлажем да се концентришеш на молитвеник. Часови, јутрење, вечерње и друге службе су заједничка богослужења која се служе у присуству свештеника. Лаици за кућну молитву употребљавају молитвеник а у њему имаш и посебно јутарње и правило пред спавање, пред свето Причешће итд.

Ако те занима поредак заједничких богослужења у Цркви погледај овај сајт који ти је Милан препоручио (http://bogosluzbenivodic.eparhijaniska.rs/rs/), јако је добар.

У случају да ти затреба молитвеник предлажем Молитвеник-Каноник св. Јустина Ћелијског: http://www.molitvenik.in.rs/molitve/molitvenik_sveti_avva_justin/molitvenik_sveti_avva_justin.html

Potreban je casoslov, osmoglasnik, minej, a moze pomoci i zbornik. Glavna uputstva se sadrze u knjizi koja se zove tipik. Bas mi je milo kad cujem da se neko istinski interesuje za bogosluzenje Crkve. Mnogo bi koristilo i znanje crkvenoslovenskog jezika.

Mnogo bi koristilo i znanje crkvenoslovenskog jezika.

Ево, за почетак :)

http://www.svetosavlje.org/slovenski/bukvar/

Evo mene nakon male pauze i odmora ali sam bar uspeo da nesto procitam od ovoga sto ste mi poslali. 

Napre vam hvala na odgovorima i savetima. 

Nakon istitanih stranica o bogosluzenju dosta stvari je mnogo jasnije iako jos ne ne mogu bas da povezem kada i kako se pevaju stihovi iz osmoglasnika, oktoiha i mineja. nadams e da ce i to doci na svoje daljim iscitavanjem i vremenom.

Hvala vam jos jednom. Ako budem naisao na koju nedoumicu necu se ustrucavati da pitam :)

Evo mene nakon male pauze i odmora ali sam bar uspeo da nesto procitam od ovoga sto ste mi poslali. 

Napre vam hvala na odgovorima i savetima. 

Nakon istitanih stranica o bogosluzenju dosta stvari je mnogo jasnije iako jos ne ne mogu bas da povezem kada i kako se pevaju stihovi iz osmoglasnika, oktoiha i mineja. nadams e da ce i to doci na svoje daljim iscitavanjem i vremenom.

Hvala vam jos jednom. Ako budem naisao na koju nedoumicu necu se ustrucavati da pitam :)

Најбоље да одеш у своју парохијску цркву, па да лепо станеш за певницу, тако ћеш најбрже научити. Гледај шта раде, одакле читају и певају (после службе по мало питаш, шта те интересује), па научи и ти да читаш часослов, мало певај, па се временом укључуј активније у службу.

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах