Jump to content
ja II

Манастири, манастирски начини живота (видео записи, линкови, чланци..)

Recommended Posts

Kad nestane monaštva Hristove Crkve, brzo će biti kraj svijetu ovom.

@@MariaElena, Mislim da smo na to pitanje oko boravka odgovorili na ovoj temi u kojoj diskutujemo o pravoslavnom monaštvu i manastirima, našim vidjenjima i iskustvima. https://www.pouke.org/forum/topic/31498-mona%C5%A1enje-da-li-neko-od-vas-ima-%C5%BEelju-za-mona%C5%A1enjem-ili-poznaje-nekoga-ko-se-zamona%C5%A1io-%C5%A1ta-god-imate-interesantno-o-mona%C5%A1tvu-pi%C5%A1ite/page-33  Tačnije, odavde se o tome raspravlja na par strana https://www.pouke.org/forum/topic/31498-mona%C5%A1enje-da-li-neko-od-vas-ima-%C5%BEelju-za-mona%C5%A1enjem-ili-poznaje-nekoga-ko-se-zamona%C5%A1io-%C5%A1ta-god-imate-interesantno-o-mona%C5%A1tvu-pi%C5%A1ite/page-43  (Dok Zajron ima veoma lijepu i korisnu 'ekumenističku' temu o monaštvu i pravoslavnom i katoličkom)

A koji je tvoj forum? Je li vjerski ili šireg usmjerenja? Daj nam link.

Kad nestane monaštva Hristove Crkve, brzo će biti kraj svijetu ovom.

@@MariaElena, Mislim da smo na to pitanje oko boravka odgovorili na ovoj temi u kojoj diskutujemo o pravoslavnom monaštvu i manastirima, našim vidjenjima i iskustvima...

A koji je tvoj forum? Je li vjerski ili šireg usmjerenja? Daj nam link.

Hvala za ove linkove.Rado ću se uključiti na temu,o monaštvu jer takav život, u potpunosti Bogu posvećen,uvijek me je fascinirao.

"Moj".forum je ovaj: http://www.bgdcafe.net/forum/forum.php  Da, javni forum širokog spektra, ali na religiji su najaktivniji protestanti..

Mosti manastira Liplje

Da li neko slucajno zna mosti koja 24 svetitelja se nalaze u manastiru Liplje?Unaprijed hvala puno (mada sumljam da ce iko znati :cmizdrenje: )  ...........I pored ovoga mozemo malo da djelimo svoje price o tome sta osjecamo pri boravku u manastiru,koji manastir rado posjecujemo i koji bi to manastir voljeli da posjetimo,imamo li kekog od monaha ili svestenika za uzor,kako smo zapravo krenuli u crkvu ili na koji nacin nas je Bog sebi prizvao?........                                                                                            

-Eto ja manastir dozivljavam na neki veoma drugaciji nacin od crkve.To mi je mozda greska jer manastir je jednak crkvi.......Ali taj spokoj,mir,prisustvo molitvi koje lebde svuda u zraku koje proizilaze ispod cenih mantija crnorizaca......Pojanje je nekako blago i umiljato i dusa gori zeljom za molitvom za kajanjem.......O fizickom izgledu svakog manastira se ne treba komentarisati sobzirom da je svaki manastir poseban i njegova ljepota se moze opisivati danima...

-Rado posjecujem manastir Osovicu nadomak Srbca.....Zog duhovnika koji tu boravi najvise,odmora i molitve

-Zelja koja je veca od mene jeste da posjetim Atos.....Manastir Hilandar,Vatoped i Simonopetar.

-U crkvu sam krenuo sam,kada sam imao od prilike 9 godina......Kod mene niko iz porodice ne ide u crkvu tako da se samo Bogu zahvaljujem sto je meni pokazao pravi put,da se mogu kako za sve tako i za najblize moliti :)

Ја сам фасциниран лепотом манастира Каоне и околине. Игумана Филимона сам упознао на слави у Хиландару и пре неколико дана сам био код њега гост у Каони. Први пут сам био у Каони, а сигурно неће бити и последњи.

ПС. Извињавам се. Нема везе са темом, али опет манастир је... итд...  molimoli 

Биографија Митрополита Николаја је крајње необична због тежњи за истином, посветивши се науци на Харварду је магистрирао астрофизику и докторирао медицинску технологију, у Солуну докторирао теологију. Радио је у Наси као стручњак, а као хирург је смислио помоћни методу при операцији срца. Један је од највећих научника данас. Оставивши Насу и велики академски успон отишао је на Свету Гору да се замонаши. Након извесног времена изабран је за епископа и данас је митрополит Месогеје и Лавриотике, наставио је да се бави научним радом. Професор је медицине и теологије. Његов мотив је био пронаћи истину.

Збор зборила господа хришћанска – Епископ бачки г. др Иринеј: „Света Евхаристија и монаштво“

У оквиру пролећног семестра Школе православне духовности, у недељу 14. јуна 2015. године, у свечаној дворани Гимназије „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду, предавање на тему „Света Евхаристија и монаштво“ одржао је Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки г. др Иринеј. За звучни запис овог предавања благодаримо радију „Светигора“ Митрополије црногорско-приморске.

http://www.slovoljubve.com/sites/default/files/79/15/06/20.06.15_zbor_-_episkop_backi_g._dr_irinej_-_evharistija_i_monastvo.mp3

Преузмите>>>

Књига говори о разноврсним проблемима монаштва у XXI веку: одакле долазе браћа и сестре, како се решава питање економског опстанка обитељи, које тешкоће моралног, психолошког и свакодневног карактера мора да савладава искушеник (искушеница)-почетник. Иако аутор главну пажњу посвећује савременом монаштву, књига је обилује примерима из историје манастира и животописа познатих подвижника. Аутор темељно размишља о суштини монашких завета, о духовном напредовању личности, о смирењу и молитви. Тон приповедања нема ништа заједничко са сладуњавом побожношћу; аутор се не плаши да говори о кукољу, којег има много у црквеном свакодневном животу, укључујући и манастире. Међутим, оно што је у књизи главно јесте љубав према монаштву, које је живо у сва времена и освећено великим циљем: корачања за Христом. Књига може бити занимљива најширем кругу читалаца, јер свако онај кога привлачи Јеванђеље, без обзира на начин живота, воли монаштво.

http://tolmach.org/Plac%20trece%20ptice.pdf

На овом сајту имате доста тога да прочитате о манастирима наше земље.

http://manastiriusrbiji.com/page/4/

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...