Jump to content

Muškarci i slabost - pitanje za dame?

Препоручена порука

Pre nekog vremena naišao sam na jednu interesantnu izjavu:

Za muškarce, sram nije skup sukobljenih, kontradiktornih očekivanja. Sram je ovo: ne pokaži se kao šta? Slab! Prve četiri godine svojeg istraživanja nisam intervjuisala muškarce. 

Tek kad me je jedan muškarac pogledao jednog dana nakon potpisivanja knjige i rekao: „Sviđa mi se to što govorite o sramu, ali zanima me zašto niste spomenuli muškarce.“Ja sam rekla: „Ne proučavam muškarce.“ A on je rekao: „To je zgodno.“ (Smijeh) Pitala sam: „Zašto?“ 

Na šta je on odgovorio: „Zato što govorite kako treba istupiti, ispričati svoju priču, biti ranjiv. Ali vidite te knjige koje ste upravo potpisali za moju ženu i tri kćeri?“ Rekoh: „Da.“ „Radije bi me videle da umrem na svom belom konju, nego da me vide kako padam. Kad istupimo i budemo ranjivi - prebiju nas. I nemojte mi reći da su to tipovi ili treneri ili očevi, jer žene u mom životu od mene očekuju više nego iko drugi.“

Brené Brown

Razmišljao sam o ovome neko vreme, ali mi je i dalje jako čudno.

Pa me interesuje, dame, šta vi kažete na ovo? (I ostali su, naravno, dobrodošli da komentarišu)

izvorno:

For men, shame is not a bunch of competing, conflicting expectations. Shame is one, do not be perceived as what? Weak. I did not interview men for the first four years of my study. And it wasn't until a man looked at me one day after a book signing, said, "I love what you have to say about shame, I'm curious why you didn't mention men." And I said, "I don't study men." And he said, "That's convenient."(Laughter) And I said, "Why?" And he said, "Because you say to reach out, tell our story, be vulnerable.But you see those books you just signed for my wife and my three daughters?" I said, "Yeah." "They'd rather me die on top of my white horse than watch me fall down. When we reach out and be vulnerablewe get the shit beat out of us. And don't tell me it's from the guys and the coaches and the dads,because the women in my life are harder on me than anyone else."

preuzeto sa: http://www.ted.com/talks/brene_brown_listening_to_shame/transcript

Подели на овим сајтовима

• Одговори 31
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Sto se mene tice ne bi trebao da ispadne slab pa da izda Hrista ni u kom smislu i segmentu zivota ,sve druge "slabosti " ne racunam.Ako poznaje Ljubav i zivi je,onda je najsnazniji i najbolji,dzaba misici sa time ne mogu da se takmice.bar za mene.

Подели на овим сајтовима

Sto se mene tice ne bi trebao da ispadne slab pa da izda Hrista ni u kom smislu i segmentu zivota ,sve druge "slabosti " ne racunam.Ako poznaje Ljubav i zivi je,onda je najsnazniji i najbolji,dzaba misici sa time ne mogu da se takmice.bar za mene.

a ovaj deo: 

Radije bi me videle da umrem na svom belom konju, nego da me vide kako padam. 

?

Подели на овим сајтовима

Тај део је потпуно тачан, а још га је мушкарац изговорио. Жене дубоко у себи презиру слабост код мушкарца, зато што се то коси са његовом природом. Нормално, не може увек да буде Конан, али и кад бива слаб мора да буде јак и достојанствен, а не да витла својом слабошћу жени испред носа. Она ће то већ осетити ако га познаје и ако га воли, погураће га без да га кињи и да му се руга што је у датом тренутку поклекао.   

Подели на овим сајтовима

Жене дубоко у себи презиру слабост код мушкарца

ja mislim da ljudi generalno preziru slabost, jer je se plaše, jer su i sami podložni slabosti

зато што се то коси са његовом природом

E ovaj deo ne razumem, kako se to kosi sa prirodom? Kakva je onda to priroda? Gruba? Bezosećajna?
Da nije to možda pre žensko očekivanje od muškarca? Žena je fizički slabiji pol, i logičnije je da je podložnija osećanju inferiornosti, i prema tome traži kompenzaciju. Šta misliš? 

I šta uopšte znači biti jak? Čovek može da se oseća i da misli da je ne znam šta, ali ga običan virus gripa koji ne može ni videti - patosira.
I šta znači biti slab? Svi smo mi slabi pred nevoljama. Ali to ne znači da smo nemoćni da guramo dalje.

Kakva je to zajednica ljubavi, ako ne smeš da se otvoriš? Kažem, bez obzira na slabost ti guraš dalje, tu je karakterna snaga, i vera. Ali zašto onda nije dozvoljeno pokazati slabost? Da li se uzdaje u snagu muškarca ili u Gospoda?

Ili ovde pričamo o slučaju kada jedno nije zrelo i predstavlja teret drugome, ali to je moguće i kod muškarca i kod žene.

Ili je to samo kulturološko nasleđe?
Подели на овим сајтовима

ja mislim da ljudi generalno preziru slabost, jer je se plaše, jer su i sami podložni slabosti

Одлично си ово написао !

- "Искварени" умови не воле доброту("слабост"), јер стално теже ка томе да се доказују другима, где место слабости нема.

Онај ко не верује у Господа, узда се много у себе(пун је себе - што се каже), а с таквим умом је ограничен за шири поглед и разумевање у животу.

Подели на овим сајтовима

a ovaj deo: 

Radije bi me videle da umrem na svom belom konju, nego da me vide kako padam. 

?

Mogu reci iz svog ne tako bogatog ali opet nekog iskustva,kad sam volela tu osobu nije mi bilo nista strasno cak i krajnju slabost da primetim,i da ga podrzim(sto bi rekao Dziboni,diiivnoo je kad zena ima peetlju da te uzmee k sebi onda kad si slab,tra la la...)al kad nije bila prisutna ljubav onda i kad je najbolji meni nista ne znaci i onda i najmanju greskicu ne prastam.Tako da ...moli se Bogu da ti da zenu koja ce te voleti(ako ti je to na spasenje,mozda nesto i mora da se pretrpi).

Подели на овим сајтовима

доброту("слабост")

Ja ne bih baš izjednačio dobrotu i slabost.

Rekao bih da se ovde (na temi) zapravo radi o strahu kao slabosti. Žena ne želi da muškarac bude strašljiviji od nje.

Подели на овим сајтовима

Ženi je potrebno da muškarac, u nekoj datoj situaciji, pokaže da je snažniji od nje (psihički), makar to i ne bilo tačno. Ona želi da zna da je on tu za nju u svakom trenutku i da neće pokleknuti ni pred čim.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Ženi je potrebno da muškarac, u nekoj datoj situaciji, pokaže da je snažniji od nje (psihički), makar to i ne bilo tačno. Ona želi da zna da je on tu za nju u svakom trenutku i da neće pokleknuti ni pred čim...

...поготово не, пред другом женом. :)))

Чудан је тај ваш женски став и очекивања ,шта треба да пружи партнер,да би ви биле срећне и заљубљене,све нека условљеност,али то није љубав...

Не знам,чини ми се мушкарац кад заиста воли, он то ни сам не може објаснити,једноставно воли те такву какава си,и то ничиим није условљено...

Подели на овим сајтовима

Чудан је тај ваш женски став и очекивања ,шта треба да пружи партнер,да би ви биле срећне и заљубљене,све нека условљеност,али то није љубав...   Не знам,чини ми се мушкарац кад заиста воли, он то ни сам не може објаснити,једноставно воли те такву какава си,и то ничиим није условљено...

najblaže rečeno, preterano je tako nešto reći, svi su sposobni za ljubav, očekivanja zavise od osobe do osobe

Подели на овим сајтовима

Ženi je potrebno da muškarac, u nekoj datoj situaciji, pokaže da je snažniji od nje (psihički), makar to i ne bilo tačno. Ona želi da zna da je on tu za nju u svakom trenutku i da neće pokleknuti ni pred čim.

Žena je slabiji pol i verujem da kroz život trpi veće strahove nego muškarac. Pretpostavljam da upravo zbog toga i ne podnosi strah ili slabost kod muškarca, jer je to dodatno opterećuje. I zato želi muškarca koji će ,,da je štiti" i uz koga će moći da se oslobodi dela straha koji je do tad imala kao slabija u prirodi. Tako da veća odvažnost i veća sposobnost muškarca, automatski znači manji strah kod žene koja stoji iza njega, tj. ide kroz život uz njega, odnosno žena se bolje oseća u životu. 

Ali, opet, da li je to zaista tako u realnosti? Bilo kakva ljudska snaga na ovom svetu je prolazna. Nestane u trenu. 

I onda pitanje: zašto bi ljubav bila uslovljena?
Možda i nije uslovljena ako pričamo o prijateljskoj ljubavi, o nekoh duhovnoj sferi života, ali ako hoće porodicu, to je već stvar preživljavanja na ovom svetu, i onda žena verovatno očekuje da muškarac bude sposoban da se stara o porodici, što je sasvim realno.
Подели на овим сајтовима

Pa me interesuje, dame, šta vi kažete na ovo? (I ostali su, naravno, dobrodošli da komentarišu)

Глупост невиђена... И није реч о мушкарцима и о слабостима, бар ја не видим то као суштину проблема. Ако волиш онда видиш и слабост и мане и добро и лоше... У љубави нема самозаваравања, нити идеализације (ово кажем због дела о умирању на белом коњу).. Што само потврђује да велика већина нема појма шта је љубав (па, мсм, зато свет и пропада све брже).

Подели на овим сајтовима

Žena je slabiji pol i verujem da kroz život trpi veće strahove nego muškarac. Pretpostavljam da upravo zbog toga i ne podnosi strah ili slabost kod muškarca, jer je to dodatno opterećuje. I zato želi muškarca koji će ,,da je štiti" i uz koga će moći da se oslobodi dela straha koji je do tad imala kao slabija u prirodi. Tako da veća odvažnost i veća sposobnost muškarca, automatski znači manji strah kod žene koja stoji iza njega, tj. ide kroz život uz njega, odnosno žena se bolje oseća u životu. 

Ali, opet, da li je to zaista tako u realnosti? Bilo kakva ljudska snaga na ovom svetu je prolazna. Nestane u trenu. 

I onda pitanje: zašto bi ljubav bila uslovljena?
Možda i nije uslovljena ako pričamo o prijateljskoj ljubavi, o nekoh duhovnoj sferi života, ali ako hoće porodicu, to je već stvar preživljavanja na ovom svetu, i onda žena verovatno očekuje da muškarac bude sposoban da se stara o porodici, što je sasvim realno.

Da ovo je sustina sto si rekao u prvom pasusu. To jeste tako. Zene su slabiji pol, razne zivotne situacije prozivljavaju sa vise straha, i zato zele kod muskarca da vide sigurnost koja ce njoj obezbjediti da se cini sigurnija i bezbriznija. Zene su vijekovima, hiljadama godina bile zrtva muske dominacije sto opravdano zbog same situacije koja je tad iziskivala puno napora za prezivljavanje, cesti ratovi itd..sto neopravdano od predrasuda po kome zena mora da slusa i pokorava se muzu jer slabija, gluplja i prosto zena.... U moderno doba zena je postala emancipovana, oslobodjena socijalnih predrasuda, covjecanstvo je dozivjelo napredak, zena moze da radi i sama sebe da izdrzava, radi sta hoce bez dozvole muskarca itd...ali duboko oblikovana vijekovima u zudnji za zastitom, jos uvijek u musko zenskim odnosima zene traze tu sigurno kod muskaraca. Kad se prica uvijek o onoj aktuelnoj "zasto dobri izvise" ili "gdje su nestali pravi muskarci" mislim da se kljuc problema moze traziti upravo u toj traznji zene da muskarac bude siguran. E sad cini mi se da mnoge moderne zene pretjeruju kod tog zahtjeva za sigurnoscu, i zbog toga mnogi muski koji nisu ni pretjerano slabi, ali opet imaju slabih tacaka otpadaju jer ne zadovoljavaju kriterijume koje zena postavlja pred njih. Mislim da se tu radi o pretjerano uplasenim i nesigurnim zenama koje zbog takve situacije zapravo ne znaju sta hoce u zivotu. S toga kad muski izvise kod takvih, to i nije prejerano lose, cak stavise dobro je sto se nisu spandjali s takvima. 

Подели на овим сајтовима

Ivane odlicna tema! 

Da, mislim da zene ipak vise vole da vide junaka kako umire pa da ga i uzdizu posle njegove smrti, nego simpaticnog kukavicu koji se ipak nije usprotivio i pokazao svoju silu...

Ovo je svima nama za nauk - muskarac MORA da bude jaci i sigurniji, ma sta god bio i sta god radio. Padace i on neverovatno mnogo puta, ali ako zena u njemu samo vidi finocu i nesnadjenost, onda od te rabote nema nista. Nece ga voleti, u najvecem broju slucaja. 

Ovo je doba kada su muskarci zaista pali, jer ne zavisimo odavno od sebe, vec od drugih. U ranijem dobu muskarac je bio poljoprivrednik, stolar, stocar.. i sve je konkretno zavisilo od njegovih ruku i sposobnosti da se snadje. Medjutim, danas kada smo svi koncentrisani u gradovima, pretrpeli smo ogroman uticaj na muskost ucenjivanjima od strane sistema. Ucenjuju te dok si na faxu, pa na poslu, pa u zivotu jer znas da zavisis od toga, a zelis da vodis ,,miran" zivot. A onda krece kredit i zivot i ti znas da ako ovde ne popustis, tvoja porodica ce trpeti. Ali to je cena koju moramo da platimo jer smo napustili svoje ognjiste (govorim o sebi ponajvise ovde). Naravno da vise nismo spremni da budemo seljaci (u pravom smislu te reci) da zivimo od plodova sopstvenih ruku jer smo videli blagodeti koju pruza ,,siguran" posao sa mesecnim primanjima... Hocemo dobar komp, telefon, auto, LCD i.... hocemo sve ono sto nas svet ubedjuje da nam je potrebno, ali zato gubimo ono mozda najvaznije - muskost. 

Jasno je, govorim uopsteno, sigurno je da ima izuzetaka, ali... danas je je...no biti musko i biti jak, jer se muskost izjednacila sa materijalnim i ma koliko svi tvrdili suprotno, padamo na ovo isto... Slabost i nemastina se u neku ruku poklapaju u nasoj svesti, a zaboravljamo da je slabost=nesposobnost.

Budimo odvazni i sposobni! Pa sta bude. 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...