Jump to content
Tuzni Ratnik

Nejasnoce iz Biblije

Recommended Posts

Naravno da greh nije slican po tezini.

Ponovo potenciras pricu o razlici izmedju dece i ljudi.Lepo sam ti spomenuo decu iz Misira koja cak i nisu stradala radi svog greha,vec radi tvrdoglavosti Faraona.Pa sta cemo sad?Jesu i tu moje predrasude u pitanju,il je Faraon, poznat kao veliki idolopoklonik, bio pod necijim uticajem?

Ne budi plitak,kad ne razumes srz.Niko ne poziva na nikakva ubista.Danas su deca slobodnija,i vise im je dopusteno.Ne mozemeo meriti ljude i decu iz naseg vremena sa ljudima decom iz vremana Avrama.Odnosno njihovo razmisljanje i odnos sa bogom ili bozanstvima.Bog je drugacije reagovao u starom zavetu,nego sto smo mi danas spremni da prihvatimo.

E tu si u pravu brate,kakva su ova danasnja deca vala, i medjed bi digao ruke od njih... :D

Argumentuj ,zasto smatras da je nelogican?

Зато што се море раздвојило да би они прошли. И питање је како је толики број људи успео тако брзо да пређе.

@@Melhisedek88,

Ако су деца која су задевала пророка била ђавоимана, значи криви су ђаволи за њихов несташлук а не деца. Зашто онда Бог  није истерао ђаволе из несретне деце, већ је због ђавола побио децу? Побио недужну децу, због ђавољег зла, а ђаволи после тога остали живи!? Да, да, има логике. 

Што се тиче Каина и Јуде, Библија тачно наводи њихов грех који их је и довео до пропасти. Каин је био завидан на свог брата, а Јуда је био среброљубац и лопов.

Сматрам да је прелазак преко мора нелогичан.

Није нелогичан већ надприродан. Ја верујем да је Бог то урадио. Не треба ићи у другу крајност - ићи у некакав деизам, у однос Бога и света где се Бог не меша у догађаје у свету. Ићи логиком, море није раздвајано јер је то, по природи ствари, немогуће. Немогуће природи и човеку, могуће Богу. То је протестантски рационализам, друга крајност које се треба чувати јер та крајност убија веру. 

Хајде покушај да разумеш Христове речи:

"Чули сте како је казано старима, око за око, зуб за зуб..." Којим старима? У Старом завету. Ко је рекао? Како сами сведоче, Бог у Старом завету. Шта Исус даље говори? "А ја вам кажем... љубите непријатеље своје..."

Очито, долази до неке прекретнице. Ко има очи да види.

Tako je dolazi do prekretnice samo sto ovo tumacis van konteksta. Vidi gde su date ove odrednice oko za oko i zub za zub pa ces onda razumeti zasto ih Isus ukida. Ne samo to sam Hristom ceo SZ zakon gubi na snazi pa cak i 10 zapovesti. Nemam sada vremena da prevrcem po pricama Solomonovim ali bih ti rado pokazao da sve to sto Gospod govori u Mt 5 - 7 postoji i u SZ. Obecavam ti da cu to uraditi prvom prilikom. 

Vidis ni meni nije jasno kako je apostol Pavle mogao da napise ovo:

Као што стоји написано: Јаков ми омиље, а на Исава омрзох.

Шта ћемо дакле на то рећи? Еда ли је неправда у Бога? Боже сачувај!

Јер Мојсију говори: кога ћу помиловати, помиловаћу, и на кога ћу се смиловати, смиловаћу се.

Тако дакле нити стоји до онога који хоће, ни до онога који трчи, него до Бога који помилује.

Јер писмо говори Фараону: за то те исто подигох да на теби покажем силу своју, и да се разгласи име моје по свој земљи.

Тако дакле кога хоће милује, а кога хоће отврдоглави.

Рећи ћеш ми: зашто нас још криви? јер ко се може супротити вољи његовој?

А ко си ти, о човјече! Да противно одговараш Богу? Еда ли рукотворина говори мајстору своме: зашто си ме тако начинио?

Или зар лончар нема власти над калом да од једне гуке начини један суд за част а други за срамоту?

А кад шћаше Бог да покаже гњев свој и да објави силу своју, поднесе с великијем трпљењем судове гњева који су приправљени за погибао.

И да покаже богатство славе своје на судима милости које приправи за славу;

Rim 9,13-23

Znas i ja bih se tu u mnogocemu mogao raspravljati sa Bogom po pitanju Njegovog odabira i nacina na koji bira. Ali Bog SZ je isti Bog NZ koji je milostiv i veoma blag kako govorise proroci i patrijarsi SZ.

Ja sam i uvek cu biti protiv tog holivudskog Isusa . Za mene je On Bog i NZ i SZ.Podjednako je pokazivao svoju ljubav u SZ i NZ  Tacno je da je NZ daleko iznad Sz jer se Hristos pojavio i promenio sve, ali reci da ljubav nije bila merilo i SZ i NZ za mene je hula. U suprotnom SZ nebi nista vredeo. To sto ja ne razumem kako se ta ljubav pokazuje na faraonu kada ga Bog otvrdoglavi da ucini sto je ucinio pa ga onda zbog toga kazni to je moj problem jer zbog greha koji u coveku stvara bas tu podvojenost da nemoze povezati pravdu i ljubav i ne razumem. Priblizujuci se Bogu nadam se da cu razumeti.

Uzput me zanima kako razumes to sto su izgleda za apostola Pavla i Adam i Eva bili istoriske licnosti?

Зато што се море раздвојило да би они прошли. И питање је како је толики број људи успео тако брзо да пређе.

Mogao bi da pitas apostola Pavla zato sto je za njega prelazak bio stvaran dogadjaj., I Kor 10

Samo da napomenem da sam se salio malo,nemoj ozbiljno da me shvatis...ko ce ga znati,sto je sigurno,sigurno je. :)

Dejance malo su ti neukusne sale. A i ako se u nesto ne razumes neoj da pises o tome. :good2:

Није нелогичан већ надприродан. Ја верујем да је Бог то урадио. Не треба ићи у другу крајност - ићи у некакав деизам, у однос Бога и света где се Бог не меша у догађаје у свету. Ићи логиком, море није раздвајано јер је то, по природи ствари, немогуће. Немогуће природи и човеку, могуће Богу. То је протестантски рационализам, друга крајност које се треба чувати јер та крајност убија веру. 

Наравно да је Богу могуће да уради то, али се вероватно тако како је описано није догодило. Поготово не са толиким бројем људи. Јевреји су волели мало да претерују.

Uzput me zanima kako razumes to sto su izgleda za apostola Pavla i Adam i Eva bili istoriske licnosti?

Нигде то апостол Павле не тврди. А и да је тврдио, њему нису биле доступне чињенице које су нама данас доступне. На пример, да су дуго времена пре појаве човека, постојале животиње које су се рађале и умирале. Само то је довољно да причу о Адаму и Еви не тумачимо буквално историјски.

Наравно да је Богу могуће да уради то, али се вероватно тако како је описано није догодило. Поготово не са толиким бројем људи. Јевреји су волели мало да претерују.

То ти и није неко објашњење да се није тако догодило, али ајд` сад.

Znaci to se nikako nije moglo desiti i u pitanju je neistinita prica?Sad jos ogranicavas Boga u promislu i u moci.Cak sugerises da Biblija knjiga lazi....

Aко будемо све читали буквално у Старом завету наићемо на многе нелогичности. Циљ је тражити поуку, што су аутори вероватно и желели.

Tipicno za nevrnike ili za filozofe.

Велика је разлика прво, између одраслих људи и деце. Друго, између онога што су урадили Каин и Јуда и овога што су урадила деца. Глупост је то двоје доводити у исту раван. 

A kako onda vidis ono sto se desilo sa Ananijom i Sapfirom? DA 5gl

Као и Потоп за апостола Петра.

А зашто полазите од премисе да су апостоли апсолутно све знали и да су били непогрешиви? У реду непогрешивост исповедања њихове вере, али одакле вам то да су могли да знају све везано за свет?