Jump to content
Tuzni Ratnik

Nejasnoce iz Biblije

Recommended Posts

Колико паралела има између Старог и Новог? Невезано за историјске, етичке и остале ствари... Да ли су битне толико историјске и етичке категорије, или баш та најава Христа ? Христос каже да испуњава Стари завет. ... И то са Јоном у утроби кита 3 дана - Христос устаје из смрти трећи дан, па и 12 племена Израиљевих- 12 апостола, и увођење људи Исуса Навина у обећану земљу-увођење људи Исуса Христа у Царство Божије, и смрт фараона- смрт смрти, пасхални обед-тајна вечера... Жртвовање јагањаца-Христова жртва. Итд итд ... Да ли је, хајде лаички да кажем - готово цео Стари завет пун "слика" и "сенки" Новог... ? Дотле, да је Стари припрема за Нови? Написан тако да људи тога времена, колико могу да схвате - и схвате. Максимум тадашњег духовног развоја човека. Да готово све из Старог налази испуњење у Новом? Разумео ли сам добро? :)

Колико паралела има између Старог и Новог? Невезано за историјске, етичке и остале ствари... Да ли су битне толико историјске и етичке категорије, или баш та најава Христа ? Христос каже да испуњава Стари завет. ... И то са Јоном у утроби кита 3 дана - Христос устаје из смрти трећи дан, па и 12 племена Израиљевих- 12 апостола, и увођење људи Исуса Навина у обећану земљу-увођење људи Исуса Христа у Царство Божије, и смрт фараона- смрт смрти, пасхални обед-тајна вечера... Жртвовање јагањаца-Христова жртва. Итд итд ... Да ли је, хајде лаички да кажем - готово цео Стари завет пун "слика" и "сенки" Новог... ? Дотле, да је Стари припрема за Нови? Написан тако да људи тога времена, колико могу да схвате - и схвате. Максимум тадашњег духовног развоја човека. Да готово све из Старог налази испуњење у Новом? Разумео ли сам добро? :)

Tacno je ovo o najavi Hrista u SZ ali procitaj malo poslanice apostola Pavla pa ces videti ono o cemu pokusavam da govorim.

Ne nije nego je problem kada neko pokusava da opise Boga SZ kao okrutnog a Isusa kao blagogo. Uz put zasto bi sa Avramom pocinjao istorijski deo SZ? 

Хајде покушај да разумеш Христове речи:

"Чули сте како је казано старима, око за око, зуб за зуб..." Којим старима? У Старом завету. Ко је рекао? Како сами сведоче, Бог у Старом завету. Шта Исус даље говори? "А ја вам кажем... љубите непријатеље своје..."

Очито, долази до неке прекретнице. Ко има очи да види.

А шта ако су то јеврејска деца? Без обзира, прича је бизарна. Ја би то и Богу рекао - ако убије децу зато што се смеју ћелавом човеку. Изем ти такву величину. Сад ћеш ти да ме грдиш, зато што се препирем са Богом. Грди ме. И Јона се препирао са њим, само тако.

Не треба ја да демантујем да није тако, већ да ти докажеш да јесте тако.

Nije bitno sto je on celav ili nije celav.Ta ista deca bi pod uticajem demona sigurno nasla nekakav drugi razlog da ga "potkace" jer je on prorok Boziji.Nije njima on smetao kao covek,vec onima oko njih sila koja dejstvuje kroz Proroka Jeliseja.Kao sto je Jelisej bio instrument u rukama Bozijim,tako su i deca bila instrument u rukama demona.Dale,ovde se ne radi o kazni sto su deca rugala starom celavom coveku,vec sto su hulili na silu Boziju sto je dejstvovala kroz njega.

Ta ista deca bi pod uticajem demona sigurno nasla nekakav drugi razlog da ga "potkace" jer je on prorok Boziji.

Ма одакле ти то да су деца под утицајем демона!? Библија то не говори. 

Dale,ovde se ne radi o kazni sto su deca rugala starom celavom coveku,vec sto su hulili na silu Boziju sto je dejstvovala kroz njega.

Деца су викала - "Ћело, ћело!" Нису помињали Бога. 

Moja greska ne pise konkretno o tom dogadjaju ali se moze razumeti iz njegovih poslanica da je Avrama smatrao istoriskom licnoscu. I ti mi hoces reci da je apostol Jakov gresio kada je smatrao taj dogadjaj stvarnim jer nije imao prilike da cita Bultmana i ostale momke iz tzv visoke kritike Biblije.. Vidim da si ovom momku pedlozio da cita Haringtona koji ,uz put budi receno, je prilicno zastareo u ponome sto je pisao a po kome Biblija ispada tako neka vrsta ljudskog spisa koja sa Bogom nema bas previse veze.

Niko ne negira da u Bibji ima vise izvora za dogadjaje koji su opisani ali to sto imamo dva razlicita izvestaja npr o susretu Saula i Davida ne znaci da se ona nisu odigrala.  I tako imalo bi se puno toga o tome reci. :)

Ја нисам тврдио да Аврам није историјска личност, само сам написао да вероватно тај догађај није историјски. Не знам да ли је грешио, мада је питање да ли је он уопште аутор посланице. Можда је писао онако како је тада народ мислио.

Ма одакле ти то да су деца под утицајем демона!? Библија то не говори. 

Pa sta ima da govori,kad je to evidentno.Jel Biblija govori da je Juda bio pod uticajem demona,i da je Kain bio pod njihovim uticajem?il ti hoces da kazes da se ljudi radjaju i dobri i losi bez uticaja spoljeng faktora koja ce ih formirati.Ako je takop,onda imamo sudbinu,a ne slobodu izbora.Pa ko stimulise na greh?Spada li ruganje u greh ili ne?

Pa sta ima da govori,kad je to evidentno.Jel Biblija govori da je Juda bio pod uticajem demona,i da je Kain bio pod njihovim uticajem?il ti hoces da kazes da se ljudi radjaju i dobri i losi bez uticaja spoljeng faktora koja ce ih formirati.Pa ko stimulise na greh?Spada li ruganje u greh ili ne?

Велика је разлика прво, између одраслих људи и деце. Друго, између онога што су урадили Каин и Јуда и овога што су урадила деца. Глупост је то двоје доводити у исту раван. 

Pa sta ima da govori,kad je to evidentno.Jel Biblija govori da je Juda bio pod uticajem demona,i da je Kain bio pod njihovim uticajem?il ti hoces da kazes da se ljudi radjaju i dobri i losi bez uticaja spoljeng faktora koja ce ih formirati.Ako je takop,onda imamo sudbinu,a ne slobodu izbora.Pa ko stimulise na greh?Spada li ruganje u greh ili ne?

Pa ti onda brate,kad budes prolazio parkom pa vidis kako se neko dete ruga drugom detetu,uzmi te zakolji to dete tako ces uciniti dobro delo.

Apsolutno!

Valjda znas kako medved izgleda i kojom snagom raspolaze.Valjda znas da pripada agresivnim zivotinjama,i da su deca spora i uplasena.Jel ti sunjas da Bog moze da ubaci u momentu bes u srce zivotinje,i da ona bude instrument u njegovim rukama?Nigde ne pise da je u pitanju kit,vec velika riba.

Koji su to dogadjaji u starom zavetu koji su nelogicni?

Jel' ti sumnjas da Gospod koji je stvorio sve zivotinje,a za koje mi i ne znamo,i koji ima moc da mrvog Lazara vaskrsne  4 dana posle smrti,nema silu,znanje, da ostavi coveka zivog tri dana u utrobi veliike ribe.Mozda je ta riba bila stvorena iskljucivo za taj dogadjaj.Mi samo pretpostavljamo da je u pitanju kit.Zar je prelaz preko Mora,isto tako nelogican?

Наравно да Бог може све то да уради, али је питање да ли су се ови догађаји догодили. Сматрам да је прелазак преко мора нелогичан.

Велика је разлика прво, између одраслих људи и деце. Друго, између онога што су урадили Каин и Јуда и овога што су урадила деца. Глупост је то двоје доводити у исту раван. 

Naravno da greh nije slican po tezini.

Ponovo potenciras pricu o razlici izmedju dece i ljudi.Lepo sam ti spomenuo decu iz Misira koja cak i nisu stradala radi svog greha,vec radi tvrdoglavosti Faraona.Pa sta cemo sad?Jesu i tu moje predrasude u pitanju,il je Faraon, poznat kao veliki idolopoklonik, bio pod necijim uticajem?

Pa ti onda brate,kad budes prolazio parkom pa vidis kako se neko dete ruga drugom detetu,uzmi te zakolji to dete tako ces uciniti dobro delo.

Ne budi plitak,kad ne razumes srz.Niko ne poziva na nikakva ubista.Danas su deca slobodnija,i vise im je dopusteno.Ne mozemeo meriti ljude i decu iz naseg vremena sa ljudima decom iz vremana Avrama.Odnosno njihovo razmisljanje i odnos sa bogom ili bozanstvima.Bog je drugacije reagovao u starom zavetu,nego sto smo mi danas spremni da prihvatimo.