Jump to content
Tuzni Ratnik

Nejasnoce iz Biblije

Recommended Posts

Poceo sam da citam Bibliju. Krenuo sam redom, od Starog zaveta, od Prve knjige Mojsijeve. 

Ali ima nekih stvari koje su mi jako cudne, pa bih voleo ako neko moze da mi kaze nesto o tome.

Evo ih neke od stvari koje su mi nejasne:

Prva knjiga Mojsijeva 7:2 Uzmi sa sobom od svih zivotinja cistih po sedmoro, sve muzjaka i zenku njegovu; a od zivotinja necistih po dvoje, muzjaka i zenku njegovu,

Moje pitanje: Zasto 7? I sta su to ciste, a sta neciste zivotinje?

Prva knjiga Mojsijeva 9:3 Sta se god mice i zivi, neka vam bude za jelo, sve vam to dadoh kao zelenu travu.

Prva knjiga Mojsijeva 9:4 Ali ne jedite mesa s dusom njegovom, to mu j krv.

Moje pitanje: Ako moze neko da mi objasni malo ovo "meso sa dusom njegovom, a to mu je krv" Da li onda sve sto ima krv ima dusu? Pa samim tim i sve zivotinje?

Prva knjiga Mojsijeva 19:32 Hajde da damo ocu vina nka se opije, pa da legnemo s njim, eda bismo sacuvale seme ocu svom.

Prva knjiga Mojsijeva 20:12 A upravo i jeste mi sestra, kci oca mog; ali nije kci matere moje, pa podje za me.

Prva knjiga Mojsijeva 28:2 Ustani, idi u Padan-Aram u dom Vatuila oca matere svoje, i odande se ozeni izmedju kceri Lavana ujaka svog.

Moje pitanje za tri prethodna: Incest?

Prva knjiga Mojsijeva 38:7 Ali Ir prvenac Judin bese nevaljao pred Gospodom, i ubi ga Gospod.

Moje pitanje: Bog ubija nevaljale?

Prva knjiga Mojsijeva 38:8 A Juda rece Avnanu: Udji k zeni brata svog i ozeni se njom na ime bratovo, da podignes seme bratu svom.

38:9 A Avnan znajuci da nece biti njegov porod, kad leze sa zenm brata svog prosipase na zemlju, da ne rodi dece bratu svom.

38:10 Ali Gospodu ne bi milo sta cinjase, te ubi i njega.

Moje pitanje: Sta je Avnan tu lose uradio? I zbog tako necega da ga Bog ubije?

Trenutno citam Drugu knjigu Mojsijevu. Imam i tu dosta nejasnoca, ali cu ih ispisati kad je zavrsim celu.

Hvala unapred za vase odgovore!

Треба да кренеш читање обрнутим смером. Прво Нови Завет, па поједине књиге Старог Завета.

Управо на овим нејасним местима се показује наша погрешна представа религије. Ти гледаш шта је по теби морално, праведно. Не, по томе не суди Бог, него по љубави. А једно од одлика љубави је безусловна послушност према Богу. Јер Бог има једини непогрешиву слику света, и једини је свезнајући. То ти је као однос родитеља према малом детету. Колико год детету делује неправедно да му родитељ не да да се игра на улици, да га не би нешто повредило, толико и нама могу деловати неправедне Божије наредбе.

Авраам није доводио у питање Божију наредбу да жртвује сина, и за то је награђен.

Ми не доводимо у питање Божије наредбе. Како каже Његош, онај ко је на брду мало више види него онај испод брда. А Бог је на много већем брду него што ми икада можемо бити.

Што се тиче Постања, моје препорука је да се чита издање које је приредио владика Атанасије Јефтић, због веома драгоцених објашњења.

Poceo sam da citam Bibliju. Krenuo sam redom, od Starog zaveta, od Prve knjige Mojsijeve. 

Ali ima nekih stvari koje su mi jako cudne, pa bih voleo ako neko moze da mi kaze nesto o tome.

Evo ih neke od stvari koje su mi nejasne:

Prva knjiga Mojsijeva 7:2 Uzmi sa sobom od svih zivotinja cistih po sedmoro, sve muzjaka i zenku njegovu; a od zivotinja necistih po dvoje, muzjaka i zenku njegovu,

Moje pitanje: Zasto 7? I sta su to ciste, a sta neciste zivotinje?

Prva knjiga Mojsijeva 9:3 Sta se god mice i zivi, neka vam bude za jelo, sve vam to dadoh kao zelenu travu.

Moje pitanje: Ako moze neko da mi objasni malo ovo "meso sa dusom njegovom, a to mu je krv" Da li onda sve sto ima krv ima dusu? Pa samim tim i sve zivotinje?

Prva knjiga Mojsijeva 19:32 Hajde da damo ocu vina nka se opije, pa da legnemo s njim, eda bismo sacuvale seme ocu svom.

Prva knjiga Mojsijeva 20:12 A upravo i jeste mi sestra, kci oca mog; ali nije kci matere moje, pa podje za me.

Prva knjiga Mojsijeva 28:2 Ustani, idi u Padan-Aram u dom Vatuila oca matere svoje, i odande se ozeni izmedju kceri Lavana ujaka svog.

Moje pitanje za tri prethodna: Incest?

Prva knjiga Mojsijeva 38:7 Ali Ir prvenac Judin bese nevaljao pred Gospodom, i ubi ga Gospod.

Moje pitanje: Bog ubija nevaljale?

Prva knjiga Mojsijeva 38:8 A Juda rece Avnanu: Udji k zeni brata svog i ozeni se njom na ime bratovo, da podignes seme bratu svom.

38:9 A Avnan znajuci da nece biti njegov porod, kad leze sa zenm brata svog prosipase na zemlju, da ne rodi dece bratu svom.

38:10 Ali Gospodu ne bi milo sta cinjase, te ubi i njega.

Moje pitanje: Sta je Avnan tu lose uradio? I zbog tako necega da ga Bog ubije?

Trenutno citam Drugu knjigu Mojsijevu. Imam i tu dosta nejasnoca, ali cu ih ispisati kad je zavrsim celu.

Hvala unapred za vase odgovore!

Pre svega kada citas Bibliju treba da imas u vidu da je ona pisana u velikom vremensko razdoblju u raznim kulturama i civilizacijama.

Drugo moraces da promenis svoju sliku o Bogu. Bog nema moral . On je suveren koji je iznad svega. To je ono sto za pocetak moras da razumes.

Podela na ciste i neciste zivotinje se nalazi u III Moj. 11 glavi i vezana je za ritualne potrebe. Sve zrtve u NZ su bile praslika Hrista, To su bile zivotinje koje su se smele jesti a ujedno i prinositi na zrtvu. Kada budes citao III Mojsijevu videces koliko je bio razvijen taj sistem zrtvovanja kod Jevreja.

Da i zivotinje imaju dusu  i razlika izmedju nas i njih je u slobodi volje u uspravnom hodu i u tome sto samo mi posedujemo dve ruke i dve noge i to ima svog znacaja . O tome je pisao Sv Grigorije Ninski.

Incest je postojao od pocetka ljudskog roda.  Ovo je bio od Boga blagoslovljen incest. Moglo bi se o ovome jos mnogo pisati ali nekom drugom prilikom.

Da Bog ubija nevaljale. Ali to je samo u Njegovoj vlasti da odlucuje ko moze a ko nemoze da se pokaje.

Anan nije hteo da produzi rod svom bratu a sto je bila zapovest Bozja. Citace o ustanovi leviratskog braka koju je Bog uspostavio u III Mojsijevoj. Imalo je to svoju svrhu u ono vreme i u onoj situaciji.

Eto tako ovo je cisto malo da ponesto osnovno razumes a ima mnogo toga o tome da se pise a i o Bibliji kao svetoj knjizi.

О Анану има подуже објашњење . Ствар је у томе да Анан није хтео да продужи семе свом брату да би њему остало сво имање , јер жена није имала никаква права на имање, већ само деца . Друго, он је могао да одбије да продужи лозу свом брату али би тада био осрамоћен и изобличен као себичњак што он није желео . Зато је он одабрао да има односе са женом свога брата али тако да не дође до зачећа, чиме би он себи сачувао и част и имање а срамота би пала на жену за коју би испало да је нероткиња . Значи, врхунац безобзирности .

Треба да кренеш читање обрнутим смером. Прво Нови Завет, па поједине књиге Старог Завета.

Управо на овим нејасним местима се показује наша погрешна представа религије. Ти гледаш шта је по теби морално, праведно. Не, по томе не суди Бог, него по љубави. А једно од одлика љубави је безусловна послушност према Богу. Јер Бог има једини непогрешиву слику света, и једини је свезнајући. То ти је као однос родитеља према малом детету. Колико год детету делује неправедно да му родитељ не да да се игра на улици, да га не би нешто повредило, толико и нама могу деловати неправедне Божије наредбе.

Авраам није доводио у питање Божију наредбу да жртвује сина, и за то је награђен.

Мислим да је порука те приче да не треба жртвовати децу. У то време је било распрострањено жртвовање деце и аутор жели да покаже да Бог не жели да жртвујемо децу. У томе је кључ.

Мислим да је порука те приче да не треба жртвовати децу. У то време је било распрострањено жртвовање деце и аутор жели да покаже да Бог не жели да жртвујемо децу. У томе је кључ.

Ima tu i do toga,al prvenstveno je Bog zeleo da proveri,jel Avraam uistinu veran samo Bogu,i jel veruje samo Njemu.Naravno i Bog je proveravao sa kim pravi savez.Odlicna provera za Avraama da se pokaze kao veran,sto i jeste bio .Bog nikad nece dozvoliti da nevini stradaju,al ce dopusti iskusenja.Zar isto tako posle nije proveravao Jova?

Pod ovim se misli da ne treba piti krv,kao sto rade satanisti,ili jesti uginule i zadavljene zivotinje.

А ко би год од дома Израиљева или између странаца који се баве међу њима јео какве год крви, окренућу лице своје насупрот оному човјеку који буде јео крви, и истријебићу га из народа његова. Јер је душа тијелу у крви; а ја сам вам је одредио за олтар да се чисте душе ваше; јер је крв што душу очишћа.  3Moј(10-11)

„Крв ни једног тела не једите, јер је душа сваког тела крв његова. Ко би је год јео, да се истреби" (3 Мојс. 17:14).

Ima tu i do toga,al prvenstveno je Bog zeleo da proveri,jel Avraam uistinu veran samo Bogu,i jel veruje samo Njemu.Naravno i Bog je proveravao sa kim pravi savez.Odlicna provera za Avraama da se pokaze kao veran,sto i jeste bio .Bog nikad nece dozvoliti da nevini stradaju,al ce dopusti iskusenja.

А шта је са децом коју је побио медвед јер су се смејала ћелавом пророку. Занима ме твоје тумачење. 

Ово за животиње мислим да постоји много логичније објашење. Људи некад нису имали софистицирну медицину. Да би чували здравље морали су знање да преносе некако. Угинул животиња - значил је болесна животиња, болест која може да се пренесе. 

самим тим да би то знње очували они су га интегрисли у стари завет.

По мени је то много рационалније, логичије и исправније објашњење. 

А шта је са децом коју је побио медвед јер су се смејала ћелавом пророку. Занима ме твоје тумачење.

Pa deca  nisu bila nevina Mlosavljevicu.Bila su bezbozna i rugali su se proroku Bozijem,samim tim i Reci Bozijoj,ondosno Bogu.

Зато као што огањ прождире стрњику и сламе нестаје у пламену, тако ће коријен њихов бити као трулеж и цвијет њихов отићи ће као прах, јер одбацише закон Господа над војскама и презреше ријеч свеца Израиљева.(Isaija,5,24)

@Мелхиседек

Питање је што би Бог тражио да Авраам убије дете? Можда је то само ауторова прича са којом је хтео да пренесе неку поруку.

Pa deca  nisu bila nevina Mlosavljevicu.Bila su bezbozna i rugali su se proroku Bozijem,samim tim i Reci Bozijoj,ondosno Bogu.

Како може медвед да побије толико деце?

@Мелхиседек

Питање је што би Бог тражио да Авраам убије дете? Можда је то само ауторова прича са којом је хтео да пренесе неку поруку.

Ne nego praslika necega sto je Avram trebao razumeti a i mi preko njega. Kao sto vidite samo je na proveri bila Avramova poslusnost. U 2 goj glavi poslanice apostla Jakova taj dogadjaj je uzet kao primer vere koja kroz dela radi. Bog nije ogranicen nikakvim zakonima i moze da uradi sta hoce i bez obziira koliko nama to izgledalo iz naseg ugla okrutno On to radi iz ljubavi. Problem je sto mi u nasim glavama imamo holivudski koncept ljubavi i onda nam stvari izgledaju teske za razumevanje.

@Мелхиседек

Nije Bog ni trazio da Avram ubije dete,jer da jeste on bi dozvolio da date bude ubijeno.Bog je trazioda Avram pokaze da mu je Bog blizi od samog detata,jerKoji ljubi više sina ili kćer nego mene, nije mene dostojan (MT.10,37)

Jer ljudi nikako da shvate da je Bog najblizi coveku.Blizi i od roditelja,i od dece.