Jump to content
Жељко

Како сте провели лето?

Оцени ову тему

Како сте провели лето?   

20 члановâ је гласало

1. 1. Где сте били преко лета?

• На мору
      6
    • На планини
      3
    • На селу
      2
    • На базену
      0
    • На послу
      8
    • У Цркви, наравно
      2
    • У кући, све време
      5
    • Где ћу бити? На интернету...
      3
    • Одакле ми паре буразеру?
      1
    • На њиви
      1

Recommended Posts

:.mislise.

П.С. У којој си ти пријатељу секти летовао? :)

Bio sam sa o.Joilom u manastiru Ćirilovac. :bleh:

супер је ствар када човек преиспитује себе и прави животне изборе, само не знам што имаш потребу да их формулишеш тако да осуђујеш друге, а све под маском неосуђивања. Ја када не радим нешто што је другима уобичајено, а нису блиски људи у питању, трудим се да кажем да "нисам у том фазону" или "не волим" или нешто тако, без да их осудим... а ти си у фазону да ето не идеш на плажу јер је то резултат самопреиспитивања (што је само по себи сасвим легитино и океј) и онда додаш да је плажа место које је овакво и онакво (што није океј, јер тиме осуђујеш све оне који иду на море)... И уопште чему парадирање са тим животним изборима, океј, трудиш се да живиш аскетски, ако те неко пита како живиш одговори му, али када то истичеш у свакој прилици као праву ствар и нешто најбоље и најпотребније (као ово кад нпр. молиш Бога да ти девојке буду увек последња рупа на свирали), онда испада да сви други хришћани негде греше и мање су вредни и слично.

Ето, ако хоћеш размисли, ако нећеш не мораш, само немој ми замерити молим те, пошто стварно није ништа лично (не може уосталом ни бити када незнам апсолутно ништа о теби) већ само коментаришем поглед на свет и начин саопштавања истог, а који ти користиш. 

Da se razumijemo: u ovom formatu nikad ne bih govorio i ne govorim među ljudima..evo recimo - pred roditeljima.Oni mi bi me prvi strpali u ludnicu, iako već misle da sam otišao sa životom i mozgom - kako oni kažu, samim tim što idem na neđeljne liturgije.Prijatelja maltene da i nemam, osim braće i sestara u crkvi, od kojih su mnogi u romantičnim vezama, ostatak je već poudat i oženjen, tako da i tu asketski fokus teško dolazi na dnevni red, osim podviga u braku.Imam to iskušenje i u toj sam fazi da razdvajam asketsko od liturgijskog, ali veliku utjehu na tu temu mi daje knjiga koju sad čitam : "eklisiološke teme" - ep.jovana zizjulasa.U svakom slučaju, u Crkvi se nekako brzo raspozna šta će i kako će ko...pa se čovjek i sačuva od pisanja poput mojih...manastir ili brak....treće opcije nema.

Dakle, svako ima svoju mjeru i ispituje sebe...U gornjoj poruci vjerovatno je taj arhaičan jezik posledica toga što čitam stalno askestsku literaturu pa se on uvuče u izraz...To đavolje sluge je već hardcore odnos prema stvarnosti i nije za svačije uši, to je jasno.Ja volim da od svojih parohijana čujem kako oni doživljavaju odlazak na plažu, da vidim da li nam se isksutva preklapaju, jer živimo zajedno tu na obali, većina njih ide stalno na plažu, pocrne kao kakvi etiopljani - ne mogu da ih prepoznam.Dakle ja sa njima govorim samo o svom lilčnom opitnom iskustvu - ako se neko prepozna u toj refleksiji, to nije do mene i mog nametanja nekome tog pogleda na svijet.Jasno je da je teško odvojiti i postaviti granice, ništa nije onako kako izgleda itd.Ali da se ne lažemo, taj podvižnički osvrt na neke teme uvjek bio ili tvrd ili ga nije bilo...Nešto slično kao kad je sv.Jovan zlatousti govorio i grmio protiv javnih kupatila, pronađi tu besjedu.Je li ta besjeda zaostala i prevaziđena danas?Ne bih rekao.

Ali kao i u svemu, treba se odupirati i ispitivati duh vremena, ne glumiti smirenje u sveopštoj ludnici a istovremeno ludovati sa ludima.

Jedino me zabrinjava ovo trol, a ja mrtav ozibljan.

УУУУ тебра, тек сад ово видим, ти си или најјачи трол који је икада тумарао овим форумским преријама или си у некој баш опасној фази  :))) Па добро бре хришћанине, да л' је ближи Богу ко пости на 'лебу и води и не иде на плажу да не би којим случајем осмотрио неке фино грађене девојке а притом сматра толике милионе људи ђавољим слугама или онај ко не пости али на друге људе гледа као на нешто позитивно? Надам се да си се само неспретно изразио :)

Rekao bih da po riječima božanskog apostola Pavla je najbliži Bogu onaj koji "srcem vjeruje za pravednost, a ustima ispovijeda za spasenje!..Niti se među plažnom ruljom i na plažnim barovima može vjerovati srcem niti se tamo od silnog praznoslovlja i lijepo građenih tijela može ispovijedati ustima za spasenje.Hrišćanima je suđeno radikalno odricanje od svijeta koji u zlu leškari.

@@Pancakes,

Океј бро, хвала на објашњењу, сада капирам твој став и поштујем га. 

узгред, нисам до краја сигуран да у свакој ситуацији можеш бити близу Богу - рецимо ја сам често у неким ситуацијама које нису баш саме по себи богонадахнуте, типа журке, разна лудовања и сл, размишљао о Богу и увиђао недовољност свих задвоољстава које живот сам по себи може да нам пружи... Имам осећај да сам некад у таквим ситуацијама био решенији да тражим Бога, него понекад и у цркви.

Иначе, ај кад ти не значи много да правимо неку размену, уз моју доплату, мени је сан да седим на обали, пијем пиво и гледам у хоризонт  :)))

Na osnovu toga ja bi zaključio riječima sv.Teofana:

Од оних који xoћe да га следе, Господ захтева одлучно самоодрицање: Нека се одрече себе (Мт.10,21). Исто се може рећи и на други начин: "Одбаци своје интересе и брини једино о Господњим интересима". У томе ћеш успети уколико увек будеш радио оно што је Њему yгoднo. Како у томе успети? Добро пази на оно што је у теби унутра, и на оно што је споља. Строго просудивши о томе који би поступак у датом cлyчajy био угодан Господу, не жалећи себе и не мешајући своје рачуне, са пуним самоодрицањем приступи делу. Рећи ћеш: "Расудити о томе је замршено". Не, није замршено. Имамо јасне и одређене заповести. Оне изражавају све што је са наше cтpaнe угодно Господу. Треба их само применити на дати случај. То не представља већу тешкоћу. Треба имати здрав разум. Ако се, пак, не сналазиш, питај свог духовног оца или кога другог, чију реч поштујеш, и поступи као што ти се каже. Ипак, свакако је боље изоштравати своје расуђивање кроз читање речи Божије и отачких књига, како би решење увек имао уз себе.

Pane,ti si legenda...:-D... Eh,mozda si i u pravu...Sigurno misle da si u sekti...I onda ce pre ili kasnije pokusati da te spasu i uvuku u svoje kandze bezdusnosti, ogranicenosti i krajnje zlobe,tu ce neuki ljudi prema tebi da budu grubi,ti ces da sje...sh samopouzdanje...i tako ces da postanes ona so za prosipanje i gazenje i tek tada ,kada izgubis sve,shvatices da su to bili oni,i da je njihova ljubomora otrov koji je tebe ubio,ali tada,tada ces popiti svoje suze i reci- j...se,manekeni! Ustaces i pomolices se Bogu da ti pruzi ruku i on ce ti je pruziti...tako ces i ti vaskrsnuti iz greha u koji pade nevin ...u koji bi nemilosrdno gurnut...ganuce te Bozija ljubav,otkrices jedan novi svet...Otici ces na plazu da dises duboko i suncas ostarele kosti i bolece te uvo zbog starih rana,to su ratne uspomene...sesces ispod palme ,citaces novine ,a tamo naslov-Sve sto niste znali o zabranjenom vocu...

Ja sam letovanje na Mauiu silom prilika, zbog porodicne situacije, zamenila za posetu miloj mi domovini.

Btw. Da ne bude zabune, ovde gde ja zivim, Havaji su nam najblize te stoga i najpristupacnije letovaliste... I tako, ako vas zanima, mogu da vam po povratku posaljem slike jesenovanja po divnoj nam serbskoj zemljici :)

a gde si se odselila?

Ја , радно , проширио сам свој пчелињак и итекако се виде резултати . 

Нема одмора док траје обнова . 

Ма лепо је у овој нашој земљи Србији . Мало радиш , па позовеш пријатеље и комшију на кафу и на чашицу ракије и уживаш. Па где то има на другу месту , осим код нас?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...