Jump to content
Ignjatije

Монах Арсеније (Јовановић) предавања

Оцени ову тему

Recommended Posts

Sveta-Gora-mapa1-150x150.jpg

Звучни запис путне репортаже са посјете Светој Гори сунчаног и дивног октобра 2013. године.

Из ове емисије од шест епизода, надамо се да ћете и ви доживјети незаборавни укус Свете Горе Атонске.

Кроз ово путовање по Светој Гори водиће вас монах Арсеније (Јовановић) сабрат манастира Острог.

"Онолико колико наш српски род буде рађао синова и кћери који ће своју младост облачити у црну ризу и кретати путем Бога, путем који само наизглед јесте пут туге и одрицања а у ствари је пут неизмјерне радости и свјетлости у Господу, утолико ће свима нама бити боље. Зато-рађајмо се за Божји пут"-каже, између осталог, монах Арсеније.

http://www.svetigora.com/audio/download/13969/21.12.2013_KA%20OCIMA%20SVETE%20GORE_br.1.mp3

Радио Светигора

predavanje-oca-arsenija-niksic-2012-1.jp

Однос, како према себи тако и према другима, био је основна тема нашег данашњег разговора са монахом Арсенијем (Јовановићем), сабратом манастира Острог. "Једна од најгорих људских особина јесте да друге кривимо за своје неуспехе и лоше одлуке", рекао је између осталог монах Арсеније, додајући да су једни од криваца за недостатак комуникације и зли духови, нематеријалне силе које праве блокаду између нас и Господа.

http://www.slovoljubve.com/sites/default/files/96/13/12/23.12.2013._rec_pastira_-_mon._arsenije_jovanovic_64_kbps.mp3

On je sve bolji i bolji u predavanjima. Bas volim da ga slusam.. 

Mada, malo mi ga je i zao, mislim da on sebi nikako ne moze da oprosti zivot koji je vodio pre manastira, dace Bog da se zaista oseti voljenim 

Јако волим да слушам оца Арсенија, јако се труди и мудро збори о многим стварима. Међутим,   помало ме иритирају неки његови ставови.

Оно што морам да приметим јесте да и код њега као и код многих других монаха примећујем једну (вероватно несвесну) оптерећеност сопственим избором-монашким подвигом. Наиме, многим монасима се поткрада то стално истицање монашког подвига као најузвишенијег и најтежег и то се редовно изговара пред лаичким аудиторијумом. Не само да то није тачно, већ је и знак једног погрешног разумевања православне вере. Уопште то хијерархизовање живота у Христу ми је одбојно-типа монаси на Светој Гори се више подвизавају и "теже им је" него осталим монасима у СПЦ, хомосексуализам (иако отац Арсеније вероватно мисли на хомосексуалност) је нешто најстрашније, страшније од других грехова (а како владика Давид рече -сваки је смртни), монаси се "више одричу" од лаика ... Мислим да је своју одличну емисију Монашко ткање на чунку живота требало да конципира као емисију усмерену пре свега на оне које желе живети тим стилом хришћанског живота, јер би монаси ипак требало да смање ту жељу за поучавањем лаика. За то имамо парохијске свештенике, теологе, хришћане-лаике. Они нека се држе монашких заједница и монашког стила живота.

Čovek govori sa aspekta monaha. I neće valjda  da se pravi tu nešto lažno skroman samo da neko ne bi pomislio kako glorifikuje monaštvo a mirjanski stil života otresa o zid, jer jeste tako kako kaže. On je objektivan. I kao monah ima prava da bude objektivan. A ne prikriveno subjektivan, u suprotnom smeru, da se ne bi uznemirio neko ko jedva čega da se zbog nečega uznemiri. 

Nešto mi je bilo dosadno ovih dana pa sam slušao dosta njegovih predavanja. Kakav sklad u izlaganju, kakva odmerenost, kakva pamet i produhovljenost.

A šta te sprečava da budeš kao on..

Одговор само дао @JESSY. Њој благо што има прилику да га види и чује уживо.

Не желим да имам идола, да сам као неко други. Па макар то био и Свети Николај. Они нам требају бити узор, поука и на помоћ како сами себе да остваримо у Христу Исусу, не губећи своју посебност, личност.

Video sam kome si dao odgovor. Nije kasnila moja datost u sagledavanju toga. Nego si rekao blago njoj što on svraća kod nje. To ti je blago njemu al na kvadrat. A ja sam ti rekao budi i ti kao on. Nisam ti rekao budi on. Pa da bude blago meni što razgovaraš sa mnom. 

predavanje-oca-arsenija-jovanovica-decem

Предавање монаха Арсенија (Јовановића) сабрата манастира Острог на тему књиге "Он и она" аутора оца Павла Гумерова под насловом "У потрази за брачном хармонијом" које је 25. децембра 2013. године одржао у цркви Светог Јована Владимира у Београду.

Ми никада нисмо удвоје. Да би успели, ми морамо бити утроје. Значи: Бог Творац, главни давалац љубави, мора увек да буде међу нама.

Ми смо се данас разболели од сведозвољености. Цивлизација болује од недостатка комуникације, а комуникација није ништа друго до љубав. Ми, на првом месту, немамо комуникацију са собом, себе не разумемо, не знамо шта хоћемо а самим тим не можемо да комуницирамо ни са другима, и тако се све руши. Међуљудски односи су у великој кризи.

Монах Арсеније (Јовановић ) - Да би успијели ми морамо да будемо утроје, Бог увјек мора да буде међу нама.

"У потрази за брачном хармонијом"

Уз дужно поштовање према оцу Арсенију, али не разумем да монаси говоре на ове теме... У реду монаси који су пре монашког пострига били у браку, али... Не знам, можда грешим. Шта ви мислите? 

Уз дужно поштовање према оцу Арсенију, али не разумем да монаси говоре на ове теме... У реду монаси који су пре монашког пострига били у браку, али... Не знам, можда грешим. Шта ви мислите? 

Malo je neobično o čemu monah Arsenije govori ali Aco ti bi to bolje mogao da objasniš ipak si teolog.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...