Jump to content
Жељко

Психолози критикују папу због егзорцизма

Recommended Posts

Психолози критикују папу због егзорцизма

Психолози критикују папу Фрању зато што подржава егзорцизам (истеривање духова) и упозоравају да се ради о опасној бесмислици која може да убије оболеле људе.

egzorcizam1.jpg

Kрис Френч, професор психологије на Лондонском универзитету, и Ник Спанос, професор психологије на универзитету Kарлетон у Kанади, истичу да сви научни докази показују да се тзв. опседнутост може објаснити неуропатологијом. Ради се о различитим познатим психолошким тегобама као што су Туретов синдром, шизофренија, дисоцијативни поремећај личности, епилепсија...

Људи који верују у моћ егзорцизма често су уверени да се духови из опседнутих могу истерати тако да се њихова тела подвргну неким врстама мучења – од изгладњивања до батинања.

Познат је пример из  1978. године када су родитељи 23-годишње Анелис Мичел и двојица свештеника осуђени у Немачкој зато што су девојку оболелу од епилепсије, у склопу егзорцизма који је трајао 11 месеци, изгладњивали до смрти. Kада је умрла, девојка је имала само 30 килограма.

Психолози упозоравају да је последњих година у наглом порасту злостављање деце у склопу егзорцизма. Тако је 2005. године троје људи осуђено у Великој Британији због окрутности према осмогодишњакињи пореклом из Анголе. Девојчица је изгладњивана, премлаћивана, сечена ножем, у очи су јој утрљавали љуте папричице - све због уверења да је опседнута.

Деветогодишњи дечак из Гане задобио је недавно током егзорцизма тешке опекотине. Свештеник и његов помоћник признали су кривицу и осуђени су на 15 година затвора са тешким радом.

У анале егзорцизма ушао је и случај Мајкла Тејлора из Јоркшира који је, након што је прошао кроз шестосатни обред егзорцизма, у октобру 1974. године, брутално убио своју супругу Kристину и задавио њихову пудлицу.

Веровање у опседнутост врло је раширено, присутно је у свим религијама света, од шаманизма и хиндуизма преко јудаизма до ислама. У неким друштвима и традицијама, као што је шаманска, опседнутост (али и епилепсија) доживљава се као посебан дар за комуникацију са светом духова. Неретко се слично третира и у неким западним хришћанским заједницама. Kао "доказ" често је истиче  тзв. глосолалија, односно чињеница да се наводно запоседнута особа служи непознатим језицима. Али, научне студије су показале да ти "језици" немају никакву лингвистичку структуру већ се ради о "обичном трабуњању бесмислених речи" - преносе британски медији.

Мајкл Kуено у књизи "Амерички егзорцизам" тврди да је пракса истеривања духова у САД веома раширена и да многим људима одговара идеја да су за њихово раније неприхватљиво понашање криви духови или демони, а не они сами.

Зато психолози упозоравају да веровање у егзорцизам може бити штетно и да папин благослов Међународном удружењу егзорциста неће помоћи да се оконча пракса егзорцизма, која је и у новијој историји довела до бројних смртих случајева или повреда наводно запоседнутих.

Извор: 021.рс

Штета што нису били са мном у одређеним ситуацијама ...сумњам да би тако олако све свели на психо и неуропатологију.

Штета што нису били са мном у одређеним ситуацијама ...сумњам да би тако олако све свели на психо и неуропатологију.

Ех немаш ти појма, и то што неке ствари лете по воздуху за време егзорцизма и то се може научно објаснити само приглупи верници и то још у 21. веку могу да размишљају тако примитивно ненаучно.

Него овај 021.рс контам то је неко гласило атеиста Новог Сада, ваљда им зато толико смета Фајгељ као човек Хришћанин.

Ех немаш ти појма, и то што неке ствари лете по воздуху за време егзорцизма и то се може научно објаснити само приглупи верници и то још у 21. веку могу да размишљају тако примитивно ненаучно.

Ako se to desava, kako onda nemamo dokaza za to???

Da njih ima nebi ja bi verovao u demone istog trenutka. 

Ovako kruze samo ne verovatne price.

Какве приче?

То што ти ниси видео сопствени мозак не значи да га нема, или мислиш да је и то прича?

Ја сам гледо својим очима егзорцизме и знам да није никаква зеза.

Истина нисам приметио да у православним егзорцизмима има насиља, изгладњавања, малтретирања или тако нечега. Сви које сам видео да су над њима вршени егзорцизми су самостално и  добровољно дошли, јер демон у њима је био неподношљив за нормалан живот, људи су просто желели нормалан живот.

А што се тиче и неких врста шизофреније и епилесије такође сам сведок излечења истих не кроз егзорцизам већ кроз верски живот, пре свега причешћивање.

Mozda im smeta kao Trecesrbijanac. 

То је од трећеразредног значаја.

Пре свега целој тој усташкој екипи из Н.С. смета све што је православно.

То је од трећеразредног значаја.

Пре свега целој тој усташкој екипи из Н.С. смета све што је православно.

Verovatno jeste tako. Ali meni se svidja sto kritikuju Trecu Srbiju, pa neke koristi i od njih da bude.

Пример:

Срео сам човека спортисту. Дошао је код једног духовника да му истера демона. Ја га питам од куд знаш да је демон? Он вели јасно и гласно: "Знам да је демон, нико у мојој породици нема никаквих психо проблема, доктори ми не могу установити тачну дијагнозу и на крају сам демон ми се обраћа свакодневно ево и док сад с тобом говорим, каже ми да те игноришем да си ти умишљени самозвани мисионар."

Лика сам тад први пут и последњи пут видео у животу.

Питам га како је до тога дошло.

Вели да је желео високе резултате у спорту и да се форсирао преко свих граница, онда је одједном добио надљуску снагу и почео да постиже завидне резултате, потом је пуко.

Мислим увек сам сматрао да је то искључиво последица неког од оних 7 смртних грехова нисам имао појма да може од некаквог форсирања то да се деси.

Verovatno jeste tako. Ali meni se svidja sto kritikuju Trecu Srbiju, pa neke koristi i od njih da bude.

То си у праву, али треба рећи попу поп, а бобу боб, тј. именовати ствари онаквима какве јесу. Мислим да се не лажемо обојица знамо како стоје ствари у Н.С.

Ma čudo jedno kako monasi vežbaju specijalne efekte za priredbu isterivanja djavola.

Сви које сам видео да су над њима вршени егзорцизми су самостално и  добровољно дошли, јер демон у њима је био неподношљив за нормалан живот, људи су просто желели нормалан живот.   А што се тиче и неких врста шизофреније и епилесије такође сам сведок излечења истих не кроз егзорцизам већ кроз верски живот, пре свега причешћивање.

Potpisujem iz  iskustva.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...