Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Ово име није заузето

Који су светитељи узор свештеницима?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Негде сам или читао или слушао - да су Божији светитељи који су узор монасима - Пресвета Богородица, Свети Јован Крститељ, Свети пророк Илија... итд итд. Дакле, девствени људи, потпуно посвећени Богу. Свети Јован и Свети Илија су се потпуно одрекли сваке материјалности, били послушни Богу и одлучили се на безбрачност. Дакле, њих као узоре монасима разумем.

Ето, нон-стоп нешто питам :) А ви имате стрпљења и воље да ми одговарате :) Дивни сте људи.

Оно што мене сада занима, то је да ли стварно постоје неки узори монасима од светитеља? У неком смислу већ, да не пређу у идолопоклонство, него више као смерница ка Христу.

И да ли и за презвитере, световне, постоје неки светитељи који им могу бити узор у служби Богу?
Мени пада на памет Свети апостол Петар, имао је породицу, и био је апостол.

Негде сам читао да и Мојсије може бити узор свештеницима, јер је приводио људе Богу.

Има ли их још?

Кога не мрзи волео бих да ми одговори... Па ако вам није тешко... :)

Узор је Христос "Исус му рече: Ја сам пут и истина и живот: нико не долази Оцу осим кроз мене." Јн 14, 6.

Узори могу да буду светитељи у ономе у чему их је Господ прославио, било монасима или свештеницима. Ушло је у монаштво то да млади искушеници или монаси гледају мало бајковито у нека житија или поуке, па онда говоре о том и том старцу или само причају о њему. Ја код старијих монаха то нисам видео ни чуо.

Узор је реч Господња, ако је пратимо, на добром смо путу од мирјана, монаха до свештеника.

Узори могу да буду светитељи у ономе у чему их је Господ прославио, било монасима или свештеницима.

На то се и односило моје питање. :)

Које то светитеље је Господ прославио, и у чему, да би они могли да буду узор свештеницима?

Nije ti ovo pitanje dobro postavljeno. Svi svetitelji su uzor svim hriscanima, nema tu nikakve podele i deobe, a dodatno - oni koji jesu bili devstvenici su u tom devstvenom podvigu uzor danasnjim devstvenicima.

Tako da su svestenicima svi svetitelji uzor, a narocito oni koji su bili sluzitelji oltara i propovednici Reci...

Зато сам и питао да ли стварно постоје узори међу светитељима за монахе и свештенике, негде сам чуо или прочитао, а с обзиром да се не сећам где, и било је давно - реших се да питам. :) Да не лутам сам.

Сада ми је јасно, хвала :)

Nije ti ovo pitanje dobro postavljeno. Svi svetitelji su uzor svim hriscanima, nema tu nikakve podele i deobe, a dodatno - oni koji jesu bili devstvenici su u tom devstvenom podvigu uzor danasnjim devstvenicima.

Tako da su svestenicima svi svetitelji uzor, a narocito oni koji su bili sluzitelji oltara i propovednici Reci...

:good2:

Управо то.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...