Jump to content
Драшко

Твој НИК звучи познато

Оцени ову тему

Recommended Posts

Подстакнута радом модераторке @Снежана, отварам нову сезону. За сада само један интервју у припреми. :)

Он је млад, христијанизован, разборит малко превише :D и воли жене колико и песме, за вас следи - Ћириличар

Измењено од Џуманџи

@Ћириличар

Чули смо за Ваш успех тзв. чишћења године, ваља нечим почастити форумаше који верно прате овај наш таблоидни кутак. 

- Не знам колико је оправдано назвати то "успијехом" пошто сам то требао постићи још прије годину дана. Али десио се живот па се година одужила у двије. Наравно, у складу са старословенским обичајем да за иће и пиће не треба прави разлог, већ само повод, ваљало би и форумаше да почастим. И морам нагласити, да за разлику од политичара, ја ово обећање већ почињем испуњавати. Наиме, у току су преговори око утврђивања датума и локације предузимања предмета ове облигације већ са два форумска партнера, а за остала упражњена мјеста улаз је увијек отворен. Први пут у историји се дешава да се чисти трећа година и тај историјски догађај једноставно не може проћи необиљежено, јер како је још давно рекао Бенџамин Френклин:"Дрво положених и палих испита се увијек мора изнова заливати алкохолним солуцијама субвенционисаних студентским џеповима.". 

Занимљиво! Занима нас шта Вас је привукло да се региструјете на овај форум, а због чега сте активни (начули смо да нисте верујућ и тако то 0405_feel ) ? 

- Управо зато. Већ средином средње школе почео сам сумњати, што је дошло након интензивне религиозне фазе. Даље гориво за сагоријевање сумње дао ми је непревазиђени Џорџ Карлин за кога сам тада и сазнао. Уз помоћ њега и њему сличних, али и уз строгу селекцију између атеиста са конструктивним аргументима и атеиста чистог свађалачког менталитета, учврстио сам се у "невјери" ( заправо, мој однос према вјери је више амбивалентан - нит тамо нит вамо, нисам нит вино нит вода. Не могу рећи да вјерујем у потпуности, али не могу рећи ни да не вјерујем. Све што могу рећи је да не знам да ли има Бога и да самтрам како на то питање никада не можемо добити одговор - па се задовољавам само називом "агностик" ). Но, дошао је тренутак спознаје да су сви атеисти које сам слушао Западњаци и да је могуће да постоје разлике између стања са религијом код њих и код нас, "барбара са Балкана". Зато сам потражио неки православни форум не бих ли тестирао њихов свјетоназор и пријатно сам се одушевио управо на ЖРУ. Из неког разлога овдје су се нашли и вјерујући  и невјерујући у сталном, вјечном и епском сукобу из којег нису излазили као непријатељи, него потенцијалне кафанске колеге. Навукао сам се једноставно и научио сам много више о вјери и вјерујућима овдје него било гдје друго, а тај процес и даље траје.

Дивно, дииивно! :ok: Које су Вам религије најпривлачније, који филозофски системи? Наравно, морамо знати и која Вам је омиљена библијска прича!

- Хришћанство ми је далеко најпривлачније, без икакве сумње. Може бити да је тако из разлога јер сам одрастао у хришћанском народу ( у најопштијем смислу те ријечи ) па сам имао највише додира са њим. Не знам заправо колико хришћанство и ислам могу раздвојити у том смислу, јер као аврамовске религије дијеле доста истих вриједности. Једина значајна разлика постоји у старости самих религија ( као и у правилу окретања другог образа ), што се данас види и голим оком када ислам пролази кроз своју ратну и експанзионистичку фазу коју је хришћанство започело крсташким ратовима а завршило некад у 17. вијеку. Тада су ратови католика и протестаната непотребно прогутали море живота што није имало превише везе са самом вјером и њеним учењима, исто као сукоби Сунита и Шиита. Тако да у том ширем смислу вуку ме морално конзервативније аврамовске религије ( шокантно, знам! ), али тренутно од хришћанства не видим ни боље ни љепше алтернативе. Проблем који хришћанство трпи додуше јесте претјерана и лоше постављена конзервативност и претјерана догматичност, па стога ми се личности попут папе Фрање чине неопходним ( ако ишта, онда макар ради стварања другачије слике о самој вјери ).

Немам омиљену библијску причу, али имам омиљене дијелове - Исусове проповиједи. Још од малих ногу сам их к срцу примао и узимао их за рационална и разумна учења. Пратим их и дан данас што ме доводи у веома чудне ситуације да ја, као агностички либерал, држим предавање друговима националистима, конзервативцима, вјерницима и православцима пар екселанс о томе шта је хришћански поступити а шта није. Рођена мајка, која нам је стан окитила са преко 10 икона на сваком ћошку ( у мојој соби стоји чак 4-5! ), такође је знала доћи под мој "Коштуничин удар", иако би ми знала рећи да "не поштујем нашу вјеру" ( након што сам се од срца насмијао читајући Пјесму над пјесмама у којој се женина коса упоређује са стадом коза на пропланку, или тако некако. Углавном жена је упоређена са козом унутар романтичног ласкања, што не мислим да би иједна савремена дама радо прихватила, макар то дошло од мудрог Соломона ).

Јако сте посвећени и пажљиви када пишете на форуму, али зашто ните концизнији :D (сада почињемо са прозивкама)?

- Јер сам и карактерно такав, лако одлутам у мислима. Лакше је богатом ући у Рај него мени бити концинзнији а да не почнем причу од Кулина бана. Ех д, тај Кулин бан и овај израз везан за њега је јако занимљиво историјско штиво. Тај Кулин је највјероватније био угарски вазал који је владао данашњим подручјем централне и сјевероисточне БиХ као један од најважнијих "племенских" вођа Босанаца. Не их знао рећи да ли је Кулин потомак словенске аристократије која се доселила на Балкан у 7. вијеку, или је природни изданак "из народа", или чак страни племић или потомак страног племића, али једно јесте сигурно за његову владавину - била је јако просперитетна и стабилна. Босна није била увучена у сукобе ни са Рашком, нити Угарском, нити је имала проблеме са сопственом властелом као што је касније имала. Трговина је цвјетала, а на босанском тржишту су Дубровчани били без конкуренције, што је и сам бан босански подржавао, па се и родила извјесна љубав Добровника и Босне. Колико је то вријеме остало упамћено у народу као просперитетно показује наводна здравица "за Кулина бана и добријех дана", а колико је то давно било узречица "од Кулина бана".

0703_read Пређимо на жене. :D  Шта волите у вези њих, воле ли оне Вас, у каквим сте обично односима, да ли су оне разлог за нешто што чините...? 

Ах, жене... О њима могу пјевати као Бора јер изгледа да изразито обожавам женски род. Но та осјећања очевидно нису обострана, на моју срећу како изгледа пошто сам јако попустљиве природе према њима. Имају жене "то нешто" чему се заиста дивим, неку скривену снагу и суптилну љепоту личности ( поред очигледне физичке ). Због тога имам више другарица него другара и чешће бирам женско друштво. Често се заправо знам понијети заштитнички, а прије, у младим средњошколским данима то је долазило и са романтичним намјерама. Но ваљда је са зрелошћу то задње и нестало па сам данас способан одржавати блиска пријатељства без проблема и јасно диференцирати између пријатељства и романтичних осјећања.

Али шта да кажем о женама? Могу бити толико јаке, упорне, толико мудре и успјешне, толико посвећене и пожртвоване чешће него мушкарци. Али могу бити и сушта супротност које се грозим - површне, ситничаве, незреле, себичне као што ниједан мушкарац не може. А велика већина је заправо мјешавина и доброг и лошег, па је сизифовски подухват покушати наћи ону са правим омјером лудости и мудрости. Но, оно од чега се топим као сладолед на љетњем сунцу је осјећајност и њежност, приврженост породици и искреност. Видјети жену са дјететом ми је један од најљепших призора, али поучен искуством данас сам макар свјестан да ништа у свијету није тако једноставно, а поготово жене. Шта да кажем - то су дражесни ђаволи због којих сам написао пјесама и пјесама.

Значи, оклоп и кацига Вам не помажу. :) Коју би суперхеројску моћ желели да поседујете? 

- Да разумијем жене.

Те моћи нема ни у стриповима, ни у СФ филмовима. :D Састави песмицу за форумаше. :)

"Иванчићу, бебанчићу, ходи к мени амо,

хтио бих те нешто приупитат само.

Стално какиш, стално прдиш, па како мило дијете

ти нам ув'јек сав миришиш као неко цвијеће?

Да ти кажем што је тако, истина је лака,

мене пази, мене купа моја мила мајка.

И шта то причаш, шта то лагиш, па ја не прдуцкам!

У животу све што радим је да спавам и ручкам!"

Лол, уредница таблоида не сноси одговорност у случају да се неки препознају! :D Испричај нам свој највећи блам. :)

- Ах... то би било када сам својон есуђеној средњошколској љубави закуцао на врата са ружом. Добио сам врата по носу јер сам је прерано покушао пољубити. Или би то можда била матура када сам је кренуо пијан пољубити али сам се некако дозвао у пола фрке и пољубио је само у... раме. Био сам занимљив дечко, морам рећи. 

Шта ти фали?

- Ништа, имам само вишка емотивности и сентименталности  Добро, тако се ја зезам сам са собом често јер ме је то довело у разне урнебесне ситуације, као већ описане. Није да нема добрих страна. Нисам, ето,  рекао како сам својом поезијом ту малу из средње гануо на сузе за њен 18 рођендан. Била је пресрећна, али и даље са својим згодним фрајером... Ах шта ћеш, жене.. Не мош их разумјет ни да си Бог Отац. :D

Зашто "Ћириличар"?

- Некако сам мислио да је прикладно за овај форум. А уз то сам тешки граматички нациста, па ми паше и уз ту карактеристику.

Онда... Може ли за крај срцепарајућа порука за све наше верне читаоце?

- Нажалост, не можете ме конвертовати у фул вјерника.

Бахахахахаха! Хвала на учестовању, радујемо се што имамо верног форумаша попут Вас. :skidamkapu:

*tips the fedora* :skidamkapu:

Трудимо се како, када и колико можемо. :)

Слободно коментаришите интервјуе (чисто да поновим). 

Ето, не знам да ли се @Juan пронашао у овом поетском ремек-делу. :)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...